اشتباهات خود را به درس‌های ارزشمند زندگی تبدیل کنید

اکثر ما تا کنون بعضی از اشتباهات را بیش از یک بار تکرار کرده ایم و هر بار نیز با خود گفته ایم: «دیگر این کار را نخواهم کرد». اما تکرار یک اشتباه در دراز مدت می تواند هزینه هایی به دنبال داشته باشد که جبران آنها دشواری های خاص خود را خواهد داشت.

البته مسلماً می توان از اشتباهات گذشته درس گرفت و به جای تکرار آنها، از دانش و خرد به دست آمده در زندگی آینده بهره برد. با توجه به این موضوع، در ادامه 5 روش برای یادگیری از اشتباهات گذشته را مطرح می کنیم:

1. به اشتباه خود اعتراف کنید

مقصر دانستن دیگران و شانه خالی کردن از بار مسئولیت، برای هیچ کس مفید واقع نخواهد شد. برای درس گرفتن از اشتباهات، ابتدا باید مسئولیت پذیری در قبال نتایج را یاد بگیرید. چنین کاری دشوار است اما تا زمانی که نتوانید بگویید «تقصیر من بود»، هنوز برای تغییر آماده نشده اید.

2. از خودتان سؤال کنید

هرچند شاید تفکر درباره اشتباهات تا حدی ناراحت کننده باشد، اما به هر حال مرور آنها قطعاً مفید خواهد بود. پیشنهاد می کنیم از خودتان بپرسید : «چه عاملی موجب بروز اشتباه شد؟»، «دفعه بعد چه کار بهتری از دستم بر می آید؟»، «چه چیزی یاد گرفتم؟».

با نوشتن پاسخ این سؤالات، دید شفاف تری به موقعیت پیدا می کنید. دیدن پاسخ ها روی کاغذ به شما کمک می کند درباره یک موقعیت احساسی یا غیر عادی، منطقی تر فکر کنید.

3. برنامه ریزی کنید

سرزنش کردن خود به خاطر اشتباهات، در آینده کمکی به شما نخواهد کرد. از زمان خود استفاده کرده و برای دستیابی به عملکرد بهتر در آینده، برنامه ریزی کنید. تا جایی که می توانید جزئیات را در نظر بگیرید اما در عین حال، انعطاف پذیری را نیز فراموش نکنید؛ چرا که ممکن است بعدها به تغییراتی در برنامه نیاز پیدا کنید.

همچنین بخوانید:  شرکت‌های در آستانه ورشکستگی با این 15 شرکت آشنا شوید

4. تکرار اشتباه را برای خود سخت کنید

برای جلوگیری از تکرار اشتباه، فقط به نیروی خواستن خود اتکا نکنید بلکه شانس موفقیت خود را با کاهش احتمال اشتباه، افزایش دهید. سعی کنید از شرایطی که تکرار اشتباه را برایتان آسان می کنند دوری کرده و تا جای ممکن، اشتباه کردن را برای خود سخت کنید.

5. فهرستی از دلایل عدم علاقه به تکرار اشتباه تهیه کنید

بعضی اوقات فقط چند ثانیه سهل انگاری باعث تکرار اشتباه می شود. تدوین لیستی از دلایل غیر قابل پذیرش بودن اشتباه به شما کمک می کند قانونمندتر رفتار کرده و در شرایط خاص با نگاه کردن به فهرست، از تکرار اشتباه خودداری کنید.

گام‌های لازم باید برای تبدیل اشتباهات به درس‌‌های مهم

تا اینجا در مورد درسهایی که افراد مختلف در مورد اشتباهاتی که در زندگی مرتکب می شوند صحبت کرده ایم. با این حال، چگونه و با چه مثالی می توان از این اتفاقات درس گرفت و شکست را به پیروزی تبدیل کرد؟ به مراحل زیر توجه کنید:

  • عیوب و اشتباهاتمان را بپذیریم و سعی نکنیم دنیا و روزگارمان را مقصر شکست هایمان بدانیم.
  • دلیل و ریشه اشتباهاتمان را از خود بپرسید و در آینده در شرایط مشابه چه کنیم.
  • بیایید ریشه اشتباه را بشناسیم و عادت های خوب را کشف کنیم، بیایید یک برنامه کاربردی برای جلوگیری از تکرار اشتباه در آینده برنامه ریزی کنیم.
  • عواقب تکرار اشتباهاتمان را به یاد بیاوریم تا دوباره به ورطه تکرار آنها نیفتیم.

سخن پایانی

به یاد داشته باشید که اشتباهات بخشی از زندگی است و کار یک فرد با اعمال او مرتبط است، نه اینکه هویت او با اشتباهاتش مشخص و شناخته شود. در واقع، تحقیقات نشان داده است که پذیرش اشتباهات با خوشحالی می تواند عزم شما را برای رسیدن به هدف بعدی تقویت کند. ترس از هر چیزی بودن و انجام هر کاری باید بیشتر از ترس از گناه باشد. همه اشتباه می کنند، اما فقط خردمندان از اشتباهات خود درس می گیرند. یاد بگیرید که اشتباهات خود را بپذیرید و از درس هایی که آنها ارائه می دهند و فرصت هایی که برای آگاهی و آگاهی فراهم می کنند قدردانی کنید. این مسیر افراد را به سمت موفقیت سوق می دهد.

همچنین بخوانید:  از محدودیت هایت عبور کن

 

تیم تحریریه خودساخته
تیم تحریریه خودساخته

ما در تیم خودساخته تمام تلاشمان را برای آماده سازی بهترین مطالب میکنیم تا شما عزیزان با محتواهای ما بتوانید سواد و دانش خود را بهبود دهید

به چالش ۵ روزه یادگیری مسیر ثروت بپیوندید

دکتر کاویانی یک دوره آموزشی ۴جلسه ای به نام «مدار ثروت» دارن، در این دوره دکتر کاویانی مسیر ثروتمند شدنی که خودشون طی کردن رو بهتون آموزش میدن.

دوره های دکتر کاویانی
دوره مستر کلاس راکت
دوره علمی مدار ثروت
دوره هک فروش
دوره کسب و کار اینستاگرامی
دوره جامع جهش ثروت

اینستاگرام خودساخته

روزمرگی های دکتر کاویانی

تلگرام خودساخته

مطالب انگیزشی روزانه

اگه لذت بردی برای دوستات از طریق این دکمه ها بفرست.

همیشه پیگیر آموزش باش

دوره های رایگان

دیدگاه

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود