درس‌هایی از اشتباهات زندگی که موفقیت را تضمین می‌کنند

اشتباهات

آیا تا به حال شده که به خود بگویید: «دیگر این کار را نمی کنم» و فقط مدت کوتاهی بعد متوجه می شوید که دقیقاً همان کار را انجام داده اید؟ اگر چنین است، شما تنها نیستید. به احتمال زیاد همه ما بعضی از اشتباهات خود را در یک زمان تکرار کرده ایم. اما تکرار اشتباهات یکسان می تواند از چند جهت گران تمام شود. شاید تیم یا خانواده شما اعتماد خود را به شما از دست داده است زیرا رفتار شما با کلمات شما مطابقت ندارد. یا شاید اشتباهات شما برای شما یا شخص دیگری هزینه زیادی داشته باشد. خبر خوب این است که شما می توانید برای درس گرفتن از اشتباهات خود قدم بردارید. سپس، به جای تکرار مجدد آنها، خرد ارزشمندی به دست خواهید آورد که در آینده به شما کمک خواهد کرد. جورج برنارد شاو می‌گوید: “زندگی با اشتباه کردن بهتر از زندگی است که در آن از ترس اشتباه هیچ کار خاصی را انجام ندهیم.” و این تا حد زیادی درست است. بدون اشتباه، کارهایی را که دوست داریم انجام دهیم را نمی دانیم و یاد نمی گیریم که چگونه بهتر شویم.

اشتباهات چه درس‌هایی به ما می‌دهند؟

شاید گمان کنید درس‌گرفتن از اشتباهات موضوعی کلیشه‌ای است و حتی شاید اشاره به کلیشه‌ای‌بودن این موضوع را هم کلیشه‌ای بدانید (کمی پیچیده شد!). منتها اگر با تمام وجود قبول کنیم که از اشتباهات و خطاهای قبلی‌مان می‌توانیم درس بگیریم، دیگر کلیشه معنا نخواهد داشت. چه درس‌هایی؟ اجازه بدهید برایتان بگوییم:

۱. متوجه نکاتی تازه در زندگی می‌شویم

گاهی اشتباه می‌کنیم. چرا؟‌ چون چیزهایی هست که هنوز نمی‌دانیم. بعد از اشتباه‌کردن است که متوجه نکاتی تازه می‌شویم و چیزهای جدید یاد می‌گیرم. این ارزشمند است. رسیدن به نگاهی که از درک عمیق یک تجربه حاصل شده است ارزش دارد، خیلی هم ارزش دارد. همه‌چیز را که نمی‌دانیم و بلد نیستیم؛ پس باید در زندگی، به شکل و شیوه‌ای برسیم به یادگیری تجربه‌ها و نکات مختلف.

 

 

۱. متوجه نکاتی تازه در زندگی می‌شویم

 

۲. یاد می‌گیریم که همه‌فن‌حریف نیستیم

یکی از مهم‌ترین دستاوردهای اشتباه‌کردن این است که می‌فهمیم در زندگی بخش‌ها و ابعادی وجود دارد که ما در آنها ضعیف هستیم. واقف‌شدن به ضعف‌ها و پذیرش اینکه همه‌فن‌حریف نیستیم بسیار مهم است. تصور نابالغانه‌ای است که احساس کنیم همه‌چیز را می‌دانیم. اشتباهات به ما نشان می‌دهند نقاط ضعف برای همه آدم‌ها وجود دارد. چاره چیست؟ چاره این است که به حرف‌ها و گفته‌های خوب دیگران گوش بدهیم و اگر می‌بینیم کسی توصیه یا راهکاری هوشمندانه به ما ارائه می‌دهد با آغوش باز پذیرایش باشیم. ما لایق بهترین‌ها هستیم. با گرفتن توصیه‌های درست و بازکردن ذهن برای جبران اشتباهات، به بهترین‌ها هم می‌رسیم.

 

۲. یاد می‌گیریم که همه‌فن‌حریف نیستیم

 

۳. دیگران مسئول چالش‌ها و نارضایتی‌های ما نیستند

تا زمانی که کوچک و کودک هستیم، دیگران از ما مراقبت می‌کنند و هوایمان را دارند. منتها وقتی بزرگ می‌شویم، ماجرا فرق می‌کند. خودمان باید فرمان را در دست بگیریم و به‌سمت مسیرهای درست برویم. هیچ‌کس مسئول شادی و خوشبختی ما نیست. این چیزی است که حساب‌کردنِ بیش‌ازحد روی آدم‌های دیگر به ما یاد می‌دهد.

 

۳. دیگران مسئول چالش‌ها و نارضایتی‌های ما نیستند

 

قبول کنید از هر نظر، چه مادی و چه معنوی، خودمان باید سرپرست خودمان باشیم. سرمایه‌گذاری روی دیگران برای دریافت منافع مالی و عاطفی کار اشتباهی است. هیچ‌کس به‌جز خودمان نمی‌تواند خوشبختمان کند. این دیدگاه می‌تواند درس و نتیجۀ توقع‌داشتن از دیگران باشد. توقع‌داشتن اشتباه است. اگر آن را کنار بگذارید، آرامش به وجودتان سلام خواهد کرد و در ضمن، شور و اشتیاقی شیرین برای تلاش و ساختن زندگی در شما جان می‌گیرد.

۴. با افراد خوب معاشرت کنیم و زمان را برای ارتباطات بی‌فایده هدر ندهیم

همچنین بخوانید:  مدیریت کاریزماتیک چیست؟

مهم است که با چه کسانی دوست هستیم. دوستان و اطرافیان روی نگاهمان به زندگی اثرات فوق‌العاده‌ای می‌گذارند. ارتباط با آدم‌های بی‌انگیزه، منفی‌باف و کسانی که رفتارهای سمی و نادرست دارند ما را به‌سمت دره‌ای از ناکامی‌ها پرتاب خواهد کرد.

بسیاری از آدم‌های باتجربه معتقدند یکی از مهم‌ترین درس‌هایی که از اشتباهات خود گرفته‌اند همین بوده است: با آدم‌های نامناسب ارتباط نداشته باشیم و در انتخاب دوست و معاشران دقت کنیم. آدم‌های ارزشمند زندگی‌مان را شادتر می‌کنند و به ما انگیزه‌ای برای بهترشدن می‌دهند.

 

۴. با افراد خوب معاشرت کنیم و زمان را برای ارتباطات بی‌فایده هدر ندهیم

 

۵. عشق شبیه فیلم‌ها نیست و برای رسیدن به آن به ساختن رابطه نیاز است

بسیاری از ما در برقراری ارتباطات عاشقانه دچار مشکل و اشتباهات مختلف هستیم. نباید فراموش کنیم عشق رابطه‌ای دوسویه است و برای شکل‌گیری و دوام به تلاشی دوسویه هم نیاز دارد. عشق شبیه فیلم‌های رؤیایی نیست؛ قرار نیست یک نفر در زندگی‌مان پیدا شود و ما را بی‌دریغ و ربات‌گونه دوست داشته باشد.

برای زیستن و همراهی عاشقانه با فردی دیگر باید او را درک کنیم و بتوانیم ارتباطی سالم و مؤثر با یکدیگر داشته باشیم. کارشناسان و آدم‌های باتجربه معتقدند یکی از مهم‌ترین درس‌هایی که اشتباهات در حوزه عشق‌وعاشقی به ما می‌دهند پذیرش همین است که عشق یعنی ساختن رابطه‌ای مؤثر.

 

۵. عشق شبیه فیلم‌ها نیست و برای رسیدن به آن به ساختن رابطه نیاز است

 

۶. زندگی کوتاه‌تر از آن است که فکر می‌کنیم

اشتباهات زندگی خودمان و آدم‌های دیگر می‌توانند درس مهم دیگری هم به ما بدهند: زندگی کوتاه است. بسیاری از کارشناسان و باتجربه‌ها مدام به ما گوشزد می‌کنند وارد مسیری نشویم که آنها قبلا پیموده‌اند. آنها به ما می‌گویند زندگی کوتاه است. باید قدر لحظه را بدانیم. اگر به این گفته‌ها برسیم و آنها را آویزه گوش کنیم، به‌طور قطع زندگی را جانانه‌تر خواهیم زیست.

 

۶. زندگی کوتاه‌تر از آن است که فکر می‌کنیم

 

۷. رسیدن به هدف بعد از سختی‌کشیدن شیرین است

تلاش‌کردن و صرف زمان و انرژی برای اهداف ارزشمند و گام‌برداشتن در مسیرهای سخت نتایج شیرینی به‌ همراه خواهد داشت. این را ما نمی‌گوییم، تمام افراد موفقی می‌گویند که روزی به خودشان آمده‌اند و فهمیده‌اند که نتیجۀ تنبلی و ترس چیزی جز سستی و کاهلی نیست و باید شیرینیِ رسیدن را با قدم‌زدن در سخت‌ترین مسیرها حس کرد. بعد از شناخت هدف زندگی، نباید بترسیم. باید تلاش کنیم و بدانیم که شاید رسیدن به اهداف زحمت و سختی داشته باشد؛ اما در نهایت، رضایتی شیرین برایمان به همراه می‌آورد.

۷. رسیدن به هدف بعد از سختی‌کشیدن شیرین است

۸. گام‌های کوچک نتایج بزرگ به همراه دارند

یکی از اشتباهات بزرگ بسیاری از ما این است که گمان می‌کنیم برای موفق‌شدن به پول زیاد، استعداد شگفت‌انگیز، و اقدامات بزرگ و کلان نیاز است. نه! این‌‌طور نیست. کافی است بدانیم تغییرات و گام‌های کوچک اما مداوم می‌توانند راهمان را به‌سمت تغییرات بزرگ باز کنند. برنامه‌ریزی و تلاش حتی در ابعادی کوچک هم زندگی‌مان را از این رو به آن رو می‌کند.

 

۸. گام‌های کوچک نتایج بزرگ به همراه دارند

 

۹. ارزش خانواده بسیار بیشتر از آن است که فکر می‌کنیم

یکی از مهم‌ترین اشتباهات در زندگی بی‌توجهی به ارزش خانواده است. خانواده چیست؟ آدم‌هایی که سرنوشت و طبیعت، ما را با آنها در یک گروه قرار داده است. این هم‌گروهی‌ها ارزش عشق و همراهی‌مان را دارند. بسیاری از آدم‌ها اعتراف می‌کنند که یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات زندگی‌شان نداشتن روابط خوب با اعضای خانواده‌شان بوده است. تلاش برای ساختن روابط در بستر امن خانواده موفقیت و آرامش برایمان به همراه می‌آورد.

 

۹. ارزش خانواده بسیار بیشتر از آن است که فکر می‌کنیم

 

۱۰. با فکر جلو برویم و به هیچ‌کس کورکورانه اعتماد نکنیم

یکی از مهم‌ترین اشتباهاتی که آدم‌ها مرتکب می‌شوند اعتماد‌کردن بیش‌‌ازحد به دیگران است. اعتمادکردن به کسی که از حسن‌نیت و درستی رفتار و گفتارش مطمئن نیستیم پشیمانی می‌آورد. بزرگان و باتجربه‌ها همیشه توصیه می‌کنند با فکر در هر کاری جلو برویم و اعتماد صددرصد به دیگران را کنار بگذاریم. تحلیل موقعیت‌ها و سنجش هر توصیه و پیشنهاد را نباید فراموش کنیم.

همچنین بخوانید:  چگونگی تعیین اهداف کوتاه مدت برای داشتن زندگی موفق

 

۱۰. با فکر جلو برویم و به هیچ‌کس کورکورانه اعتماد نکنیم

 

گام‌هایی که باید برای تبدیل اشتباهات به درس‌‌های مهم بیاموزیم

در این مقاله از درس‌هایی گفتیم که اشتباهات مختلف به ما می دهند. منتها چطور و با چه الگویی می‌توانیم از این درس‌ها عبرت بگیریم و شکست را پُلی برای پیروزی کنیم؟ به گام‌های زیر دقت کنید:

 • خطاها و اشتباهاتمان را بپذیریم و سعی نکنیم زمین‌وزمان را مقصر ناکامی‌هایمان بدانیم؛
 • از خودمان بپرسیم دلیل و ریشه اشتباهمان چه بوده و در موقعیتی مشابه در آینده چه باید بکنیم؛
 • بعد از آگاهی از ریشه اشتباهات و کشف راه‌های درست، برنامه‌ای عملی برای تکرارنشدن خطاها در آینده طرح کنیم؛
 • عواقب تکرار اشتباهاتمان را به خود گوشزد کنیم تا با علم به آنها دیگر در ورطه تکرارشان نیفتیم.

 

گام‌هایی که باید برای تبدیل اشتباهات به درس‌‌های مهم بیاموزیم

 

10 دلیل برای اشتباه کردن در زندگی

در اینجا 10 دلیل وجود دارد که چرا اشتباه نکردن می تواند بزرگترین اشتباه در زندگی باشد:

 1. اشتباه کردن به ما درس های ارزشمند بودن می دهد.

اشتباه کردن در روابط، زندگی کاری، مدرسه یا سایر تلاش‌ها، کلید کشف کارهایی است که می‌خواهیم انجام دهیم و چگونه می‌خواهیم عمل کنیم. تنها زمانی که در این موارد شکست می‌خوریم می‌توانیم ببینیم کجا اشتباه کرده‌ایم و برای اصلاح آن‌ها اقدام کنیم.

 

اشتباه کردن به ما درس های ارزشمند بودن می دهد.

 

 1. اشتباهات به ما می آموزند که بخشنده باشیم.

تشخیص اشتباهات خود، درک اشتباهات دیگران را در صورت وقوع آسان تر می کند به خصوص اگر آنها مستقیماً روی شما تأثیر گذاشته باشند. آیا ماشین خود را به کسی قرض دادید تا او با آن تصادف کند؟ آیا تا به حال با ماشین تصادف کرده اید؟ یا چیزی که متعلق به شخص دیگری بود را شکستید؟ احتمالاً با دانستن اینکه جرم از کجا آمده است، بیشتر مستعد خواهید بود که مجرم را ببخشید.

 

اشتباهات به ما می آموزند که بخشنده باشیم.

 

 1. اشتباهات به ما کمک می کند ترس های خود را رها کنیم.

الکساندر مک کوئین: “شما فقط با اشتباه کردن می توانید جلو بروید.”

برخی از افراد از اشتباه کردن می ترسند. یا می ترسند چیزهایی را امتحان کنند که در آنها خوب نباشند. چگونه می توانید بدون تلاش – و شکست – در ابتدا، در کاری حرفه ای شوید؟ اگر اجازه بدهیم اشتباهات و ترس‌های همیشگی‌ بر ما تاثیر بگذارند، شاید الان در جایی که هستیم نبودیم.

 

اشتباهات به ما کمک می کند ترس های خود را رها کنیم.

 

 1. اشتباه کردن برای داشتن یک زندگی بدون پشیمانی ضروری است.

چگونه می توانید چیزهایی را که دوست دارید و نمی پسندید کشف کنید بدون اینکه اشتباه کنید؟ شاید فکر می کنید می خواهید سرآشپز شوید تا در یک رستوران شغلی پیدا کنید و این بدترین روزهایی است که تا به حال گذرانده اید. شاید احساس می کنید که وقت خود را تلف کرده اید و اشتباه بزرگی بود که آن کار را به عهده گرفتید. اما چگونه می توانید بفهمید مگر اینکه آن را امتحان کنید؟ در پایان عمرتان، آیا می‌خواهید به گذشته نگاه کنید و ببینید که فقط انتخاب‌های درست را انجام داده‌اید یا تعجب کنید که چه چیزی ممکن است بوده باشد؟ اگر سعی نمی‌کردید در آن رستوران کار کنید، ممکن بود تمام زندگی‌تان را به این فکر می‌کردید که می‌توانید سرآشپز بزرگی باشید و هرگز نمی‌دانستید که واقعاً چقدر از آن متنفر می‌شوید. اشتباه یعنی زندگی بدون پشیمانی.

 

اشتباه کردن برای داشتن یک زندگی بدون پشیمانی ضروری است.

 

 1. اشتباهات به شما کمک می کند تا به عنوان یک شخص رشد کنید.

اینکه بگویید من اشتباهات زیادی مرتکب شده ام اما این به من دیدگاه زیادی نیز می دهد. اگر آن مسیرها را انتخاب نکرده بودم یا آن مسیرها را نرفته بودم این آدم امروزی نبودم. ما هم به اندازه خودم قدر زندگی ام را نمی دانیم. اگر همه چیز به آسانی پیش می آمد، چیزهایی که توانسته ام به دست بیاورم چندان معنی نداشتند. من همچنین می‌توانم به طور کلی فردی پذیرنده‌تر و بخشنده‌تر باشم، زیرا می‌دانم گاهی اوقات چقدر در زندگی‌ام اشتباه کرده‌ام.

همچنین بخوانید:  22 راه شگفت انگیز برای مراقبت از روح و روان

 

اشتباهات به شما کمک می کند تا به عنوان یک شخص رشد کنید.

 

 1. اشتباهات می توانند سرگرم کننده باشند.

برخی از مردم هستند که 70 سال زندگی می کنند، و برخی از مردم هستند که یک سال 70 بار زندگی می کنند و آنچه را که دارند انجام می دهند بارها و بارها تکرار می کنند. خوب، شاید این نوع سرگرمی درستی نباشد. و شاید ما نباید آن کاری را که انجام دادیم انجام می دادیم. اما حداقل در پایان هر سال، دقیقاً همان سال را زندگی نمی کنید. گذراندن هر روز به روشی یکسان برای گرفتن نتیجه نامطلوب یکسان نه تنها خسته کننده است، بلکه به خودی خود یک اشتباه است.

 

اشتباهات می توانند سرگرم کننده باشند.

 

 1. اشتباهات منجر به موفقیت می شود.

“اگر هفت بار هم زمین خوردی، باز هم برای بار هشتم بایست.” – ضرب المثل چینی

در حالی که مجبور نیستید از افراد موفق تقلید کنید، تشخیص اینکه آنها فوراً به جایی که هستند نرسیدند گام بزرگی در موفقیت شما است. هرچه اشتباهات بیشتری مرتکب شوید، سریعتر متوجه خواهید شد که چقدر می خواهید آن کاری را که می خواهید انجام دهید و اینکه آن کار ارزشش را دارد یا خیر.

 

اشتباهات منجر به موفقیت می شود.

 

 1. اشتباهات به ما الهام می بخشد.

اشتباه شما هر چه باشد، به احتمال زیاد اگر آن را خراب کردید، باید آن را جبران کنید. یا اگر اشتباه انجام دادید، باید دوباره این کار را انجام دهید. هر چه بیشتر مجبور باشید کاری را امتحان کنید یا کاری جدید انجام دهید، تجربه بیشتری برای اصلاح آن و انجام درست آن خواهید داشت. به تلاش در آن ادامه دهید. کمی استراحت کنید و دوباره این کار را انجام دهید. اجازه دهید اشتباهات شما را برای موفقیت تحریک کند.

 

 - الهام بخش بودنگروه ششم: عادت های موفقیت آمیز هدف محور

 

 1. اشتباهات به عنوان یک هشدار عمل می کنند.

گاهی اوقات اشتباهات مسیر موفقیت را نشان نمی دهند، در عوض به عنوان هشداری عمل می کنند که باید به آن توجه کنیم. اشتباهات مختلف می تواند معانی مختلفی داشته باشد و اشتباهاتی که در آنها خواسته های خودخواهانه خود را مقدم بر مسئولیت های خود قرار می دهیم می تواند به معنای دردسر باشد. اما می تواند به عنوان یک هشدار نیز باشد. به این هشدارها توجه کنید و سعی کنید از تکرار آنها اجتناب کنید تا بتوانید به جلو حرکت کنید و در سفر خود موفق شوید.

 

اشتباهات به ما الهام می بخشد.

 

10. اشتباهات به ما این امکان را می دهند که ببینیم چقدر شبیه دیگران هستیم.

بیایید صادق باشیم، همه ما فکر می کنیم که بسیار خاص هستیم. هر کاری که انجام می‌دهیم، هر اشتباهی که مرتکب می‌شویم، اغلب احساس می‌کنیم که تنها کسی هستیم که آن را به همان شکلی که انجام می‌دهیم تجربه می‌کنیم. متأسفانه، این کاملاً نادرست است. با 7 میلیارد نفر روی کره زمین، این احتمال که ما اولین کسی باشیم که اشتباه خاصی مرتکب می‌شویم یا اولین نفری هستیم که احساس می‌کنیم، واقعا بعید است. بزرگترین مزیت اشتباه کردن این است که یاد بگیریم ما هم مثل بقیه مردم هستیم. این به ما همدلی بیشتری با دیگران می دهد (مهم نیست چقدر با ما متفاوت هستند) و این درک را به ما می دهد که مهم نیست ما چه اشتباهی انجام داده ایم، احتمالاً شخص دیگری قبلاً آن را انجام داده است.

اشتباهات به عنوان یک هشدار عمل می کنند.

 

 

تیم تحریریه خودساخته
تیم تحریریه خودساخته

ما در تیم خودساخته تمام تلاشمان را برای آماده سازی بهترین مطالب میکنیم تا شما عزیزان با محتواهای ما بتوانید سواد و دانش خود را بهبود دهید

به چالش ۵ روزه یادگیری مسیر ثروت بپیوندید

دکتر کاویانی یک دوره آموزشی ۴جلسه ای به نام «مدار ثروت» دارن، در این دوره دکتر کاویانی مسیر ثروتمند شدنی که خودشون طی کردن رو بهتون آموزش میدن.

دوره های دکتر کاویانی
دوره مستر کلاس راکت
دوره علمی مدار ثروت
دوره هک فروش
دوره کسب و کار اینستاگرامی
دوره جامع جهش ثروت

اینستاگرام خودساخته

روزمرگی های دکتر کاویانی

تلگرام خودساخته

مطالب انگیزشی روزانه

اگه لذت بردی برای دوستات از طریق این دکمه ها بفرست.

همیشه پیگیر آموزش باش

دوره های رایگان

دیدگاه

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود