راهکارهای عملی برای تبدیل شدن به فردی مثبت‌اندیش

مثبت اندیشی

افراد بسیاری با وجود تمام مشکلات زندگی، همچنان مثبت فکر می کنند و بیشتر از آنچه دارند از زندگی خود لذت می برند.  اغلب مردم فکر می کنند که مثبت اندیشی و لذت بردن از زندگی، ارتباط مستقیمی با مادیات و عوامل محیطی دارد. اما در واقع این طور نیست با ما در خودساخته همراه شوید تا با مثبت اندیشی آشنا شوید. وقتی در زندگی احساس خوشبختی می کنید و از داشته هایتان لذت می برید، در هر شرایطی می توانید به مسائل با دید مثبت نگاه کنید. این ذهنیت و طرز فکر شماست که تعیین کننده است. شما می توانید بدبین باشید یا انتخاب کنید که مثبت اندیش باشید. مثبت اندیشی به فرد کمک می کند تا زمانی که در مسیر سختی قرار می گیرد با دید و نگرش مثبت از زندگی لذت ببرد. در این مقاله به چند تمرین مثبت فکر کردن که می تواند در هر شرایطی به شما کمک نماید، می پردازیم.

افکار منفی را بشناسید

برای مثبت اندیشی، باید افکار منفی را شناسایی نمایید. افکار منفی شما را از دیدن جنبه های مثبت زندگی باز می دارد.

چهار نوع افکار منفی وجود دارد که می توان آنها را برای همیشه از بین برد:

  • فیلترینگ: اینکه شما فقط به مسائل مهم نگاه کنید.
  • شخصی سازی: سرزنش کردن خود برای آنچه اتفاق می افتد.
  • فاجعه سازی: شما یک رویداد را بدتر از آنچه هست می کنید.
  • قطبی سازی: به نظر شما رویدادهای زندگی یا مثبت هستند یا منفی.

افکار منفی را از خود دور کنید

وقتی خلق و خوی شما پایین است، اجازه ندهید افکار، احساسات و باورهای منفی شما را آزار دهند. حتی برای چند ساعت در روز، افکار منفی را از خود دور کنید و فقط روی جنبه های مثبت زندگی خود تمرکز کنید.

روز خود را مثبت شروع کنید

افراد منفی روز خود را با این فکر آغاز می کنند که قرار است اتفاقی بیفتد. در عوض، فکر خود را به چیزهای خوب در زندگی منحرف کنید، مانند خودتان.

سبک زندگی سالمی را انتخاب کنید

سبک زندگی سالم به معنای یک رژیم غذایی سالم و برنامه غذایی بدون استرس است که به شما کمک می نماید روحیه مثبتی داشته باشید و از زندگی خود لذت ببرید. به عنوان مثال، سه بار ورزش در هفته باعث ایجاد روحیه مثبت می شود.

همچنین بخوانید:  14 راه طلایی برای از بین بردن استرس و اضطراب

نکات مثبت زندگی خود را با صدای بلند بیان کنید

اعترافات روزانه افکار مثبتی هستند که برای تشویق خود با صدای بلند صحبت می کنید. این اعتراف می تواند هر چیزی باشد، از مثلاً عبارت “روز خوبی در پیش خواهم داشت” تا نقل قول های مورد علاقه شما. علاوه بر این، می توانید یک فکر مثبت در مورد خود انتخاب کنید تا افکار عاطفی را در ذهن خود تکرار کنید تا زمانی که آنها را تحریف کنید.

بررسی کنید چه چیزی را می توان تغییر داد

گاهی اوقات مشکلاتی در زندگی وجود دارد که باعث می شود منفی فکر کنید. راسل بیشاپ، روانشناس آموزشی کالیفرنیا در مقاله ای برای هافینگتون پست گفت: “بخش هایی از زندگی خود را که می خواهید تغییر دهید، مانند یک شغل بد، شناسایی کنید.”

با افراد مثبت اندیش معاشرت کنید

می دانید که مثبت اندیشی مسری است، پس اطراف خود را با دوستان و آشنایان پر کنید که با دید مثبت به مسائل نگاه می کنند. داشتن افراد مثبت اندیش در اطرافتان به شما کمک می کند تا حمایت و انرژی لازم برای یک زندگی مثبت را دریافت کنید.

اوقات خوشی را بگذرانید

تماشای یک فیلم کمدی، خواندن یک کتاب کمیک، شاد کردن مردم، خندیدن و تفریح به شما کمک می کند تا نگرش مثبتی نسبت به زندگی داشته باشید و احساس مثبت بیشتری داشته باشید.

کاری را که دوست دارید انجام دهید

وقتی کارهایی را که دوست دارید انجام دهید احساس شادی بیشتری خواهید داشت. اینها می تواند دنبال کردن یک سرگرمی جدید یا فروش یک محصول باشد، اما در هر صورت، کاری را که همیشه می خواهید انجام دهید و در انجام آن احساس موفقیت می کنید، دنبال کنید. هرگز به نکات منفی و اینکه چگونه ممکن است شکست بخورید فکر نکنید.

شرایط را از منظر دیگری ببینید

وقتی صحبت از مثبت بودن می شود، نوع دیدگاه اهمیت دارد. با در نظر گرفتن موقعیتی که قبلاً منفی می دانستید و فکر کردن در مورد اینکه چگونه می توانید به طور مثبت به آن دست یابید، بیاموزید که نگاه سالم تری به زندگی داشته باشید.

افکار خود را در جهت مثبت حرکت دهید

روانشناسان از راهنمایی های فکری زیادی استفاده می کنند. وقتی احساس ضعف یا اضطراب می کنید، این به شما کمک می کند افکارتان را کنترل کنید. پس به یک رویداد شاد فکر کنید، یک تصویر ذهنی مثبت برای خود ایجاد کنید، به اتفاقات بیرونی واکنش مثبت نشان دهید تا بتوانید احساسات منفی را کنترل کنید.

همچنین بخوانید:  در زندگی هدفی ندارم؟ چیکار کنم؟

اشتباهات گذشته را تجزیه و تحلیل کنید

مثبت اندیشی به معنای انکار اشتباهات نخواهد بود. به جای تمرکز بر اشتباهات گذشته، کمی به خود فرصت دهید تا از انجام اشتباهات مشابه در آینده جلوگیری کنید و دیدگاه مثبت تری نسبت به آینده و زندگی خود داشته باشید.

اعتماد به نفس خود را تقویت کنید

اغلب زمانی که احساس ناامیدی و ناراحتی می کنیم، به جای اینکه به خودمان در کاری که تاکنون درست انجام داده ایم اعتماد کنیم، فقط روی اشتباهاتی که مرتکب شده ایم تمرکز می کنیم. حتی اگر بعضی کارها را اشتباه انجام دادید، برای کارهایی که تاکنون به خوبی انجام داده اید به خودتان اعتماد کنید و با اعتماد به نفس بیشتری از زندگی لذت ببرید.

خودتان را مورد بخشش قرار دهید

لازم نیست دائماً خود را به خاطر اشتباهات گذشته خود سرزنش کنید زیرا هیچ چیز را درست نمی کند. به خود بگویید که اشتباهات خود را بخشیده اید و آنها را رها کنید.

از گذشته یاد بگیرید

گذشته گذشته است و هر چقدر هم که اشتباه کنی، نمی توانی آن را تغییر دهی. هر زمان که افکار منفی در مورد گذشته دارید، آنها را با افکار مثبت در مورد آینده جایگزین کنید.

با افکار منفی روبرو شوید

گاهی اوقات بهترین راه برای مقابله با منفی های زندگی، مواجهه با آنهاست. دستیابی به نتیجه یا حداقل تلاش برای رسیدن به آن، باعث می شود در هر شرایطی احساس بهتری داشته باشید.

قدردان آنچه دارید باشید

ما باید شکرگزار نعمت هایی که در زندگی داریم باشیم. پس برای دریافت انرژی مثبت برای همه چیزهایی که زندگی شما را بهتر و شادتر کرده است سپاسگزار باشید.

بی دلیل لبخند بزنید

گاهی برای داشتن احساس خوب به لبخند نیاز است. لبخند زدن را تمرین کنید تا در زمانی که هیچ احساسی ندارید چهره شما شاد و بشاش باشد.

باور کنید که توانایی تغییر را دارید

برخی از افراد نسبت به خود احساس بدی دارند زیرا دیگران آنها را نمی پذیرند. زمانی که باور کردید می توانید این ویژگی ها را تغییر دهید، راهی برای تغییر آنها خواهید یافت.

همچنین بخوانید:  8 قدم برای تعیین هدف سال جدید و پایبندی به آن

باور کنید که لایق چیزهای خوب هستید

به نظر شما شانس واقعی است؟ اصلا به شانس اعتقاد داری؟ اگر باور نداشته باشید که لایق چیزهای خوب در زندگی هستید، چیزهای خوب سد راه شما نمی شوند. پس باور داشته باشید که لایق خوش شانسی هستید.

 

مثبت اندیشی را تمرین کنید

برای مثبت اندیشی، فقط تمرین کارساز است. هرچه بیشتر تفکر مثبت را تقویت کنید، احتمال اینکه مثبت اندیشی را دنبال کنید بیشتر می شود. فقط زمانی که خلق و خوی شما ضعیف است، تفکر مثبت را تمرین نکنید. درعوض، زمانی که روحیه خوبی دارید و اصلاً حوصله ندارید، تمرین را به برنامه روزانه خود تبدیل کنید.

هر چه زودتر شروع کنید

آیا می خواهید یک تغییر مثبت در زندگی خود ایجاد کنید؟ الان شروع کن. به تعویق انداختن هر کاری فرصتی برای بهانه تراشی فراهم می کند، پس هر چه زودتر شروع کنید.

دست از بهانه جویی بردارید

شما می توانید برای انجام ندادن کاری میلیون ها بهانه بیاورید، حتی اگر انجام آن به نفع شما باشد. پس بهانه های محدود کننده را کنار بگذارید و به مسیر خوشبختی بروید.

اتفاقات بدی در حال گذر است

حتی اگر با غم از دست دادن یکی از عزیزانتان زندگی می کنید، باور داشته باشید که با گذشت زمان احساس بهتری خواهید داشت. ممکن است همیشه از از دست دادن آن غمگین باشید، اما قطعاً به مرور زمان برای شما آسان تر خواهد شد. پس هر روز به خود یادآوری کنید که اوضاع بد نیز می گذرد.

خیلی زود تسلیم نشوید

تسلیم شدن راهی آسان برای رهایی از شرایط دشوار است. مهم نیست چقدر احساسات منفی به شما حمله می کنند، هرگز از اهداف خود دست نکشید. مدام به خود یادآوری کنید که تسلیم نشوید. اگر اکنون تسلیم نشوید و آنچه را که واقعا می خواهید دنبال کنید، در آینده از خود تشکر خواهید کرد.

سخن پایانی

در این مقاله از خودساخته به معرفی چند راهکار عملی برای تبدیل شدن به فردی مثبت‌اندیش اشاره شد. شایان ذکر است راهکارهای فوق قطعا تنها راه نبوده و ترفندها و ابزارهای دیگری هم وجود دارند که به این موضوع کمک خواهند کرد.

تیم تحریریه خودساخته
تیم تحریریه خودساخته

ما در تیم خودساخته تمام تلاشمان را برای آماده سازی بهترین مطالب میکنیم تا شما عزیزان با محتواهای ما بتوانید سواد و دانش خود را بهبود دهید

به چالش ۵ روزه یادگیری مسیر ثروت بپیوندید

دکتر کاویانی یک دوره آموزشی ۴جلسه ای به نام «مدار ثروت» دارن، در این دوره دکتر کاویانی مسیر ثروتمند شدنی که خودشون طی کردن رو بهتون آموزش میدن.

دوره های دکتر کاویانی
دوره مستر کلاس راکت
دوره علمی مدار ثروت
دوره هک فروش
دوره کسب و کار اینستاگرامی
دوره جامع جهش ثروت

اینستاگرام خودساخته

روزمرگی های دکتر کاویانی

تلگرام خودساخته

مطالب انگیزشی روزانه

اگه لذت بردی برای دوستات از طریق این دکمه ها بفرست.

همیشه پیگیر آموزش باش

دوره های رایگان

دیدگاه

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود