چرا نیاز به رشد شخصیتی در این زمان مهم‌تر از همیشه است؟

رشد شخصیتی

تصور کنید پنج قورباغه روی تکه چوبی نشسته اند و چهار قورباغه تصمیم می گیرند از آنجا بپرند. چند عدد قورباغه روی مانده است؟ پاسخ پنج است، زیرا تصمیم به عمل تبدیل نشده است. این یک معمای کوچک است که ریچ لیتوین نویسنده از آن برای ایجاد انگیزه در خوانندگان و مشتریان خود استفاده کرده و همزمان یکی از چالش های اصلی توسعه شخصی را نشان می دهد: همه ما می خواهیم بیشتر داشته باشیم، انجام دهیم و بدست آوریم، اما چند نفر بهای آن را خواهند پرداخت؟ این درست که در حال حاضر راه انداختن یک کسب و کار خطرناک بوده و اقتصاد جهانی به روش های دردناکی در حال تغییر است. اما نشستن روی چوب چقدر برای شما هزینه دارد؟ یا به عبارت دیگر، اگر اکنون برای بودن، انجام دادن و داشتن بیشتر اقدام کنید، می توانید چه چیزی به دست آورید؟ با این که تمام دنیا در حال فروپاشی است، اما این یک بحران پر از فرصت هم هست. بر این اساس قرار است تا با هم در مورد رشد شخصیتی در این مقاله صحبت کنیم.

اهمیت رشد شخصیتی

اهمیت رشد شخصیتی

رشد شخصیت به سه دلیل زیر اهمیت فراوانی دارد:

۱. رشد شخصیت باعث تقویت رابطه فرد با دیگران می شود

در اطراف خود افراد زیادی را می بینیم که دوستان زیادی دارند و مشکلی در ایجاد رابطه با دیگران ندارند. این افراد برای دیگران دوست داشتنی و جذاب هستند. شخصیت آنها و نحوه برخورد آنها با دیگران منجر به این طرز تفکر شده است. هنگامی که در یک گروه هستید، نباید نکاتی را برای برقراری ارتباط با دیگران فراموش کنید. صادق باشید، شنونده خوبی برای صحبت های دیگران باشید، فصیح و پرحرف باشید، واقعیت خود را به دیگران نشان دهید و سعی نکنید تظاهر کنید، همیشه آرامش خود را حفظ کنید، مثبت باشید و سعی کنید دیگران را تشویق کنید تا افکار مثبت را تشویق کنید، مسئولیت پذیر باشید. اعتماد به نفس در برقراری ارتباط با دیگران

۲. شخصیت شما باعث موفقیت شغلی شما خواهد شد

مشکلات زیادی در محل کار وجود خواهد داشت. مشکلاتی که باعث استرس و تشدید نگرانی شما می شود. دیر رسیدن به محل کار، تاخیر در تکمیل پروژه، رفتار نامناسب مشتری و بسیاری موارد دیگر. اگرچه بسیاری از این اتفاقات خارج از کنترل شما هستند، اما شما هستید که می توانید نحوه رفتار خود را مدیریت کنید و همه این موارد را با دقت و دقت مدیریت کنید. نوع واکنش های رفتاری و شخصیتی شما باعث ارتقای موقعیت و موقعیت های شغلی شما می شود. اگر کارمند یک شرکت هستید و مدیریت نگرش و کنترل شخصیت شما را درک می کند، به احتمال زیاد موقعیت های بهتری را به شما ارائه می دهد.

۳. ارتقاء و ارتقای منزلت اجتماعی را باعث می گردد

هر فردی موقعیت اجتماعی خود را تعیین می کند. سن، موقعیت و موقعیت شما هر چه باشد، این نوع رفتار و ارزش های شخصیتی شماست که باعث می شود در نزد مردم ارزش و اعتبار پیدا کنید. نحوه رفتار شما با همسایه‌تان، رانندگانی که با آنها رانندگی می‌کنید و احتمالاً با آن‌ها تعامل دارید، فروشنده‌ای که هر روز صبح برای آن خرید می‌کنید، مشتری‌ای که به شما مراجعه می‌کند و غیره، ارزش و اعتبار را به فرد در جامعه شکل می‌دهند. مراحل رشد شخصیت مستمر و مستمر است. هرگز متوقف نمی شود و از آنجایی که انسان موجودی اجتماعی آفریده شده است، باید به جامعه ای که در آن زندگی می کند توجه ویژه ای داشته باشد.

همچنین بخوانید:  نگاهی به کتاب "واسپاری کارها"

راه های رسیدن به رشد شخصیت

راه های رسیدن به رشد شخصیت

به منظور رسیدن به رشد شخصیتی راهکارهای زیر پیشنهاد می شود:

۱. مودب باشید تا رشد شخصیتی خوبی داشته باشید

رعایت ادب و احترام را سرلوحه همه تعاملات روزانه خود قرار دهید. همه از این رفتار مهربانانه و شایسته شما استقبال خواهند کرد. مدیریت رفتار اگرچه ممکن است کار آسانی به نظر برسد، اما یک چالش جدی زمانی به وجود می آید که مجبور باشید با افرادی که با آنها مشکل دارید کنار بیایید.

ذهن ناخودآگاه شما را به سمتی سوق می دهد که مدیریت رفتار خارج از کنترل شماست. نکته مهم این است که در این زمان و در موارد خاص خود را کنترل کنید و در نهایت با ادب و احترام با طرف مقابل رفتار کنید.

۲. برای رشد شخصیتی متناسب ، در رفتار و اعمال خود صادق باشید

شهرت شما بسته به نوع رفتار شما در ذهن افراد شکل می گیرد. سعی کنید با آنچه می گویید و انجام می دهید صادق باشید. گاهی ممکن است ترجیح دهید برای رسیدن به اهدافتان صداقت را زیر پا بگذارید. اما به یاد داشته باشید که رفتار تحسین برانگیز شما شخصیت شما را افزایش می دهد.

۳. برای رشد شخصیتی منساب حتما حامی دیگران باشید

یکی از جذاب ترین ویژگی هایی که می تواند به شما کمک کند حمایت شما از دیگران است. به خاطر داشته باشید که هر صفتی که در ذهن خود دوست دارید برای دیگران نیز یکسان خواهد بود. همه دوست دارند در مواقعی که دچار مشکل می شوند، یک نفر به آنها کمک کند و روی زمین بیفتد و نقش حامی را برایشان بازی کند. به خواسته های دیگران توجه کنید و سعی کنید آنچه را که مطلوب در ذهن آنهاست پرورش دهید.

۴. مراقب دیگران باشید

فرقی نمی کند که وضعیت خاص شما چیست. شاید شما کوچکترین عضو یک شرکت تجاری هستید یا آن را مدیریت می کنید. در هر صورت باید برای شخصیت و موقعیت طرف مقابل ارزش قائل شوید و به آن احترام بگذارید. اگر در یک موقعیت مدیریتی عالی هستید، دلیلی وجود ندارد که به کارمندان و مشتریان خود به چشم تحقیر نگاه کنید. هر فردی در هر جایگاهی که باشد باید مورد احترام شما باشد.

۵. رفتارهای نادرست خود را اصلاح کنید

گاهی لازم است عادت های خود را تغییر دهید تا به هدف نزدیک شوید. اگر می خواهید آینده ای بهتر از گذشته را تجربه کنید، باید برخی چیزها را تغییر دهید. احساساتی که شخصیت را ضعیف می کند باید به حداقل برسد. پرخاشگری و تحریک پذیری از جمله مواردی است که بر شخصیت شما تأثیر می گذارد. ظاهراً رشد شخصیت درونی است و توسط خود شخص شکل می‌گیرد، اما در باطن از جهات مختلفی بر آن تأثیر می‌گذارد.

رشد شخصیتی چه نشانه‌هایی دارد؟

رشد شخصیتی چه نشانه‌هایی دارد؟

نشانه های رشد شخصیت را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

روابط سالم تر

روابط با خانواده، فرزندان، همکاران، عاشقان و حتی ارتباط اصلی با خودمان اساس زندگی است. حتی اگر بخواهید نمی توانید از آنها دوری کنید. وقتی روابط شما بی کیفیت است، کیفیت زندگی شما نیز پایین است. برعکس، وقتی رابطه شما سالم و پر جنب و جوش باشد، به دستاوردهای عمیق تری دست خواهید یافت. یادگیری و ایجاد مهارت های روابط خوب بخشی ضروری از هر برنامه توسعه شخصی است. افرادی که آگاهانه مهارت های بین فردی را ایجاد می کنند، در انواع روابط رضایت بیشتری دارند.

همچنین بخوانید:  نشانه های افراد بدون اعتماد به نفس

استرس کمتر

با توجه به اینکه به نظر می رسد استرس نوعی قاتل آرامش ما باشد. به سرعت بر کیفیت کلی زندگی ما تأثیر می گذارد. هر چیزی که استرس را کاهش دهد ارزش دنبال کردن دارد. با تبدیل رشد شخصی به عادت، به ویژه با تکنیک های کاهش استرس مانند تکنیک های تمرکز حواس، قادر خواهید بود منابع اصلی استرس را در زندگی خود شناسایی، مدیریت و حتی از بین ببرید.

بهبود سلامت

این دو مزیت اول ذکر شده در بالا را دارد. ارتباط بین استرس و سلامتی غیرقابل انکار است. هر چه استرس بیشتر باشد، بیماری بیشتر می شود. روابط شادتر و سالم تر مساوی با استرس کمتر است و هر چه بیشتر برای مدیریت و کاهش استرس مجهز شویم، سلامتی مان بهتر خواهد بود.

ابزارها و آموزش هایی برای رشد و بهبود شخصی به ما درک بهتری از خود و دنیای اطرافمان می دهد. هرچه بیشتر بدانید، به تجهیزات بیشتری نیاز دارید تا در زندگی خود رشد کنید. افرادی که یاد گرفته اند چالش ها و استرس های زندگی خود را بهتر مدیریت کنند، بیماری های کمتری دارند و ممکن است عمر طولانی تری داشته باشند.

افزایش بهره وری

دشمن شماره یک بهره وری، تعلل است. افرادی که به عنوان یک روش زندگی درگیر رشد شخصی هستند عادت به پیشرفت را کنار می گذارند و در نتیجه احتمال دستیابی به بهره وری را افزایش می دهند. همانطور که ممکن است حدس بزنید، دومین دشمن بزرگ بهره وری استرس است. زندگی رو به رشد ما اغلب نتیجه انتظارات کمال گرا و عملکرد عالی است و با بروز استرس بهره وری ما کاهش می یابد. ما زمان زیادی را صرف نگرانی و تلاش برای انجام چندین کار می کنیم که توانایی ما برای تمرکز و انجام کارهایی که قصد انجام آنها را داریم کاهش می یابد.

تکنیک های خودسازی توانایی شما را برای تمرکز و مدیریت استرس بهبود می بخشد، به شما کمک می کند تا احساسات و انگیزه های پنهان خود را پیدا کنید و بهره وری خود را افزایش دهید.

مهارت های کنترلی خود را بهبود بخشید

مهارت های کنترلی خود را بهبود بخشید

خودکنترلی توانایی تنظیم احساسات، افکار و رفتارها برای دستیابی به اهداف خاص است. این یک توانایی شناختی است که می‌توانید با تقویت عضلات خود انجام دهید.

هنگامی که برای اهداف زندگی خود تلاش می کنید، به راحتی می توانید توسط وسوسه ها، عادات و انگیزه ها، به ویژه باورهایی که قاتلان عاطفی هستند، حواس خود را پرت کنید. با تبدیل تکامل خود به بخش منظم و مهم زندگی خود، باورها و احساسات خود را کشف خواهید کرد. ماهیچه های کنترلی خود را تقویت می کنید، بنابراین ایجاد عادت های جدید و دستیابی به اهداف کوتاه مدت و بلند مدت را برای شما آسان تر می کند.

موفقیت های بیشتر و بزرگتر شمارا به رشد شخصیتی بالایی می رساند

وقتی از موفقیت صحبت می کنیم، منظور دستیابی به اهدافی است که هر فرد برای خود تعیین می کند، نه معیارهایی که در مورد موفقیت در رسانه ها ارائه می شود (مانند ثروت، محبوبیت، شهرت یا قدرت). اگر خودسازی دقیقاً همان چیزی باشد که می خواهید و بخشی از سبک زندگی شما شود، به احتمال زیاد به آن خواهید رسید.

وقتی به مزایای ذکر شده در بالا نگاه می کنیم، درک اینکه چگونه روابط سالم و حمایت، کاهش استرس و بهبودهای مربوط به سلامت، افزایش بهره وری و افزایش خودکنترلی، همگی محیطی را برای موفقیت ایجاد می کنند، آسان تر می شود. .

آرامش خاطر را افزایش دهید تا به رشد شخصیتی برسید

علاوه بر آرامش خاطر، عواملی مانند سطح استرس پایین تر، تجربه سلامت عمومی بهتر، موفقیت، خودآگاهی منظم و ورزش برای بهبود می تواند باعث شود ما احساس رضایت و آرامش بیشتری داشته باشیم.

همچنین بخوانید:  نکاتی که در 50 سالگی درک خواهیم کرد

تمرکز حواس، مدیتیشن و تکنیک‌های ذهن و بدن مانند یوگا و چی کونگ، زمانی که به طور منظم انجام شود، می‌تواند تمرکز و خودآگاهی را بهبود بخشد که به نوبه خود به آرامش ذهن کمک می‌کند. شیوه‌های توسعه شخصی همچنین درک شما را از خود و دیگران افزایش می‌دهد، که به طور کلی به شما کمک می‌کند احساس آرامش و پذیرش بیشتری داشته باشید.

فرزندپروری بهتر رشد شخصیتی را بهبود می بخشد

از آنجایی که کودکان و نوزادان با یادگیری از والدین و مراقبان خود یاد می گیرند، برای والدین مهم است که قبل از هر چیز برای بهبود تلاش کنند. برای اینکه پدر و مادر بهتری باشید، کسی که می تواند به عنوان یک الگو برای کودکان باشد، باید به خودتان طولانی، سخت و صادقانه نگاه کنید.

وقتی برای رشد شخصی و خودآگاهی وقت می گذارید، کمتر احتمال دارد که ناخواسته رفتارهای منفی را به فرزندان خود منتقل کنید. همچنین احتمال اینکه درگیر مشکلات عادی والدین مانند منفی گرایی، عصبانیت، قلدری، له کردن و مواردی از این دست باشید، بیشتر است.

انعطاف بیشتر رشد شخصیتی را بهبود می بخشد

طبق فرهنگ لغت، انعطاف پذیری ظرفیت بهبود سریع پس از چالش ها، بلایا و مشکلات زندگی است. این توانایی ذهنی بیرون آمدن از چنین تجربیاتی و بازگشت به وضعیت ذهنی سالم است. این در واقع نوعی انعطاف پذیری عاطفی است.

توسعه شخصی به شما امکان می دهد با موانع داخلی و خارجی روبرو شوید و روی آنها کار کنید. وقتی هوش هیجانی، خودآگاهی و راهبردهای مقابله ای را صرف می کنید، تأثیر مستقیم و مثبتی بر تاب آوری شما خواهد داشت.

زندگی همیشه توپ هایی را در قالب موانع و چالش ها به سمت ما پرتاب می کند، زمانی که ما اصلا انتظارش را نداریم. انعطاف پذیری به معنای توانایی بازگشت سریع، بازگشت به حالت متعادل قبلی، رشد و یادگیری از تجربه به جای ضربه زدن یا شکستن است. در واقع، مهمترین کاری که هر کسی می تواند برای بهبود رضایت از زندگی خود انجام دهد، انعطاف پذیری بیشتر است.

بزرگترین شادی

اگر شادی سفر به مقصد باشد، پس از گذراندن زمانی در زندگی روزمره برای پیشرفت شخصی، این سفر تبدیل به یک تور لذت بخش می شود. زندگی ای را تصور کنید که در آن بتوانید از سلامت و روابط بیشتری لذت ببرید. زندگی ای که در آن احساس می کنید کنترل خود و توانایی خود را برای مقابله با هر چالشی دارید. زندگی ای که در آن به طور کلی به توانایی خود برای موفقیت در تلاش های خود اطمینان دارید.

با صرف زمان برای توسعه شخصی خود، اثرات منفی استرس را کاهش می دهید و توانایی خود را برای مدیریت زندگی و روابط خود افزایش می دهید. از طریق تلاش‌های خودسازی، یاد می‌گیرید که باورها، آسیب‌ها، رفتارها و عادت‌های اصلی خود را شناسایی، درمان و تغییر دهید. همه اینها به رفع موانعی که توانایی ما برای تجربه شادی و رفاه واقعی را مختل می کند، کمک می کند.

سخن پایانی

به طبیعت نگاه کنید، خواهید دید که هر چیزی که رشد نمی کند در حال مرگ است. اکنون، اگر از تکامل امتناع کنید، احتمالاً نمیمیرید اما این کار تضمینی برای از دست دادن بخش‌های بزرگی از زندگیتان خواهد بود. بدون رشد شخصی مداوم، نمی‌توانیم غنای شادی‌های زندگی را تجربه کنیم و نمی‌توانیم به مردان و زنانی تبدیل شویم که با کمی تلاش بتوانیم به اهداف خود برسیم. پس رشد شخصی مستلزم کار و عمل و به کارگیری آگاهانه و مجدانه تلاش و استعدادهایمان است.

اینستاگرام خودساخته

روزمرگی های دکتر کاویانی

تلگرام خودساخته

مطالب انگیزشی روزانه

اگه لذت بردی برای دوستات از طریق این دکمه ها بفرست.

همیشه پیگیر آموزش باش

دوره های رایگان

دیدگاه

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود