7 راه مهم برای تبدیل شدن به یک فرد خوش بین

راه های تبدیل شدن به یک فرد خوش بین

تعداد کمی از مردم می خواهند برای تبدیل شدن به یک فرد مثبت به یک سفر معنوی بروند، زیرا گاهی اوقات به نظر می رسد که تبدیل شدن به یک فرد خوش بین حجم عظیمی از تلاش را می طلبد. این ما هستیم که تصمیم می گیریم در این سفر معنوی چگونه رفتار و تلاش نماییم.

خوش بین بودن به چه معناست؟

خوش بینی یعنی داشتن نگرش مثبت به زندگی و دنیای اطراف. خوشبین ها دنیا را زیباتر و بهتر می بینند. مطمئناً در این دنیا هیچکس نمی تواند ادعا کند که کامل است و در عین حال هیچ مشکلی در زندگی نداشته باشد و همه چیز عالی است. اما وقتی خوش‌بینی را روال خود قرار می‌دهیم، دنیا نیز خوش‌بینی خود را به ما نشان می‌دهد. برای خوش بین بودن باید شجاع باشی، زیرا خوش بینی شجاعت می خواهد. خوش بینی به معنای خوش بینی نیست، تیزبینی است.

ما می‌توانیم افکارمان را روی هر چیزی که قلباً باور داریم متمرکز کنیم، بالاخره می‌توانیم راهی برای تحقق آن پیدا کنیم. این واقعیت است! واقعیت گسترده ای که ما بخشی از آن هستیم. ما باید از محدودیت های فعلی فراتر برویم و با بازکردن چشمان خود به آنچه هنوز اتفاق نیفتاده، آنها را واقعی کنیم.

دانش امروزی اساس علمی مثبت اندیشی را آشکار کرده است. علم نه تنها این حکمت باستانی (مثبت اندیشی) را تأیید کرده است، بلکه رازهایی را کشف کرده است که بسیار فراتر از تصور ما از برکات مثبت اندیشی است. امروزه می دانیم که عمل لبخند زدن باعث ایجاد واکنش های بیوشیمیایی در مغز برای برانگیختن احساسات خوشایند می شود. همچنین می توانیم با افکارمان یا میزان خوش بینی یا بدبینی نسبت به سلامتی خود تغییراتی در ساختار شیمیایی بدن و حتی سیستم ایمنی ایجاد کنیم. بنابراین همه مدیون چنین خوش بینی هستند. خوش بینی انتخابی بیش نیست، اما متأسفانه اکثر مردم هرگز آگاهانه و هوشمندانه سعی در در پیش گرفتن راه خوش بینی ندارند، بلکه خود را در قالب خشک و انعطاف ناپذیر «یا خوش بینی یا بدبینی» می یابند.

خوش بینی را آگاهانه و هوشمندانه به عنوان فلسفه زندگی خود انتخاب کنید. منظور از این بیان چیست؟ یعنی فقط روی چیزهای خوب تمرکز کنید و همیشه به دنبال چیزی باشید که برای شما مفید است. حتی وقتی با مشکلات بزرگ و کوچک احاطه شده اید، همیشه می توانید چیزی برای لذت بردن پیدا کنید. با احساس خوشحالی این فرصت را خواهید داشت که شرایط را به نفع خود تغییر دهید. اما اگر احساس بدی داشته باشید، شکست شما اجتناب ناپذیر خواهد بود.

همچنین بخوانید:  10 قانون برتر موفقیت در زندگی

افسردگی واقعاً به چه معناست؟ فرد افسرده کسی است که احساس می کند انجام هر کاری بیهوده است. شما باید به هر قیمتی از چنین باوری دوری کنید و به محض اینکه شروع به خودنمایی کرد، آن را در نطفه خفه کنید.

خوش بینی نشانه قدرت است و برای خوشبین بودن باید بسیار نترس بود – حتی وقتی که دنیای بیرون اصلاً از ما حمایت نمی کند. صد و پنجاه سال پیش، رالف والدو امرسون گفت: “نشانه سلامت روانی فرد این است که همه جا چیزهای خوب می بیند.” ما باید چنین الگوی تمرکز فکری را پرورش دهیم. باید خوب تغذیه اش کنیم و از خودمان بخواهیم.

راه های تبدیل شدن به یک فرد خوش بین

راه های تبدیل شدن به یک فرد خوش بین

در زیر به 7 راه مهم برای تبدیل شدن به یک فرد خوشبین اشاره می گردد:

1. قدردانی ابزاری است که اغلب نادیده گرفته می شود.

آیا می خواهید همیشه مثبت اندیش باشید؟ یاد بگیرید که سپاسگزار باشید. افرادی که سپاسگزار هستند تقریباً همیشه خوش بین هستند زیرا برای آنچه که دارند سپاسگزار هستند. آنها از این واقعیت قدردانی می کنند که می توانند بدون درد نفس بکشند، می توانند غذا بخورند، افرادی هستند که آنها را دوست دارند و توانایی فکر کردن و رشد را دارند.

شکرگزاری سرچشمه بسیاری از بدبختی ها در جهان است. اگر مردم سپاسگزار اموال خود بودند، هرگز کسی دزدی نمی کرد. اگر مردم قدردان همسرشان بودند، هیچ کس هرگز خیانت نمی کرد. اگر احساس غمگینی و بدبختی می کنید، خوش بین بودن بسیار دشوار می شود و احساس غم و بدبختی ناشی از سپاسگزار نبودن است.

قدردانی ابزاری است که اغلب نادیده گرفته می شود.

2. نکته مهم این است که خود را از بدبینی بیرون بکشید، نه خوش بین بودن.

می گویند بهترین راه برای تشخیص دروغگو این است که به جای یافتن نشانه های دروغ، به دنبال نشانه های حقیقت در فرد باشیم. هنگام بهینه سازی، همان رویکرد را به جلو و عقب در نظر بگیرید. به جای اینکه همیشه سعی کنید خوش بین باشید، خود را از یک موقعیت منفی بیرون بکشید.

شان استفنسون و تونی رابینز هر دو می گویند که توانستند با تاریک ترین روزهای زندگی خود کنار بیایند، زمانی که به خود اجازه دادند احساس ناراحتی و منفی داشته باشند، اما به خود اجازه ندادند در آن موقعیت باقی بمانند.

نکته مهم این است که خود را از بدبینی بیرون بکشید، نه خوش بین بودن.

3. از خود بپرسید که از هر رویداد چه آموخته اید.

بیرون کشیدن خود از یک عامل منفی بسیار دشوار است. ممکن است انرژی لازم برای لبخند مصنوعی یا نگاه کردن به جنبه های مثبت چیزها را نداشته باشید. اگر برای شما اینطور است، باید به موقعیتی که در آن هستید فکر کنید و از خود بپرسید که از رویداد اخیر چه آموخته اید. آنچه یاد می گیرید ممکن است در آینده به شما کمکی نکند، اما مطمئناً ضرری هم ندارد. خود را مجبور کنید از آنچه اتفاق افتاده درس بگیرید، حتی اگر تنها چیزی که یاد می‌گیرید این باشد که زندگی هر از گاهی سعی می‌کند شما را زمین بزند.

همچنین بخوانید:  رفتارهایی که برای رسیدن به موفقیت به آنها نیازمندیم

از خود بپرسید که از هر رویداد چه آموخته اید.

4. به جای اینکه دائماً شک داشته باشید، باور کنید اما صحت موضوع را بررسی کنید.

بخشی از یادگیری خوش بینی، نگاه به جنبه های مثبت چیزها است، اما دنیا مکان بد و خطرناکی است و نگاه کردن به جنبه های مثبت می تواند شما را در معرض خطر قرار دهد. ما طبیعتاً شک داریم زیرا ذهن ما در خطر است. به جای شک، باید باور کنید، اما بررسی کنید که درست است.

اگر دخترتان گفت که شب ها در خانه دوستش می خوابد، او را باور کنید و او را بفرستید، اما مطمئن شوید که درست می گوید. فراموش نکنید که می توانید صحت آن را بعد از یک رویداد بررسی کنید و می توانید آن را به طور معمول انجام دهید. مثلاً وقتی دخترتان را به مدرسه می برید ممکن است دوستش را ببیند، در این صورت می توانید به سراغش بروید، سلام و احوالپرسی کنید و بگویید: امیدوارم دخترم پنجشنبه شب زیاد شما را اذیت نکرده باشد.

5. دعا کنید.

برای شکرگزاری برای وجودت دعا کن. برای چیزهایی که شکرگزارشان هستید دعا کنید. ممکن است بپرسید دعا کردن چگونه به مثبت اندیشی کمک می کند؟ این نه تنها به شما حس آرامش می دهد، بلکه تمرکز شما را از مشکلات و ناراحتی ها دور می کند و شما را به سمت «زندگی» می برد.

دعا کنید.

6. هر وقت به جنبه مثبت چیزها نگاه نکردید، به خودتان نهیب بزنید.

برخی افراد به طور پیش فرض منفی هستند. آنها همیشه تاریک و منفی به نظر می رسند زیرا به آن عادت کرده اند. در این مورد، ایده خوش بینی احمقانه، ضعیف یا کودکانه به نظر می رسد. اگر متوجه شدید که نگاه منفی دارید، به مچ دست خود ضربه بزنید. در واقع، برای جلوگیری از بدبینی، یک نمایش فیزیکی از انتخاب خود به خود بدهید.

هر زمان متوجه شدید که در مسیر منفی قرار دارید، به مچ دست خود ضربه بزنید، زیرا مجموعه ای از خاطرات در ذهن شما ایجاد می شود که مغز شما را مجبور می کند هر زمان که بدبین هستید متوجه شود. این باعث می شود که شما به طور تصادفی یا به طور پیش فرض منفی باشید. این یک تنبیه نیست، بلکه راهی برای کمک به ذهن در زمانی که به طور پیش فرض بدبین هستید.

هر وقت به جنبه مثبت چیزها نگاه نکردید، به خودتان نهیب بزنید.

7. شجاعت ، بدی را از بین می‌برد.

واضح ترین سوال این است که “چگونه می توانم در دنیای فاسد اینقدر مثبت باشم؟” پاسخ این است: “شجاعت”. مردم ممکن است به شما بگویند که عشق جهان را نجات می دهد یا درک جهان را تغییر می دهد، یا اینکه این محیط اطراف افراد است که آنها را بد می کند. اگر می خواهید در دنیایی زندگی کنید که در آن به مثبت بودن خود افتخار می کنید، همه اینها دروغی بیش نیست، پس شجاع باشید و به دیگران برای شجاعت خود پاداش دهید. به شجاعت خود افتخار کنید، حتی اگر شما را در معرض خطر فیزیکی قرار دهد. شجاعت قدرتمند است و وقتی شجاعت به قدردانی اضافه شود، همه چیز برای خوش بین بودن و شاد بودن را خواهید داشت.

همچنین بخوانید:  سینمادرمانی: جادوی الهام‌بخش فیلم های انگیزشی

شجاعت ، بدی را از بین می‌برد.

فواید تبدیل شدن به یک فرد خوشبین

محققان سال‌هاست که روی خوش‌بینی و بدبینی مطالعه کرده‌اند و در نهایت دریافتند که رویکرد خوش‌بینانه به زندگی فواید زیادی دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

فواید تبدیل شدن به یک فرد خوشبین

 سلامتی اکثر افراد خوش بین

با توجه به اهمیت خوش‌بینی، مطالعات منظم نشان می‌دهد که افراد خوش‌بین بیشتر از بدبین‌ها از نظر جسمی سالم‌تر هستند، به طوری که افراد خوش‌بین 50 درصد کمتر به بیماری‌های قلبی عروقی مبتلا می‌شوند. آنها بهتر می توانند با اثرات جسمی و روانی سرطان کنار بیایند. برخی از مطالعات همچنین سبک توضیح بدبینانه را با نرخ بالاتر بیماری های عفونی، سلامت ضعیف و مرگ زودرس مرتبط می دانند.

 دستاوردهای بیشتر افراد خوش بین

سلیگمن، یکی از روانشناسان بزرگ، تیم های ورزشی را تجزیه و تحلیل کرد و دریافت که دریافت تیم های خوش بین تر، هم افزایی مثبت بیشتری ایجاد می کند و بهتر از تیم های بدبین عمل می کند. در مطالعه دیگری، شناگران بدبین که معتقد بودند عملکرد ضعیفی داشتند، دفعه بعد عملکرد بدتری داشتند. با این حال، شناگران خوش بین این آسیب ها را ندیدند. این تحقیق باعث شده شرکت ها به دنبال استخدام افراد خوش بین باشند، روشی که به نظر می رسد نتایج مثبتی برای شرکت ها نیز داشته باشد.

 سلامت عاطفی خوش بینانه تر

با توجه به مزایای خوش بینی، مطالعه ای بر روی بیماران مبتلا به افسردگی نشان داد که 12 هفته درمان شناختی (که شامل تغییر فرآیندهای فکری افراد می شود) موثرتر از دارو بود زیرا تغییرات ناشی از شناخت درمانی بسیار پایدارتر بود. بیمارانی که برای خوش بینی آموزش دیده بودند، این توانایی را داشتند که با مشکلات زندگی به طور مؤثرتری برخورد کنند، زیرا خوش بینی یکی از راه های شاد بودن است.

 امید به زندگی افراد خوش بین را افزایش دهید

با توجه به اهمیت خوش بینی، مطالعات نشان می دهد که افراد خوش بین نسبت به افراد بدبین، امید به زندگی بیشتری دارند و حتی زمانی که سرطان در آنها تشخیص داده می شود، نسبت به نتیجه درمان امیدوارتر هستند و در نتیجه بهتر درمان می شوند.

 موفقیت بیشتر

افراد خوش بین مانند بدبینانی نیستند که به راحتی تسلیم می شوند، بنابراین به احتمال زیاد موفق می شوند و بهتر می توانند اضطراب خود را کنترل کنند. برخی از تاجران خوش بین بارها در زندگی خود ورشکست شده اند اما توانسته اند زنده بمانند و شکست های خود را به موفقیت تبدیل کنند.

افراد خوش بین استرس کمتری دارند

در مورد فواید خوش بینی باید توجه داشت که افراد خوش بین نسبت به بدبین ها و واقع گراها استرس کمتری را تجربه می کنند. آنها انتظار دارند اتفاقات خوبی برایشان بیفتد زیرا به خود و توانایی هایشان ایمان دارند. آنها وقایع منفی را مشکلات جزئی می دانند که باید به آنها رسیدگی شود و رویدادهای مثبت را شاهدی از اتفاقات بعدی می دانند. همچنین در مورد اهمیت خوش بینی، چون افراد خوش بین به خود ایمان دارند، ریسک بیشتری می کنند و اتفاقات مثبت بیشتری در زندگی ایجاد می کنند. تحقیقات نشان می دهد که افراد خوش بین از تکنیک های مدیریت استرس استفاده می کنند و برای کنترل اضطراب خود بیشتر تلاش می کنند.

سخن پایانی

در مورد فواید مربوط به خوشبینی که شکی وجود ندارد اما باید دانست که افراد بدبین نمی توانند سال ها بدبینی و افکار منفی را یک شبه از بین ببرند، بلکه با کمی تمرین، می توانند بیاموزند که چگونه با دید مثبت تری با مسائل برخورد کنند. این کار کمک می کند تا در طول زمان از یک فرد منفی نگر به فردی خوشبین تبدیل شوند.

همراهان عزیز، لطفا نظرات و پیشنهادات سازنده خود را از طریق کامنت با ما به اشتراک گذارید.

دوره های دکتر کاویانی

به چالش ۵ روزه یادگیری مسیر ثروت بپیوندید.

دکتر کاویانی یک دوره آموزشی ۴جلسه ای به نام «مدار ثروت» دارن، در این دوره دکتر کاویانی مسیر ثروتمند شدنی که خودشون طی کردن رو بهتون آموزش میدن.

اینستاگرام خودساخته

روزمرگی های دکتر کاویانی

تلگرام خودساخته

مطالب انگیزشی روزانه

اگه لذت بردی برای دوستات از طریق این دکمه ها بفرست.

همیشه پیگیر آموزش باش

دوره های رایگان

دیدگاه

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود