راه هایی برای خوشبین ماندن در هنگام بروز مشکلات

خوشبینی

همه ما بارها و بارها با چالش ها و مشکلاتی روبرو شده ایم، اما پاسخ ما به این چالش ها باعث می شود که دیر یا زود بر آنها غلبه کنیم. معمولاً دو نوع نگرش نسبت به چالش ها وجود دارد: خوش بینی یا بدبینی. با ما و این موضوع یعنی خوشبینی همراه باشید.

تمرین خوشبینی

 

در حالی که هر کسی نگرش خاص خود را دارند، توانایی شما برای خوش بین بودن در موقعیت های دشوار بدون شک بر موفقیت کلی و دیدگاه شما نسبت به زندگی تأثیر می گذارد.

اگرچه بیشتر مردم تمایل دارند بر سلامت و ظاهر بدنی خود تمرکز کنند، اهمیت سلامت روان، اگر بیشتر نباشد، کمتر نیست و بخشی از سلامت شما است، زیرا سلامت روان شما تقریباً بر نحوه انجام هر کاری در زندگی شما تأثیر می گذارد.

معیار واقعی “آمادگی ذهنی” میزان خوشبینی شما نسبت به خود و زندگیتان است.

برای تناسب اندام ذهنی، باید یاد بگیرید که افکار خود را طوری کنترل کنید که احساس خوبی نسبت به خود و موقعیت خود داشته باشید، حالا هر اتفاقی که می خواهد بیافتد. بنابراین در اینجا چند نکته برای خوش بین بودن، غلبه بر چالش ها و موفقیت در زندگی وجود دارد.

معنای خوشبینی

یک فرد خوش بین فکر می کند بهترین اتفاق ممکن رخ خواهد داد و به آن امیدوار است حتی اگر احتمال آن وجود نداشته باشد. گاهی اوقات به کسی که از این طریق کمی اعتماد به نفس دارد خوش بین نیز گفته می شود. اگر نیمه پر لیوان را وقتی دیگران نیمه خالی می بینند، می بینید یا اگر به جنبه های مثبت همه چیز نگاه کنید، فردی خوش بین هستید.

افراد خوش بین، افراد خودانگیخته ای هستند. آنها همه چیز را به عنوان یک فرصت می بینند تا یک مشکل، و بیشتر مایلند برای آنچه می خواهند دست به اقدام و تلاش بزنند. مطالعات کنونی نشان می دهند که افراد خوش بین نسبت به بدبین ها احتمال بیشتری برای حفظ سلامت جسمانی خود دارند. از آن جمله خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی ۵۰ درصد و نرخ بقای بیشتر در هنگام مبارزه با سرطان در این افراد کمتر است.

همچنین بخوانید:  گام های موثر برای داشتن ارتباطات سازنده تر

راههایی برای خوشبین ماندن در مواجهه با مشکلات

با رعایت نکات زیر خوشبینی را در خود تقویت کنید:

پاسخ ها و واکنش های خود را کنترل کنید

چندین تفاوت اساسی بین واکنش های خوش بینانه و بدبینانه وجود دارد. اولین تفاوت این است که فرد خوش بین شکست را موقتی می بیند، در حالی که فرد بدبین آن را دائمی می بیند.

فرد خوش بین، شکست یا بدشانسی را مانند یک تماس تلفنی یا فروش ناموفق، یک رویداد موقتی می بیند، رویدادی که در همان لحظه اتفاق افتاده و تأثیر کمی بر آینده او دارد. از سوی دیگر، فرد بدبین، رویدادهای منفی را بخشی از زندگی و سرنوشت خود می داند.

بنابراین، زمانی که در این موقعیت قرار گرفتید، چند لحظه صبر کنید و قبل از واکنش، روی موقعیت تمرکز کنید. به جای واکنش به چیزی که کنترلی روی آن ندارید، سعی کنید تصور کنید که در مرحله بعدی اوضاع بهتر خواهد شد. اجازه ندهید یک رویداد منفی بر جنبه های دیگر زندگی شما و سایر چالش هایی که با آن روبرو هستید تأثیر بگذارد.

 

حادثه ها را فراموش کن

تفاوت دیگر بین افراد خوش بین و بدبین این است که فرد خوش بین مشکلات خود را جدا از سایر جنبه های زندگی خود می بیند در حالی که فرد بدبین زندگی خود را در مشکلات خود خلاصه می کند. این بدان معناست که وقتی اتفاق بدی برای یک خوش بین می افتد، آن را از بقیه زندگی خود جدا می کند. در حالی که یک فرد بدبین این اتفاق بد را به بقیه عمرش اضافه می کند.

تفاوت افراد خوشبین و بدبین

تفاوت افراد خوشبین و بدبین

 

بنابراین، برای خوشبین ماندن، سعی کنید به خود یادآوری کنید که فقط به این دلیل که در یک زمینه شکست خورده اید، خواه یک پروژه کاری باشد یا یک مسئله شخصی، به این معنی نیست که تمام هدف شما از بین رفته است. ممکن است فقط نیاز به تغییر برنامه خود داشته باشید.

همچنین بخوانید:  قانون فراوانی

حتی یک استراحت ممکن است در آن لحظه برای شما بزرگ به نظر برسد. اما در واقعیت، شما می توانید به سرعت با دیدگاه درست بر آن غلبه کنید. فراموش کردن یک شکست یا حادثه به شما این امکان را می دهد که با موفقیت از شکاف ها عبور کنید و به جلو حرکت کنید.

 

به شکست‌ها و وقفه‌ها به عنوان رویداد‌های موقتی نگاه کنید

مثلاً اگر برای کاری برنامه داشتید اما خوب پیش نرفت و اتفاق بدی افتاد، مثلاً در زندگی شخصی و کاری، باید مانند یک فرد خوش بین به آن واکنش نشان دهید. از سوی دیگر، فرد بدبین، ناامیدی را تشدید می کند. زیرا شکست را در تمام مراحل زندگی خود یک مشکل یا نقص می دیده و از آن غافل بوده است.

اگر در این موقعیت قرار گرفتید، به خود یادآوری کنید که همیشه می توانید تغییر ایجاد کنید و هیچ چیز دائمی نیست. یک فرد بدبین تسلیم می شود و اجازه می دهد شکست بر جنبه های دیگر زندگی او تأثیر بگذارد. این نگرش بر زندگی شما تأثیر منفی می گذارد، در حالی که فرد خوش بین در هر شرایطی با انگیزه باقی می ماند.

شکست را جدی نگیرید

گاهی اوقات دیدن جنبه های مثبت شکست بسیار دشوار است. یک فرد خوش بین وقایع را بیرونی می بیند، در حالی که افراد بدبین وقایع را بدیهی می دانند. وقتی مشکلی پیش می‌آید، فرد خوش‌بین به خود می‌گوید که شکست نتیجه عوامل بیرونی است و کنترلی بر اوضاع ندارد.

فرد خوش بین سعی می کند آن وضعیت را بدیهی تلقی نکند. اگرچه فرد نمی‌خواهد شکست بخورد، اما فرد خوش‌بین شکست‌ها را فرصتی برای یادگیری می‌بیند.

هیچ رویدادی را ثابت، فراگیر یا نشان دهنده صلاحیت یا ناتوانی شخصی خود ندانید. تصمیم بگیرید که خوش بین باشید، مهم نیست چه اتفاقی می افتد. ممکن است نتوانید رویدادها را کنترل کنید، اما می توانید نحوه واکنش خود را به آن رویدادها کنترل کنید. هر چه زودتر این را یاد بگیرید، شادتر خواهید بود.

همچنین بخوانید:  10 قانون برتر موفقیت در زندگی

 

آرام و هدفمند بمانید

آدمی که واقعاً خوشبین است در مواجهه با مشکلات زندگی هم منطقی است و هم خوشبین. این فرد در هر لحظه از زندگی و تحت هر شرایطی به همه چیز با دیدی مثبت و خوش بینانه نگاه می کند. بنابراین در هر موقعیتی، چه خوب و چه بد، می تواند ذهنی آرام، شفاف و کاملاً کنترل شده داشته باشد. از آنجایی که این فرد آرام‌تر و آگاه‌تر است، می‌تواند موقعیت‌ها و رویدادها را بسیار کارآمدتر تفسیر کند.

بنابراین، وقتی یک فرد خوش بین با چالشی مواجه می شود، آمادگی بیشتری برای مبارزه با آن چالش دارد. او همیشه بر اوضاع مسلط است، فعال است و اجازه نمی دهد نیروهای بیرونی قدرت تشخیص وی را تضعیف کنند.

از سوی دیگر، یک فرد بدبین ممکن است احساساتی شود و در نتیجه هنگام مواجهه با چالش ها همیشه عصبانی، ناراحت و پریشان باشد. این امر باعث می شود که آنها نتوانند مشکلات را به خوبی حل کنند، تصمیمات منطقی بگیرند و دستگاه قضایی خود را تحت تأثیر عوامل خارجی سردرگم کنند.

اگر احساس شکست یا عصبی بودن می کنید، آرامش را تمرین کنید. اگرچه گفتن آن آسان و انجام آن سخت است، اما اگر بتوانیم در این مواقع آرام و مثبت فکر کنیم، زندگی ما تغییر خواهد کرد.

 

تفاوت افراد خوشبین و بدبین

افکار مثبت در مقابل افکار منفی

 

سخن پایانی

اکنون که بر این پنج مرحله تسلط دارید، می توانید این ایده ها را در زندگی روزمره خود به کار ببرید. به یاد داشته باشید که این وقفه ها موقتی هستند و زمانی که مشکلی رخ می دهد، معمولاً به دلیل تعدادی از عوامل خارجی است. برای بهبود یافتن توانایی مثبت فکر کردن و خوش‌بین بودن در هر مرحله‌ از زندگی‌ باید از الگوی «برنامه‌ی توسعه شخصی من» استفاده کنیم. با استفاده از این الگو، می‌توانید موفقیت‌های خود را شناسایی کرده و آنها را بهبود دهید. آن هم در حالی که یاد می‌گیرید همه چیز را جلوتر از بقیه در نظر بگیرید و اهداف خود را به طور موثر ارزیابی کنید.

اینستاگرام خودساخته

روزمرگی های دکتر کاویانی

تلگرام خودساخته

مطالب انگیزشی روزانه

اگه لذت بردی برای دوستات از طریق این دکمه ها بفرست.

همیشه پیگیر آموزش باش

دوره های رایگان

دیدگاه

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود