خردورزی ؛ قطعه گمشده پازل ثروت‌سازی

خردورزی خرد ورزی

خردورزی در فرآیند کسب ثروت بسیار مهم است زیرا اگر در طول مسیر ثروت‌سازی خود آن را به دست نیاورید، به احتمال زیاد نمی‌توانید ثروتی پایدار بسازید. ممکن است با یک مشکل رایج در این مسیر روبرو شوید مثلا کتاب‌هایی می‌خوانید یا به دوره های آموزشی می‌روید و آنها به شما یاد می‌دهند که چگونه از طریق یک روش خاص ثروت‌سازی کنید.

خردورزی خرد ورزی

خرد ؛ کلید قفل ثروت

سپس فکر می کنید که دیگر پولدار شده اید و وارد راهی که آموخته اید می شوید اما کمی بعد در می یابید که نتیجه آن چیزی نبود که انتظارش را داشتید. مشکل اینجاست که اگرچه توانسته اید چگونگی انجام کاری را بیاموزید اما هنوز نتوانسته اید حکمت پنهان در آن را درک کنید. در این مقاله از وب سایت خودساخته درک خواهید کرد که نقش خرد ورزی تا چه حد برای ساختن ثروت پایدار لازم و ضروری است.

پایه گذاری چهارچوبی برای تفکر خرد محور

انسان خردمند به کسی گفته می شود که در مورد مسائل عملی زندگی داوری درستی داشته باشد و بتواند شرايط را تجزيه و تحليل کند ودرکوتاه ترين مدت سريع ترين و عملی ترين راه حل ممکن را بيابد. چهارچوب خرد محور نیز به این منظور ارائه شده تا به ما برای رسیدن به تجسمی فراتر از آنچه همه می بینند کمک کند.

این چارچوب چگونگی پیوند زدن عقل و حکمت را به دیگر داده هایی که در تعاملات روزانه به منظور ایجاد ثروت به دست می آیند به ما نشان دهد. در این نقطه ممکن است حقیقت و دانش را با بحث خردورزی یکی بدانیم در حالی که این مفاهیم با یکدیگر یکسان نیستند. کسب خرد به مراتب سخت تر از کسب اطلاعات و دانش بوده و هر چه به دست آوردن آن سخت تر باشد، ارزش بیشتری دارد.

نقش حقایق در خلق ثروت

در کل حقایق موجود در زمینه خلق ثروت از طریق پیرامون ما بدست می آیند. حقایقی که بدست آوردن آنها در زمینه ثروت برای ما مفید خواهد بود شامل موارد زیر است:

 • گام های لازم برای یافتن یک روش ثروت آفرین کدامند؟
 • این گام ها چه فواید و عملکردی در مسیر پولدار شدن دارند؟
 • چه مشکلاتی در این راه وجود دارد و چگونه باید از سد آنها گذشت؟
 • این مشکلات تا حد پیچیده هستند؟
 • میزان موفقیت و شکست در این مسیر به چه میزان است؟
 • چه نکاتی بیشترین تأثیر را روی این موضوع می گذارند؟
همچنین بخوانید:  حقایقی در مورد رابطه کسب دانش و کسب ثروت

بدون دانستن حقایق، نمی دانید از کجا شروع کنید، یا اینکه مرتکب اشتباه خواهید کرد و در نتیجه ثروت خود را از دست خواهید داد. حقایق تکه هایی جداگانه از اطلاعات هستند که اگر به صورت مجزا در نظر گرفته شوند صحیح هستند. در حالی که وقتی در کنار هم قرار می گیرند، ممکن است ما را به یک نتیجه معکوس سوق دهند. پس کلید کار جای دیگری است.

کسب اطلاعات مربوط به ثروت آفرینی

راه های جمع آوری اطلاعات می تواند به شکل زیر باشد:

 • خواندن یک پست وبلاگی یا یک پست در مورد افزایش ثروت در فیس بوک
 • سوال از شخصی که در کسب ثروت مهارت داشته و می داند چگونه این کار را انجام دهد
 • خواندن کتاب در مورد یک روش خاص ثروت آفرینی
 • دنبال کردن برخی رسانه هایی که آموزش ثروت سازی دارند
 • طی نمودن دوره کسب ثروت و پول

از طریق این روش ها، اطلاعاتی را برای انجام کارهای مختلف به دست می آورید که مواردی از آن ها شامل آیتم های زیر است:

 1. نحوه راه اندازی یک حساب در بورس و بازارهای مالی و شروع خرید و فروش سهام
 2. حد ضرر چیست و چگونه کار می کند؟
 3. صندوق قابل معامله در بورس چیست؟
 4. راه های افزایش جریان نقدینگی چیست؟

برتری اندیشه و عقل - خردورزی نسبت به ثروت

برتری اندیشه و عقل – خردورزی نسبت به ثروت

اگر تا اینجا با این مقاله با ما همراه و راضی بوده اید بهتر است این مقاله را نیز مطالعه کنید :  موفقیت در زندگی با غلبه بر ترس از مسئولیت

نقش داده ها در ثروت آفرینی

بوسیله اطلاعاتی که آموخته ایم، می بایست کارهای زیر را انجام دهیم:

 • بررسی و پیگیری میزان پیشرفتمان به کمک اطلاعاتی که کسب کرده ایم
 • جمع آوری داده های مختص به روش های ثروتمندسازی

باید دانست که کاربرد کشف و درک حقایق و کسب اطلاعات شکل دهی به نقشه راه کسب ثروت و پول برای ماست، در حالی که بررسی داده ها، بازخورد و میزان پیشرفت در مسیر کسب ثروت را به ما ارائه می دهند. این فرآیند به ما نشان می دهد که آیا کارمان را خوب انجام می دهیم یا خیر؟ همچنین ضعف ها و نیازهای ما برای یادگیری بیشتر را به ما خاطر نشان خواهند کرد.

باید توجه داشته باشیم که داده‌ها نه تنها توسط ما بلکه از طریق کارشناسانی که در زمینه ثروتمندسازی فعال بوده و جمع‌آوری داده‌ها و تفسیر آنها شغل آنان است ارائه داده می شوند.

همچنین بخوانید:  چگونه در یک هفته پولدار شویم؟ (12 راه سریع و سرعتی)

شما به داده های واقعی که قابلیت اجرا در راه تولید ثروت را داشته باشند نیز نیاز دارید. به طور مثال آخرین نرخ اجاره و قیمت فروش ملک در منطقه مورد نظرتان یا  آخرین سهامی که در 5 ماه گذشته سود سهام خود را افزایش داده است و یا  هزینه واقعی اجاره و قیمت ماشین آلات مورد نیاز برای راه اندازی یک کافه تریا از این دست داده ها هستند.

نقش دانش در ثروت آفرینی

اکنون که از اطلاعات و داده‌های مربوط به کسب ثروت آگاهی یافتید، نوبت کسب دانش است تا بوسیله آن خروجی مناسبی از ورودی های خود بگیرید. دانش نقشی ارزشمند در خلق ثروت دارد و به همین دلیل است که بسیاری سعی می کنند آن را به شما بفروشند در حالی که اگر پیوند درستی بین حقایق و داده‌ها ایجاد کنید دانش را هم کسب خواهید کرد. نتایج درک این موضوع شامل موارد زیر خواهد بود:

 1. 1. سرمایه گذاری های شما مبتنی بر خلق ثروت خواهد بود. به این صورت که برای کسب و کار و سرمایه خود ارزش قائل خواهید شد. به طور مثال دیگر سعی خواهید کرد آنچه را که 1 دلار ارزش دارد با نصف قیمت بخرید. ممکن است این تلاش های شما در برخی از موارد شکست بخورند، اما تنوع در سرمایه گذاری این شکست ها را جبران خواهند کرد.
 2. 2. سرمایه گذاری شما جهت پیدا می کند و با نیازهای جامعه تغییر می کند. قوانین خاصی را برای سرمایه گذاری های خود وضع می کنید و از آنها عدول نخواهید کرد.
 3. 3. رویکرد به حداقل رساندن هزینه ها و دنبال کردن بازار در شما نهادینه خواهد شد و در طول زمان تاثیر مثبت خود را خواهد گذاشت. فرمول کسب درآمد بیشتر، خرج کردن کمتر و ساختن ثروت عاقلانه به روش های مختلف توسط کارشناسان مختلف بیان شده است که در نهایت کارایی بسیار بالایی خواهد داشت.

در واقع دانش همان چیزی است که به ما می گوید چه کاری نتیجه بخش است و چه پارامترها و داده ها و حقایق دیگری را باید به دست آورد تا در ساختن ثروت توانمندتر شویم.

تفاوت بین خردورزی و دانش

در حالی که خرد ورزی و دانش دو مفهوم شبیه به هم به نظر می رسند اما یک تفاوت جزئی بین آنها وجود دارد.

دانش چیزی است که از منابع داده و اطلاعات به دست آمده و به ما می گوید که:

 • کدام کار را در چه زمانی انجام دهیم
 • وقتی A اتفاق می افتد، B و C هم اتفاق هم می افتند
 • برای موفقیت در یک کار خاص باید کدام موارد را به خوبی انجام دهیم
 • گام های رسیدن به نتیجه دلخواه در یک خاص کدامند
 • از انجام کدام کارها باید اجتناب کرد
 • داده های گذشته چه چیزی را نشان می دهند
همچنین بخوانید:  چگونه ذهن ثروتمند داشته باشیم؟

از سوی دیگر، خردورزی زمانی اتفاق می افتد که شما این اطلاعات را در نظر گرفته و در مورد منطقی بودن یا درست بودن آنها فکر می کنید، آنها را در موقعیت های زندگی واقعی به کار می گیرید و به یک نتیجه خوب می رسید. دنبال کردن دانش زمانی است که شما موارد و گام ها را به صورت کورکورانه مانند یک ربات طی می کنید. در حالی که با خردورزی جنبه های مثبتی را که ناشی از  برون نگری به یک مسئله است را نیز به کار خود تزریق خواهید کرد.

موارد زیر از نمونه های خردورزی در کسب کارهای امروزی است:

 1. درک اینکه ۸۰ درصد نتایج، از ۲۰ درصد تلاش شما حاصل می‌شود و این یعنی به طور مثال ۲۰ درصد مشتریان شما، ۸۰ درصد از سودتان را رقم می‌زنند.
 2. آگاهی از اینکه کارها همیشه از آنچه قبل از شروع یک کسب و کار پیش بینی می شده بیشتر هستند.
 3. آگاهی از موانعی که دیگران آنها را مشاهده نمی‌‌کنند.
 4. درک این مطلب که بسیاری از چیزها در تئوری کارآمد هستند اما وقتی پای عمل به میان می آید شدنی نیستند.

استفاده از آنچه آموخته ایم در زندگی واقعی

داشتن دانش و خرد در صورت عدم استفاده و به کار بردن آن در زندگی هیچ فایده ای برای ما نخواهد داشت. اگر خواندن چند کتاب و گذراندن برخی دوره‌ها پول ساز بود، افراد بسیار بیشتری ثروتمند می شدند. لذا تنها از طریق به عمل درآوردن آنچه یاد می گیرید، جمع آوری تجربیات ارزشمند خود و انعکاس نتایج کارهاست که به خرد بیشتری دست خواهید یافت. پس می توان گفت خرد ترکیبی از دانش و تجربه است.

خرد ورزی در انسان

خردورزی در انسان

سخن پایانی

موفقیت در ثروت سازی مؤثر، منوط به کسب خرد است. درک این موضوع بسیار مهم است زیرا می تواند ساده به نظر برسد اما در عمل آسان نخواهد بود. مثلا نمی توان گفت که فوق العاده بودن در یک جنبه شما را به یک مدیر شایسته تبدیل می کند، بلکه جنبه های دیگری وجود دارد که باید در آنها نیز از باقی افراد بالاتر باشید.

خرد ورزی به ما کمک می کند تا بعد از شروع مسیر ثروتمند شدن همواره بیاندیشیم تا دوباره همان اشتباهات گذشته خودمان یا افراد دیگر را مرتکب نشویم. به علاوه به نحوه ثروتمندسازی خود اعتماد بیش از حد نکنیم تا بتوانیم عیوب کارهایمان را مشاهده کرده و آنها را رفع کنیم.

حالا که تااینجای مقاله را مطالعه کردید پیشنهاد میکنیم صوت و ویدئوی زیر را که به نوعی تکمیل کننده پست هستند نیز مشاهده و گوش کنید تا اطلاعات خود را در این زمینه کامل کنید

دوره های دکتر کاویانی

اینستاگرام خودساخته

روزمرگی های دکتر کاویانی

تلگرام خودساخته

مطالب انگیزشی روزانه

اگه لذت بردی برای دوستات از طریق این دکمه ها بفرست.

همیشه پیگیر آموزش باش

دوره های رایگان

دیدگاه

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود