8 قدم برای تعیین هدف سال جدید و پایبندی به آن

تعیین هدف

سال جدید و تعیین هدف های جدید

آیا تصمیم دارید که در سال جدید، خود را تغییر دهید؟ قصد دارید چیز جدیدی یاد بگیرید و زندگی‌تان را از این رو به آن رو کنید؟ یا می‌خواهید در سال جدید هم برخی از عادت‌های بدتان را همچنان حفظ کنید و هیچ تعیین هدف در سال جدید نداشته باشید

بله، باز هم به آن لحظه از سال رسیدیم که برگ جدیدی از زندگی‌مان را ورق بزنیم و همیشه به این باور اشتباه می‌رسیم که قرار است به‌طرز جادویی تغییر کنیم و باانگیزه شویم. طبیعتا بدون تعیین هدف سال جدید و پایبند ماندن به آن، نمی‌توانیم خودمان را به‌طور واقعی تغییر دهیم.

بیشتر مردم در روز سال نو برای این که شروع تازه ای داشته باشند، اهدافی برای خود تعیین می کنند. بر اساس تحقیقی که توسط دانشگاه اسکرانتون (واقع در پنسیلوانیای آمریکا) صورت گرفته، تنها 8% مردم به اهدافی که در روز سال نو تعیین کرده اند، می رسند. واضح است که 92% دیگر در این راه شکست می خورند ، دلیل این است که نمی توان امید به تحقق پیدا کردن هدفی داشت که به درستی تعیین نمی شود. باید به دقت شرایط را بررسی کرد و سپس برنامه ریزی درستی تنظیم کرد.

احتمالا به همین دلیل است که 34% مردم، یک ماه بعد از آغاز سال نو از تحقق یافتن اهداف شان نا امید می شوند و پس از 6 ماه، 54% از مسیر خارج شده و تسلیم ناکامی می گردند چون تعیین هدف سال جدید و پایبندی نسبت به آن را سخت میدونن. بدون شک برای دست یابی به اهداف باید به شدت منضبط باشید ، این نظم شامل هوشیاری از اعمال و توانایی غلبه کردن بر عادت های بدی است که شما را از رسیدن به اهداف تان باز می دارد. منظم بودن به این راحتی بدست نمی آید، باید بی وقفه به اعمال تان توجه داشته باشید و تمام انرژی تان را در رسیدن به هدف بزرگ تر به کار گیرید.

 

8 قدم برای تعیین هدف سال جدید و به شرح زیر است:

تعیین ویژگی های هدفتان

وقتی تعیین هدف سال جدید را شروع میکنید ، باید از قابل اندازه گیری بودن اهداف تان مطمئن شوید تا بتوانید پیشرفت تان را تحت کنترل داشته باشید و نیز باید تمام جزئیات مسیر رسیدن به آن را مشخص کنید.

مثلا: این که فقط بگویید می خواهم امسال پولدار شوم درست نیست یا تصمیم می گیرید که طی 24 ماه آینده یک میلیون دلار سرمایه ی خالص داشته باشید؛ از این رو باید 20000 دلار ماهانه از طریق یک کسب و کار خدماتی یا هر کار دیگری بدست بیاورید. این هدف خوب است اما باید در جوانب آن ریزتر شوید. زمانی که به ریز یک هدف دقت می کنید در واقع آن را از حالت خیالی به واقعی تبدیل کرده اید. برای این کار باید آن را بنویسید.

همچنین بخوانید:  14 راه طلایی برای از بین بردن استرس و اضطراب

چه چیزی را می خواهید بدست بیاورید؟ زندگی شما بعد از رسیدن به آن هدف به چه شکل خواهد شد؟ دوستان تان چه کسانی خواهند بود؟ در طول روز چه کارهایی خواهید کرد؟ چه عاداتی خواهید داشت؟ چه ساعتی از خواب بیدار خواهید شد؟ باید هدف و زندگی تان را با جزئیاتش کاملا توصیف کنید. برای مثال : اگر هدف شما کم کردن 22 کیلوگرم تا 12 ماه آینده است، اندازه  قفسه ی سینه ی شما چقدر خواهد بود؟ چه لباس هایی خواهید پوشید؟ چه ساعتی به کار خواهید رفت؟ چه غذاهایی را بیشتر و یا کمتر خواهید خورد؟ هرچه بیشتر وارد جزئیات شوید، بهتر است.

 

تعیین هدف

معنادار بودن اهداف

قطعا برای اهدافی که معنی خاصی برای شما دارند بیش تر تلاش می کنید تا اهدافی که سطحی باشند. مثلا : اگر برای این     می خواهید یک میلیون دلار بدست بیاورید که می توان با آن کارهای زیادی کرد، مطمئن باشید موفق نمی شوید. اگر شما بخواهید وزن کم کنید یا پول دار شوید چون همیشه آرزوی این ها را داشتید؛ موفق نمی شوید. باید بدانید که با صرف خواستن چیزی بدست نمی آورید مگر اینکه برای شما خیلی با ارزش باشد. از خود بپرسید چرا همیشه این ها را خواسته اید؟ دقایقی را به نوشتن دلایل هدف تان اختصاص دهید. عمیقا فکر کنید. هدف شما باید چیزی باشد که شما حاضرید همه چیز را برای آن قربانی کنید ، آن را روی کاغذ بنویسید.

انتخاب اهداف دست یافتنی  

اهدافی که در طولانی مدت تعیین می کنید خیلی دست یافتنی تر از آن هایی است که سالیانه هستند. مثلا در 10 سال آینده با تلاش زیاد می توانید یک میلیارد دلار بدست آورید اما تعیین این هدف برای سال آینده در حالی که زیر بار بدهی ها خم شده اید، عاقلانه و دست یافتنی نیست. زمانی که اهداف دست یافتنی برای خود تعیین می کنید و آن ها تحقق می یابند؛ گویی سوخت لازم که همان شور و شوق برای ادامه ی مسیر و رسیدن به اهداف بزرگ تر دیگر است را بدست آورده اید. به دنبال اهدافی بگردید که بزرگ هستند اما دست یافتنی. اهداف کوتاه مدتی مثلا 12 ماهه تعیین کنید تا سنگ محکی باشند برای اهداف بزرگ تر. سپس حتما یک برنامه ی مشخص برای رسیدن به آن تدوین کنید.

همچنین بخوانید:  یک تکنیک طلایی برای مدیریت زمان های کاری در هفته

اهداف همرنگ با وجودتان 

اهداف تان چقدر با عقاید و ارزش های شما تطابق دارند؟ چقدر با شخصیت شما هماهنگ اند؟ آیا کاملا خلاف اخلاقیات شما هستند؟ احتمال دست یابی به هدفی که خلاف عقاید تان باشد، کم است. چگونه می توانید اهداف مطابق با خودتان را انتخاب کنید؟ یک راه این است که هر چه برایتان ارزش دارد را روی کاغذ بیاورید. مثلا اگر صداقت برای شما مهم است و فکر شما این باشد که همه ی پولدارها با دروغ یا فریب پول در می آورند؛ ثروتمند شدن برای شما سخت می شود.

عقاید افراد از چیزهایی ساخته می شود که در مراحل رشد زندگی شان شنیده اند. پول علف خرس نیست، پول بیشتر دردسر بیشتر، همه ی مردها فریبکار و دروغگواند و … مثال هایی از عقایدی هستند که در ذهن مردم گنجانده شده اند و بر رفتار، احساسات و افکارشان تاثیر می گذارد. عقایدتان را به روی کاغذ بنویسید و  سپس اهداف تان را مطابق با آن تعیین کنید. با این کار آسان تر به آن چه می خواهید می رسید.

ایجاد مهلت زمانی

چه زمانی می خواهید به این هدف برسید؟ مثلا نگویید می خواهم در آینده یا چند سال آینده پولدار شوم. اگر واقعا می خواهید به هدف تان برسید، تقویم را بردارید و تاریخی برای آن تعیین کنید. روز خاصی را برای هدف تان تعیین کنید ، اهدافی دست یافتنی هستند که مشخص و معین باشند. زمانی که تاریخی برای هدف تان مشخص می کنید؛ می توانید آن را به ماه یا هفته ها تقسیم کرده و از این طریق می توانید فرایند پیشرفت تان را در کنترل داشته باشید.

برای مثال اگر هدف شما کم کردن 22 کیلوگرم وزن تا 1 ژوئن سال آینده باشد؛ می توانید به راحتی آن را به 1.8 کیلو در ماه تبدیل کنید. و یا حتی آن را تقسیم به روزهای سال کنید تا ببینید چگونه این هدف دست یافتنی تر خواهد بود. پس برای هدف تان، روزی را با دایره بر تقویم رسم کنید و بوسیله ی ساعت تلفن همراه تان یادآوری هایی برای آن تعیین کنید که روزانه، هفتگی یا ماهانه هدف تان را یادآور شوند. سپس هر آن چه در توان دارید را به کار گیرید تا به آن برسید.

همچنین بخوانید:  4 دلیل برای اینکه سرنوشت خود را بدست بگیریم

 

تعیین هدف

 

ارزیابی پیشرفتتان

زمانی که اهداف محدودیت زمانی داشته باشند قابل بررسی و ارزیابی نیز خواهند بود. هر چه دقیق تر پیشرفت تان را محاسبه کنید ، سریع تر به هدف تان می رسید. برای این کار سیستمی اتخاد کرده و هر روز آن را اجرا کنید.

برای مثال: زمانی که مبدا یک هواپیما لس آنجلس و مقصد آن نیویورک است ، خلبان به خوبی می داند که در هر دقیقه ی مسیر کجا قرار دارد و چه میزان مسیر را گذرانده یا برای او باقی مانده است. او مسیر سفر، سرعت باد و هواپیما و حتی طوفان های احتمالی را نیز با جزئیات می داند. زمانی که مسیر طی شده یا پیش روی تان را ارزیابی میکنید هرگز به عادات بد قدیمی باز نمی گردید. هر روزتان را برنامه ریزی کنید تا در طولانی مدت به اهداف تان دست یابید.

بازبینی رویکردتان 

اگر پس از ارزیابی پیشرفت تان، متوجه دور شدن از هدف تان شدید، رویکردتان را بازبینی و اصلاح کنید. اگر روزانه پیشرفت تان را چک نکنید ممکن است اشتباهاتی که قبلا نادیده گرفته شده را نبینید و در رسیدن به هدف تان شکست بخورید. زمانی که یک هواپیما با طوفان یا ترافیک هوایی مواجه می شود، می تواند رویکردش را برای رسیدن به هدفش تغییر دهد. او به خوبی می داند که چه اقداماتی برای رفع مشکل باید به کار گیرد تا در زمان مقرر به مقصدش برسد.

در نظر گرفتن پاداش

پاداش‌های کوچک، مشوقی عالی هستند تا در سخت‌ترین روزهای دستیابی به اهداف سال جدید مخصوصا روز‌های ابتدایی آن، شما را محکم و مشتاق نگه دارند. هر هفته برای خودتان یک پاداش کوچک تعیین کنید؛ مثل ملاقات با یک دوست، خرید یک هدیه کوچک، رفتن به مکانی که دوست دارید یا تماشای یک فیلم جذاب. بعد این پاداش‌ها را به جوایز ماهانه تبدیل کنید و در پایان سال ، یک پاداش عالی برای خودتان درنظر بگیرید؛ پاداشی که مدت‌ها به دنبالش بودید و با تعیین هدف سال جدید و موفقیت در آن  لایقش هستید.

 

 

سخن آخر

خب این هم 8 قدم برای تعیین هدف سال جدید که به شما کمک می‌کنند اهداف خود را برای سالی نو بهتر دیده و تغییرات بلندمدتی در زندگی‌تان ایجاد کنید و باعث رشد در شما و تغییر شگفتی در آینده شما میشود.

تیم تحریریه خودساخته
تیم تحریریه خودساخته

ما در تیم خودساخته تمام تلاشمان را برای آماده سازی بهترین مطالب میکنیم تا شما عزیزان با محتواهای ما بتوانید سواد و دانش خود را بهبود دهید

به چالش ۵ روزه یادگیری مسیر ثروت بپیوندید

دکتر کاویانی یک دوره آموزشی ۴جلسه ای به نام «مدار ثروت» دارن، در این دوره دکتر کاویانی مسیر ثروتمند شدنی که خودشون طی کردن رو بهتون آموزش میدن.

دوره های دکتر کاویانی
دوره مستر کلاس راکت
دوره علمی مدار ثروت
دوره هک فروش
دوره کسب و کار اینستاگرامی
دوره جامع جهش ثروت

اینستاگرام خودساخته

روزمرگی های دکتر کاویانی

تلگرام خودساخته

مطالب انگیزشی روزانه

اگه لذت بردی برای دوستات از طریق این دکمه ها بفرست.

همیشه پیگیر آموزش باش

دوره های رایگان

دیدگاه

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود