به جای زیاد کار کردن؛ فکر اقتصادی خود را تغییر بدیم؛ اما چطور؟

به جای زیاد کار کردن؛ فکر اقتصادی خود را تغییر بدیم؛ اما چطور؟

به جای زیاد کار کردن؛ فکر اقتصادی خود را تغییر بدیم؛ اما چطور؟

حتما تا کنون بارها به این موضوع فکر کرده‌اید که چگونه برخی از افراد بدون این‌که زیاد کار کنند درآمد زیادی دارند و به راحتی خواسته‌هایشان را تامین می‌کنند، در واقع این افراد، ذهن ثروتمندی دارند و از هوش مالی و فکر اقتصادی خود برای ثروتمند شدن استفاده می‌کنند.

 

به جای زیاد کار کردن؛ فکر اقتصادی خود را تغییر بدیم؛ اما چطور؟
به جای زیاد کار کردن؛ فکر اقتصادی خود را تغییر بدیم؛ اما چطور؟

ممکن است شما طی یک ساله گذشته فرصت‌های مالی زیادی را از دست داده باشید، به طور مثال، شاید در چند ماه اخیر قیمت طلا و سکه به طور چشمگیری افزایش یافته باشد و شما از این‌که با پس‌انداز خود سکه نخریده‌اید حسرت بخورید.

شاید با خود بگویید اگر چند ماه پیش خانه می‌خریدم، سود بالایی به‌دست می‌آوردم و یا اگر ماشین پیش خرید کرده بودم، سرمایه‌ام بیشتر می‌شد و….

همه این موارد درست است، اما شما باید به خوبی زمان خود را کنترل کنید و برای ثروتمند شدن و ثروتمند ماندن برنامه‌ریزی و هدف داشته باشید. 

چگونه فکر اقتصادی داشته باشید

عده‌ای از افراد تنها راه به‌دست آوردن پول و درآمد را در کارکردن زیاد می‌دانند، این تنها یکی از روش‌های کسب درآمد بیشتر است که بازدهی خوبی ندارد.

بهتر است به جای زیاد کار کردن، فکر اقتصادی و هوش مالی داشته باشید و بدون نیاز به کارکردن زیاد درآمد بالایی به‌دست بیاورید.

اگر ذهن ثروتمندی داشته باشید، راه‌های زیادی پیش روی خود دارید که شما را به کسب درآمد بیشتر راهنمایی می‌کند.

صاحبان سرمایه‌های بزرگ، افرادی با فکر اقتصادی و هوش مالی بالا هستند که به جای این‌که خودشان کار کنند، پول آن‌ها کار می‌کند و سرمایه‌شان افزایش می‌یابد.

 

پخش ویدیو

پله ساختن از پول

اگر فردی بتواند مازاد درآمد خود را بودجه‌بندی کند، در مرحله بعد تصمیم می‌گیرد که این مبلغ را سرمایه‌گذاری نماید.

معمولا افراد، مازاد درآمد خود را در بانک سرمایه‌گذاری می‌کنند.

این‌کار نشانه‌ای از هوش مالی و فکر اقتصادی شماست اما زمانی که نرخ تورم پائین‌تر از سود بانکی باشد ولی اگر در شرایطی قرار داشته باشید که تورم بالاتر از مقدار سودی باشد که بانک پرداخت می‌کند، با پس‌انداز و سرمایه‌گذاری در بانک، فقط ارزش پول شما کاهش پیدا می‌کند و سودی به‌دست نمی‌آورید.

به طور مثال اگر تورم سالیانه ۴۰ درصد باشد و بانک ۲۰ درصد سود به ازای حساب شما پرداخت کند، در واقع شما ۲۰ درصد از ارزش پول خود را از دست می‌دهید.

تعداد زیادی از افراد نمی‌دانند که پول خود را در کجا سرمایه‌گذاری کنند به همین علت، مازاد درآمدشان را در بانک پس‌انداز می‌کنند  و یا در صندوق‌های مشترک با درآمد ثابت قرار می‌دهند و انتظار دارند که پول آن‌ها به سود‌آوری برسد.

هرچند سرمایه‌گذاری در سبدهای سهام متنوع صندوق‌های مشترک، نوعی پله ساختن از پول است، اما راه‌های بهتر و با درصد سودآوری بیشتری نیز وجود دارد.

همچنین درست است که پس‌انداز کردن پول در بانک، نوعی فکر اقتصادی خوب است اما نیاز به هوش مالی زیادی ندارد.

شما زمانی می‌توانید بگویید که هوش مالی بالایی دارید که نسبت سودآوری به سرمایه‌گذاری بیشتر باشد.

به طور مثال شخصی که ۳۰ درصد از پول خود را به عنوان سود دریافت می‌کند از شخصی که ۳ درصد سود می‌گیرد، فکر اقتصادی قوی‌تر و هوش مالی بالاتری دارد. اگر شخصی به ازای سودهایی که به‌دست آورده مالیات کمتری بپردازد، هوش مالی بیشتری دارد.

فکر اقتصادی‌تان را تغییر دهید

اگر می‌خواهید بی آنکه زیاد کار کنید درآمد و پول زیادی داشته باشید، فکر اقتصادی‌تان را تغییر دهید، اما چگونه؟

۱- هدف داشته باشید

هدف داشتن در هر زمینه‌ای و در هر کاری، مهمترین بخش آن است، اگر فکر اقتصادی شما به خوبی کار کند باید یک هدف مالی را برای خود تعیین کنید و این هدف را واضح و روشن، در جایی ثبت کنید، اطمینان داشته باشی  که از هدفتان دور نمی‌شوید.

وقتی شما هدف داشته باشید دقیقا می‌دانید که چه مسیری را باید انتخاب کنید و در چه راهی قدم بردارید، هدف داشتن به شما در رسیدن به مقصدتان، انگیزه کافی می‌دهد.

در انتخاب هدف مالی، کاملا جزئیات هدف را مشخص کنید، شما در بعضی از سرمایه‌گذاری‌ها می‌توانید تاریخ دقیق رسیدن به هدفتان را مشخص کنید تا دچار ابهام نشوید. 

۲- خلاق باشید

یکی از مهارت‌ها و اصولی که موجب تغییر فکر اقتصادی شما می‌شود، خلاقیت است، که موجب پیشرفت در هر‌ کاری است.

اگر به کاری که انجام می‌دهید علاقه دارید و به دنبال درآمد بیشتر در این شغل هستید، باید تلاش بیشتری داشته باشید و برای بهتر شدن در آن رقابت کنید که این موضوع موجب خلاق بودن شما می‌شود.

در مشاغلی که ثابت هستند و به شما اجازه خیال‌پردازی و خلاقیت را نمی‌دهند، نمی‌توانید پیشرفت زیادی داشته باشید.

اقتصادی فکر کنید

مهمترین شاخصه فکر اقتصادی خوب و اصولی، فکر کردن به تمام جنبه‌هاست، فکر اقتصادی، حقایق را به راحتی می‌پذیرد و با توجه به منابع محدود، برنامه‌ریزی می‌کند.

به این ترتیب با اندازه‌گیری هزینه‌ها و سودها تصمیم مناسبی می‌گیرد و سود بالا و نتیجه خوبی را به‌دست می‌آورد.

فکر اقتصادی در سخت‌ترین شرایط به دنبال فرصت می‌گردد و زمان‌های خوب و خوش به تلخی‌های احتمالی نیز فکر می‌کند.

اگر فردی فکر اقتصادی خوبی داشته باشد به راحتی می‌تواند برای تغییر رفتار اقتصادی دیگران، انگیزه کافی ایجاد کند، و موجب شود که آن‌ها هم سود به‌دست ‌بیاورند.

یک اقتصاددان با هوش مالی بالا، به خوبی معنای پول را درک می‌کند و از آن برای رفاه و آسایش خود و دیگران استفاده می‌کند.

اغلب افراد، آرزوها، رویاها و خواسته‌هایی را در ذهن خود دارند که حتی فکر کردن به آن‌ها لذت بخش است و موجب خوب شدن حس و حال انسان می‌شود، برخی از افراد به دنبال این رویاها می‌روند و برخی دیگر از این خواسته‌ها دست می‌کشند.

رسیدن به اهداف و آرزوها، علاوه بر تلاش و کار کردن، نیاز به فکر کردن نیز دارد، در این‌جا فکر اقتصادی و هوش مالی می‌تواند به شما کمک کند و رسیدن به خواسته‌هایتان را برای شما هموار سازد.

هر شخصی می‌تواند، فکر اقتصادی و هوش مالی خود را زیاد کند و برای انجام این‌کار احتیاجی به تحصیل در بهترین دانشگاه‌ها نیست، فقط کافیست، به بهتر شدن وضعیت مالی متعهد و پایبند باشد.

صرف‌نظر از این‌که چگونه درآمد به دست می‌آورید، به راحتی می‌توانید هوش مالی‌تان را افزایش دهید  و فکر اقتصادی خوبی داشته باشید، این راه‌کار به شما قدرت مالی بالایی می‌دهد.

مقالات خواندنی: 

راه هایی برای رسیدن به موفقیت (انگیزشی)

بهبودی بعد از یک شکست: توصیه‌هایی برای سربلند کردن پس از فرو افتادن

پس از رسیدن به موفقیت مالی چه می شود؟

۲۰ راهی که کارآفرینان به کمک آن می‌توانند بلافاصله سلامت خود را بهبود بخشند

راهنمای کارآفرین شدن و هفت مرحله مهم برای موفقیت در این مسیر

 

اینستاگرام خودساخته

روزمرگی های دکتر کاویانی

تلگرام خودساخته

مطالب انگیزشی روزانه

اگه لذت بردی برای دوستات از طریق این دکمه ها بفرست.

همیشه پیگیر آموزش باش

دوره های رایگان

دیدگاه

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود