رازهای موفقیت در کسب و کار

راز های کسب موفقیت در کسبو کار

همه می دانیم که این روزها برای موفقیت در کسب و کار و زندگی خود باید بتوانیم آن را گسترش داده و از راه های جدیدی برای رشد و موفقیت در کسب و کار خود همگام با علم روز استفاده نماییم. با استفاده از پلتفرم هایی مانند اینترنت و رسانه های اجتماعی، تکنیک های زیادی برای رشد کسب و کار شما وجود خواهد داشت که می تواند به رشد کسب و کار شما کمک کند.

چرا برای موفقیت در کسب و کار باید تکنیک های خاصی را بدانیم؟

ما در عصر اطلاعات هستیم. امروزه فناوری بسیار سریع در حال پیشرفت است و کسب و کارها با همان سرعت در حال رشد هستند. به همین دلیل است که کسب‌وکارها به شدت با یکدیگر رقابت می‌کنند و اگر نتوانید از روش‌های جدید برای گسترش کسب‌وکار خود استفاده کنید، به سرعت از این بازار رقابتی حذف می‌شوید، بنابراین باید هر روز در این مسیر تلاش کنید تا کسب و کار خود را کسب نمایید. کار خود را بیشتر مطابق با استانداردهای جهانی نگه دارید و با تکنیک های روز همراه باشید.

آیا موفقیت در کسب و کار و زندگی شخصی یک شانس است؟

آیا موفقیت در کسب و کار و زندگی شخصی یک شانس است؟

اگر نگاهی به زندگی نامه افراد موفق بیندازید، متوجه می شوید که در هر مرحله از زندگی خود دست به انتخاب هایی زده اند که آنها را یک قدم به هدف و موفقیتشان نزدیک کرده است. دید این افراد منحصر به فرد است و نمی توان گفت که آنها فقط به طور تصادفی موفق شده اند. در ویدیو زیر با یکی از خصوصیات افراد موفق آشنا میشویم.

به عنوان مثال، اگر داستان خرید اینستاگرام توسط مارک زاکربرگ، مالک فیس بوک را بدانید، غیرممکن است که او را یک فرد خوش شانس در نظر بگیرید. بلکه متوجه خواهید شد که او با تکیه بر تحلیل کاربران و شناخت علایق آنها این تصمیم مهم را گرفته است. چرا بر این اساس؟ زیرا کل کسب و کار او بر اساس رفتار و علایق کاربران است و توجه به کاربر نیز مانند احترام به مشتریان است.

ماجرا از این قرار است که اینستاگرام توسط دو جوان باهوش از دانشگاه استنفورد به نام‌های «کوین سیستروم» و «مایک کریگر» راه‌اندازی شد. این اپلیکیشن در ابتدا فقط برای گوشی های آیفون طراحی شد و بعدها نسخه اندروید آن ساخته شد.

مارک زاکربرگ که این شبکه اجتماعی را یک موفقیت بزرگ می دانست، برای خرید آن به شرکتی که تنها ۱۲ کارمند داشت، ۱ میلیارد دلار پیشنهاد داد. ۱ میلیارد دلار برای یک شرکت تازه تاسیس با تنها ۱۲ کارمند اصلاً عاقلانه نبود و شرکای مارک به شدت مخالف بودند. اما حالا که به این تصمیم نگاه می کنیم، می بینیم که زاکربرگ چه کار پرسودی انجام داد و اینستاگرام چندین برابر از آن سود برد.

شاید هیچ کس جز مارک زاکربرگ نمی توانست پیش بینی کند اینستاگرام چقدر سودآور خواهد بود و در آینده چند کاربر خواهد داشت. این به دلیل دید گسترده مارک، ذهن غنی و توانایی عالی او در پیش بینی آینده است.

برای موفقیت در تجارت، علاوه بر ویژگی های ذکر شده توسط زاکربرگ، باید انعطاف پذیر باشید، مهارت های سازمانی خوبی داشته باشید و بتوانید به خوبی برنامه ریزی کنید. بسیاری از مردم فکر می کنند که به محض راه اندازی صفحه اینستاگرام یا طراحی سایت خود، باید درآمد زیادی کسب کنند. اما واقعیت این است که کارآفرینی و کسب درآمد فوق العاده بالا مانند کارمند بودن نیست و باید با صرف زمان و برنامه ریزی این مسیر لذت بخش را طی کرد.

معروف ترین داستان یک کارآفرین موفق مربوط به والت دیزنی است. او کار خود را به عنوان یک کاریکاتوریست آغاز کرد و در نهایت دیزنی را تأسیس کرد. یک شرکت فیلمسازی معروف که هنوز هم بهترین فیلم ها و انیمیشن ها را تولید می کند. جالب است بدانید که او اولین نفری بود که ورودی شهربازی را دریافت کرد و برخلاف نظر دیگران مشتریانش کمتر و کمتر شدند.

داستان او به ما می آموزد که اگر به ایده های خلاقانه خود ایمان داشته باشیم و تسلیم نشویم، می توانیم رویاهای خود را محقق کنیم و یک امپراتوری تجاری بسازیم. هر کارآفرینی داستان خود را برای گفتن دارد. برخی موفق هستند و برخی نه.

موفقیت کسب و کار چگونه تعریف می شود؟

موفقیت کسب و کار چگونه تعریف می شود؟

موفقیت مفهومی است که برای هر فردی متفاوت است. مثلاً موفقیت یعنی داشتن خانواده ای شاد با فرزندانی سالم و موفق. هدف از زندگی برای شخص دیگری ممکن است دنبال کردن مدارج بالاتر و برای دیگری ثروتمند شدن باشد. بالاخره همه برای موفقیتی که تعریف کرده اند تلاش می کنند. این باعث می شود احساس غرور کنیم و به ما نشان می دهد که چقدر در دنیای رقابتی تحت تأثیر قرار گرفته ایم. با این حال، موفقیت چیزی نیست که بتوان بدون تلاش به دست آورد. تلاش در کنار عشق و انگیزه برای کار عوامل مهمی هستند که باید همراه خود داشته باشید. فقط باید با کمکی که به دیگران می کنید تبعیض آمیزتر باشید.

قبل از اینکه بتوانید موفقیت را تعریف کنید، باید فهرستی از آنچه موفقیت در نظر می گیرید بنویسید. سپس آن را با مراحل عملی که می توانید برای موفقیت بردارید دنبال کنید. برای مثال، اگر موفقیت شما داشتن یک شغل پردرآمد باشد، گام های بالقوه «ادامه تحصیل» یا «آموزش حرفه ای» خواهد بود. یا اگر موفقیت را در استعدادی مانند نوشتن می بینید، مراحل بالقوه ممکن است شامل نوشتن اهداف روزانه یا هفتگی برای پرورش آن باشد. هیچ راه درست یا غلطی برای موفقیت وجود ندارد، اما مراحلی وجود دارد که می توانید بر اساس تعریف خودتان از هدف، برای رسیدن به موفقیت بهتر و سریعتر بردارید.

قوانین ساده موفقیت در کسب و کار

قوانین ساده موفقیت در کسب و کار

موفقیت یک فرمول نیست که بتوان به همه گفت آن را اجرا کنید و به هدف خود برسید. اما معمولا در همه افراد موفق تحت یک سری عوامل تعریف می شود. در اینجا چند قانون ساده برای پیروی وجود دارد. با رعایت این قوانین می توانید به موفقیت واقعی دست پیدا کنید.

به کار و شغل خود علاقه مند باشید

یکی از مهم ترین عوامل موفقیت در کسب و کار این است که کاری را انجام دهیم که دوست داریم و بدانیم که کار بدون عشق به جایی نمی رسد. کار هم یک شغل است و هم فعالیتی که دائماً درگیر آن هستیم، مثلاً حتی اگر درس خواندن برای کنکور با بی میلی و بی انگیزه باشد، نه تنها نتیجه خوبی نمی گیرید، بلکه تمام آن زمان را برای انجام کار بدون آن تلف خواهید کرد.

برخی از افراد می دانند که برای کار یا هنر خاصی ساخته شده اند، اما به دلیل فشار خانواده یا ترس از شکست، هرگز پا به آن نمی گذارند و به کاری می پردازند که فقط حقوق ثابتی دارد. مثلاً موسیقی را دوست دارند، اما به زور درس می خوانند تا مهندس شوند. در نهایت آنها تبدیل به یک مهندس کاملا معمولی و حتی بیکار می شوند. زیرا آنها کاملاً عاشق کار خود نیستند.

به کار و شغل خود علاقه مند باشید

بیشترین تلاش خود را انجام دهید

سخت کار کردن به این معنا نیست که خودتان را اذیت کنید و به خودتان سخت بگیرید. در عوض، باید تمام تلاش خود را بکنید، از هوش خود استفاده کنید و خلاق باشید. هیچ کس با نشستن در خانه و انجام هیچ کاری موفق نمی شود. اما استفاده از هوش نیز در این مورد مهم است.

بهترین خود باش

خوب بودن برای موفقیت کافی است و باید یکی از بهترین ها باشی تا همه بهت حسادت کنند. آیا نشنیده اید که می گویند وقتی همه با شما خوب هستند، کار شما شکست می خورد؟ بنابراین سعی کنید رشد کنید و بهترین باشید، نه یک فرد معمولی در رشته خود. هر کجا که هستید، به خودتان و حتی تیمتان فشار بیاورید تا مطمئن شوید که از تمام پتانسیل خود استفاده می کنید. افرادی را که بهترین کار را انجام می دهند تشویق کنید و به آنها اعتماد به نفس بدهید. این به آنها امکان می دهد در هر زمینه ای که فعالیت می کنند بهترین عملکرد را داشته باشند و مشتریان را راضی تر کنند.

روی موفقیت در کار تمرکز کنید

تمرکز همیشه روی موفقیت است. تا زمانی که روی یک موضوع تمرکز کنید، می توانید تمام حواس و افکار خود را روی آن قرار دهید و در آن زمینه موفق شوید. رهبران چه در تجارت و چه در شهرها و کشورهای بزرگتر، باید اهمیت این موضوع را درک کنند.

روی موفقیت در کار تمرکز کنید

مرزهای موفقیت در تجارت را بشکنید

خودتان را به فکر کردن در درون جعبه محدود نکنید و اجازه ندهید ترس شما را متوقف کند. امروزه مردم (مشتریان) بیش از حد معمول انتظار دارند. بنابراین شما باید برای جلب توجه و ایجاد روابط قوی با بازار هدف خود، کار بزرگی انجام دهید. چه محصولی را می فروشید و چه خدماتی را برای ارائه تجربه نهایی خود دارید.

نحوه ارائه خدمات به مشتری

ارائه خدمات با کیفیت به مشتریان همواره یکی از مزیت های رقابتی حیاتی برای هر کسب و کاری بوده و خواهد بود. برآوردن نیازهای مشتری به شما کمک می کند تا یک برند شخصی بسیار قوی و به یاد ماندنی بسازید. پاسخگو باشید، گوش دهید و تماشا کنید، سپس می توانید ارزش ایجاد کنید. از اشتباهاتی که اتفاق می افتد درس بگیرید.

ایده هایی تازه برای موفقیت ارائه دهید

شما همیشه باید نوآوری کنید و ایده های خلاقانه داشته باشید. به خصوص در فضای رقابتی بازار. امروزه هم همه کسب و کارها نوعی رقیب دارند و هیچ شغلی بدون رقیب نیست. بنابراین برای موفقیت در این فضا باید ارزش خاصی برای ارائه داشته باشید. سعی کنید عملکرد پایداری داشته باشید. توسعه کسب و کار و کارآفرینی باید بر اساس عشق باشد و هر عشق بزرگی برای رسیدن به آرزوی شما نیاز به اشتیاق و پشتکار دارد. اگرچه ممکن است شکست هایی را تجربه کنید، اما موفقیت و پیروزی را نیز خواهید یافت. ممکن است با شکست های زیادی روبرو شوید، اما مهم این است که از درون شکست نخورید. در واقع، ممکن است لازم باشد با شکستگی‌ها مقابله کنید تا بفهمید که کی هستید. موقعیت فعلی شما چیست و می خواهید به چه جایگاهی برسید؟ برای پیدا کردن این سوال پیشنهاد میکنیم این ویدیو که در مورد پیدا کردن ایده های جدید هست رو تماشا کنید.

نسبت به کارتان تعهد داشته باشید

داشتن تعهد می تواند انگیزه ای برای پیگیری و رسیدن به موفقیت باشد. به عنوان مثال، می توانید فهرستی از اهداف تهیه کنید، اینکه چقدر به آن هدف متعهد هستید و برای رسیدن به آن چه کاری می خواهید انجام دهید. تمرکز بر روی این برنامه بسیار مهم است و به شما کمک می کند حداقل روزی ۱۵ دقیقه به برنامه خود فکر کنید و برای رسیدن به آن تلاش کنید. علاوه بر این، هدف شما در ذهن شما تازه می ماند و به شما این امکان را می دهد که روی هدف متمرکز بمانید.

اما در مورد تعیین اهداف و تعهدات، انتظارات واقع بینانه از خود را فراموش نکنید. اگر متوجه شدید که تعهد شما بعد از مدت زمان مشخصی به نتیجه نمی رسد، باید هدف خود را واقع بینانه تعیین کنید و در هر مرحله تجدید نظر کنید. گاهی اوقات می توانید از یکی از دوستان یا اعضای خانواده کمک بخواهید تا بهتر بتوانید به تعهدات خود عمل کنید. داشتن کسی که شما را در قبال کاستی‌هایتان مسئول بداند و در عوض موفقیت‌هایتان را تحسین کند، می‌تواند به شما کمک کند تا به هدفتان متعهد بمانید.

از درس های زندگی بهره ببرید

یاد بگیرید که به جای تمرکز بر نتایج و دستاوردها، روی گام های کوچک مورد نیاز برای موفقیت تمرکز کنید. اگر در طول سفر به خود اجازه دهید از پیروزی های کوچک لذت ببرید، رسیدن به هدف تبدیل به یک ماجراجویی جدید می شود و خود مسیر حتی از نقطه رسیدن به هدف لذت بخش تر است. در این صورت، احتمال اینکه در مسیر خود باقی بمانید و آن را ترک نکنید، بیشتر است. با انجام این کار، چیزهای جدید و هیجان انگیزی را در طول مسیر یاد خواهید گرفت که می تواند به رشد شخصی شما نیز کمک کند.

در طول مسیر برای رسیدن به اهداف خود لذت ببرید

اگر سفر برای دستیابی به اهداف شما بسیار خسته کننده شود، ممکن است رسیدن به موفقیت سخت تر شود. اما از سوی دیگر، مسیر یادگیری می تواند سرگرم کننده و هیجان انگیز باشد. بنابراین، مهم است که اهداف خود را مرحله به مرحله ارتقا دهید و ابتدا اهداف سبک و سرگرم کننده را انتخاب کنید. در این صورت از نظر احساسی تجربه مثبتی خواهید داشت و بدون از دست دادن دیدگاه به حرکت خود ادامه می دهید.

مثبت اندیشی

مثبت اندیش باشید

ایجاد یک ذهنیت مثبت مسیر موفقیت را بسیار آسان تر و سریع تر می کند. همه چیز در مورد اعتماد به نفس و توانایی های شماست. برای اینکه مطمئن باشید موفق خواهید شد. افکار منفی را با افکار مثبت جایگزین کنید تا به خودتان انگیزه دهید و بدون توجه به چالش هایی که با آن روبرو هستید به تلاش ادامه دهید.

فقط به زمانی که نوزادان شروع به غلت زدن و سپس راه رفتن می کنند توجه کنید. تنها کاری که انجام می دهند این است که تمام تلاش خود را می کنند و به تلاش خود ادامه می دهند. اصلاً فکر نمی کنند که بیفتم یا دست و پایم زخمی شود. آن‌ها خیلی تلاش می‌کنند، دوباره بلند می‌شوند و به راه خود ادامه می‌دهند تا اینکه یک روز می‌توانند به راحتی حرکت کنند و حتی بدوند. شما نیز احتمالاً در مسیر موفقیت خود چیزهای جدیدی یاد می گیرید و متفاوت از قبل فکر می کنید. حتی اگر گاهی شکست بخورید. اهداف شما یک شبه به دست نمی آیند. برای دستیابی به آنها نیاز به تمرین و از همه مهمتر مثبت اندیشی در طول فرآیند دارید.

دیدگاه خود را عوض کنید

گاهی اوقات باید در طول سفر نظر خود را تغییر دهید تا به اهداف خود برسید. در این صورت یک موقعیت چالش برانگیز را به موقعیتی بهتر تبدیل می کنید. وقتی روز یا هفته بدی دارید سعی کنید حال و روز بدی نداشته باشید و آخر هفته شادی را سپری کنید تا هفته بعد را با روحیه خوب شروع کنید. به خود فرصت و زمان بدهید تا فقط با تفکر و بیان مثبت به موقعیت خود فکر کنید و ببینید روز یا هفته شما چقدر تغییر می کند. انجام این کار برای مدت طولانی می تواند کل زندگی شما را تغییر دهد. تأثیر اندیشه و بیان بر نتایج زندگی یک اصل ثابت شده است.

دیدگاه خود را عوض کنید

برای موفقیت در کسب و کار خود با خود صادق باشید

اگر متوجه شدید که در مسیر رسیدن به هدف خود گیر کرده اید، ممکن است لازم باشد با خودتان صادق تر باشید. زمانی که به آرامش درونی رسیدید، سعی کنید راه حلی بیابید و خود را به سمت موفقیت هدایت کنید. خود را به چالش بکشید و از منطقه امن خود خارج شوید. تجربه نشان داده است که صحبت با درونم و دنبال کردن احساسات برای موفقیت عالی است.

از حواس پرتی  برای موفقیت در کسب و کار خود جدا خودداری کنید

فهرستی از چیزهایی که وقتتان را می گیرد یا حواس شما را پرت می کند، تهیه کنید. به عنوان مثال، یک تلفن هوشمند هنگام مطالعه و کار حواس شما را پرت می کند. در مورد تماشای تلویزیون هم همینطور. افرادی که به شما استرس می دهند را از زندگی خود حذف کنید.

بنابراین زمانی که کار می کنید و روی هدف خود تمرکز می کنید، گوشی خود را خاموش کرده و در اتاق دیگری قرار دهید. تلویزیون را خاموش کنید و ریموت را دورتر از میز خود قرار دهید. فقط سعی کنید با افرادی ارتباط برقرار کنید که تاثیر مثبتی بر زندگی شما دارند. اکنون زمان آن فرا رسیده است که عادات خود را تغییر دهید تا بتوانید بدون حواس پرتی روی دستیابی به موفقیت تمرکز کنید.

برای موفقیت در کسب و کار فقط به خودتان تکیه کنید

خیلی ها این اشتباه را کرده اند و نتیجه ای نگرفته اند. پس این اشتباه را تکرار نکنید و سعی نکنید با کمک دیگران موفق شوید. شما هرگز نمی توانید برای رسیدن به اهداف خود روی دیگران حساب کنید. همانطور که بهترین دوست شما نمی تواند جای شما را در کلاس بگیرد، مادر، پدر یا دوست شما نیز نمی توانند شما را ارتقا دهند یا در پیشرفت شغلی به شما کمک کنند. حتی هیچ کس نمی تواند به کاهش وزن شما کمک کند و همه چیز به شما بستگی دارد. البته ممکن است افراد دیگر به شما نکات یا پیشنهاداتی بدهند، اما شما باید خودتان برای موفقیت شخصی خود تلاش کنید.

البته، تکیه بر دیگران برای حمایت عاطفی می تواند مفید باشد. اما همانطور که شما نیازهای خود را دارید، دوستان و خانواده شما نیز نیازهای خود را دارند. فراموش نکنید که مسئولیت رسیدن به اهداف خود را بپذیرید و برای خوشبختی و موفقیت خود تلاش کنید.

برای موفقیت در کسب و کار فقط به خودتان تکیه کنید

برنامه ریزی های مستمر برای موفقیت در کسب و کار خود داشته باشید

مهم است که هنگام کار بر روی اهداف خود به یک برنامه ثابت پایبند باشید. بسته به تقویم شخصی خود، چالش هایی مانند «تا آخر ماه هر روز نیم ساعت پیاده روی می کنم» یا «تا پایان سال ۲۰ میلیون تومان پس انداز می کنم» را تعیین کنید. حتی اگر دقیقاً به هدف خود نرسیدید، یک نقطه شروع در تقویم خود دارید و می توانید بر اساس آن پیشرفت هایی را مشاهده کنید. اگر برای اهداف خود برنامه ریزی کنید، آنها را در تقویم یادداشت کنید و آنها را دنبال کنید، همیشه شواهدی از پیشرفت خود خواهید داشت. داشتن چیزی ملموس انگیزه بزرگی برای ادامه کار در جهت موفقیت است.

با صبوری و آرامش پیش بروید و به موفقیت در کسب و کار خود برسید

حتما روی هدف خود تمرکز کنید، اما فراموش نکنید که داشتن وسواس اصلا خوب نیست. زیاد فکر نکنید و با انجام کار انگیزه درونی خود را حفظ کنید. اگر آرام بنشینید و به این فکر کنید که چه زمانی به هدف خود خواهید رسید، ممکن است خسته شوید. به رشد شخصی خود فکر کنید و صبور باشید. حال در ویدیو زیر روش صحیح هدف گذاری را بیان نموده ایم.

سخن پایانی

برای موفقیت در تجارت باید باور داشته باشیم که همه ما می توانیم موفق شویم و تمام تلاش خود را برای رسیدن به آن انجام دهیم. اگر به داستان زندگی کارآفرینان موفق نگاهی بیندازید، خواهید دید که اکثر آنها ذهنیت متفاوتی نسبت به همتایان خود داشته اند و توانسته اند تجربه متفاوتی داشته باشند.

دنیا پر از داستان های کارآفرینان و افراد موفقی است که برای رسیدن به اهداف خود تلاش کرده اند و امیدی به شانس ندارند. این افراد در بسیاری از موارد مشترک هستند، مانند پشتکار، نظم و انضباط، شجاعت و خلاقیت. با این حال، اگر از افرادی که به عنوان کارآفرینان موفق شناخته می شوند بپرسید چه چیزی بیشتر به آنها کمک کرده است، به احتمال زیاد هیچ یک از این ها را نخواهند گفت! از شور و شوقی که برای رسیدن به هدفشان داشتند صحبت خواهند کرد و تنها چیزی که به آن فکر می کردند رسیدن به نقطه ای بود که هر روز بالاتر می رود و تلاششان برای رسیدن به این هدف متعالی بیشتر می شود. واقعاً مهم نیست هدف چیست، لذت بردن از مسیر رسیدن به هدف مهم تر است.

همچنین بخوانید:  چگونه ذهن خود را بر اساس اصول مدیریتی تربیت کنیم ؟

اینستاگرام خودساخته

روزمرگی های دکتر کاویانی

تلگرام خودساخته

مطالب انگیزشی روزانه

اگه لذت بردی برای دوستات از طریق این دکمه ها بفرست.

همیشه پیگیر آموزش باش

دوره های رایگان

دیدگاه

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود