26 کسب و کار با سرمایه کم (ایده هایی سال 1400)

کسب و کار با سرمایه کم

امروزه با توجه به شرایط اقتصادی کشور و همچنین وجود تحریم‌های گسترده، یکی از موضوعاتی که مورد توجه کارآفرینان و افراد جویای کار قرار گرفته، راه‌اندازی کسب و کار با سرمایه کم است.برای راه‌اندازی چنین مشاغلی داشتن مهارت لازم، می‌تواند نکته مهم و ضروری باشد که این مهارت یا به‌صورت تجربی کسب می‌گردد یا از طریق گذراندن دوره‌های آموزشی به دست می‌آید.

ایده‌های مناسب در زمینه کسب‌وکار با هزینه کم می‌تواند در زمینه‌های مختلف از قبیل کار با اینترنت و کار در دنیای واقعی توسط افراد علاقه‌مند و با مهارت و حرفه‌ای خاص ایجاد شود. باتوجه‌به پیشرفت علم در زمینه فناوری اطلاعات و همچنین استفاده اکثر افراد از اینترنت و دستیابی آن‌ها به گوشی تلفن همراه و کامپیوترهای شخصی، کسب‌وکارهای بدون سرمایه هم با عنوان کسب‌وکارهای اینترنتی در حال گسترش است.

بنابراین می‌توان نتیجه گرفت افراد هم با مهارت و تجربه فردی، هم از طریق کار با اینترنت و مشاغل اینترنتی می‌توانند با سرمایه اندک مشغول به کار شوند.

باتوجه‌به این مطالب، در این مقاله تصمیم گرفتیم به معرفی ۲۶ کسب‌وکار با سرمایه کم که می‌تواند ایده‌هایی را برای کسب درآمد افراد در سال ۱۴۰۰ و بهترین شغل برای خانمها به دنبال داشته باشد، بپردازیم. پس با ما تا پایان مقاله همراه باشید.

چه کارهایی می‌توان با سرمایه کم انجام داد؟

این سؤالات اغلب برای افرادی پیش می‌آید که به دنبال شغل‌های پرسود با سرمایه کم هستند. در زیر به معرفی چند نمونه از این کسب‌وکارها که نیاز به سرمایه چندانی ندارد و کار در منزل به حساب می آیند، خواهیم پرداخت:

 •  انجام امور حسابداری

کسب و کار با سرمایه کم و حسابداری

اگر فارغ‌التحصیل رشته حسابداری مالی یا تجاری هستید و به دنبال شغل و کسب درآمد در زمینه رشته تحصیلی خود می‌گردید، می‌توانید از طریق کمک کردن به افراد برای مدیریت حساب‌هایشان در زمینه‌های مختلف، به کسب درآمد برسید. نکته مهم در این زمینه این است که انجام امور حسابداری نیاز به اینکه عضو انجمن حسابداران نخبه یا یک مشاور مالی رسمی باشید، ندارد.

[irp posts=”1288″ name=”0 تا ۱۰۰ آموزش استفاده از هشتگ در اینستاگرام”]
 •  ایجاد یک سالن بازی برای کودکان یا گیمنت

باتوجه‌به گسترش آپارتمان‌نشینی در اغلب شهرها و کمبود فضا برای بازی‌کردن کودکان، شما می‌توانید با راه‌اندازی یک سالن که در آن برای بازی بچه‌ها وسایل بازی تعبیه شده است یا مغازه‌ای که در آن تعدادی کامپیوتر برای بازی‌های نرم‌افزاری کودکان وجود دارد (گیمنت)، شغلی با سرمایه اندک برای خود ایجاد کنید.

 • کارواش و شستشوی خودرو

کسب و کار با سرمایه کم و کارواش

باتوجه‌به اینکه اکثر افراد جامعه صاحب ماشین شخصی هستند و به تمیز بودن آن بسیار اهمیت می‌دهند و از طرفی بسیاری از آن‌ها نه جا و مکانی برای شستشوی خودرو شخصی خود دارند و نه وقتی برای شستن آن، راه‌اندازی یک کارواش جهت شستشوی انواع خودرو شخصی، برای افرادی که به دنبال شغلی مستقل با سرمایه اندک هستند، می‌تواند ایده‌ای مناسب باشد.

 • روغن‌گیری از دانه‌های روغنی

باتوجه به مضرات روغن‌های صنعتی تولید شده در کارخانه‌ها، افراد بسیاری از روغن‌های گرفته شده از دانه‌های روغنی به‌صورت دستی توسط افراد ماهر، برای پخت‌وپز در غذاها استفاده می‌کنند.
مهارت روغن‌گیری از دانه‌های روغنی و تولید روغن از آن‌ها می‌تواند به‌عنوان یک کسب‌وکار با سرمایه اندک برای افراد ایجاد شغل نماید.

 •  تعمیرگاه سیار

کسب و کار با سرمایه کم و تعمیرگاه سیار

امروزه با افزایش تعداد خودروهای شخصی در شهرها و امکان خراب شدن آن‌ها، وجود یک تعمیرگاه سیار خودرو می‌تواند گزینه مناسبی برای یک کار با سرمایه اندک باشد. اگر در زمینه تعمیرات انواع خودرو مهارت و تخصص دارید، می‌توانید با راه‌اندازی یک تعمیرگاه سیار با تعدادی شاگرد و تعمیرکار، به یک شغل های پردرآمد با سرمایه کم برسید.

 • نقاشی ساختمان یا رنگ کردن منازل

اگر به دنبال ایده‌های برای کارآفرینی با سرمایه کم هستید، نقاشی ساختمان یا رنگ کردن منازل می‌تواند گزینه مناسبی در این زمینه باشد. این شغل نیاز به تحصیلات دانشگاهی خاصی ندارد و تنها به‌صورت تجربی و شاگردی کنار دست استادکار نقاش و کسب مهارت در این زمینه به دست می‌آید.

 • تعمیرات گوشی موبایل و تبلت

کسب و کار با سرمایه کم و تعمیرات موبایل

باتوجه‌به استفاده گسترده از گوشی تلفن همراه و تبلت و افزایش قیمت‌های خرید آن‌ها، اکثر افراد ترجیح می‌دهند درصورتی که تلفن همراه یا تبلت آن‌ها دچار خرابی و تعمیر شد به‌جای خرید گوشی یا تبلت جدید، اقدام به تعمیر آن‌ها نمایند. بنابراین اگر دوره‌های مهارت آموزی در زمینه تعمیرات تلفن همراه و تبلت را گذرانده باشید، از این طریق می‌توانید کسب درآمد کنید.

[irp posts=”2219″ name=”0 تا ۱۰۰ بازاریابی اینستاگرام (instagram marketing)”]
 •  فروش اجناس از طریق اینترنت

با گسترش روز افزون دنیای دیجیتال، فروش اجناس و محصولات از طریق اینترنت می‌تواند ایده‌ای نو و پویا در زمینه کارآفرینی با سرمایه کم باشد. اگر سرمایه زیادی برای اجاره یا خرید مکانی برای فروش اجناس و محصولات خود ندارید و نمی‌توانید نیروی انسانی در این زمینه استخدام کنید، پس راه‌اندازی یک سایت فروشگاهی می‌تواند به شما در این زمینه کمک کند و باعث کسب درآمد و فروش محصولات و اجناس شما شود.

 • تعمیرکار کامپیوتر در محل

کسب و کار با سرمایه کم و تعمیر کامپیوتر

اگر رشته تحصیلی شما سخت‌افزار کامپیوتر است یا به صورت تجربی با قطعات کامپیوتر و نصب و تعمیر آن‌ها آشنایی دارید و دارای مهارت در این زمینه هستید، می‌توانید با ارائه خدمات نصب انواع قطعات کامپیوتر و نیز رفع و تعمیر خرابی آن‌ها، در این زمینه هم به کسب درآمد و شغل مناسب با حرفه خود دست یابید. بنابراین تعمیرکار قطعات کامپیوتر هم می‌تواند ایده مناسبی برای کسب درآمد باشد.

 • تدریس آنلاین

باتوجه‌به ورود اینترنت به اکثر خانه‌ها و استفاده زیاد افراد از این تکنولوژی، شما می‌توانید با تدریس آنلاین پکیج‌ها و دوره‌های آموزشی در زمینه‌های مختلف از طریق اینترنت، آن‌ها را در اختیار مخاطبان و علاقه‌مندان قرار دهید. تدریس آنلاین از طریق اینترنت هم می‌تواند یکی دیگر از ایده‌های خوب و عالی در زمینه کار با سرمایه کم باشد.

 •  آموزش موسیقی به هنرجویان

کسب و کار با سرمایه کم و آموزش موسیقی

اگر در زمینه موسیقی و نواختن آن مهارت و استعداد دارید یا دوره‌های آموزشی این هنر را گذرانده‌اید و اکنون می‌توانید به صورت خصوصی یا تدریس در آموزشگاه‌ها اقدام به آموزش موسیقی به هنرجویان نمایید، بنابراین می‌توانید از این طریق به کسب درآمد برسید و برای خود شغلی داشته باشد.

 •  طراح صفحات وب

اگر دانش‌آموخته رشته‌های کامپیوتری هستید و با زبان‌های برنامه نویسی تحت وب مانند HTML، CSS، jQuery، جاوا اسکریپت و … آشنایی کامل دارید و به‌صورت حرفه‌ای به این زبان‌های برنامه نویسی تسلط دارید، می‌توانید از این راه کسب درآمد کنید.

 • خیاط و تعمیرکار لباس

کسب و کار با سرمایه کم و خیاط

امروزه باتوجه‌به نیاز و گسترش حرفه‌آموزی و کسب مهارت در زمینه‌های مختلف و همچنین تحصیل در این رشته‌ها، می‌توانید به کسب درآمد برسید.

یکی از این مهارت‌ها خیاطی و تعمیرکار لباس است. اگر در این زمینه تحصیل کرده‌اید یا به‌صورت تجربی با شاگردی در یک مغازه خیاطی با این مهارت آشنایی کامل دارید، می‌توانید با ایجاد یک کارگاه یا مغازه خیاطی از این طریق کسب درآمد کنید.

 •  کشاورزی و دامداری به روش علمی و روز دنیا

اگر فارغ‌التحصیل رشته‌های کشاورزی و دامپروری هستید یا اینکه به این رشته‌ها علاقه دارید و با روش‌های نوین در زمینه کشاورزی و دامپروری آشنایی کامل دارید، می‌توانید از این طریق شغلی برای خود ایجاد کرده و به فعالیت بپردازید.

از جمله مشاغل در زمینه کشاورزی و دامپروری می‌توان به پرورش گیاهان دارویی، باغبانی، پرورش زنبورعسل، پرورش بوقلمون، پرورش دام و طیور، پرورش گل و گیاهان آپارتمانی و … اشاره نمود.

 •  ساخت وسایل و لوازم چوبی

کسب و کار با سرمایه کم و ساخت لوازم چوبی

مهارت در زمینه کار با چوب نیز ایده دیگری در زمینه راه‌اندازی یک شغل پردرآمد با سرمایه کم محسوب می‌شود. اگر در زمینه کار با چوب و ساخت وسایل و لوازم چوبی مانند ساخت مبلمان چوبی، میز و صندلی چوبی و وسایل تزئینی ساخته شده با چوب مهارت دارید و دوره‌های آموزشی در این زمینه را گذرانده‌اید، پس می‌توانید شغلی برای خود داشته باشید.

 • تمیزکردن آکواریوم و نگهداری از آن

افراد زیادی هستند که به نگهداری از ماهی‌های گوناگون و مختلف در آکواریوم‌های کوچک یا بزرگ در منزل یا محل کار خود، علاقه دارند.  باتوجه به اینکه شاید آن‌ها زمان لازم برای این کار را نداشته باشند؛ برای تمیز نمودن آکواریوم‌های خود نیاز به افرادی دارند که این کار را برایشان انجام دهد. پس اگر در زمینه تمیزکردن آکواریوم و نگهداری از انواع آن مهارت دارید، می‌توانید شغلی خاص را برای خود ایجاد کنید.

 •  طراح گرافیک

کسب و کار با سرمایه کم و طراح گرافیک

اگر در زمینه طراحی گرافیکی تحصیل نموده‌اید و کار با نرم‌افزارهای کامپیوتری در این زمینه را به خوبی یاد دارید یا دوره‌های آموزشی در زمینه طراحی گرافیکی را گذرانده‌اید، می‌توانید از طریق طراحی لوگو، طراحی بنر و … بنا به سفارش مشتریان در زمینه کسب‌وکار آن‌ها، به درآمد برسید. بنابراین طراحی گرافیکی هم می‌تواند ایده‌ای مناسب در زمینه کار با سرمایه اندک باشد.

 • سرمایه‌گذاری در بورس

چند سالی است که سرمایه‌گذاری در بورس و ورود به بازارهای بورس از جمله بورس اوراق بهادار، بورس کالا و بورس سکه و ارز در بین مردم رواج یافته است.
باتوجه‌به کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی، مردم تمایل بیشتری به سرمایه‌گذاری در بورس دارند؛ بنابراین سرمایه‌گذاری در بورس می‌تواند ایده‌ای در زمینه شغل‌های پردرآمد با سرمایه کم باشد.

 •  پرورش قارچ

کسب و کار با سرمایه کم و پرورش قارچ

امروزه پرورش قارچ هم به عنوان یک شغل پردرآمد با سرمایه کم در زمینه کسب و کار، موردتوجه افرادی زیاد قرار گرفته است. شما با کسب مهارت و گذراندن دوره‌های آموزشی پرورش قارچ و تنها با اجاره یک انبار تاریک و مرطوب می‌توانید کار و فعالیت خود را شروع کنید و با جذب مشتریان زیاد به سود برسید.

 • کارگاه تولید لباس کودک

بیشتر لباس‌های کودک و کسب و کار پوشاک در ایران اغلب از سایر کشورها مانند چین وارد و در بازار عرضه می‌شود. شما می‌توانید با راه‌اندازی یک کارگاه تولیدی در زمینه انواع لباس کودک مانند لباس راحتی، ورزشی، مهد و … با توجه به سلیقه و نیاز خانواده‌های ایرانی، به کسب درآمد برسید.

 ایجاد گلخانه

کسب و کار با سرمایه کم و ایجاد گلخانه

اکثر مردم علاقه بسیاری به پرورش و نگهداری انواع گل و گیاه در منازل و آپارتمان‌های خود دارند. شما می‌توانید با احداث یک گلخانه با هزینه کم و فروش گل و گیاهان آپارتمانی شغلی برای خود راه‌اندازی کنید.

 •  ترجمه متون

اگر به زبان‌های مختلف مانند انگلیسی، عربی، فرانسه، آلمانی، چینی، ژاپنی و … تسلط دارید یا دوره‌های آموزشی در زمینه یادگیری زبان‌های مختلف را گذرانده‌اید، می‌توانید با قبول کردن ترجمه متون و کتاب‌های مختلف در این زمینه به فعالیت بپردازید.

 • مربی رشته‌های ورزشی

شما می‌توانید با فراگیری مهارت در زمینه رشته‌های مختلف ورزشی مانند پرورش اندام، ایروبیک، فوتبال، بسکتبال و … به عنوان یک شغل شروع به فعالیت کرده و کسب درآمد کنید.

 • طراحی دکوراسیون داخلی

کسب و کار با سرمایه کم و طراحی دکوراسیون داخلی

طراحی دکوراسیون داخلی منازل، شرکت‌ها و سازمان‌ها می‌تواند ایده‌ای در زمینه کسب و کار با سرمایه اندک باشد. اگر در این زمینه مهارت و تخصص دارید، می‌توانید صاحب یک شغل ایده‌آل و عالی شوید.

 • تبلیغات محلی

در این کسب و کار جدید و نوپا شما با تبلیغ شغل‌ها و کسب و کارهای موجود در محل سکونت خود و گذاشتن آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی مانند تلگرام، اینستاگرام، وات‌ساپ و همچنین درج آگهی تبلیغ این مشاغل در روزنامه‌ها و مجلات به درآمد برسید.

 • خرید و فروش لباس به صورت کیلویی

خرید لباس‌های کیلویی توسط افرادی که در این زمینه فعالیت دارند از استان‌ها و شهرهای مرزی کشور صورت می‌گیرد. این افراد لباس‌های خارج فصل را که از کشورهایی مانند ترکیه وارد شهرهای مرزی کشور می‌شوند را در جعبه‌ها و بسته‌های کیلویی خریداری می‌کنند و در مغازه و مزون‌ها به فروش می‌رسانند.

کلام آخر

ما در این مقاله تلاش کردیم ۲۶ نمونه از مشاغل و کسب و کارهایی را به شما معرفی کنیم که با سرمایه کم و اندک و حتی بدون سرمایه، می‌توانید آن‌ها را ایجاد و راه‌اندازی کرده و کسب درآمد کنید.اما آنچه در زمینه راه‌اندازی یک شغل مناسب و ایده‌آل با حداقل هزینه باید درنظر بگیرید، این است که ابتدا نیاز جامعه به آن شغل را بررسی کنید سپس با برنامه ریزی در زمینه راه‌اندازی آن شغل، فعالیت خود را آغاز نمایید تا پس از مدتی بتوانید به سود و بازدهی برسید.

[irp posts=”2063″ name=”10 روش عالی برای غلبه بر الگوریتم اینستاگرام (تضمینی)”]

امیدواریم که با معرفی تعدادی از این مشاغل توانسته باشیم در زمینه کسب و کار با هزینه کم به شما کمک و راهنمایی کنیم.  آیا شما ایده دیگری برای کارآفرینی با سرمایه کم دارید؟ به نظر شما چه کارهایی می‌توان با سرمایه کم انجام داد؟

اینستاگرام خودساخته

روزمرگی های دکتر کاویانی

تلگرام خودساخته

مطالب انگیزشی روزانه

اگه لذت بردی برای دوستات از طریق این دکمه ها بفرست.

همیشه پیگیر آموزش باش

دوره های رایگان

دیدگاه

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود