دروغ‌های بازدارنده از رسیدن به موفقیت در زندگی

دروغ‌های بازدارنده از رسیدن به موفقیت در زندگی

تا به حال به دروغ‌هایی که به خودمان می‌گوییم فکر کرده‌اید؟ دروغ‌هایی که ما را از موفقیت در زندگی دور می‌کنند. تا به حال شده در شرایطی قرار بگیرید که حس کنید برای رسیدن به موفقیت یا موقعیت بهتر،‌ فقط به چند دروغ نیاز دارید؟ معمولاً در این شرایط چه کاری انجام می‌دهید؟ در این شرایط خود را بین یک دوراهی حس می‌کنید که یک راه صداقت و شکست و راه دیگر دروغ و موفقیت است؟ موفقیت در زندگی از درون خودتان، ذهنتان و اینکه چطور بیشترین استفاده را از توانایی‌های ذهنی خود می‌کنید شروع می‌شود.

با این وجود افراد تصمیم می‌گیرند خودشان را با پذیرفتن ایده‌هایی مخرب نابود کنند و آن‌ها را واقعیت تلقی کنند. در صورتی که این دروغ‌های بازدارنده از موفقیت، بخشی از وجود شما شده باشند، همین الان در تله افتاده‌اید و شانس کمی برای خلاصی از آن‌ها وجود دارد. پس اگر این اتفاق افتاده باشد، زندگی را با خشم و ناامیدی سپری خواهید کرد و دنیا را مقصر شکست در زندگی خود خواهید دانست بدون اینکه بدانید این خودتان بودید که این کار را کرده‌اید.

اگر جزو آن دسته هستید که برای رسیدن به شرایط مطلوبشان، به خود اجازه دروغ گفتن می‌دهید، باید بگوییم که این کار اشتباه است. هر چند شاید فکر کنید فاصله بین شما و موفقیت‌ها فقط چند دروغ ساده خواهد بود. اما در واقع این دروغ‌ها مانع رسیدن ما به آرزوهایمان می‌شود.

با ما در این مقاله همراه شوید تا برخی از این تله‌های ذهنی را بررسی کنیم.

دروغ‌های بازدارنده از موفقیت در زندگی، ثروت و شاد بودن

در زیر به بررسی برخی از این موارد می پردازیم:

نمی‌دانم از کجا شروع کنم یا چه‌کار کنم

حقیقت این است که با فرصت‌ها احاطه شده‌اید. اگر خواندن این مطلب را همین الان متوقف کنید و تفکر کنید احتمالاً ایده به ذهنتان خواهید رسید که شما را شگفت‌زده خواهند کرد. شما تحت‌تأثیر این عبارت قرار گرفته‌اید که باید ایده‌ای یکتا برای رسیدن به موفقیت در زندگی داشته باشید. یک ایده زمانی ارزش یک میلیون دلاری دارد که یک میلیون دلار تولید کرده باشد. تا آن زمان ایده‌ها بی ارزش هستند. تفاوت در اجرا کردن است.

شما در عمق وجودتان می‌دانید که دقیقاً از کجا باید شروع کنید. مسئله فقط این است که از شکست می‌ترسید. می‌ترسید که به اندازه‌ کافی اطلاعات ندارید. نیازی نیست کل مبحث را برای برداشتن قدم اول بدانید! روی یک کاغذ سه ایده بنویسید که می‌توانید برای شروع انجام دهید و همان‌ها را دنبال کنید.

من خاصم

اگر امروز فوت کنید کمتر از ۲۰ نفر متوجه مرگ شما خواهند شد. کمتر از ۲۰ نفر! بقیه‌ افراد روی کره‌ زمین، زندگی روزمره‌ خود را بدون هیچ مشکلی ادامه خواهند داد. این دروغ بازدارنده از رسیدن به موفقیت در زندگی را که خاص به دنیا آمده‌اید را فراموش کنید و بدانید تا زمانی که تبدیل به شخصی خاص نشوید، خاص نیستید!

اگر واقعاً می‌خواهید به جایی برسید، بیشتر از چیزی که امروز هستید بشوید، بیشتر خلق کنید، به افراد بیشتری کمک کنید، تغییری ایجاد کنید و اگر این کار را تا مدت زمان کافی یا به اندازه کافی انجام دهید، دنیا متوجه شما خواهد شد.

همچنین بخوانید:  رفتارهایی که برای رسیدن به موفقیت به آنها نیازمندیم

از فردا یا شنبه بعد شروع می‌کنم

چرا همین الان نه؟ چرا مجبورید راه گریزی برای خودتان قرار دهید تا کاری که می‌دانید درست است را انجام ندهید؟ بهترین زمان برای شروع دیروز بود، بهترین زمان بعدی همان الان است. مشکل به تعویق انداختن کارها این است که به تعویق انداختن را آسان‌تر می‌کند. این رفتار به بخش‌های دیگر زندگی هم نفوذ می‌کند و کاری می‌کند که از انجام کاری‌های مفید برای رسیدن به موفقیت در زندگی خودداری کنید. گاهی آن‌قدر کار را به تعویق می‌اندازید که شروع آن سخت می‌شود، مثل رژیم گرفتن. آن‌قدر رژیم گرفتن را به تعویق می‌اندازید که می‌بینید خیلی وزنتان زیاد شده است و باید بیشتر به خود سختی بدهید.

تقصیر پدر و مادرم است

عالیه، بیایید بازی مقصر دانستن رو شروع کنیم. مقصر دانستن همه کس و همه چیز به ‌جز خودمان. اینکه شکست‌های خود را به عاملی خارجی ربط دهید کار فوق‌العاده آسانی است اما حقیقت این است که همه زندگی خودشان را می‌کنند. همه مشکلات خودشان را دارند و شما هم دارید زندگی خودتان را می‌کنید. زمانی که داشتید رشد می‌کردید والدین از نظر شما تأمین کننده بودند. آن‌ها کسانی بودند که راه حل مشکلات شما را فراهم می‌کردند. زمانی که بزرگ‌تر و هوشمندتر می‌شوید خیال واهی شما از والدین کم‌رنگ می‌شود.

شروع می‌کنید به دیدن واقعی والدینتان. زوجی طبیعی از مردم که بیشترین تلاش خود را می‌کنند تا از پس مشکلات بربیایند. به لحاظ آماری امکاناتی که آن‌ها داشتند نسبت به حال شما خیلی کمتر بوده است، پس ناسزا گفتن را کنار بگذارید و مشغول شوید. دارید در استفاده از همه‌ منابعی که در اختیار دارید شکست می‌خورید چون تنبل هستید و وانمود می‌کنید انگار شخص دیگری نمی‌خواهد موفق شوید.

نمی‌توانم به تنهایی انجامش بدهم، نیاز به راهنمایی و مربی دارم

نیازی به مربی ندارید، باید تمرکز کنید. مربی‌ها افراد با ارزشی هستند ولی آن‌ها مانند نفتی که روی آتشی که همین الان دارد می‌سوزد عمل می‌کنند. شما هنوز یک جرقه هم نیستید. ریختن نفت روی زمینی که هیچ آتشی ندارد بی‌فایده است.

زمانی که این دروغ بازدارنده از رسیدن به موفقیت در زندگی را به خود می‌گویید که نمی‌توانید به تنهایی انجامش دهید به دنبال مربی نیستید، بلکه به دنبال دایه هستید. کسی که دستتان را بگیرد، درها را برایتان باز کند و بلندتان کند تا با پا گذاشتن روی سنگی کوچک کفشتان کثیف نشود. پس گفتن این دروغ را کنار بگذارید و برای رسیدن به موفقیت در زندگی تلاش کنید.

تا دلم بخواهد زمان دارم

در واقع این‌طور نیست و تنها چند سال بیشتر در پیش رویتان نخواهد بود. یک سوم آن را صرف خوابیدن می‌کنید و یک سوم دیگر را هم صرف خوردن و گیر کردن در ترافیک و توالت رفتن می‌کنید. پس یک سوم زمانی که فکر می‌کنید برای رسیدن به موفقیت در زندگی دارید را می‌توانید استفاده کنید. اگر مریض شدن یا بزرگ کردن فرزندان را هم در نظر بگیرید این زمان نصف می‌شود.

اگر زمان بیشتری داشتم انجامش می‌دادم

ما باور داریم که به اندازه‌ کافی زمان در روز نداریم تا کارهایمان را انجام دهیم. اما چند نفرمان دقیقاً دنبال می‌کند که ببیند هر روز از ساعت به ساعت چقدر کار انجام می‌دهد؟ تا زمانی که چیزی را اندازه نگیرید نمی‌توانید پیشرفت کنید! میزان کاری که می‌توانید با یک ساعت کار متمرکز انجام دهید شگفت‌آور است. می‌توانید با کم کردن یک ساعت از خواب ۸ تا ۹ ساعته خود این کار را انجام دهید. روز خود را از زمانی که شروع به زودتر بیدار شدن کردید دنبال کنید و متوجه خواهید شد که چقدر زمان از ساعات فعال خود را هدر می‌دهید.

همچنین بخوانید:  مدیریت کاریزماتیک چیست؟

من هیچ پولی ندارم

در واقع شما به هیچ پولی برای میلیونر شدن نیاز نخواهید داشت. شما حتی به هوش و استعداد هم نیاز ندارید. به ریچارد برانسون نگاه کن او شرکت ویرجین را وقتی که نوجوان بود به ثبت رسانده است. با وجودی که در مدرسه بیماری خوانش‌‌پرشی (مشکل آموزشی در روان‌خوانی و درک مطلب) داشت، ثروت او اکنون ۵.۱ بیلیون دلار رسیده است. اگر یک نوجوان خوانش‌پریش با هیچ پولی می‌تواند یک میلیونر شود، پس لطفاً عذر و بهانه را کنار بگذارید. چون حتی سریع‌تر از آن چیزی که فکرش را بکنید امکان‌پذیر است و حتی شما می‌توانید به دو برابر پولی که برای یک زندگی رده بالا نیاز دارید فکر کنید.

من نمی‌توانم خودم به تنهایی این کار را انجام دهم

گاهی خبر می‌رسد که یک مربی، زندگی فردی را تغییر داده است. به همین جهت ما نیز تصمیم می‌گیریم که به دنبال یک مربی و الگو ‌بگردیم. حقیقت امر این است که شما یک شخص مشخص را پیدا نمی‌کنید، اما خبر خوب این است که هر روز افراد زیادی هستند که بدون مربی به آرزوهایشان می‌رسند (گرچه داشتن مربی و الگو راه‌ها را هموارتر و پیشرفت را سریع‌تر می‌کند). به این نکته توجه کنید، برای هدفی که انتخاب کردید، اولین نفری که به آن هدف دست پیدا کرده هیچ مربی و الگویی نداشته است. پس بدانید که رسیدن به آن هدف، حتی بدون مربی هم برای شما امکان‌پذیر است.

بین مشغول بودن و مفید بودن فرق وجود دارد

اگر هر یک از این دروغ‌های بازدارنده از موفقیت در زندگی را در ذهن دارید، سریعاً خودتان را از شر آنها خلاص کنید. برای رسیدن به موفقیت در زندگی تلاش کنید و از همه‌ منابعی که در دسترس دارید هم استفاده کنید.

ترک عادت‌هایی که شما را به موفقیت می‌رساند

بعد از شناسایی دروغ‌هایی که مانع رسیدن به موفقیت می‌شوند، باید عادت‌هایی را هم ترک کنید تا به موفقیت برسید در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌شود:

ایده‌آل‌گرایی بی‌مورد

نیازی نیست همیشه سعی کنید بی‌نقص و بدون اشتباه باشید، فقط کافی است راهی را انتخاب کنید که از طریق آن خود واقعی درونتان را نشان دهید. هیچ‌کدام از ما کامل و بی‌عیب نیستیم. بنابراین دلیلی برای تلاش بی‌مورد در جهت ایده‌آل‌گرایی نیز وجود نخواهد داشت.

تفکرات محدود و کوچک

گستره دید خود را وسعت بخشید. بزرگ بیندیشید و فکر خود را وسیع‌تر کنید.

صادق نبودن با خودتان

شاید علم به آسیب‌پذیر بودن و دانستن ایرادات خودمان، مسئله‌ای دردناک و رنج‌آور باشد، اما راستی و درستی را به همراه خواهد داشت و احساس شجاعت را تقویت می‌کند. شجاعت و صداقت همیشه حس راحتی و آسودگی را با خود به همراه نمی‌آورند، اما می‌توانند به طور شگفت‌آوری قدرت شما را بالا ببرد.

همچنین بخوانید:  اعتماد به نفس چطور به ما کمک میکند

منتظر ماندن برای شانس

شانس و اقبال بر آمادگی و آگاهی بنا شده است. اگر به دنبال فرصت‌های خوب و ایده‌آل می‌گردید، باید بدانید که کجا به دنبال آن‌ها باشید. وقتی در جای درست و صحیحی قرار گرفتید، می‌توانید منتظر کمی شانس و اقبال نیز بمانید.

انتظار برای چیزی که اتفاق نیفتاده است

اگر فکر می‌کنید که همیشه باید منتظر بهترین زمان و بهترین شخص باشید تا به موفقیت برسید، سخت در اشتباه هستید. فرصت‌ها درست در جاهایی به دست می‌آیند که شما به دنبالشان می‌گردید. پس این شما هستید که باید به دنبال بهترین موقعیت‌ها باشید.

تأیید شدن از جانب دیگران

هرگز پیرو نظر دیگران نباشید. در واقع برای آنکه عملی را به سرانجام برسانید و فرد موفقی شوید نیاز به مجوز و کسب اجازه از هیچ‌کس نخواهید داشت.

اصرار بر تنها انجام دادن کارها

حتی اگر خودتان هم می‌توانید کاری را به تنهایی انجام دهید باز هم سعی کنید از دیگران کمک بگیرید.

دادن قول‌های بی‌مورد

تا وقتی از کاری مطمئن نشده‌اید به کسی قول ندهید.

تأکید بر نقاط ضعف خود

همه ما نقاط ضعفی داریم که نسبت به آن آگاهی داریم. اما تلاش کنید تا روی نقاط قوت خود تأکید کنید.

سرزنش کردن دیگران

سرزنش کردن دیگران به جز صرف زمان و انرژی، هیچ سودی برایتان ندارد.

داشتن افکار منفی

آنچه ما در عمل انجام می‌دهیم، برگرفته از افکار ما است.

تلاش برای خشنود نگاه داشتن دیگران

همیشه به نحوی عمل کنید که تنها خودتان و افرادی که برایتان اهمیت دارند، احساس رضایت و خشنودی کنند.

داشتن اهداف کوچک

تعیین هدف‌های کوچک همیشه نتایجی کوچک و ناچیز در پی دارند.

اجتناب از پذیرش تغییر

سعی کنید تغییرات را در زندگی خود مدیریت کنید و از آنها بهترین بهره را ببرید.

مواجه نشدن با اشتباهات

دوری از ریسک و عدم پذیرش اشتباهات به خودی خود بزرگ‌ترین اشتباهی است که می‌توانید دچارش شوید.

دست کم گرفتن خودتان

هیچ‌گاه توانایی خودتان را در انجام امور نادیده نگیرید.

مقایسه کردن خودتان با دیگران

هیچ‌گاه به کارهایی که دیگران در زندگی خودشان انجام می‌دهند، بیش از حد اهمیت نشان ندهید.

صرف زمان با افراد منفی‌باف

اگر افراد پیرامون شما با تفکرات و حرف‌های منفی خود، سبب می‌شوند از اهدافتان دست بکشید، باید از آنها فاصله بگیرید.

شکایت کردن و غر زدن

اگر وقت زیادی را به شکایت کردن و نالیدن در مورد مسائل گذشته خود اختصاص دهید، زمان کافی برای ساختن فردایی بهتر ندارید.

سخن پایانی

با شناسایی دروغ‌هایی که در زندگی به خود می‌گوییم، می‌توانیم راهی را برای رهایی از آنها پیدا کنیم تا به موفقیت برسیم. هر کدام از ما ویژگی‌ها، تفکرات و عادت‌های خاصی داریم که اگر بتوانیم آن‌ها را کنار بگذاریم یا بهبودشان دهیم، قادر به انجام کارهای بسیار بزرگ‌تری در زندگی هستیم. موفقیت چیزی متعلق به تمام افراد است و اگر هر کسی بتواند شرایط لازم را محیا کند، می‌تواند به موفقیتی که انتظارش را دارد برسد. بنابراین با کنار گذاشتن جنبه‌های منفی درون خود، به چیزهایی که واقعاً در زندگی استحقاقش را دارید، نزدیک‌تر شوید. امید است با ترک عادت‌های غلط و نگفتن برخی از این دروغ‌ها به خود، به موفقیت دست پیدا کنید.

اینستاگرام خودساخته

روزمرگی های دکتر کاویانی

تلگرام خودساخته

مطالب انگیزشی روزانه

اگه لذت بردی برای دوستات از طریق این دکمه ها بفرست.

همیشه پیگیر آموزش باش

دوره های رایگان

دیدگاه

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود