چگونگی هدف گذاری هوشمندانه برای آینده نسل جوان

اهداف هوشمندانه

در این مقاله کوتاه قصد داریم تا اهداف هوشمندانه را شرح داده و به شما راه موفقیت را نشان دهیم. هدفمند بودن به ما کمک می کند تا برای کسب موفقیت های آینده آماده شویم. پایه گذاری این مهم خصوصا در سنین جوانی بسیار مفید خواهد بود، اما طرز فکر ما در مورد اهدافمان می تواند روی دستیابی یا عدم دستیابی به آنها تاثیر بگذارد.

به عنوان یک دانشجو یا دانش آموز، لازم است اهدافی را تعیین کنید که بتوانید به آنها دست یابید تا برای ادامه دادن به مسیر انگیزه داشته باشید. یک هدف قابل دستیابی به شما کمک می کند تا از فرسودگی و احساس ناامیدی اجتناب کنید. ساده‌ترین راه برای اجتناب از شکست در کارها، از تلاش برای کسب درآمد بیشتر گرفته تا کاهش وزن، این است که اهدافی را تعیین کنید که واقعاً می‌توانید به آنها برسید.

 

مطالعه کتاب در کتابخانه برای اهدافی مانند کسب معدل بالا

مطالعه کتاب در کتابخانه برای اهدافی مانند کسب معدل بالا

 

خوشبختانه، ترفندی وجود دارد که به شما کمک می کند تا اهدافی را ایجاد کنید که بتوانید در درازمدت به آنها پایبند باشید! اینجاست که بحث “ اهداف هوشمندانه ” به میان می آیند. با استفاده از سیستم هدف گذاری هوشمند، می‌توانید اهدافی را ایجاد کنید که بتوانید واقعاً برای جایی که در آن مشغول کار و زندگی هستید کارآیی داشته باشید و چارچوبی خاص، قابل اندازه‌گیری و مهم‌تر از همه قابل دستیابی را برای زندگی خود فراهم کنید.

اهداف هوشمندانه به چه معناست؟

مفهوم هوشمند بودن باید ویژگی های زیر را داشته باشد:

  • خاص بودن
  • قابل اندازه گیری
  • دست یافتنی
  • مرتبط با اهداف
  • زمان‌مند بودن

به جای ایجاد اهداف مبهمی که ممکن است واقعاً به آنها نرسید، اهداف هوشمند یک چارچوب مستحکم را برای رسیدن به اهداف فراهم می کنند. هدف از این کار این است که یک نقشه راه مشخص از جایی که می‌خواهید به آن برسید، به همراه راه‌هایی برای اندازه گیری پیشرفت و کنترل ذهن در اختیار شما قرار گیرد.

همچنین بخوانید:  اشتباهات خود را به درس‌های ارزشمند زندگی تبدیل کنید

هنگامی که می خواهید یک هدف مرتبط و قابل اندازه گیری را برای خود تعیین کنید، باید مطمئن شوید که تمام معیارهای هوشمند بودن را برآورده می کند. با پرسیدن سؤالات زیر از خود، مطمئن می شوید که اهداف شما همه جنبه های هوشمند را دارا هستند یا خیر:

 

آیا هدف شما مشخص است؟

تفاوت زیادی بین تعیین هدف برای گرفتن نمرات خوب و تعیین هدف برای حفظ یک معدل مشخص وجود دارد. “کسب نمرات خوب در طول سال تحصیلی” یک هدف مشخص نیست، زیرا تعریف هر فرد از نمرات خوب متفاوت است. گفتن اینکه می خواهید معدل ۱۸ یا بالاتر را بدست بیاورید، متعهد شدن شما به تلاش برای گرفتن نمرات عالی را باعث می شود.

 

آیا هدف شما قابل اندازه گیری است؟

تعیین کنید که چگونه موفقیت خود را اندازه گیری می کنید. گفتن این جمله که پول پس انداز خواهید کرد بسیار مبهم است. متعهد شدن به پس انداز ۲۵ درصد از دستمزد یا ۱۰۰ دلار در ماه قابل اندازه گیری و واضح است. داشتن یک هدف مشخص و ملموس، پیگیری پیشرفت را برای شما آسان تر کرده و شما را در قبال نرسیدن به آن نسبت به خودتان پاسخگو نگه می دارد.

 

آیا هدف شما قابل دستیابی است؟

احتمالاً به شما یاد داده‌اند که رویاهای بزرگ داشته باشید. اما شما نمی‌خواهید خود را در معرض شکست قرار دهید و با ایجاد اهدافی برای خود که نمی‌توانید به آنها دست پیدا کنید، اعتماد به نفس خود را تضعیف کنید. به عنوان مثال، تلاش برای گرفتن مدرک لیسانس در یک سال، تقریباً امکان پذیر نیست. شما با صادق بودن در مورد محدودیت‌های زمانی، محدودیت‌های مالی، توانایی ها و استعدادهایتان باید خود را کنترل کنید.

 

آیا هدف شما مرتبط با آنچه می خواهید هم راستا است؟

دیدگاه سالمی در مورد اهداف خود داشته باشید. تعیین اهداف هوشمندانه به معنای درک این است که آیا داشتن یک هدف خاص واقعاً ارزشمند است یا خیر و آیا اکنون زمان مناسبی برای تلاش برای دستیابی به آن است یا خیر. به عنوان مثال، تلاش برای شروع فعالیت در زمینه ورزش های سه‌گانه در حالی که هنوز حتی ورزش را شروع نکرده و درگیر درس و دانشگاه هستید، با یکدیگر در تضاد هستند زیرا صرفاً زمان یا انرژی کافی برای موفقیت در هر دو وجود نخواهد داشت.

همچنین بخوانید:  ناگفته هایی از آمازون که نمی دانستید

 

آیا هدف شما دارای زمان بندی مشخصی است؟

ضرب‌الاجل‌ها و بازه‌های زمانی می‌توانند انگیزه‌های خوبی باشند. گفتن اینکه هر روز ۱۵ دقیقه ورزش می کنید، مهم تر از گفتن این است که به طور منظم ورزش خواهم کرد. تعیین هدف برای خوابیدن تا نیمه شب تاثیرگذارتر از گفتن این است که می خواهید شبها بیشتر بخوابید. در حالی که این محدودیت‌های مبتنی بر زمان می‌توانند در طول زمان با نیازهای شما تغییر کنند، اما برای شروع شما را به اهدافتان پایبند می کنند. اگر در نهایت به زمان اضافی یا زمان کمتری نیاز دارید، می توانید چیزهایی را تغییر دهید.

 

تلاش یک جوان برای کسب موفقیت

تلاش یک جوان برای کسب موفقیت

 

اهمیت تعیین اهداف هوشمندانه برای جوانان

هدف گذاری و اجرای آن یک مهارت زندگی است که برای موفقیت باید یاد بگیرید. تعیین اهداف به شما کمک می کند تا استقلال و انگیزه شخصی خود را توسعه دهید و این امکان را فراهم می کند که روی پای خود بایستید و در زندگی خود به معنای واقعی شکوفا شوید. در حالی که دانشجویان هنوز به طور کامل در به اصطلاح “دنیای واقعی” قرار نگرفته‌اند، تمرین نحوه تعیین اهداف و معیارها برای خود مهارت مهمی است که اکنون زمان تقویت شدن آن است.

استفاده از سیستم برنامه ریزی هوشمندانه هنگام تعیین هدف به شما کمک می کند تا چیزهای زیادی را به انجام برسانید: اگر می خواهید دانشجوی بهتری باشید و نمرات خوبی کسب کنید، کلاس های فوق برنامه مفید را بیابید. این کار  می تواند چارچوبی را که به آن نیاز دارید در اختیار شما قرار داده و باعث شود تا افکار ما از مبهم بودن به خاص شدن تغییر کند.

همچنین بخوانید:  بررسی 5 مسیر تضمینی موفقیت برای افراد زیر 20 سال

زمانی که اهداف مؤثری را تعیین می کنید، خود را برای موفقیت آماده می کنید و به بهبود مستمر خود ادامه می دهید. ناگفته نماند، هر بار که به هدفی که برای خود تعیین کرده‌اید دست یابید، احساس غرور زیادی خواهید کرد.

 

نمونه‌هایی از اهداف هوشمندانه  

به عنوان یک دانشجو یا یک دانش آموز، انتخاب های زیادی در بازی زندگی دارید که آینده شما را تشکیل می دهند. شما زندگی حرفه ای خود را پیش روی دارید که به تازگی شروع به شکوفایی کرده است، مانند زمانی که اولین جستجوی خود را برای پیدا کردن کار شروع می کنید. نمونه‌هایی از اهداف هوشمندانه زیر برای دانش‌آموزان و دانشجویان تعیین می‌شوند تا زمینه‌های جهش در ابعاد مختلف زندگی آنها فراهم شوند. از موارد زیر می توانید به‌ عنوان عوامل الهام‌بخش برای ایده‌گرفتن درباره آنچه که شخصاً می‌خواهید در زندگی بدست آورید، استفاده نمایید.

 

  • اهداف تحصیلی: مانند آن که در سال تحصیلی جدید معدل خاصی را در نظر بگیرید و برای رسیدن به آن تلاش کنید.
  • اهداف شغلی: پس از فارغ التحصیلی در شغل دلخواه خود به کارآموزی در یک شرکت بپردازید.
  • اهداف مالی: با گرفتن معدل مناسب از امکان تخفیف شهریه دانشگاه در ترم بعدی بهره‌مند شوید.
  • اهداف شخصیتی: برای رشد شخصی و روانشناسی خود هر هفته یک کتاب را مطالعه کرده و به فایل صوتی آن گوش دهید.
سخن پایانی

تعیین اهداف به طور کلی برای دستیابی به آنچه از زندگی می خواهید مهم است، اما تعیین اهداف بلند پروازانه شما را از موفقیت واقعی دور می کند. تمرین تعیین هدف از طریق چارچوب هوشمند مهارتی است که می توانید در طول دوران تحصیلی خود و در دوران بزرگسالی خود به کار بر روی آن ادامه دهید.

اینستاگرام خودساخته

روزمرگی های دکتر کاویانی

تلگرام خودساخته

مطالب انگیزشی روزانه

اگه لذت بردی برای دوستات از طریق این دکمه ها بفرست.

همیشه پیگیر آموزش باش

دوره های رایگان

دیدگاه

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود