شغل‌های مناسب افراد درون‌گرا

شغل‌های مناسب افراد درون‌گرا

یک فرد درون‌ گرا ممکن است فردی باشد که درگیر افکار و احساسات خود است. او همچنین از تماس‌های اجتماعی اجتناب کرده و یا آن را به حداقل می‌رساند. افراد درون‌ گرا معمولاً دوست ندارند در کنار دیگران باشند این یک ویژگی شخصیتی است که با تمرکز بر احساسات و افکار درونی به جای منابع بیرونی مشخص می‌شود. دیدن این ویدیو به شما در انتخاب شغل کمک خواهد کرد.

یک درون‌گرا همچنین می‌تواند فردی باشد که محیط‌های آرام و با حداقل محرک را ترجیح دهد. تعریف دیگر درون‌گرا می‌تواند این باشد: “کسی که از تنهایی انرژی می‌گیرد و در محیط‌های شلوغ مانند رویدادهای اجتماعی مختلف انرژی خود را از دست می‌دهد.”

معرفی انواع افراد درون‌گرا یا درون گرایی و صفات هریک

فرد درون‌گرا دارای ترکیبی از صفات است. این ویژگی‌های شخصیتی چهار نوع رایج درون‌گراها را تشکیل می‌دهند. چه خودتان را فردی درون‌گرا بدانید یا نه، مشاغل و حتی ایده‌های خوداشتغالی بسیار خوبی وجود دارد که می‌تواند برای شما کارآمد باشند. اگر دوست دارید که در خانه کار کنید و باز هم شغل‌هایی با دستمزد بالا وجود دارند که می‌توانید انجام دهید. در کل مشاغل زیادی وجود دارند که می‌توانند برای افراد درون‌گرا بسیار خوب باشند.

تیپ شخصیتی افراد درون گرا

افراد درون‌گرا یکی از چهار ویژگی زیر را ترکیبی از آن‌ها را درون خود دارند:

درون‌گرای اجتماعی

فردی است که ترجیح می‌دهد در گروه‌های کوچک معاشرت کند. همیشه زمان استراحت اضافی برای بهبودی از معاشرت با دیگران احتیاج دارد. او هنگام معاشرت با دیگران احساس اضطراب زیادی کرده و مشاغلی مانند مشاغل منشی‌گری قطعاً برای هر فردی که درون‌گرای اجتماعی است نامناسب خواهد بود.

درون گرای متفکر

درون‌گرای متفکر

فردی تحلیل‌گر و درون‌نگر است. بسیار تخیلی و خلاقانه با موضوعات برخورد می‌کند و ترجیح می‌دهد رویاپردازی کند و در افکار خود غرق شود.

درون‌گرای محافظه کار

فردی است که کند حرکت می‌کند. قبل از اقدام، زمان بیشتری را برای تامل و بررسی نیاز دارد. او هر کاری که انجام می‌دهد را با کیفیت بالایی انجام داده و برای وقت و راحتی خود ارزش قائل است.

درون‌گرای مضطرب

فردی است که به شدت و به طور دردناکی خجالتی است و وقتی در میان مردم باشد به شدت خسته می‌شود. او تنها بودن را ترجیح می‌دهد و به زمان بیشتری نیاز دارد تا از این ناهنجاری خود خلاص شود.

ویژگی‌های شغل های مناسب افراد درون گرا

بهترین مشاغل برای افراد درون‌گرا باید دارای این خصوصیات زیر باشند:

 • در آن‌ها محیطی آرام و بی‌سروصدا فراهم باشد

 • در آن‌ها فرد درون‌گرا بیشتر شنونده باشد تا گوینده

 • در آن‌ها اولویت با وظایف مستقل و فردی باشد، نه با جلسات گروهی کاری

 • در آن‌ها امکان متمرکز شدن روی یک پروژه یا یک کار در زمانی مشخص وجود داشته باشد (چند وظیفه ‌نبودن)

 • مشاغلی که ارتباطات به‌صورت فردی و خصوصی انجام شود (سخنرانی در جمع عمومی مناسب برای آن‌ها نیست)

درون‌گرا

۲۰ شغل مناسب برای افراد درون‌ گرا

شغل های زیر به دلیل ماهیتی که دارند برای افراد درون‌گرا مناسب هستند:

 1. آنالیزور داده‌های مالی یا حسابدار

  این افراد معمولاً کارهایی مثل تجزیه تحلیل کردن اطلاعات مالی، گرداوری گزارش‌های اقتصادی و کارهای مهم حسابرسی را انجام می‌دهند. البته کسانی که کارهای مدیریت حسابداری را انجام می‌دهند روی کار بقیه کارمندان هم نظارت دارند.

 2. راننده کامیون یا ماشین های سنگین

افراد درون‌گرا می‌توانند با کامیون یا سایر ماشین های سنگین رانندگی کنند و پول دریافت کنند. حتی اگر صاحب یک کامیون یا تریلر نیستید ولی می‌خواهید با این کار کسب درآمد کنید، می‌توانید با یادگیری نحوه کار با کامیون و تریلر و دریافت گواهینامه رانندگی پایه یک کار خود را شروع کنید. اکثر رانندگان کامیون محموله تحویل گرفته و با کمترین تعاملات انسانی ممکن به مقصد می‌رسانند.

راننده کامیون

 1. طراح فضای سبز

  افرادی که کار طراحی فضا را انجام می‌دهند نیازی به تعامل با انسان‌های دیگر ندارند و تنها کافی است که هوش و خلاقیت این کار را داشته باشند تا بتوانند در موقعیت مناسب از آن استفاده کنند.

 2. رفتار درمانگر

  این افراد با بیمارانی کار می‌کنند که دچار بیماری‌های ذهنی و اختلالات مثلافسردگی، اضطراب، اختلالات خوردن و نیز اعتیاد هستند. رفتار درمان‌ها با چالش‌ها و سختی‌های بیماران درگیر هستند و رفتار آن‌ها را در طول زمان دچار تغییر می‌نمایند.

 3. مدیر محتوا

  سازمان‌های زیادی هستند که برای ادامه کار خود نیاز به فردی دارند که بتواند استراتژی و محتوای خوبی را برای ادامه کار پیاده کند و این افراد معمولاً محتواهای خاصی را در مورد شغل های به خصوص تهیه نموده و کار آن‌ها نیاز به برونگرا بودن و سر و کله زدن با افراد دیگر را ندارد.

مدیر محتوا

 1. اقتصاددان

  این افراد نیز نیاز خاصی به داشتن مهارت در برقراری ارتباط با دیگران نداشته و کار آن‌ها تهیه گزارش‌ها مالی یا ایجاد طرح‌هایی است تا مشکلات اقتصادی مربوط به تولید و توزیع کالاها و خدمات یا سیاست‌های پولی یا مالی را تفسیر کنند.

 2. سرآشپز

  کار این افراد می‌تواند شامل مدیریت آشپزخانه رستوران، نظارت روی فرایند تهیه غذا و آموزش به افراد برای آشپزی باشد. همچنین کارهایی مثل طراحی منوی مناسب و یا برنامه ریزی برای بودجه غذایی رستوران می‌تواند توسط این افراد انجام شود.

 3. سرآشپز

 4. مدیران شبکه‌های کامپیوتری

اکثر ما با افرادی که در  این گونه مشاغل فعال هستند آشنا هستیم چراکه ارتباط با فضای مجازی و نیاز به استفاده از اینترنت شما را با آن‌ها مرتبط می‌کند. گفتنی است کار اصلی این افراد نصب و پشتیبانی سیستم‌های شبکه و کامپیوتر، شبکه محلی، شبکه گسترده و سیستم‌های اینترنتی و یا بخشی از سیستم شبکه سازم آن‌های مختلف است.

 1. ویرایشگر یا ادیتور

  این افراد به طور معمول در منزل کار می‌کنند. آن‌ها متون نوشتاری مختلف را از لحاظ دستوری، املایی و زیبایی شناسی ویرایش کرده و بابت این کار حقوق دریافت می‌کنند. پس اگر فرد درون‌گرا و یا خجالتی هستید و به حوزه ادبیات و ویرایش متن هم علاقه دارید، این شغل حتماً باید جزء اولویت‌های شما باشد.

 • طراحی گرافیک یا گرافیست

  گرافیست ها معمولاً به طراحی گرافیکی با نرم افزارها پرداخته و به همین دلیل شغل آن‌ها نیز معمولاً با کامپیوتر و نرم افزارهای مختلف آن درگیر است. این شغل به کار با افراد مختلف نیاز نداشته و همچنین انجام آن در منزل نیز امکان پذیر خواهد بود.

طراحی گرافیک یا گرافیست

 • نقاش

  افراد درون‌گرا می توانند نقاش حرفه‌ای شوند. این حرفه مستلزم استفاده از مهارت خلاقانه برای طراحی یا نقاشی و فروش آن است. تعاملات اجتماعی یا اجتماعی شدن کمی برای این شغل ضروری است. مهارت و تجربه شما به عنوان یک نقاش، دستمزد بهتری را برای شما به ارمغان می آورد.

 • مدیر بخش IT

  این افراد معمولاً بنا بر تسلطی که روی سیستم اطلاعاتی دارند و به تبادل داده‌ها می‌پردازند و به مدیریت نرم افزارها و سخت افزارها پرداخته و همیشه در حال آپدیت کردن تکنولوژی، مدیریت آن و بررسی بودجه‌های مربوط به این بخش هستند.

مدیر بخش شبکه و آی تی

 • دانشمندان مواد

افراد دورن گرا با ورود به این رشته این امکان را دارند که به پست‌های بالای آکادمیک دست یابند. دانشمندان مواد در زمینه ساختار و خواص شیمیایی انواع مواد طبیعی و مصنوعی یا کامپوزیت از جمله فلزات، آلیاژها، لاستیک، سرامیک‌ها، نیم رساناها، پلیمرها و شیشه تحقیق و مطالعه دارند. کار آن به دلیل ماهیتی که دارد نیاز به قرار گرفتن در محیط‌های شلوغ و استرس زا ندارد.

 • کتابدار

  افراد کتابدار در کتابخانه‌ها کار می‌کنند و وظیفه آن‌ها تهیه کاتالوگ‌ها و نوشتن اطلاعات راجع به کتاب است. آن‌ها علاوه بر این کار بودجه کتابخانه را نیز مدیریت می‌کنند.

 • مهندسان مکاترونیک

این گروه از مهندسان در زمینه طراحی ابزار هوشمند یا کنترل سیستم‌های صنعتی، اتوماسیون و سیستم‌های هوشمند فعالیت می‌نمایند.

مهندسان مکاترونیک

 • محقق

  محققان همان‌طور که نامشان بر می‌آید کارهای تحقیقاتی انجام می‌دهند و نیازی به ارتباط مستمر با سایر افراد ندارند. آن‌ها معمولاً مقالات و مدارک مختلف را بررسی کرده و خروجی‌های علمی و فرهنگی را ارائه می‌دهند.

 • مکانیک خودرو

مکانیکی شغلی کاملاً فنی است که بیشتر به درد افراد خجالتی و درون‌گرا می‌خورد. این افراد نیازی به تعاملات مختلف با انسان‌ها نداشته و آن‌ها باید بر روی ابزار و سیستم‌های مختلف خودرو کار کنند.

 • مدیر فضای مجازی

  کار این افراد برنامه ریزی و ایجاد راه هایی برای بهبود صفحات شرکت‌ها در فضای مجازی است. این افراد معمولاً اقدام به تولید محتوا در این فضاها کرده و یا بر این محتواها نظارت می‌کنند . کار آن‌ها و ارتباطشان با افراد در فضای مجازی هرگز رو در رو نبوده و فقط از طریق همان فضای مجازی انجام می‌شود.

مدیر فضای مجازی

 • مهندسین نرم افزار

  این افراد به جای افراد با کامپیوتر سر و کار داشته و کار آن‌ها طراحی نرم افزار است که نیاز به تخصص علمی و مهارت بالایی دارد. این افراد در شبکه‌های مختلف، مدیریت سیستم‌ها و برنامه های کاربردی و دیتابیس اطلاعات کار می‌کنند.

 • بایگانی

  کار بایگانی را می توان مناسب ترین شغل برای افراد خجالتی و درون‌گرا دانست. افراد مسئول بایگانی با سیلی از پرونده ها و مدارک روبرو بوده و با فرد بیرونی تعامل ندارند و در نتیجه خجالتی بودن آن‌ها هیچ تأثیر منفی در شغلشان نخواهد داشت. این افراد معمولاً پرونده ها و مدارک را طبق دسته بندی‌های مختلف تاریخی و هر زمینه دیگری چیدمان می‌نمایند.

سخن پایانی

افراد درون‌گرا همیشه هم خجالتی یا کم ‌صحبت نیستند بلکه بسیاری از آن‌ها از مهارت‌های بالای ارتباطی برخوردار هستند. این افراد معمولاً به دنبال مشاغل کم استرس و دور از ارتباطات زیاد با بقیه هستند. درون‌گراها ترجیح می‌دهند کاملاً مستقل و به دور از هیاهو فقط برای خود کار کنند. این افراد برای مبارزه‌های پی در پی اجتماعی ساخته نشده‌اند و دوری از هیاهو و شلوغی‌ها را ترجیح می‌دهند. لذا شغل‌هایی که با این ویژگی‌ها در ارتباط باشد برای روحیات آن‌ها سازنده خواهد بود.

همچنین بخوانید:  18 ایده پولساز خانگی برای درآمدزایی در منزل

اینستاگرام خودساخته

روزمرگی های دکتر کاویانی

تلگرام خودساخته

مطالب انگیزشی روزانه

اگه لذت بردی برای دوستات از طریق این دکمه ها بفرست.

همیشه پیگیر آموزش باش

دوره های رایگان

دیدگاه

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود