30 حقیقت مهم که افراد موفق به خوبی می‌شناسند

افراد موفق

شما شکست خواهید خورد و هیچ کس به شکست شما اهمیت نمی دهد. این خود یک مزیت است. موفقیت را چطور تعریف میکنی؟ چقدر به موفقیت نزدیک هستید؟ موفقیت ممکن است دستیابی به یک هدف خاص در زندگی یا معیاری از کسب و کاری باشد که امیدوارید به آن برسید، یا حتی ممکن است تعریف بسیار متفاوتی از موفقیت باشد. در بیش از دو دهه ای که با موفق ترین افراد جهان مصاحبه کرده ام و نوشته ام، به این نتیجه رسیده ام که علیرغم تفاوت هایی که بین این افراد وجود دارد، اکثر آنها یک باور مشترک دارند. آنها هم مثل بقیه گهگاه شک داشتند، اما همیشه به این ۳۰ حقیقتی که در این مقاله از خودساخته آمده اعتقاد داشتند.

حقایق مهمی که افراد موفق به خوبی می‌شناسند

در زیر حقایقی آمده که نشان می دهد چرا افراد موفق به هر آنچه می خواهند می رسند و حالشان خوب است:

 1. افراد موفق در مواجهه با دیگران می دانند که هیچ کس اهمیتی به شکست خوردن شما نمی‌دهد

در بیشتر مواقع، وقتی با شکست روبرو می‌شوید کسی متوجه آن نمی‌شود. اما اگر هم کسی از این موضوع باخبر شود، با گذشت زمان آن ‌را فراموش خواهد کرد. این خود یک مزیت است. شما تا جایی ‌که لازم است باید امتحان کنید، شکست بخورید، یاد بگیرید و دوباره امتحان کنید.

افراد موفق

 1. شما تصمیم می‌گیرید چه افرادی جزو خانواده‌تان باشند

کلمه‌ی خانواده را به عنوان یک «اسم» تعریف می‌کنیم ولی در واقع بهتر است آن‌ را یک «فعل» بدانیم. اگر به اندازه‌ی کافی خوش‌شانس بوده و از همان ابتدا در یک خانواده‌ی دلسوز و دوست‌داشتنی به دنیا آمده باشید، فوق‌العاده است؛ اما اگر این‌طور نیست، به دنبال افرادی باشید که دوستشان دارید و با آن‌ها یک خانواده تشکیل دهید. (می‌توانید به حقیقت شماره ۸ در ادامه‌ی این مقاله مراجعه کنید)

افراد موفق

 1. زمانی که علاقمندی‌های شما باهم ترکیب می‌شوند، دو حالت پیش می‌آید

اگر پول، زمان، خصوصیات و عادت‌های شما با هم ترکیب ‌شوند، ممکن است اتفاقات خوب و خوشایند یا بد و ناگوار بیافتد و این اتفاقات سریع‌تر از آنچه تصورش را می‌کنید رخ می‌دهد. بنابراین تنها کافی‌ است که در مسیر درست قدم بردارید و پیشرفت کنید تا به نتایج مطلوب دست یابید.

افراد موفق

 1. دیگران به یاد خواهند داشت که چگونه با آن‌ها رفتار کردید

پس نسبت به دیگران مهربان باشید. آن‌ها ممکن است اسم شما یا جزئیات دیگر را بخاطر نیاورند، اما محبتی که در حق آن‌ها انجام داده‌اید را هرگز فراموش نخواهند کرد.

افراد موفق

 1. همه‌ی ما چیزی برای ترسیدن داریم و این طبیعیاست

آیا اضطراب و ترس، بی‌حوصلگی و نارضایتی، همه‌ی آن چیزی است که مانع ادامه دادن راه‌تان می‌شود؟ میلیاردها نفر از مردم هم این احساسات را تجربه می‌کنند و نیازی نیست به خاطر داشتن چنین احساساتی شرمنده و خجالت‌زده باشید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که نگذارید ترس بر شما غلبه کند.

افراد موفق

 1. بیست درصد از کارتان را تلاش شما و ۸۰ درصد باقی‌مانده را نتایج حاصل از این تلاش‌ها تشکیل می‌دهند
همچنین بخوانید:  دروغ هایی که جلوی موفقیت ما را میگیرند!

اصل پارتو (یا قانون ۲۰ به ۸۰؛ قانونی که می‌گوید ۸۰ درصد رخ‌دادها، از ۲۰ درصد دلایلشان به وجود می‌آید) تقریبا در بیشتر جنبه‌های زندگی صدق می‌کند و حقیقت دارد. فقط لازم است تشخیص دهید روی ۲۰ درصد از کدام فعالیت‌تان باید تمرکز کنید و بیشتر فعالیت کنید.

افراد موفق

 1. بیشتر مردم در حالی ‌که به یک قدمی موفقیت رسیده‌اند،ناگهان از ادامه دادن راه منصرف می‌شوند

سِث گودین می‌گوید نکته‌ی مهم این است که بتوانیم تشخیص دهیم موانعی را که بر سر راهمان قرار می‌گیرند، موقتی هستند یا دائمی؛ و برای فهمیدن این موضوع لازم نیست همه‌ی تمرکزمان را روی حل شدن کامل مشکل بگذاریم، بلکه باید به اندازه‌ای روی آن‌ها وقت بگذاریم که بتوانیم به موقتی بودن یا نبودنشان پی ببریم.

افراد موفق

 1. در طول زندگی خود افراد زیادی را ملاقات خواهید کرد

در طول عمرتان به طور متوسط، چیزی بین ۱۰ هزار تا ۲۰ هزار نفر را ملاقات خواهید کرد و شاید با یک میلیون نفر هم ارتباط کوتاه و دورادوری برقرار کنید. اگر دنبال فرد خاصی می‌گردید، آن شخص احتمال دارد یکی از همین افراد باشد. (حقیقت شماره ۲ هم در این‌جا صدق می‌کند)

افراد موفق

 1. حساب‌شده عمل کردن، مهم و حیاتی است

تقریبا همه‌ افراد در ریاضیات و محاسبه خوب هستند اما کمتر کسی از داشتن چنین توانایی‌ای آگاه است. مطمئن‌ترین راه برای موفق شدن در هر زمینه‌ای، حساب‌شده عمل کردن است تا با سبک و سنگین کردن بدانید چه چیزی را لازم دارید و به کارتان می‌آید.

افراد موفق

 1. دل‌آزردگی و رنجش خاطر هم بخشی از زندگی است

اگر سر مسئله‌ای آزرده خاطر شده‌اید یعنی شما شجاعت کافی برای ریسک کردن با مهم‌ترین دارایی‌تان که همان دل‌تان است را داشته‌اید و این نشان می‌دهد که دفعه بعد به احتمال زیاد در به دست آوردن عشق و محبت موردنظرتان موفق عمل خواهید کرد.

افراد موفق

 1. باید در انجام هر کاری ثابت‌قدم بود

موفق‌ترین افراد همواره روی کارشان تمرکز دارند و ثابت‌قدم هستند. چون می‌دانند که تعریف و تمجید دیگران، زودگذر و موقتی است. سعی نکنید تصمیمات بلندمدت را بر پایه‌ی شرایط کوتاه‌مدت بگیرید.

افراد موفق

 1. زمان سریع‌تر از آن‌چه که تصور می‌کنید، می‌گذرد

هر چه سن شما بالاتر می‌رود، زمان هم به نسبت سریع‌تر می‌گذرد چون هر لحظه، هر روز یا هر سالی که سپری می‌کنید، یک درصد کمی از آن را تشکیل می‌دهد و این‌ها  روی هم جمع شده و بخشی از کل زمانی که تا الان عمر کرده‌اید را به خود اختصاص می‌دهد. (به حقیقت شماره ۲ مراجعه شود)

افراد موفق

 1. گاهی دست کشیدن از چیزی، بهتر از ادامه دادن آن است

این مورد ممکن است ظاهرا در مغایرت با حقیقت شماره ۷ باشد، اما بیشتر به داشتن شجاعت کافی برای دست کشیدن از کاری اشاره دارد که به بن‌بست خورده و نتیجه‌ای در برندارد. افراد موفق زمانی ‌که با شکست مواجه می‌شوند، آن را فراموش کرده و راه جدیدی را در پیش می‌گیرند. اما افراد ناموفق به همان راه قبلی برگشته و اشتباهات گذشته‌ی خود را تکرار می‌کنند و در نهایت هم شکست می‌خورند.

همچنین بخوانید:  7 راه طلایی برای اینکه فردی با پشتکار باشید

افراد موفق

 1. بعضی اوقات اصلا بیکار بنشینید

یعنی از روی عمد، هیچ کاری انجام ندهید. گاهی بهتر است زمانی را برای فکر کردن به اهداف‌تان، راه‌های رسیدن به موفقیت و کارهایی که باید در این راستا انجام دهید اختصاص دهید.

افراد موفق

 1. به ندای قلب‌تان گوش دهید

این ممکن است یک نشانه‌ی الهی یا نتیجه‌ی پاسخ ضمیر ناخودآگاه‌تان پس از ارزیابی موقعیت حاضر باشد، اما وقتی به آن چیزی که می‌خواستید دست یافتید، بخشی از وجودتان احساس می‌کند که قبلا به این راه حل رسیده‌اید.

افراد موفق

 1. امروز، همان دیروزِ فردای شماست

به جای تاسف خوردن برای فرصت‌هایی که در گذشته از دست داده‌اید، باید تلاش کنید تا جلوی حسرت خوردن‌های فردا را بگیرید.

افراد موفق

 1. برخورد اولیه‌ای که با دیگران دارید مهم است

تمام آن حرف‌های کلیشه‌ای واقعیت دارند و مهم‌ترین آن هم این است که شما هرگز فرصت دومی برای داشتن برخورد اولیه پیدا نمی‌کنید. (و اگر خاطره خوشایندی در برخورد اولیه خودتان با دیگران ایجاد نکرده باشید، حقیقت شماره ۱ را مطالعه کنید)

افراد موفق

 1. یاد گرفتن و تجربه کسب کردن به نفع شماست

چیزهای زیادی را با روش‌های مختلف امتحان و تجربه کنید. بعدا زمانی خواهد رسید که این تجربه‌های به‌ظاهر بی‌فایده، کمک بزرگی برای شما خواهند بود.

افراد موفق

 1. شانس درِ هر خانه‌ای را نمی‌زند

حتی افراد موفق هم بعضی اوقات بدشانسی می‌آورند. تنها بر روی شانس و اقبال تکیه نکنید. اما اگر شانس به سراغ‌تان آمد، به نحو احسن از آن استفاده کنید.

افراد موفق

 1. انگیزه و دلایل دیگران را زیر سوال ببرید

حتی می‌توانید از انگیزه‌ی من برای نوشتن این متن سوال بپرسید یا انتقاد کنید. هرچند من این متن را با حسن‌ نیت نوشتم. اما اگر انتقاد یا پیشنهادی راجع به یکی از موارد مطرح شده دارید، در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

افراد موفق

 1. آن‌ها تصمیمات هوشمندانه می‌گیرند

افراد زرنگ می‌دانند که اعمال و رفتارشان، چه عواقبی به دنبال دارد. آن‌ها باور دارند که در مسیر کسب‌وکارشان، هر زمان تنها می‌توانند یک تصمیم خوب بگیرند. البته اتخاذ تنها چند تصمیم هوشمندانه باعث نمی‌شود فرد باهوشی دیده شوید. گرفتن تصمیمات خوب به‌طور مداوم، نیاز به نظم و تمرکز خواهد داشت.

افراد موفق

 1. از اشتباهات خود درس می‌گیرند

ما از همان روز اول تولد، هر چیزی را در زندگی با آزمون‌وخطا یاد می‌گیریم. هر فردی مرتکب اشتباه می‌شود، زیرا تنها از طریق اشتباه است که می‌آموزیم. آدم‌های باهوش و زرنگ از اشتباهات خود درس می‌گیرند. اگر با واقعیت‌ها روبرو نشوید و خود را صادقانه قضاوت نکنید، بار دیگر، عملکرد بهتری از خود نشان خواهید داد.

افراد موفق

 1. آن‌ها پاسخ همه‌چیز را نمی‌دانند

گروهی از آدم‌ها که فکر می‌کنند همه‌چیز را می‌دانند، گروه دیگری را که واقعا همه‌چیز را می‌دانند، آزار می‌دهند. این عبارت تأمل‌برانگیز است، اما اگر به عمق آن وارد شوید، خیلی هم توهین‌آمیز است. آدم‌های زرنگ و باهوش هیچ نیازی ندارند باهوش بودن خود را در معرض نمایش قرار دهند. آن‌ها به‌قدر کافی باهوش هستند که بدانند هنوز خیلی چیزها را نمی‌دانند.

افراد موفق

 1. آن‌ها با آدم‌های زرنگ همانند خودشان ارتباط دارند
همچنین بخوانید:  7 راه مهم برای تبدیل شدن به یک فرد خوش بین

خیلی‌ها شاید زرنگ باشند، اما عده‌ی کوچکی هستند که کارهای بزرگ انجام می‌دهند. استیو جابز به‌طور شگفت‌انگیزی زیرمجموعه‌اش را هدایت می‌کرد، اما تنها ۸ تا ۹ نفر در گروه رهبری‌اش داشت که تواناترین افرادی بودند که پیدا می‌شدند و به آن‌ها یاد می‌داد که با گروه‌های خودشان هم‌چنین کاری را انجام دهند. این یعنی هوشمندانه‌ترین انتخاب.

افراد موفق

 1. بسیار کاردان هستند

بیشتر افراد زرنگ با محیط اطرافشان سازگارترند و از این محیط برای دست‌یابی به نتایج مورد نظر خود، به‌طور خلاقانه استفاده می‌کنند.

افراد موفق

 1. قادر به تحلیل و استدلال هستند

من تا وقتی زنده‌ام، با این مسئله نمی‌توانم کنار بیایم. خیلی از افراد، حتی وقتی‌که با شواهد غیر قابل ‌انکاری مبنی بر این‌که اشتباه می‌کنند مواجه می‌شوند، همچنان روی نظر خود اصرار می‌ورزند، به‌طوری‌که انگار زندگی‌شان به آن وابسته است. بدون تفکر انتقادی، استدلال منطقی، علیت و روش‌های علمی، به هیچ جایی نمی‌رسیدیم.

افراد موفق

 1. دنباله‌روی موج‌های زودگذر نیستند

ما در عصر فَدها (چیزهایی که موقتی همه‌گیر می‌شوند) و شبه‌علم زندگی می‌کنیم. هیچ‌چیزی واضح‌تر از آن‌چه در فیلم آینده‌نگرانه‌ی «Idiocracy» از مایک جاج (Mike Judge) به‌درستی تصویر شده، در مورد حماقتی که جامعه را به انحطاط می‌کشاند، پیدا نخواهید کرد. نظر اربن دیکشنری در مورد این فیلم این است: فیلمی که در اصل کمدی بود اما تبدیل به مستند شد.

افراد موفق

 1. بیشتر از دارایی‌شان خرج نمی‌کنند

هر فردی در زندگی خود رؤیاها و بلندپروازی‌هایی دارد، اما وقتی به آن‌چه می‌خواهید می‌رسید، درست نیست با ول‌خرجی‌های بی‌مورد، آن را بیهوده هدر دهید.

افراد موفق

 1. آن‌ها بدترین دشمن خودشان هستند

هر چقدر هم که لوب پیشانی ما توسعه‌یافته باشد، هرکسی حداقل یک نقطه‌ی کور حسی دارد که اسیرش می‌کند. در اغلب مواقع، این نقطه‌ی کور، روی دیگر همان سکه‌ای است که آن‌ها را به فردی زرنگ تبدیل کرده است؛ مانند یین (yin) و یانگ (yang) که برای هم وجودی به یکدیگر نیاز دارند.

افراد موفق

 1. در جایگاه کارآفرین، همیشه هم موفق نیستند

از نظر من، وقتی در مورد موفقیت در کسب‌وکار حرف می‌زنیم، هوشمندی لازم است، اما کافی نیست. منظور من افرادی نیست که بقیه را تلکه می‌کنند یا کسانی که از یک ایده تجاریِ هوشمندانه، به ثروت کلانی می‌رسند. برای راه‌اندازی و مدیریت موفق یک کسب‌وکار در طولانی‌مدت، باید زرنگ باشید.

افراد موفق

سخن پایانی

ساختن ثروت به سال ها تصمیمات هوشمندانه نیاز دارد، چه از نظر حرفه ای و چه از لحاظ مالی. با این همه روانشناسی شخصیتی نیز اگر با این فرآیند همراه باشد بسیار سازنده تر خواهد بود. نکته ای که مهم است این است که بدانید یکی از هوشمندانه‌ترین انتخاب‌هایی که می‌کنید این است که در روابط کاری خود به دنبال افراد باهوش باشید. فقط برای واضح بودن، منظورم کسانی نیست که فکر می کنند باهوش هستند اما کارهای احمقانه انجام می دهند. منظورم معامله واقعی است. از آنجایی که ما کنتور هوشمند در پیشانی خود نداریم باید راههایی که در این مقاله از خودساخته بدان اشاره شد را پی بگیریم.

اینستاگرام خودساخته

روزمرگی های دکتر کاویانی

تلگرام خودساخته

مطالب انگیزشی روزانه

اگه لذت بردی برای دوستات از طریق این دکمه ها بفرست.

همیشه پیگیر آموزش باش

دوره های رایگان

دیدگاه

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود