ارز دیجیتال چیست؟ (آنچه یک معامله‌گر ایرانی باید بداند!)

ارز دیجیتال چیست؟ | آنچه که یک خریدار ایرانی باید بداند!

برای یافتن پاسخ سوال ارز دیجیتال چیست؟ اگر هم‌اکنون کریپتوکارنسی یا همان ارز رمزگذاری شده را در گوگل جستجو کنید این تعریف را خواهید دید:

“ارزی دیجیتال یا مجازی که از تکنیک‌های رمزگذاری مخفی استفاده می‌کند تا واحدهایی از ارز را تولید کرده و تراکنش‌هایی را به انجام برساند.”

ارز دیجیتال چیست؟ | آنچه که یک خریدار ایرانی باید بداند!

بسیاری از افراد اصطلاح کریپتوکارنسی را بجای ارز دیجیتال و بالعکس استفاده می‌کنند. اگر عبارت ارز دیجیتال را جستجو کنید مطالب زیادی با عنوان کریپتوکارنسی و به خصوص بیتکوین (Bitcoin) مشاهده خواهید کرد.

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال اصطلاح گسترده‌ای است و هر چیزی که بهایی را به‌صورت دیجیتال نمایش می‌دهد را شامل می‌شود. این اصطلاح می‌تواند در وهله‌ی اول شامل چیزی باشد که ما آن را پول الکترونیک می‌خوانیم؛ یعنی همان پولی که پشتوانه‌اش دولت است. این پول با اینکه فی نفسه ارزشی ندارد ولی به دلیل پشتوانه‌ی سیاسی و دولتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ارز دیجیتال، ارزهای مجازی را هم شامل می‌شود. این ارزها پشتوانه‌ی دولتی نداشته و توسط توسعه دهندگان خود ایجاد و معرفی شده‌اند. این ارزها برای مثال در بازی‌های خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند و در بخش‌های دیگر جامعه ارزشی ندارند. برای مثال امتیاز Nintendo در یک بازی تنها برای خرید و فروش در درون بازی انجام می‌شود و نمی‌توان خارج از بازی از آن استفاده‌ای کرد.

مورد سوم، کریپتو کارنسی (Cryptocurrency) است. این ارزها غیرمتمرکز هستند و به این دلیل مجازی هستند که معادل واقعی آن‌ها وجود ندارد (مثلاً یک پول واقعی‌ای به اسم بیتکوین وجود ندارد). اما به این دلیل با سایر ارزهای مجازی تفاوت دارند که با آن‌ها خرید و فروش در دنیای واقعی انجام می‌شود.

 استخراج ارز دیجیتال

از این به بعد منظور ما از ارز دیجیتال در این مطلب همان کریپتو کارنسی است. حتماً تاکنون بارها و بارها عبارت استخراج ارز دیجیتال را شنیده‌اید. آیا می دانید استخراج ارز دیجیتال چیست؟ فهرستی عمومی و بسیار بلند بالا وجود دارد که تمام تراکنش‌های  انجام شده با ارزهای دیجیتال در آن ثبت می‌شود؛ این فهرست بلاکچین نام دارد. حال، استخراج ارز دیجیتال به این معنا است که شما تراکنش‌‌های افراد دیگر را با کامپیوتری تأیید کنید و آن را به فهرست بلاکچین اضافه کنید. در عوض شما هم مقداری ارز دیجیتال دریافت می‌کنید.

هرکسی می‌تواند با یک کامپیوتر که به اینترنت متصل است ماینر (کسی که کریپتوکارنسی استخراج می‌کند) بشود؛ اما دقت داشته باشید که این کار همیشه هم سودآور نیست. سود حاصل از استخراج ارز دیجیتال وابسته به چند عامل است:

  •         نوع ارزی که استخراج می‌کنید؛
  •         سرعت کارت گرافیک کامپیوترتان؛
  •         هزینه‌ی برق در منطقه‌ی شما و غیره
گاهی اوقات ممکن است هزینه‌ای که صرف استخراج ارز دیجیتال می‌کنید از سودی که به دست می‌آورید کمتر باشد.

دستگاه ارز دیجیتال

همانطور که گفته شد، استخراج ارز دیجیتال تا حد زیادی به سرعت کامپیوتر و سوددهی آن نیز به میزان مصرف و هزینه‌ی برق در منطقه شما بستگی دارد. دستگاه ارز دیجیتال نیز توسط شرکت‌های مختلف تولید شده و روانه‌ی بازار می‌شود. این دستگاه‌ها به کامپیوتر وصل شده و سرعت آن را بالا می‌برند.

همچنین بخوانید:  با چه قیمتی میتوانم بفروشم؟

حتی در برخی از کشورها مانند چین، شرکت‌هایی وجود دارند که فقط روی استخراج ارز دیجیتال فعالیت کرده و روزانه تا ۷۰ هزار دلار درآمد دارند. برای استخراج ارز دیجیتال نیاز به کامپیوتری اختصاصی با چیپ پردازش گرافیک ویژه، دستگاه استخراج ارز دیجیتال ای‌سیک ASIC، لوازم خنک کنندگی کافی برای سخت افزار و اتصال دائمی اینترنت، پکیج نرم افزاری معتبر استخراج کریپتوکارنسی و عضویت در صرافی کریپتوکارنسی و مخزن استخراج آنلاین دارید. منظور از دستگاه ارز دیجیتال نیز همین سخت افزارهای مورد نیاز جهت استخراج است.

ارز دیجیتال چیست؟ | آنچه که یک خریدار ایرانی باید بداند!

ارز دیجیتال در ایران

مدتی است که بحث‌های زیادی در مورد ارز دیجیتال در ایران صورت گرفته است. به دلیل اینکه ارزهای دیجیتال غیرقابل ردیابی و تراکنش‌های انجام شده با آن‌ها کاملاً مخفی هستند، نمی‌توان به‌طور کلی جلوی آن‌ها را گرفت. وضعیت ارز دیجیتال در ایران نیز به اینگونه است که معامله‌ی آن‌ها، مثلاً بیتکوین، در صرافی‌ها و بانک‌های رسمی، غیر قانونی است. یعنی تمام مؤسسات مالی متصل به بانک مرکزی حق معامله و استفاده از ارزهای دیجیتال را ندارند.

استخراج کریپتوکارنسی در ایران نیز طبق گفته‌ها و شنیده‌ها با کسب مجوز از وزارت صنعت غیر مجاز است. با این وجود هستند افرادی که مشغول به استخراج کریپتوکارنسی بدون مجوز هستند. دستگاه‌های استخراج نیز از طریق وب سایت‌های مختلف قابل خریداری است.

کسب درآمد از ارز دیجیتال

روش‌های متفاوتی برای کسب درآمد از ارز دیجیتال وجود دارد:

خرید و فروش

یکی از بهترین روش‌هایی که می‌توانید برای کسب درآمد از ارز دیجیتال استفاده کنید این است که مقداری را خریداری کرده و نگه دارید تا زمانی که گران شد آن را بفروشید. ارزش بیت کوین در ۵ سال از ۱۳ دلار به ۲۰ هزار دلار رسید. البته در این روش باید دقت کنید که کدام ارز را خریداری می‌کنید، چون برخی از ارزها نابود می‌شوند و برخی نیز کاهش قیمت دارند. چهار ارز: لایتکوین، بیتکوین، ریپل و اتریوم مدتی است که پایدار بوده‌اند و بهتر است اگر می‌خواهید کریپتو بخرید، از بین این چهار تا یکی را انتخاب کنید.

خرید و دریافت سود

برخلاف روش قبل، می‌تواند تنها با خریدن و نگه داشتن ارز هم سود کسب کنید. در این روش باید مقداری از ارزهای دیجیتال را خریداری کنید. تا زمانی که این ارزها را  نگه دارید مبلغی سود به‌صورت دوره‌ای به شما پرداخت می‌شود. خوبی این روش این است که زمان و انرژی زیادی از شما نمی‌گیرد.

 سهام دار شوید

این روش ترکیبی از دو روش قبلی است و در آن باید مقداری از ارزهایی را خریداری کنید و نگه دارید. می‌توانید زمانی که قیمت آن‌ها بالا رفت آن‌ها را بفروشید و یا از اینکه آن‌ها را نگهداری می‌کنید سود دریافت کنید. میزان انرژی و زمانی که برای این روش از کسب درآمد از ارز دیجیتال می‌گذارید، تقریباً کم است و سوددهی آن نیز در دراز مدت مناسب است.

استخراج کریپتو کارنسی

در بالا گفتیم که چطور می‌توانید از استخراج کریپتو کارنسی کسب درآمد داشته باشید. روی سخت افزار هزینه کنید، بگذارید کار کند و سپس سود خود را دریافت کنید. این روش نسبت به زمانی که صرف انجام‌ آن می‌کنید بازده خوبی دارد.

همچنین بخوانید:  چگونه یک طرح تجاری موفق و پولساز داشته باشیم؟

 خرید و فروش روزانه

بازار ارزهای دیجیتال لحظه‌ای است. ارزی که تا همین چند لحظه پیش ارزش چندانی نداشت ممکن است ناگهان ارزش چند هزار دلاری پیدا کند و یا بالعکس. افرادی که تحلیل تکنیکال بلدند می‌توانند از این طریق کسب درآمد کنند. این روش کسب درآمد از ارز دیجیتال زمان زیادی از شما می‌گیرد ولی اگر کار خود را خوب انجام دهید می‌توانید درامد زیادی نیز از آن کسب کنید.

 کار کنید و ارز دیجیتال دریافت کنید

گفتیم تراکنش‌هایی با ارزهای دیجیتال انجام می‌شود. می‌توانید در ازای انجام برخی کارهای آنلاین، پرداختی ارز دیجیتال داشته باشید. اگر توانایی‌هایی مانند طراحی سایت، ترجمه و کارهای اینترنتی دیگر را دارید این روش برای شما بسیار مناسب خواهد بود.

 b.bituro، coin bucks، bitcoin reward از سایت‌هایی هستند که پروژه‌های با پرداختی کریپتوکارنسی را معرفی می‌کنند.

  خرید و فروش ارز دیجیتال

برای خرید و فروش ارز دیجیتال باید دو چیز آشنا شوید: صرافی کریپتو و کیف پول یا والت کریپتو.

صرافی کریپتو، پلتفرمی است که امکان خرید و فروش ارزهای دیجیتال مختلف را به شما می‌دهد.  این مورد را دقت داشته باشید که همه‌ی صرافی‌ها همه‌ی کریپتوها را پشتیبانی نمی‌کنند و گاها شاید مجبور شوید برای فروش کریپتوی خود آن را از چند صرافی به ارز دیگری تبدیل کنید.

کیف پول ارز دیجیتال، ابزار دیجیتالی است که امکان ذخیره‌ی ارزهای دیجیتال شما را می‌دهد. این کیف پول‌ها دارای رمزهایی هستند که امکان دسترسی به حساب را به شما می‌دهد. کیف پول‌های کریپتو سه حالت کاغذی، نرم افزاری و سخت افزاری دارند.

  •         کیف پول کاغذی توسط سرویس‌های خاصی اطلاعات حساب را به‌صورت کدگذاری شده چاپ می‌کند. خوبی این روش این است که تماماً در برابر حمله‌ی هکرها ایمن هستید.
  •         کیف پول نرم افزاری اینگونه است که رمز شما در اپلیکیشن موبایل، وب و یا نرم افزار کامپیوتری ذخیره می‌شود. خوبی این روش این است که رمز شما به راحتی در دسترس است ولی هک کردن آن هم چندان سخت نیست.
  •         کیف پول سخت افزاری اینطور عمل می‌کند که رمز شما داخل دستگاه خاصی ذخیره می‌شود. این دستگاه قابلیت اتصال به اینترنت را دارد و گاها دارای پنلی است تا امکان تشخیص و تایید هویت را فراهم کند. این دستگاه نیز در برابر حملات آنلاین ایمن است و ویروس‌های کامپیوتری نیز آن را تهدید نمی‌کنند؛ مشکلی که دارد این است که برای افرادی که می‌خواهند به‌صورت روزانه ارز دیجیتال خرید و فروش کنند کارایی ندارد.

 خرید ارز مجازی

همانطور که گفتیم ارز دیجیتال به تمام ارزهایی ا گفته می‌شود که چه به‌صورت رمزنگاری شده و غیرمتمرکز یا متمرکز وجود دارند. خرید ارز مجازی را با این امید که یک شبه چند میلیون دلار به جیب بزنید شروع نکنید؛ همچنین تمام سرمایه خود را نیز صرف‌آن نکنید. برای خرید ارز مجازی می‌توانید به یکی از صرافی‌های مشهور اینترنتی مراجعه کنید. Coinbase از جمله این صرافی‌هاست که در ۳۲ کشور فعالیت کرده و بالای ۲۰ میلیون نفر کاربر دارد. کافیست اپلیکیشن کوین بیس را دانلود کنید و یا از طریق وبسایت آن، ایجاد حساب کرده و شروع به خرید ارزهای دیجیتال کنید.

همچنین بخوانید:  سوال شما: برای کار تولیدی از کجا شروع کنیم؟

البته کوین بیس از تمام ارزهای دیجیتال پشتیبانی نمی‌کند و اگر می‌بینید ارزی که به دنبال آن هستید در آن وجود ندارد می‌توانید از سایر پلتفرم‌های صرافی آنلاین استفاده کنید. Kraken صرافی‌ای است که در کنار کوین بیس شهرت و اعتبار جهانی دارد. پیشنهاد می‌شود اگر در ابتدا از همین دو صرافی آنلاین معتبر و قابل اعتماد استفاده کنید.

 خرید و فروش usdt (تتر)

تتر یا usdt هم ارزی دیجیتال است که توسط شرکتی چینی با نام Tether ارائه شده است. طبق ادعای شرکت تتر، هر واحد از ارز تتر دارای پشتوانه‌ی دلار است که در حسابی بانکی ذخیره شده است؛ اما هیچ مدرکی نیست که این مدعا را کاملاً تایید کند. ارزش کلی ارز usdt به دو میلیارد دلار می‌رسد. برای خرید و فروش usdt می‌توانید از طریق تقریباً تمام صرافی‌های آنلاین اقدام کنید. این ارز به‌صورت جهانی اعتبار داشته و خرید و فروش usdt در سرتاسر دنیا انجام می‌شود.

استخراج ارز دیجیتال با موبایل

مقالات خواندنی: آیا سرمایه گذاری در بیت کوین زیر ۱ میلیون منطقی است؟ ساده ترین روش خرید بیت کوین برای ایرانی ها (بروزرسانی جدید) کسب درآمد با بیت کوین آینده ماینینگ بیت کوین چگونه خواهد بود؟استخراج یا ماینینگ (Mining) ارز دیجیتال با موبایل غیر ممکن نیست ولی باید بدانید که نمی‌توانید هر ارزی را با آن استخراج کنید. این کار با موبایل با هدف کسب بیتکوین تقریباً غیر ممکن است ولی می‌توانید ارزهای سبک‌تری را با موبایل خود استخراج کنید.

برای استخراج ارز دیجیتال با موبایل نیاز به اپلیکیشن مناسب دارید. MinerGate اپلیکیشنی است که می‌توانید با ایجاد حساب درآن شروع به استخراج کریپتو کنید. این اپلیکیشن این امکان را می‌دهد تا مقدار مشخصی از CPU گوشی خود را برای استخراج اختصاص دهید؛ همچنین می‌توانید با استفاده از محاسبه گری که این اپلیکیشن دارد ببینید که چقدر با استفاده از گوشی خود چه میزان درآمد، در چه مدت کسب کنید.

حالا که قرار است با استفاده از گوشی خود کسب درآمد کنید بهتر است به فکر ایمنی آن نیز باشید. گوشی خود را بدون رمز نگذارید و آن را به دست بچه‌ها یا افراد بازیگوش ندهید چون ممکن است حتی به‌صورت تصادفی برای شما هزینه بتراشند.

 استخراج ارز دیجیتال با کامپیوتر

استخراج ارز دیجیتال با کامپیوتر زمانی با کامپیوترهای خانگی هم امکان پذیر بود اما اکنون اینگونه نیست. شما نیاز به دستگاه ASIC دارید و حتی با خریدن این سخت افزار نیز تضمینی نیست که استخراج بیتکوین شما سوددهی خوبی داشته باشد. استخراج بیتکوین لحظه به لحظه سخت‌تر می‌شود چرا که رقابت بیشتری بر سر آن وجود دارد. استخراج ارز دیجیتال با کامپیوتر به دلایل سخت بودن، مصرف برق زیاد، تغییرات قیمت دستگاه‌ها و تغییرات بازار کار چندان آسانی نیست. می‌توانید با سرمایه گذاری در شرکت‌هایی که کار استخراج کریپتو را انجام می‌دهند در سود آن‌ها شریک شوید بدون اینکه خودتان کار کنید.

 استخراج بیت کوین

 استخراج بیت کوین مدت‌هاست که به یکی از دشوارترین کارها تبدیل شده است و امکانات با استفاده از کامپیوترهای خانگی تقریباً غیر ممکن است. هر بیت کوین ارزش ۳۸۰۰ دلاری دارد و هزینه‌ی استخراج آن نیز ۲۴۰۰ دلار است؛ پس با این وجود استخراج بیت کوین چندان هم بدون صرفه نیست ولی بر سر این آمار اختلاف وجود دارد. در کل ابتدا می‌توانید وارد یکی از شرکت‌های اینترنتی استخراج بیت کوین شوید، استخر استخراج خود که تیمی جهانی جهت استخراج است، را انتخاب کنید و سپس کیف پول ارز دیجیتال خود را نیز مشخص کنید. افرادی که می‌خواهند به‌صورت خانگی استخراج کنند بهتر است از محاسبه گری استفاده کنند تا ببینند سودی به دست خواهند آورد یا خیر.

دوره های دکتر کاویانی

به چالش ۵ روزه یادگیری مسیر ثروت بپیوندید.

دکتر کاویانی یک دوره آموزشی ۴جلسه ای به نام «مدار ثروت» دارن، در این دوره دکتر کاویانی مسیر ثروتمند شدنی که خودشون طی کردن رو بهتون آموزش میدن.

اینستاگرام خودساخته

روزمرگی های دکتر کاویانی

تلگرام خودساخته

مطالب انگیزشی روزانه

اگه لذت بردی برای دوستات از طریق این دکمه ها بفرست.

همیشه پیگیر آموزش باش

دوره های رایگان

دیدگاه

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود