برایان تریسی : زندگینامه و مسیر کاری از فقر تا بهترین سخنران دنیا

زندگینامه برایان تریسی

بسیاری از افراد دوست دارند ثروتمند شوند و به عنوان فردی موفق شناخته شوند. موفقیت برای هر کس تعریفی دارد، یکی قصد دارد بهترین کارمند سازمان خود شود و دیگری می‌خواهد میلیاردی توانا شود. برای تبدیل شدن به فردی موفق و ثروتمند لازم است به زندگینامه ثروتمندترین افراد جهان نگاهی انداخت و از دانش و تجربه آنها در این مسیر استفاده کرد. در اینجا می‌خواهیم نگاهی به زندگی یکی از افراد موفق و ثروتمند دنیا بیندازیم که زندگی خود را در فقر شروع کرده اما فقیر بودن را تقدیر خود ندانسته و مسیر زندگی‌ اش را تغییر داده است.

برایان تریسی

با مطالعه بیوگرافی رایان تریسی و کتاب های منتشر شده توسط او می توانید مسیر زندگی خود را تغییر دهید.

زندگینامه برایان تریسی

سخنران‌های معروف و انگشت شماری وجود دارند که بتوانند اثرگذاری به وسعت دنیا داشته باشند که یکی از آنها برایان تریسی (Brian Tracy) است که فردی موفق و سخنرانی فوق‌العاده است. مسیر زندگی برایان تریسی پر از فراز و نشیب بود و شاید همین بالا و پایین شدن در مسیر موجب شده تا به عنوان یکی از بهترین و موفق‌ترین سخنرانان جهان معرفی شود. او علاوه بر سخنرانی درباره رشد شخصی و کاری، کتاب‌های بسیاری نیز نوشته است و افراد را به سمت زندگی بهتر هدایت کرده است.

برایان تریسی کیست

برای آنکه با برایان این فرد موفق و توانا بیشتر آشنا شویم لازم است نگاهی به کلیت زندگی او از کودکی تا بزرگسالی و مسیر زندگیش بیندازیم. 

کودکی برایان

برایان در سال ۱۹۴۴ در کانادا در جزیره پرنس ادوارد متولد شده است. خانواده او توان مالی چندانی نداشتند و به صورت فقیرانه‌ زندگی می‌کردند. اما این فقر باعث نشده بود از ادب و اخلاق مداری روی بگردانند، بلکه آنها انسان‌های شریف و درستکاری بودند. برایان در دوران کودکی در قبال خواسته و نیازهای کودکانه خود بسیار از والدین خود شنیده بود که “نمی‌توانیم این هزینه را بپردازیم”. این جمله و جملات دیگری با همین مفهوم باعث شد تا برایان بیشتر از همیشه و دیگر افراد خانواده خود به فکر فرو رود که چرا کیفیت زندگی آنها پایین است و نمی‌توانند مانند افراد ثروتمند زندگی کنند. 

شروع کار برایان 

شروع کار برایان تریسی

 

دغدغه‌های مالی باعث شد که برایان در سن ۱۸ سالگی از تحصیل دست بکشد و به سراغ کسب و کاری برای خود برود تا بتواند درآمدی به دست بیاورد و هزینه‌های خود را بپردازد. او در سن کم مشغول به انجام کارهایی مانند شستن ظرف در هتل، شستن زمین و شستن ماشین شد. بعد از کارگری‌های بسیار وارد کار در کارخانه و دامداری شد. در سن ۲۰ سالگی به عنوان کارگر دوره گرد مزرعه کار می‌کرد و در انبار غله می‌خوابید. سپس به عنوان یک کارگر ساختمانی شروع بکار کرد.

 یکی از آرزوهای او سفر بود و از این رو تصمیم گرفت دل به دریا بزند و سفر به کشورهای دیگر را شروع کند. به همین دلیل به عنوان کارگر کشتی در کشتی‌های باری مشغول بکار شد. در هنگامی که در کشتی مشغول به کار بود توانست به کشورهای مختلفی مانند فرانسه، اسپانیا، آفریقای جنوبی، خاورمیانه و آسیای شرقی سفر کند. در طی این سفرها برایان تریسی با افراد مختلفی آشنا شد، برخی از این افراد از بازرگانان بزرگ جهان بودند و توانست تجربیاتی را از آنها بیاموزد.

بعد از انجام کارهای بسیار برایان تریسی تصمیم گرفت به عنوان فروشنده کارمزدی کار کند و محصولات شرکتی را به فروش برساند. به گفته خود برایان درآمد حاصل از این کار به قدری بود که بتواند کرایه اتاقی را پرداخت کند تا جای خواب خود را از دست ندهد. در همین حین بود که اتفاقی شگرفت زندگی او را تغییر داد. 

همچنین بخوانید:  داستان زندگی و موفقیت کارآفرین موسس برند کاله

زندگی شخصی برایان

زندگی شخصی برایان تریسی

در دهه ۷۰ او با فردی به نام باربارا آشنا شد و بعد از شکل گیری علاقه بین آنها، در سال ۱۹۷۹ با او ازدواج کرد. برایان که در سن ۱۸ سالگی دبیرستان را رها کرده بود حال در سن ۳۰ سالگی تصمیم به ادامه تحصیل گرفت و در رشته مدیریت در دانشگاه آلبرتا دانشجو شد و دوره کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه کلمبیا گذراند.

در سال ۱۹۸۱ او تصمیم گرفت به دیگران نیز کمک کند تا مسیر موفقیت خود را پیدا کنند. بنابراین هر آنچه آموخته بود را در قالب سمینارها و کتاب‌های مختلف در اختیار دیگران قرار داد. 

او در سال ۱۹۸۴ شرکت بین‌المللی خود را سن دیگو، شهری که در آن زندگی می‌کند، تاسیس کرد و درآمد بسیاری را از طریق معاملات و مشاوره‌های خود به دست آورد. در سال ۲۰۱۰ پزشکان به او گفتند به سرطان حنجره مبتلا شده و او قدم در راه مبارزه با سرطان برداشت.

اتفاقی شگرفت که زندگی برایان را تغییر داد

هنگامی که تریسی به عنوان یک فروشنده مشغول بکار شد، شغلی آسان و با درآمد بهتری نسبت به کارهای قبلی خود پیدا کرده بود، اما باز هم راضی نبود. او همیشه شرایط خود را با بهترین‌ها مقایسه می‌کرد و در تلاش بود تا رازی که افراد موفق و ثروتمند از آن استفاده می‌کنند را پیدا کند.

زمانی که او در بدترین شرایط زندگی قرار داشت، باور کرده بود زندگی هر کسی از پیش تعیین شده است. اما او دریافت تنها کسی که می‌تواند زندگیش را تغییر دهد خودش است. ناگهان او متوجه شد دلیل این همه تفاوت در آن است که افراد ثروتمند از راه‌ها و روش‌ها دیگری استفاده می‌کنند. بله او فهمید برای موفق شدن باید سبک زندگی افراد موفق و ثروتمند را دنبال کند و روش خود را تغییر دهد. برای تغییر روش نیاز به یک هدف والا داشت و او هدف خود را کسب عنوان موفق‌ترین فروشنده قرار داد. او از تمام تجربیات افراد موفق استفاده کرد تا به هدف والای خود برسد. بعد از رسیدن به این هدف، هدف دیگری برای خود تعریف کرد و مسیر رشد را ادامه داد.

در هنگام مطالعه زندگینامه برایان تریسی او راز موفقیت خود را اینگونه بیان کرده است

”مطالعه کنید، گوش دهید، مدام یاد بگیرید و رشد کنید.”

برایان روحیه‌ای کنجکاو و خستگی ناپذیر داشت و همین روحیه موجب شد تا همواره در حال یادگیری و تغییر باشد.

معرفی کتاب های برایان تریسی 

تریسی در ابتدا با برگزاری سمینارهای خود دانش و تجربه‌اش را در اختیار دیگران گذاشت و در سال ۱۹۸۵ تصمیم به نوشتن کتاب‌هایی در زمینه رشد شخصی و پیشرفت کاری گرفت. امروزه کتاب‌های برایان از جمله کتاب‌های پرفروش در سراسر جهان است و بسیاری از افراد از دانشی که از طریق مطالعه کتاب در اختیارشان قرار می‌گیرد استفاده می‌کنند. تریسی فردی برجسته در زمینه رشد فردی و شخصیتی است و با نوشتن کتاب‌های مختلف تلاش کرده تا مسیر رشد فردی، مدیریت فردی و مدیریت کارآمد را به دیگران هم بیاموزد. او بیش از ۴۰ کتاب در زمینه موفقیت شخصی و کاری نوشته است و کتاب‌های او به زبان‌های مختلف ترجمه شده و در سراسر جهان به فروش می‌رسد. در ادامه چندی از برترین کتاب‌های او معرفی شده است.

قورباغه ‌ات را قورت بده (Eat That Frog)

قورباغه را قورت بده

کتاب قورباغه ات را قورت بده محبوب‌ترین کتاب برایان است و بسیاری از افراد آن را خوانده‌اند. این کتاب برای نشان دادن مسیر رشد به افراد نوشته شده است و در آن توصیه‌های بسیار ساده‌ای برای به حرکت افتادن و جلوگیری از تنبلی داده شده است. در این کتاب نویسنده ایده‌های مدیریت زمان را در قالب ۲۱ مرحله بیان کرده و تمرینات خاصی را طراحی کرده تا افراد بتوانند قدمی به سوی موفقیت بردارند.

در این کتاب بیان می‌کند که کلید اصلی موفق شدن عمل کردن است. روش‌ها و تکنیک‌های این ۲۱ اصل موجب افزایش عملکرد و بازده کاری می‌شود. 

موفقیت در فروش نامحدود (Unlimited Sales Success)

موفقیت در فروش نامحدود

کتاب موفقیت در فروش نامحدود یکی دیگر از کتاب‌های تریسی است که با کمک پسرش مایکل آن را نوشته است. این کتاب به افراد کمک می‌کند تا وارد دنیای جدیدی از فروش شوند. این کتاب در ابتدا به روانشناسی فروش پرداخته است. سپس برنامه ریزی برای فروش، جستجو، فروش براساس رابطه و مشاوره، تاثیرگذاری بر رفتار مشتری، تبلیغات و مواردی دیگر را بیان کرده است که به یک فروشنده کمک می‌کند میزان فروش خود را افزایش دهد و از راه‌های آسان‌تری محصولات خود را به فروش برساند.

همچنین بخوانید:  5 سال مصاحبه یک کارآفرین با 21 میلیونر خودساخته درباره چگونه میلیاردر شدن آن‌ها

هنر اتمام فروش (The Art of Closing the Sale)

هنر اتمام فروش

این کتاب هم کتاب دیگری برای افزایش فروش است. در این کتاب بیان شده که میزان فروش بیشتر از هر چیز دیگری به شخصیت فروشنده بستگی دارد. برایان تریسی با دانش روانشناسی هم آشنا است و در این کتاب تلاش می‌کند با ایجاد تمریناتی مهارت فروش افراد را افزایش دهد تا به فروشنده ماهری تبدیل شوند.

در این کتاب بیان شده باید در هنگام برخورد با مشتری جسور باشید و از اعتماد به نفس و عزت نفس بالایی برخوردار شوید. سعی کنید هر روز فعال‌تر شوید و از زمانتان بهتر استفاده کنید. اگر به میزان فروشی که می‌خواهید نرسیده‌اید به این دلیل است که هنوز در کار خود تسلط کافی ندارید. تکنیک‌هایی که در کتاب آموزش داده شده را بارها و بارها تمرین کنید تا روز به روز بهتر شوید. در زمان کوتاهی می‌توانید به موفقیت و ثروتی که می‌خواهید دست پیدا کنید.

نیروی شگفتی آفرین اعتماد به نفس (The Power Of Self Confidence)

نیروی شگفت آفرین اعتماد به نفس

در دانش روانشناسی اعتماد به نفس نقش بسیار پررنگی در وضعیت کاری و زندگی شخصی افراد دارد. تریسی نیز در کتاب نیروی شگفتی آفرین اعتماد به نفس به این اصل پرداخته است و روش‌های افزایش اعتماد به نفس را به شما نشان می‌دهد.

با مطالعه این کتاب شما می‌آموزید چطور شجاعانه با مشکلات زندگیتان رو‌به‌رو شوید و فرصت‌های جدیدی را برای خود ایجاد کنید. شما می‌توانید با بکار گرفتن تمام استعدادها و توانایی‌های خود زندگی دلخواه‌ خود را بسازید.

این کتاب حاصل بیش از ۲۰ سال پژوهش برایان تریسی بر روی مردان و زنان موفق است. او ویژگی‌های مشترک افراد موفق را پیدا کرده و به این نتیجه رسیده است که هر فردی با داشتن چنین ویژگی‌هایی می‌تواند به موفقیت برسد. در ادامه کتاب راه‌کارهایی برای استفاده از این نیروی شگرفت را ارائه داده است. بکار گیری این تمرینات می‌تواند باعث افزایش اعتماد به نفس شما شود.

رهبری کسب و کار (Leadership)

کتاب رهبری کسب و کار یکی از کتاب‌های تریسی است که به افراد می‌گوید چگونه به عملکردی فوق‌العاده برسند. در این کتاب درباره افرادی که عامل رویداد‌ها هستند صحبت می‌شود، افرادی با قدرت رهبری می‌توانند وارد یک سازمان شوند و با ایجاد تغییرات و باعث افزایش بازده‌ای سازمان شوند. به گفته برایان در این کتاب رهبران را می‌توان در دو گروه قرار داد، رهبران تعاملی و رهبران تحول ساز! 

رهبر تحول ساز، مسیر ساز است، انگیزه می‌دهد و الهام می‌بخشد و به تک تک افراد مجموعه خود کمک می‌کند تا عملکرد خود را بهبود و جایگاه خود را ارتقا دهند. در این کتاب هم مانند دیگر کتاب ‌های برایان تریسی از عملگرایی، شجاعت، داشتن استراتژی، تعهد و یادگیری صحبت شده است. همچنین راه‌کارهایی برای افزایش اعتماد به نفس، خود انگیزشی و ارتقا قابلیت‌های رهبری را در اختیار افراد قرار داده است. با مطالعه این کتاب و استفاده از راه‌کارهای آن می‌توانید به رهبری تحول ساز تبدیل شوید و مسیر رشد را برای خود و افراد زیر دستتان فراهم کنید.

آینده خودت را بساز (Create your own future)

این کتاب، کتاب کوتاهی برای رسیدن به آنچه می‌خواهید، است. هر کس آینده خود را می‌سازد و مسئول زندگی خود است. در این کتاب ۱۲ راه برای رسیدن به آینده‌ای بهتر بیان شده است. راه‌کارهایی که به شما کمک می‌کند تا در شرایط سخت و جایی که امیدتان را از دست می‌دهید، اهداف خود را رها نکنید و باز هم برای رسیدن به آنها تلاش کنید.

آشنایی با این ۱۲ قدم مسیر رسیدن به خواسته‌ها و آرزوها را برایتان روشن می‌کند. بسیاری از افراد توانسته‌اند این مسیر را طی کنند و این امکان برای شما هم وجود دارد تا به موفقیت پایدار دست یابید. این کتاب به چهار قانون کلیدی زیر اشاره کرده است.

  • قانون کنش و واکنش
  • قانون احتمالات
  • قانون میانگین‌ها
  • قانون تقلید

اگر شما هم از قوانین افراد موفق پیروی کنید، هیچ مانعی برای تبدیل شدن به فردی موفق برایتان وجود نخواهد داشت.

کتاب هنر بیان : حرف بزن تا برنده شوی (Speak To Win: How To Present With Power in Any Situation)

هنر بیان، حرف بزن تا برنده شوی یکی از کتاب‌های ارزشمند برای موفق شدن در کار است. این کتاب قدم به قدم شما را در مسیر افزایش اعتماد به نفس و شهامت پیش می‌برد تا شما را به سخنرانی موفق و قدرتمند تبدیل کند. با مطالعه این کتاب و استفاده از قوانین و راه‌کارهای ارایه شده در آن شما از سخنرانی مبتدی و تازه کار، به سخنرانی با تجربه و کار بلد تبدیل می‌شوید و می‌توانید از این مهارت‌ها در تجارت، سیاست و زندگی شخصی خود استفاده کنید.

همچنین بخوانید:  زندگینامه استیو جابز : نابغه دنیای فناوری و خالق برند اپل

برایان خود یکی از سخنران‌های توانا و معروف در آمریکا و جهان است و در این کتاب راه‌کارهایی را ارائه داده تا دیگران هم بتوانند در این مسیر قدم بگذارند.

راه های موفقیت از دیدگاه برایان تریسی

اگر هیچ تخصصی در زمینه راه های رسیدن به موفقیت هم نداشته باشید، اما به هر حال عقیده هایی را در این خصوص برای خود دارید. ممکن است نظرهایتان تا یک جا از زندگی‌تان شما را پیش برده باشد اما برای پیشرفت به نقطه نظرات بهتری نیاز پیدا خواهید کرد. موفقیت چیزی نیست که به راحتی بدست آید. در این راه باید از تجربه های افرادی که این مسیر را طی کرده اند باخبر بود. قصد داریم در خصوص نقطه نظرات انسان موفقی مانند برایان تریسی صحبت کنیم. می خواهیم ببینیم این سخنران زبده ملاک هایش برای تبدیل شدن به یک فرد موفق چیست! اگر قصد دارید تلنگری به خود بزنید با ما تا انتها همراه باشید.

راه های موفقیت از دیدگاه برایان تریسی
راه های موفقیت از دیدگاه برایان تریسی

1) توجه ویژه به آموزش

تریسی معتقد است کسی که به یادگیری فوق العاده بالا؛ اهمیت میدهد، شانس بیشتری برای رسیدن به موفقیت دارد. پر واضح است شخصی که میزان تحصیلات بالاتری دارد از تخصص بیشتری نیز برخوردار است، همین امر باعث می شود که حقوق دریافتی‌اش هم بالا باشد. تریسی پیشنهاد میدهد هر کسی که موفقیت میخواهد هیچ وقت از آموزش دادن به خود دست برندارد.

2) بدست آوردن مهارت بیشتر

نمی خواهیم این را عنوان کنیم که برای رسیدن به موفقیت باید همه فن حریف باشید. اما تریسی معتقد است که برای رسیدن به موفقیت باید مهارت های زیادی بلد باشید. به طور طبیعی وقتی مهارت در زمینه های مختلف داشته باشید شانس بیشتری هم برای کاریابی دارید.

3) ارتباط بیشتر با دیگران

برای رسیدن به موفقیت باید با افراد زیادی نشست و برخواست و یا حداقل یک دیدار داشته باشید. در زمان مناسبش هر فردی می تواند زمینه ساز فعالیت و یا شغلی برای شما باشد. البته که این کار به زمان هم نیاز دارد و یک روزه نمی شود با همه آدم های روی زمین ارتباط داشت.

4) نظم در کار

شاید این مورد را همه بدانیم. اما مهم این است که کمتر کسی آن را جدی می گیرد. کلاه تان را قاضی کنید و ببینید آیا واقعا در انجام کارهایتان نظم دارید؟! اگر اینطور هست که هیچ اما اگر تعلل می کنید؛ بدانید از راز های موفقیت، نظم و دقت داشتن در کارهاست. من فکر میکنم چون نظم خیلی به چشم نمی آید زیاد هم جدی گرفته نمی شود.

5) ظاهر آراسته

حتما شنیده اید که می گویند عقل مردم در چشم‌شان است. تریسی هم همین عقیده را دارد. او می گوید مردم شما را با لباس های‌تان قضاوت می کنند. پس چه بهتر که مثل آدم های موفق لباس بپوشید. به ظاهرتان اهمیت بدهید چرا که ناخودآگاه از ظاهر خود الهام می گیرید. این خیلی می تواند در پیشرفت‌تان موثر باشد.

6) زیاد کردن خلاقیت

تریسی هیچ چیزی را مانند خلاقیت سرعت بخش دهنده‌تر، برای رسیدن به موفقیت نمی داند. او می گوید در انجام کارهایتان خلاق باشید، این کار باعث می شود که سریعتر به کارهایتان برسید. ایده های خلاقانه ای را در سر بپرورانید؛ چرا که هر کدام‌شان می توانند پولساز باشند.

7) داشتن شخصیت قوی

برای رسیدن به موفقیت داشتن یک شخصیت عالی لازمه کار است. یکی از مواردی که به شما شخصیت می دهد، صداقت است. اگر اطرافیان‌تان متوجه صداقت‌ گفتار و رفتار‌تان بشوند، به جرات می توان گفت که نیمی از راه موفقیت را طی کرده اید. پس اگر تا به الان به این نکته مهم توجه ای نداشته اید، نیاز به تجدیدنظر دارید.

کلام آخر

مسیر موفقیت و زندگی افراد مشهور، موفق و ثروتمند ویژگی‌های مشترک زیادی دارد و می‌توان گفت در نگاه کلی مسیر اصلی حرکت آنها یکسان است. هر کس با شناخت قوانین موفقیت می‌تواند به فردی موفق تبدیل شود. این مسیر در گذشته ناهموار و نامشخص بوده اما امروز به دست افرادی که این مسیر را طی کرده‌اند هموار شده است. برایان تریسی یکی از افرادی است که سعی کرده با سمینارها و کتاب‌های خود این مسیر را برای دیگران مشخص کند. اگر دوست دارید در این مسیر قدم بردارید و به دنبال راهنما هستید می‌توانید به سایت خودساخته سری بزنید و مسیر رشد را آغاز کنید.

دوره های دکتر کاویانی

به چالش ۵ روزه یادگیری مسیر ثروت بپیوندید.

دکتر کاویانی یک دوره آموزشی ۴جلسه ای به نام «مدار ثروت» دارن، در این دوره دکتر کاویانی مسیر ثروتمند شدنی که خودشون طی کردن رو بهتون آموزش میدن.

اینستاگرام خودساخته

روزمرگی های دکتر کاویانی

تلگرام خودساخته

مطالب انگیزشی روزانه

اگه لذت بردی برای دوستات از طریق این دکمه ها بفرست.

همیشه پیگیر آموزش باش

دوره های رایگان

دیدگاه

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود