3 روش کلیدی برای فکر کردن همانند جف بزوس

3 روش کلیدی برای فکر کردن همانند جف بزوس

جفری پرستون بیزوس (Jeffrey Preston Bezos) مؤسس فروشگاه اینترنتی آمازون و شرکت هوافضای بلو اوریجین با دارایی بیش از ۱۱۳ بیلیون دلار ثروتمندترین فرد جهان است. جف بزوس مؤسس، مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره‌ی بزرگترین و محبوب ترین فروشگاه اینترنتی جهان است، فروشگاه آمازون تنها منبع درآمد جف بزوس نیست او صاحب کسب کارهای دیگر مانند: روزنامه‌ی واشینگتن پست و شرکت فضایی بلو اوریجین است، البته بخش عمده ای از شهرت و ثروت او به شرکت آمازون برمی‌گردد.

تولد آمازون

سال ۱۹۹۴ سالی بود که آمازون (amazon) تاسیس شد، جف بزوس بهترین زمان را برای راه‌اندازی آمازون انتخاب کرد در آن زمان طبق قانون ایالات متحده از مشاغل اینترنتی مالیات گرفته نمیشد. همینطور در آن زمان تعداد مشاغل اینترنتی بسیار کم بود و در نتیجه آمازون رقبای زیادی نداشت علاوه بر این موارد، بسیاری از مردم تازه‌کار با اینترنت را یاد گرفته بودند و خرید های اینترنتی برای آنها جذابیت و کلاس بالایی داشت.
پس از مدتی جف بزوس تصمیم گرفت برای آمازون کارمندان بیشتری استخدام کند و همینطور دفتر آمازون را به جایی بزرگتر منتقل کند دومین دفتر آمازون یک خانه دوخوابه با متراژ تقریباً ۱۲۰ متر بود.
پیش بینی جف بزوس کاملا درست بود، او در کمتر از چند ماه توانست نام فروشگاه اینترنتی خود را بر سر زبان ها بی اندازد، در ماه های اول شرکت آمازون بدون هیچ تبلیغی توانست در بیش از ۴۰ شهر کتاب های خود را به فروش برساند.
پیشرفت آمارون آنقدر سریع و عجیب بود که در سال ۱۹۹۷ بسیاری از کتاب فروشی ها تصمیم گرفتند مانند آمازون یک فروشگاه اینترنتی راه‌اندازی کنند، تحلیل گران اینترنت به این نتیجه رسیده بودند که با زیاد شدن رقبای آمازون که بسیاری از آنها سرمایه گذارهای میلیونر داشتند، دیگر امیدی به آینده آمازون نیست.
اما در سال ۲۰۰۰ شرکت آمارون علاوه بر بازار کتاب توانست بازار کالاهای دیجیتال را هم به دست بگیرد، زمان زیادی از این موفقیت آمازون نگذشته بود که جف بزوس تصمیم گرفت شعار از a تا z را برای شرکت خود انتخاب کند، این شعار بدان معنی است که تمامی محصولاتی که حرف ابتدای آنها از a تا z (یعنی تمامی حروف الفبا) شروع میشود در آمازون میتوانید پیدا کنید. در سال ۲۰۱۶ جف بیزوس تصمیم گرفت بخشی از سهام شرکت خود را به فروش برساند در همان سال تقریبا ۱.۵ میلیارد از سهام آمازون فروخته شد، و سهام جف بزوس به ۸۴ میلیون سهم رسید که تقریبا برابر با ۱۷ درصد کل سهام آمازون بود.

چگونه مانند جف بزوس فکر کنیم؟

در انجام تحقیقات در مورد این غول تجارت آنلاین، چیزهای مختلفی کشف شده است که منجر به موفقیت این فرد گردیده است. در این مقاله از خودساخته علاوه بر معرفی کوتاهی از جف بزوس می خواهیم سه راه قدرتمند را نشان دهیم که می‌توانید ویژگی های این فرد موفق را درون خودتان به کار ببندید که به شما کمک می‌کند در کسب و کار یا زندگی خود پیشرفت زیاد و موفقیت روز افزونی داشته باشید. برای کشف این ویژگی کلیدی موفقیت و یادگیری چند تاکتیک که به شما کمک می کند مانند بزوس پیشرفت کنید، پس با ما همراه باشید.
“برای بزرگ شدن باید بزرگ فکر کنید”: جف بزوس
جای تعجب نیست که صاحب بزرگترین خرده فروش آنلاین جهان یکی از ثروتمندترین افراد جهان است. برای رسیدن به چنین سطوحی از موفقیت، باید متفکر بزرگی باشید. برای رسیدن به چنین سطوحی از موفقیت باید بزرگتر از روندهای روز فکر کنید.

همچنین بخوانید:  چگونه آرنولد شوارتزنگر قبل از بازیگری به یک میلیونر تبدیل شد؟

این دقیقاً همان کاری است که جف بزوس از سال 1994 انجام داده است. فرمول مخفی جف، توانایی او در فکر بزرگ است. جف بزوس قبل از راه اندازی Amazon.com برای یک شرکت سرمایه گذاری کار می کرد. جف در آن زمان درآمد چند صد هزار دلاری بری شرکتش می‌ساخت، درآمدی که اکثر مدیران از آن خوشحال می شدند. با این حال، جف وقتی متوجه شد که میزان استفاده از وب در آن زمان تا 2300% در حال رشد بود، پتانسیل موجود در اینترنت را دید.
اگر جف بزرگ فکر نمی کرد، هرگز امکاناتی را که برای او و بازار آنلاین وجود داشت، نمی دید. حتی بدتر از آن، اگر جف بزرگ فکر نمی کرد، ممکن بود هرگز اقدامی برای استفاده از پتانسیل راه اندازی یک فروشگاه خرده فروشی آنلاین انجام نداده باشد.
خوشبختانه (البته برای خودش!) او این کار را کرد، در غیر این صورت، آمازونی هر وجود نمی داشت و خرید در تعطیلات بسیار بیشتر از آنچه در حال حاضر است، مالیات در بر داشت.
بزرگ اندیشی در هر کاری که جف بزوس انجام می دهد ریشه دوانده است. هنگامی که Amazon.com برای اولین بار شروع به کار کرد، فقط یک خرده فروش آنلاین کتاب بود، اما جف پتانسیل رشد را دید و عرضه آنلاین خود را به چیزی بیش از کتاب گسترش داد.
نیازی به گفتن نیست که این شرکت اکنون تقریباً همه چیز را می فروشد و بزرگترین خرده فروش آنلاین در جهان است.
“آنچه خطرناک است، تکامل نیست.” – جف بزوس

3 راه برای فکر کردن مانند جف بزوس

به طور مشابه، تفکر بزرگ جف باعث شده است که او یکی از قدیمی‌ترین نشریات خبری در آمریکا، “واشنگتن پست” را تحت مالکیت خود داشته باشد و “Blue Origin” را اداره کند، شرکت هوافضایی که خدماتی را دنبال می کند که به مردم اجازه می دهد از طریق خدمات پروازهای فضایی تجاری خود به فضا دسترسی داشته باشند. برای اینکه بتوانید مانند بزوس بزرگ شوید، در اینجا 3 استراتژی ساده برای شروع به تفکر مانند وی آورده شده است.
1. گنجایش واقعی خود را اندازه گیری کنید
اولین استراتژی برای بالا بردن سطح تفکر شما، اندازه گیری گنجایش واقعی شماست. برای انجام این کار، تنها کاری که باید انجام دهید این است که به سادگی فهرستی از چهار یا پنج دارایی اصلی یا ویژگی های شخصی خود را که به عنوان نقاط قوت می دانید تهیه کنید. اگر برای به دست آوردن لیست خود به کمک نیاز دارید، فردی را بیابید که صادق باشد، شما را به خوبی بشناسد و بتواند در تعیین چهار یا پنج نقطه قوت برتر به شما کمک کند. در زیر هر نقطه قوتی که برای خود پیدا کردید، نام دو یا سه نفری را که می‌شناسید که به سطح بالایی از موفقیت دست یافته‌اند، اما قدرت/دارایی‌های شما را در سطح شما ندارند، فهرست کنید. در بیشتر موارد، متوجه خواهید شد که نقاط قوت و دارایی های کلیدی دارید که بسیار بالاتر از برخی از موفق ترین افراد است. نتیجه نهایی این استراتژی کشف این است که شما بسیار بزرگتر از آن چیزی هستید که فکر می کنید و افرادی که فکر می کنند بزرگ هستند، بزرگتر فکر می کنند.
2. واژگان خود را تغییر دهید
یکی دیگر از استراتژی های قدرتمند برای تقویت عضلات ذهن و مجبور کردن خود به فکر بزرگتر مانند جف بزوس، تغییر دایره لغات است. بسیاری از مردم قدرتی را که کلمات در نحوه تفکر آنها دارند، نمی دانند. علاوه بر این، بسیاری از مردم حتی نمی‌دانند که کلماتی که استفاده می‌کنند منعکس کننده محدودیت‌های تفکرشان است.
افرادی که همیشه از عبارات شکست‌خواهانه استفاده می‌کند، «من شک دارم…»، «آره، اما…»، «من برای این کار وقت ندارم…»، «هرگز نتوانستم….»، یا « هیچ راهی وجود ندارد که بتوانم این کار را انجام دهم…»، در حال محدود کردن امکانات خود هستند.
افرادی که از این نوع عبارات استفاده می کنند، عدم اعتقاد خود را از همان ابتدا نشان می دهند. افرادی که اغلب از این عبارات استفاده می کنند، عادت به تفکر محدود ایجاد کرده اند.
از سوی دیگر، افرادی که از عباراتی مانند «کار می‌کند…»، «چرا که نه؟»، «آسمان محدودیت است…»، «اگر بشود چه می شود و …»، «تصور کن….» استفاده می‌کنند، علاقه خود به موفقیت را به نمایش می‌گذارند. امکان تفکر همین امر را می توان در مورد افرادی که چیزهایی را با شادی بیان می کنند نیز گفت.
اگر زمانی این فرصت را پیدا کنید که در حین گفتگو با دیگران به آنچه افراد موفق می گویند دقت کنید، متوجه خواهید شد که آنها از کلمات یا عباراتی استفاده نمی کنند که خود را در معرض محدودیت قرار می دهد. همچنین از کلمات منفی که احساس شکست را ایجاد می کند استفاده نمی کنند.
بنابراین، اگر می‌خواهید توانایی خود برای بزرگ‌تر فکر کردن را تقویت کنید، با تصمیم‌گیری آگاهانه شروع کنید تا واژگان محدودکننده خود را به واژگانی مثبت‌تر و نامحدود تبدیل کنید.
3. ذهن خود را دراز کنید
یکی از قوی‌ترین استراتژی‌هایی که به شما کمک می‌کند مانند جف بزوس فکر کنید، تمرین کشش ذهنتان است. همانطور که بدن قبل از یک ورزش سنگین به گرم کردن خوب نیاز دارد، ذهن نیز از گرم کردن ذهنی خوب سود می برد.
در اینجا دو راه عالی برای کشش ذهن وجود دارد.
تمرین 1:
راه اول، این است که سعی کنیم چیزها را نه آنطور که هستند، بلکه آنطور که می توانند باشند ببینیم. برای انجام این کار، فقط باید تجسم کنید.
به عنوان مثال، اگر می خواهید در یک خانه بزرگتر گرانتر در یک محله بسیار مطلوب زندگی کنید. خودتان را مجبور کنید که در آن خانه یا محله ای زندگی می کنید که بیشتر دوست دارید در آن باشید یا در ذهن خود تجسم کنید. سپس تصور کنید که برای تحقق چنین چیزی چه چیزی باید اتفاق بیفتد (دریافت افزایش حقوق، پس انداز x مقدار پول برای پیش پرداخت و غیره).
ما این را در موارد متعدد تمرین کرده‌ایم، و هر بار هم موثر بوده است.
مثال دیگر، این است که اگر می‌خواهید روزی مدیر عامل شرکت راک‌استار شوید، خود را مجسم کنید که یکی هستید و تمام ویژگی‌هایی را کسب می‌کنید که چنین رهبری مستلزم آن است. سپس از عمل برای پر کردن شکاف بین آینده خود و جایی که اکنون هستید استفاده کنید.
یا، می‌توانید مانند بزوس بزرگ شوید و تصور کنید که مدیر عامل بزرگترین شرکت خرده‌فروشی آنلاین در جهان هستید. چرا که نه؟ رقابت خوب است!
تمرین 2:
یکی دیگر از روش های عالی برای کشش ذهن، تمرین واقعی ایده پردازی است. وقتی خود را مجبور می کنید که انواع ایده های دیوانه وار را برای اینکه چگونه می توانید یک مشکل را حل کنید یا برای اینکه چگونه در کاری موفق شوید فکر کنید، ظرفیت ذهن خود را برای تحقق آن افزایش می دهید.
این یک روش قدرتمند است که ما به تازگی شروع به استفاده از آن کردیم و از جیمز آلتوچر قرض گرفتیم و کار می کند! جیمز پیشنهاد می‌کند که حداقل 10 ایده را هر روز صبح در یک دفترچه یا دفتر یادداشت کنیم. او انجام این کار را به عنوان یک عادت توصیه می کند زیرا به رشد اعتماد به نفس و خلاقیت در صورت نیاز کمک می کند. کلید ثبات است، زیرا تمرین مهم است.
در مورد موفقیت، افراد با اینچ یا پوند یا مدرک دانشگاهی یا پیشینه خانوادگی سنجیده نمی شوند، مردم با اندازه تفکرشان سنجیده می شوند.
روش پاداش برای فکر کردن مانند بزوس
بسیار خوب، در اینجا آخرین روشی وجود دارد که به شما کمک می کند مانند یکی از بازیگران خوب جف بزوس بزرگتر فکر کنید، و آن مطالعه داستان های موفقیت افرادی است که به موفقیت های بزرگی دست یافته اند. ساده به نظر می رسد، اما روشی بسیار موثر برای شروع بزرگتر فکر کردن است. و اگر واقعاً می خواهید مانند جف بزوس فکر کنید، خوب است که او و دستاوردهایش را عمیقاً مطالعه کنید. با یادگیری بیشتر در مورد اینکه چگونه سایر افراد موفق ثروت خود را افزایش دادند یا به رویاهای خود دست یافتند، توانایی خود را برای دیدن آنچه برای شما ممکن است افزایش خواهید داد.

همچنین بخوانید:  ۵ مغز متفکر جهان که ثروت افسانه‌ای برای خودشان ساختند

سخن پایانی

یکی از بهترین کارهایی که می توانید از همین الان در زندگی خود برای بهبود آن شروع کنید، این است که مانند جف بزوس بزرگتر فکر کنید. اگر به بالا نگاه نمی‌کنید، رویاهای بزرگ‌تر نمی‌بینید و به دنبال حالتی باشکوه‌تر از وجودتان نیستید، پس شانس دستیابی به زندگی بزرگ‌تر و بهتر بسیار کم است.
همه موفقیت‌ها با تفکر شروع می‌شوند و همه دستاوردهای بزرگ با گسترش ذهن شما شروع می‌شوند تا همه چیزهایی را که برای شما ممکن است در نظر بگیرید. سه استراتژی ذکر شده در بالا نقطه شروع خوبی برای کمک به شما برای شروع تمرین بزرگ اندیشی هستند.

دوره های دکتر کاویانی

به چالش ۵ روزه یادگیری مسیر ثروت بپیوندید.

دکتر کاویانی یک دوره آموزشی ۴جلسه ای به نام «مدار ثروت» دارن، در این دوره دکتر کاویانی مسیر ثروتمند شدنی که خودشون طی کردن رو بهتون آموزش میدن.

اینستاگرام خودساخته

روزمرگی های دکتر کاویانی

تلگرام خودساخته

مطالب انگیزشی روزانه

اگه لذت بردی برای دوستات از طریق این دکمه ها بفرست.

همیشه پیگیر آموزش باش

دوره های رایگان

دیدگاه

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود