5 خاصیت تیم موفق

۵ خاصیت تیم موفق

۵ خاصیت تیم موفق

۵ خاصیت تیم موفق

داشتن یک تیم خوب لازمه ی یک کسب و کار موفق است اما پیدا کردن یا اعتماد به افرادی که تیم را تشکیل میدهند شاید دشوار به نظر آید.

در طبیعت موجودات مختلف به صورت تیمی کار می کنند. اینکه چه کسی چه کاری را بر عهده بگیرد توسط خود موجودات به صورت طبیعی شکل می گیرد، اما انسان ها به مراتب قدرت کار تیمی بالاتری دارند اگر از سایر ویژگی های انسان صرف نظر کنیم هدف او را می توانیم مهم ترین دلیل برای ایجاد کارتیمی و نتیجه مطلوب بدانیم، هدف یک کارآفرین بزرگ می تواند خلق یک محیط بهتر برای زندگی بهتر باشد.

در این مقاله که از مجله فوربس ترجمه شده است به ۵ ویژگی مهم برای داشتن یک تیم موفق اشاره شده است.

 

۱- درک واضح از هدف

یکی از شاخصه های تیم های موفق داشتن درک عمیق از اهداف است موضوعی که اکثر تیم ها به آن توجه نمی کنند، تیم های ضعیف هدف های متفاوتی در ذهن خود می پرورانند و از آنجایی که افراد دیگر نیز همین کار را انجام می دهند در نتیجه کسی به هدف دیگر اعضای تیم توجه نمی کند و فقط کاری را انجام می دهند که متداول است که پس از مدتی با بن بست مواجه خواهند شد. تیم های موفق راجع به هدف مشترک خود صحبت می کنند و آن را واشکافی خواهند کرد.

این امر که همه ی اعضای تیم دارای یک هدف مشخص باشند بر عهده ی مدیر تیم است، باید مطمین شوید که تصویری واضح از هدف را برای اعضای خود مشخص کرده اید و از تعهد آن ها نسبت به هدف اطمینان حاصل کنید.

 5 خاصیت تیم موفق

۲- واضح بودن نقش هر فرد و مسولیت پذیری وی

اکثر تیم های ناموفق با وجود داشتن هدفی مشخص کارها را به وضوح بین خود تقسیم نکرده اند و فقط کار می کنند بدون اینکه دقیق بدانند چه کسی چه کاری را انجام می دهد این عمر نه تنها باعث اتلاف وقت می شود بلکه باعث می شود کارها در بعضی موارد نیمه کاره بماند و در مواجه شدن با شکست افراد یکدیگر را مقصر بدانند، پس به صورت واضح نقش هر فرد را مشخص کنید تا در درجه اول تمرکز بر روی هر کار بیشتر شود و در درجه دوم بازدهی و مسولیت پذیری بالا رود.

 

۳- ارتباط آسان بین افراد گروه

در شرکت های موفق اعضای تیم به راحتی با یکدیگر و بدون تجملات و ترس نقاط مشترک و غیر مشترک را باهم درمیان میگذارند و به نتیجه خواهند رسید، این امر در بین مدیران و اعضای گروه نیز به راحتی صورت می گیرد و اعضا در هر لحضه می دانند با چه چیزی روبه رو هستند و باید چه عملی از خود نشان دهند.

 

۴- داشتن نقطه نظر بر روی معیارهای کلیدی

معیارها همان اهداف کوچک در طول کار می باشند اگر تمام اعضای تیم به یک تصمیم مشترک برسند که برای هدفی مشخص تلاش کنند دیگر بهانه ای برای عیب جویی در کار وجود ندارد زیرا تمام تیم مسولیت کار را برعهده خواهند داشت.

 

۵- داشتن اعتماد تیمی

شما به عنوان یک رهبر در تیم باید از تمام حالات روحی و نیت افراد گروه با خبر باشید و در حد امکان افرادی را که از قبل به آن ها اعتماد داشته اید دور هم جمع کنید اینگونه آن ها را بهتر می شناسید و می توانید اعتماد بین اعضا را نیز افزایش دهید. در مجموع هر قدر اعتماد بین اعضا بالاتر رود نتیجه ی بهتری کسب خواهید کرد، تیم های ناموفق خواهند بود که تخصص را بر اعتماد ترجیح خواهند داد در صورتی که تیم موفق هر دوی این مهم را کنار هم خواهد داشت.

  

اینستاگرام خودساخته

روزمرگی های دکتر کاویانی

تلگرام خودساخته

مطالب انگیزشی روزانه

اگه لذت بردی برای دوستات از طریق این دکمه ها بفرست.

همیشه پیگیر آموزش باش

دوره های رایگان

دیدگاه

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت لینک دانلود