7 دلیل نیاز ما به قدرت ذهنی برای رسیدن به موفقیت

قدرت ذهنی

هر کسی تا حدی دارای قدرت ذهنی است. اما هر چه از لحاظ ذهنی قوی تر باشید، احتمال دستیابی به اهداف بزرگتر و بهتر بیشتر می شود. قدرت ذهنی از سه بخش افکار، احساسات و رفتار تشکیل شده است. قوی بودن ذهن شامل تنظیم افکار، کنترل احساسات و مولد بودن است. برای اینکه ذهنی قوی برای تغییر عادات بد و تصمیم گیری درست داشته باشیم، ابتدا باید با دلایلی که موفقیت ذهنی نیاز داریم توجه کنیم.

قدرت ذهن چیست؟

قدرت واقعی ذهن از ترکیبی از آگاهی، تمرکز و پشتکار ناشی می شود. ذهن قوی چیزی است که به شما اجازه می دهد به جای افکار منفی، روی اهداف درست و آینده خود تمرکز کنید. این همان چیزی است که به شما کمک می کند تا درک کنید که برای رسیدن به اهداف به تلاش و مبارزه نیاز است و روز به روز شما را به اهداف خود نزدیک می کند. همچنین باعث می شود کنترل بیشتری بر ذهن خود داشته باشید و شما را از تصمیم گیری های مخرب باز می دارد.

چرا به قدرت ذهنی برای کسب موفقیت نیاز داریم؟

چرا به قدرت ذهنی برای کسب موفقیت نیاز داریم؟

در اینجا هفت دلیل که چرایی نیاز موفقیت به قدرت ذهنی را بیان می‌کنند آورده شده است:

قدرت ذهنی بر شک و تردید غلبه می کند.

چه آرزوی شما دویدن در یک ماراتن باشد، چه هدف شما دو برابر کردن درآمدتان باشد، احتمالاً در یک زمان دچار شک و تردید خواهید شد. زیر سوال بردن هدف و توانایی شما برای دستیابی به آن بخشی عادی از فرآیند دستیابی است. اما زمانی که از نظر ذهنی قوی باشید، می‌توانید حرف‌های منفی خود را مجدداً تنظیم کنید تا بتوانید با اعتماد به نفس بیشتر به کار برای رسیدن به هدف خود ادامه دهید.

قدرت ذهنی شما را با انگیزه نگه می دارد.

زمانی که انگیزه دارید به راحتی به اهداف خود پایبند باشید، اما انگیزه کاهش می یابد. قدرت ذهنی به شما کمک می کند تا به سمت هدف خود حرکت کنید، حتی در روزهایی که تمایلی به آن ندارید. زمانی که خسته، دلسرد یا بی جاه هستید، قادر خواهید بود عمیق کاوش کنید و نیروی درونی مورد نیاز خود را کشف کنید.

قدرت ذهنی به شما کمک می کند تا توصیه های بی فایده را رد کنید.

چه بخواهید دیگران را راضی کنید یا به آنها ثابت کنید که اشتباه می کنند، نظرات دیگران به راحتی می تواند صدای شما را خفه کند. قدرت ذهنی به شما کمک می‌کند تا انتقادات و توصیه‌های بد اطرافیانتان را برطرف کنید. قوی بودن به شما کمک می کند که به ارزش های خود وفادار بمانید و صرف نظر از بازخوردی که از اطرافیان خود دریافت می کنید، بر روی گرفتن بهترین تصمیم ها متمرکز شوید.

همچنین بخوانید:  بررسی نقش اجرای قانون 80/20 در موفقیت افراد

قدرت ذهنی تضمین می کند که از اشتباهات خود درس خواهید گرفت.

پنهان کردن اشتباهات خود یا بهانه آوردن برای اشتباهات خود، احتمال تکرار آن اشتباهات را افزایش می دهد. قدرت ذهنی به شما کمک می کند تا با فروتنی مسئولیت اعمال خود را بپذیرید تا بتوانید واقعاً از اشتباهات خود درس بگیرید. با هر درسی که یاد می گیرید، یک قدم به سمت رسیدن به هدف خود نزدیک می شوید.

قدرت ذهنی شجاعت برای رویارویی با ترس های شما را فراهم می کند.

بیرون رفتن از منطقه راحتی دشوار است، اما قدرت ذهنی به شما جرات می دهد که با ترس های خود روبرو شوید. وقتی احساس قوی می‌کنید، مطمئن خواهید بود که می‌توانید ناراحتی را تحمل کنید و با وجود ناراحتی، مایلید به جلو حرکت کنید.

قدرت ذهنی به شما کمک می کند تا از شکست نجات پیدا کنید.

در حالی که شکست باعث تسلیم شدن برخی افراد می شود، افراد قوی از نظر ذهنی حتی بهتر از قبل از شکست باز می گردند. افراد قوی از نظر ذهنی به اندازه کافی ارزش خود را دارند که می توانند شکست های تکراری را بدون ترس از تمسخر تحمل کنند. ایجاد قدرت ذهنی به شما کمک می کند از شکست به عنوان پله ای برای موفقیت آینده استفاده کنید.

قدرت ذهنی به شما کمک می کند تا احساسات خود را تنظیم کنید.

مسیر موفقیت اغلب پر از پستی و بلندی های احساسی است. اگر مهارت کافی برای تنظیم احساسات خود را ندارید، در مقابل وسوسه مقاومت می کنید، رضایت را به تأخیر می اندازید و ریسک های حساب شده را می پذیرید. قدرت ذهنی کلید کنترل احساسات شماست، بنابراین احساسات شما قضاوت شما را مخدوش نمی کند و شما را به بیراهه نمی کشاند.

همیشه موانع و چالش هایی وجود خواهند داشت که مسیر موفقیت شما را از مسیر خارج خواهند کرد. ایجاد قدرت ذهنی به شما کمک می کند تا در برابر موانع اجتناب ناپذیر زندگی انعطاف پذیر باشید تا بتوانید با اعتماد به نفس بر موانع غلبه کنید.

ویژگی‌های‌ افرادی که دارای ذهن قوی هستند

ویژگی‌های‌ افرادی که دارای ذهن قوی هستند

افرادی که از نظر ذهنی قوی تر از دیگران هستند را می توان با برخی از ویژگی های آنها شناسایی کرد. اگر این ویژگی ها را دارید، باید از نظر ذهنی قوی تر از دیگران باشید و اگر نگران این ویژگی ها نیستید، زیرا می توانید آنها را بدست آورید. همه چیز مربوط به تمرین و سپس عادت کردن به آن است.

۱. شادی از موفقیت دیگران

سولاهایی که با اطمینان دیده نمی شوند موفقیت دیگران را ندارند. فرض کنید دوست شما شغل جدیدی پیدا کرده است و شما می دانید که برای به دست آوردن آن تلاش زیادی کرده است، اما هنوز احساس خوشبختی نمی کنید. اگر می خواهید موفق شوید. کسانی که ذهن قوی تری نسبت به دیگران دارند از نظر موفقیت و شادی دیگران احساس حقارت و کوچکی می کنند. برای سرپوش گذاشتن بر این حس تحقیر، سعی می کنند به هیچ وجه دیگران را تحقیر نکنند و شروع به لاف زدن در مورد موفقیت های احتمالی نکنند.

همچنین بخوانید:  ارز دیجیتال چیست؟ (آنچه یک معامله‌گر ایرانی باید بداند!)

این افراد با دوستان و آشنایان نزدیک خود نیز همین رفتار را داشته اند و مدام با دیگران مقایسه می شوند. این رفتار از احساس ناامنی روانی ناشی می شود. آنها موفقیت را بر دیگران می سنجند، نه نسبی. آنها بین خود و دیگران اندازه گیری می کنند تا ببینند کدام یک موفق تر است. این گونه مقایسه ها اساساً اشتباه است زیرا هر فردی باید خود را فقط با خودش مقایسه کند نه با افراد دیگر. مقایسه خود با دیگران نه تنها دوستی شما را از بین می برد بلکه شما را به فردی ناخوشایند تبدیل می کند.

در مقابل افرادی هستند که ذهن قوی تری نسبت به دیگران دارند و از نکاتی که باعث خوشحالی دیگران می شود خوشحال می شوند. او خودشیفته است و فکر نمی کند که آنها در مرکز جهان هستند. آنها می دانند که هر فردی هدف متفاوتی دارد و اگر دوستشان به هدف خود رسیده باشد موفق نمی شوند زیرا آنها نیز هدفی دارند.

اگر فردی هستید که از شادی و پیروزی دیگران خوشحال و خوشحال می شوید، مطمئناً ذهن قوی تری نسبت به دیگران دارید.

۲. افرادی که ذهن قوی تری دارند با نقاط ضعف خود روبرو می شوند

مردم از نقاط قوت خود به ستوه آمده اند، اما می شوند یا حتی نقاط ضعف خود را نمی دانند. ام افرادی که ذهن قوی تری دارند با ضعف های خود به چالش کشیده می شوند. این جایی است که ما کاری را انجام می دهیم که در آن خوب هستیم. هر فردی در هر زمینه ای که قوی باشد، اعتماد به نفس و اعتماد به نفس پیدا می کند. ما اهمیت خود را با نقاط قوت تعریف می کنیم، نه با نقاط ضعف. اینکه شغل ما چیست و جایگاه ما چیست، قدرت ما را مشخص می کند، اما چسبیدن به این قدرت بیرونی نشان می دهد که ما از نظر روحی قویتر از دیگران نیستیم. ما به هر چیزی که در آن استعداد داریم می چسبیم و حاضر نیستیم قدمی از استعداد خود برداریم و در چیزهایی که استعداد نداریم با خودمان رقابت کنیم. اما افرادی که واقعا ذهن قوی تری دارند به هر چیزی که ضعیف هستند بسیار علاقه مند هستند. در و می تواند آن را انجام دهد و آن را به چالش بکشد.

مسئله این است که ما کی هستیم، کی هستیم، این نشان می دهد که ما کی هستیم. ما از ضعف های خدا نیمه خسته شده ایم، اما باید با آنا روبرو شویم و آنا را شکست دهیم. اگر با ترس های خود متوجه شدید، به این معنی است که ذهن قوی تری نسبت به افراد دیگر شده اید.

۳. درخواست کمک از دیگران

کمک خواستن از دیگران ممکن است برای شما آزاردهنده باشد و به این فکر کنید که چرا دیگران باید به من کمک کنند. اما افرادی که از نظر ذهنی قوی‌تر هستند از کمک به دیگران لذت می‌برند، بنابراین از درخواست کمک خجالت نمی‌کشند و از این که بدانند دیگران نمی‌توانند کاری را انجام دهند و نیاز به کمک دارند، نمی‌ترسند. در واقع افراد قوی را درک نمی کنند و اگر ضعیفی دارند بیان می کنند. آنها می دانند که همه مردم در برخی موارد قوی هستند و در موارد دیگر ضعیف، یعنی همه ما به کمک یکدیگر نیاز داریم. هیچ کس نمی تواند بدون همکاری با دیگران موفق شود. این بدان معناست که مسئولیت خود را بر دوش دیگران بگذاریم و از دیگران توقع داشته باشیم و از آنها استفاده غیر منطقی داشته باشیم.

همچنین بخوانید:  نقش هدف گذاری در زندگی

۴. احساس ارزشمند بودن

اگر برای خود به عنوان یک فرد مستقل ارزش قائل هستید و این احساس را برای خود نگه می دارید و هرگز به دلیل شرایط بیرونی آن را از دست نمی دهید، به این معنی است که از نظر ذهنی قوی تر از دیگران هستید. اما برخی افراد در واقعیت فقط احساس می کنند که در حال رسیدن به موفقیت هستند و اگر شکست بخورند احساس پوچی می کنند، چون حس ارزشمندی آنها، از درون نیست بلکه وابسته به بیرون است. 

۵. مسئولیت پذیر بودن

اگر اشتباه کنید و آن‌را قبول کنید و مسئولیت اشتباه خود را به عهده بگیرید، یعنی دارای یک ذهن قوی هستید. به عبارتی دیگر اگر شما مشکلی با معذرت خواهی نداشته باشید،  یعنی از لحاظ ذهنی قوی هستید.

اما در اغلب موارد، آدمها حتی با اینکه می‌دانند اشتباه کرده‌اند از مغذرت خواهی خودداری می‌کنند. فرض کنید در حال کتاب خواندن و پیاده روی،  به سوی یه مغازه هستید که ناگهان با شخص مقابلتان برخورد می‌کنید. چه کار می‌کنید؟ یا خودتان را به بیخیالی می‌زنید انگار که اتفاقی نیفتاده  یا اینکه مسئولیت حواس پرتی خود را برعهده می‌گیرید و عذرخواهی می‌کنید. در حالت دوم، شما شخصی هستید با ذهنی قوی تر از حالت اول.

بدترین حالت ممکن این است که شخص مقابل را به خاطر اینکه سر راه شما قرار گرفته سرزنش کنید. سرزنش کردن دیگران باعث احساس خشم و نگرانی و استرس در شما می‌شود در حالیکه به راحتی می‌توانید اشتباه خودتان را بپذیرید آنرا فراموش کنید. حتی اگر این اشتباهات کوچک از سوی دیگران باشد نیز می‌توانید آنرا بی اهمیت جلوه داده و رها کنید..

۶. نداشتن انتظار جبران

وقتی به کسی هدیه می‌دهید، آیا از او انتظار دارید او هم در مقابل همین کار را بکند؟ اگر انتظار جبران دارید در واقع هدیه‌ای که می‌دهید صرفا محض خاطر خوشنودی دیگران نیست بلکه یک رفتار بیمار گونه است. اما افرادی که دارای ذهنی قوی تر هستند هرگز انتظار جبران از دیگران را ندارند و فکر می‌کنند دیگران مدیون آنها هستند. حقیقت این است که از دیگران همیشه انتظار جبران داشته باشید همواره ناامید خواهید شد. بهترین راه این است که به استقلال فکری خود و دیگران ارج نهید و فکر نکنید همه باید مثل شما فکر کنند.

۷.داشتن مرزبندی های مشخص

آیا شما فردی هستید که با دیگران مرزبندی مشخصی دارد؟ اینکه مرزهایی برای خود قائل شوید و به دیگران اجازه ندهید به حریم شما تجاوز کنند به معنای این است که از نظر ذهنی قوی تر از دیگران هستید. البته بین مرزبندی و بیرون راندن دیگران از زندگیتان فرق دارد. این دو را باهم اشتباه نگیرید. مرزبندی یعنی در عین حالیکه با دیگران هستید، استقلال شخصیتی خودتان برایتان مهم است. تشکر کردن یکی از نشانه‌های بارز افرادی ست که دارای ذهنیتی قوی هستند. از اینکه دیگران برای شما وقت می‌گذارند درصورتیکه مجبور نبوده‌اند اینکار را انجام دهند بایستی سپاسگزار باشید.  تشکر کردن شما، نشان از این دارد که هم برای خودتان و هم برای دیگری ارزش قائل هستید.

سخن پایانی

با توجه به اینکه داشتن یک ذهن قوی از مهم ترین اصول رسیدن به موفقیت است پس باید راهکارهایی که اشخاص موفق و با ذهنیت قوی انجام می دهند را آموخته و به عادت روزانه خود تبدیل کنید تا بتوانید ذهن خود را هرچه قوی تر بسازید.

اینستاگرام خودساخته

روزمرگی های دکتر کاویانی

تلگرام خودساخته

مطالب انگیزشی روزانه

اگه لذت بردی برای دوستات از طریق این دکمه ها بفرست.

همیشه پیگیر آموزش باش

دوره های رایگان

دیدگاه

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود