4 دلیل برای اینکه سرنوشت خود را بدست بگیریم

سرنوشت

یکی از اولین چیزهایی که افراد موفق متوجه آن می شوند این ضرب المثل قدیمی است که می گوید: ” از تو حرکت از خدا برکت “. این جمله بدان معنی است که موفقیت شما و مسیر رسیدن به آن به شما بستگی دارد. این بدان معنا نیست که شما قرار است به تنهایی این کار را انجام دهید. این به سادگی به این معنی است که شما مسئولیت زندگی و حرفه خود را بر عهده می گیرید. امروزه بسیاری از مردم به فرصت‌ها نگاه می‌کنند و فکر می‌کنند که این به شخص دیگری بستگی دارد که از به دست آوردن آن اطمینان حاصل کند. آنها منتظر می مانند و منتظر می مانند و تصور می کنند که این به شخص دیگری بستگی دارد. سپس انتظار به پایان می رسد و دیگر برای انجام هر کاری دیر شده است. زندگی آنها به پایان رسیده است و آنها پر از حسرت هستند. ما خودمان هستیم که سرنوشت را برای خود رقم میزنیم و باید حرکت کنیم تا به این مقصود برسیم .

اما این در مورد شما صادق نیست. شما می دانید که باید مسئولیت زندگی و سرنوشت خود را بپذیرید و همه چیز به شما بستگی دارد. واقعیت این است که هیچ کس دیگری قرار نیست این کار را برای شما انجام دهد زیرا این شما هستید که باید انجامش بدهید.

اکنون، برخی از مردم ممکن است فکر کنند، این مسئولیت زیادی است. اما این چیزی است که درست است: این بهترین خبری است که می توانید بشنوید. شما باید مسیر زندگی خود را انتخاب کنید. صدها میلیون نفر در سرتاسر جهان هر چیزی را برای زندگی در شرایطی که شما انجام می‌دهید به شما می‌دهند تا این فرصت را داشته باشند که کنترل سرنوشت خود را در دست بگیرند. این که همه چیز به شما بستگی دارد یک نعمت بزرگ است!

مفهوم تعیین سرنوشت

تعیین سرنوشت خود در درجه اول به انگیزه های ذاتی شما مربوط می شود. انگیزه های درونی تعامل درستی را بین عوامل و شرایط بیرونی شما و انگیزه های درونی که در طبیعت انسان هستند برقرار می کند.

عزم در ابتدا به عنوان یک مفهوم سیاسی در نظر گرفته شد که در آن مردم به دنبال تشکیل یا انتخاب دولت خود بودند. پس از جنگ جهانی دوم بود که سازمان ملل متحد ترویج و حمایت از خودمختاری را یکی از اهداف اولیه خود قرار داد.

تئوری خود تعیینی در روانشناسی بیانگر آن دسته از انگیزه های انسانی است که بر اهمیت منابع درونی و توسعه یافته فرد برای رشد شخصی و خودکنترلی رفتاری تأکید دارد. تعیین سرنوشت عامل اصلی ترغیب فرد به تصمیم گیری فارغ از تأثیر عوامل بیرونی است.

وقتی فردی بر اساس مهارت ها و نگرش های درونی خود عمل می کند، توانایی بیشتری در کنترل زندگی خود و ایجاد ارتباط سازنده بین رفتارها و خواسته های هدفمند دارد.

احساس کنترل بر زندگی و در واقع خودمختاری، ترکیبی از مهارت ها، دانش و باورهایی است که به فرد امکان می دهد به جای تکیه بر انگیزه های احتمالی قبیله ای، مطابق با آن عمل کند و بر اهداف درونی خود تکیه کند.

دو مورد از نیازهای اساسی روانی انسان در تعیین سرنوشت خود برآورده می شود. این دو نیاز شامل شایستگی (احساس اثربخشی) و خودمختاری (احساس منشأ رفتارهای خود بودن) است. با ارضای این نیازها است که انسان در نهایت در زندگی خود به درستی و سلامت عمل خواهد کرد.

همچنین بخوانید:  در زندگی هدفی ندارم؟ چیکار کنم؟

اهمیت تعیین سرنوشت

چرا تعیین سرنوشت مهم است؟

ارتقاء و کسب مهارت های تعیین سرنوشت می تواند به افراد در هر سنی، با هر محدودیت جسمی یا ناتوانی کمک کند تا کنترل شخصی زندگی خود را در دست بگیرند و در انتخاب های خود مستقل و موفق باشند.

به کارگیری این مهارت در افراد مختلف نشان داده است که افراد از زندگی رضایت بیشتری دارند، فعالیت بدنی خود را افزایش می دهند، در مسیر کاهش وزن، کاهش فرسودگی شغلی و افزایش بهره وری در محیط کار هستند.

این اثرات مثبت در مسیر موفقیت هم در کودکان و هم در بزرگسالان تایید شده است. هنگامی که افراد توانایی در نظر گرفتن و اجرای حل مسئله را به دست می آورند، انگیزه درونی پیدا می کنند و فعالانه در یادگیری شرکت می کنند.

تصور اشتباهی در مورد توانایی تعیین سرنوشت افراد دارای معلولیت جسمی وجود دارد. این افراد نه تنها فاقد مهارت های لازم برای اعمال کنترل بر زندگی خود هستند، بلکه می توانند آن درجه از خودمختاری را نیز اعمال کنند.

دلایلی برای به دست گرفتن کنترل سرنوشت خود

دلایلی برای به دست گرفتن کنترل سرنوشت خود

پاسخ به چرایی در دست گرفتن سرنوشت خود علل هم دارد که به شرح زیر است:

1. شما می توانید سرنوشت خود را ترسیم کنید.

شاید بخواهید یک تجارت کوچک راه اندازی کنید و در آن بمانید. این عالی است زیرا شما می توانید آن را انتخاب کنید. شاید بخواهید یک فروشگاه زنجیره ای کوچک ایجاد کنید. شاید بخواهید 100 میلیون دلار دارایی خالص داشته باشید. این هم اشکالی ندارد. نکته این است که شما باید انتخاب کنید. شما می توانید هر کاری که دوست دارید انجام دهید. افراد مختلف رویاهای متفاوتی دارند و باید بر اساس آنها زندگی کنند.

2. هر چه بکارید درو می کنید.

شما می تواند یک کار کارمندی داشته باشید یا علاوه بر آن کار دیگری داشته باشید تا پول درآورید یا اینکه سرمایه خود را در معرض خطر قرار دهید و بیشتر سود کسب کنید. بازهم سرمایه خود را در معرض خطر بیشتری قرار دهید و شاید بازده بیشتری کسب کنید. این شما هستید که تصمیم می گیرید چه چیزی بکارید و در نتیجه چه چیزی درو کنید.

3. هیچ کس دیگری نمی تواند شما را از رسیدن به رویایتان باز دارد.

بله، همیشه موانعی پیش می‌آیند و افرادی که ممکن است از کاری که انجام می‌دهید خوششان نیاید، اما شما فقط می‌توانید ادامه دهید و مسیر خود را ترسیم کنید. باید بدانی که آزادی عمل زیادی در این کار وجود دارد.

4. لذت تعیین سرنوشت را تجربه می کنید.

هیچ غروری بزرگتر از این نیست که بدانی ذهنت را روی چیزی معطوف کرده و آن را به انجام رسانده ای. کسانی که با ذهنیت قربانی زندگی می کنند هرگز لذت موفقیت را تجربه نمی کنند زیرا همیشه منتظر هستند تا شخص دیگری به کمک بیاید. کسانی که مسئولیت را بر عهده می‌گیرند، از دیدن یک کار خوب لذت می‌برند.

بگذارید یک سوال از شما بپرسم: پنج سال دیگر کجا خواهید بود؟ ده سال؟ بیست و پنج سال؟ آیا میدانید؟ آیا نظری دارید؟ آیا تا به حال در مورد آن خواب دیده اید یا برای آن هدف تعیین کرده اید؟ آیا مایل به پذیرش مسئولیت هستید و تشخیص می دهید که این به شما بستگی دارد؟

همچنین بخوانید:  منتخب بهترین پادکست‌های فارسی که باید گوش دهید!

در آن نقطه هر کجا که تصمیم بگیرید خواهید بود. پس این به شما بستگی دارد.

ایجاد تغییر در زندگی

تغییر در زندگی برای تغییر در سرنوشت

خوب حالا که تصمیم گرفتیم سرنوشت خود را تغییر دهیم باید در صورت نیاز تغییر کنیم این تغییرات با روش‌هایی ممکن است که زیر آمده است:

معنای زندگی خود را دریابید

یکی از مهم ترین افرادی که بیوگرافی او می تواند به ما کمک کند زندگی مان را تغییر دهیم دکتر ویکتور فرانکل است. دکتر فرانکل با سخت ترین تجربیات انسانی زندگی خود روبرو شد. اعضای خانواده اش به جرم یهودی بودن در کوره های زباله سوز و اردوگاه های کار اجباری کشته شدند و خود او سال ها در آن اردوگاه ها زندانی بود. با این حال دکتر فرانکل یکی از معدود افرادی است که از این اسارت جان سالم به در برد و رویکردی به نام معنا درمانی را پایه گذاری کرد.

او در کتاب خود یعنی انسان در جستجوی معنا از نیچه فیلسوف آلمانی نقل می کند که هرکس دلیل زندگی را بیابد به هر حال آن را خواهد ساخت. او در واقع معتقد است که اگر بتوانیم در رنج ها و دردهای خود معنا پیدا کنیم، می توانیم مسیر خودشکوفایی زندگی خود را پیدا کنیم و به دستاوردهای بزرگی دست یابیم. بنابراین، امروزه بسیاری از روانشناسان از رویکرد معنادرمانی برای کمک به افراد در ایجاد تغییر در زندگی و راهنمایی مراجعان برای یافتن معنای شخصی در زندگی استفاده می کنند.

رویاپردازی برای تغییر مثبت در زندگی را فراموش نکنید

تجربیات تلخ زندگی یا واقع گرایی افراطی می تواند توانایی رویاپردازی را از فرد سلب کند. وقتی رویایی در ذهن دارید، هرگز به راه های رسیدن به آن فکر نمی کنید و در نتیجه در مسیر رسیدن به آن قرار نمی گیرید. پس هرگز از رویاهای خود دست نکشید. زمانی را برای ایده پردازی و تفکر در مورد راه ها و روش های دستیابی به آنها اختصاص دهید. ممکن است در واقعیت موانع زیادی وجود داشته باشد، اما اجازه ندهید هیچ مانعی رویاهای شما را از بین ببرد.

برای رسیدن به رویاهای خود هدف تعیین کنید

بسیاری از مردم فقط در رویاهای خود زندگی می کنند. در واقع سرزمینی خیالی در ذهن خود می سازند و فکر می کنند که تنها با تصور خواسته های خود روزی می توانند آنها را در واقعیت لمس کنند. در حالی که این تصور بسیار اشتباه است. رویاپردازی تنها زمانی می تواند زندگی شما را تغییر دهد که با هدف گذاری همراه باشد. با توجه به رویاهایتان، سعی کنید اهداف کوتاه مدت و بلندمدت قابل برنامه ریزی و دستیابی را تعیین کنید.

از سرزنش خود دست بردارید

یکی از موانعی که شما را از پیشرفت در زندگی باز می دارد، سرزنش های مداوم شما و احساس پشیمانی شدید است. سعی کنید با تمام دستاوردهای تلخ و شیرین گذشته را رها کنید و خود را فردی با توانایی تغییر و رشد بدانید. حتی اگر اشتباهاتی مرتکب شوید که منجر به شکست شما شده است، یک روز باید برای همیشه با احساسات منفی خود خداحافظی کنید و از آنها برای ساختن فردایی بهتر استفاده کنید. باید بدانید که سرزنش نکردن خود یکی از کلیدهای موفقیت است.

همچنین بخوانید:  برای رسیدن به موفقیت باید بی‌خیال ایم موارد شوید

بر ترس های خود غلبه کنید تا زندگی خود را تغییر دهید

تقریباً همه انسان ها ترس های پنهانی دارند که آنها را از تغییر زندگی و کاهش سرعت پیشرفت باز می دارد. سعی کنید این ترس ها را بشناسید، با آنها روبرو شوید و بر آنها غلبه کنید. به عنوان مثال ترس از سخنرانی در جمع یکی از رایج ترین ترس ها در بین افراد است که می تواند فرد را از فرصت های شغلی و تحصیلی زیادی محروم کند. در این شرایط یافتن راهی برای حل این مشکل و کمک گرفتن از افراد حرفه ای مانند روانشناس به شما کمک می کند تا تغییرات بزرگ زندگی خود را احساس کنید و رضایت بیشتری را احساس کنید.

خود را بپذیرید

شما تنها کسی هستید که می توانید تغییر واقعی در زندگی خود ایجاد کنید. پس اولین قدم این است که خود را دوست داشته باشید و بپذیرید. بسیاری از مردم دائماً احساس بیزاری از خود می کنند. این باعث می شود که همه خوبی ها را در جایی غیر از خودشان جستجو کنند و شخصیتی متزلزل را پرورش دهند. این افراد هرگز تغییرات پایداری را در زندگی تجربه نمی کنند و احساس امنیت و آرامش نمی کنند. به یاد داشته باشید که هیچ چیز به اندازه آشتی دادن خود و پذیرش تمام جنبه های سیاه و سفید شخصیت خود به شما در ایجاد یک زندگی رضایت بخش کمک نمی کند.

در لحظه زندگی کنید

بسیاری از ما در انجام کارهای روزانه خود مدام به چیزهای مختلفی فکر می کنیم. این مشکل گاهی آنقدر شدید است که ما از تجربیات لحظه ای کاملا غافل هستیم و چیزی از آن به یاد نمی آوریم. سعی کنید تمرکز و توجه خود را افزایش دهید و از چیزهای کوچک لذت ببرید. توجه به اتفاقات کوچکی مانند آواز خواندن پرنده، احساس نسیم ملایم روی پوست یا احساس گرمای خورشید در یک روز سرد زمستانی به تدریج به شما یاد می دهد که زندگی را در لحظه تجربه کنید و نوعی رضایت عمیق و درونی را تجربه کنید.

به پایان زندگی بیاندیشید

تصور کنید پایان عمر شما نزدیک است، آیا از راهی که طی کرده اید و به این نقطه رسیده اید راضی هستید؟ بیایید لحظه ای به پایان زندگی فکر کنیم. می دانیم که برخی از افرادی که به پایان عمر خود نزدیک می شوند، از اینکه مسیر آرزوهایشان را دنبال نکرده اند، پشیمان هستند. اما ما نمی خواهیم مانند آن افراد باشیم و دوست داریم زمانی که به پایان زندگی خود نزدیک می شویم و به گذشته خود نگاه می کنیم به راهی که رفته ایم راضی باشیم.

سخن پایانی

ما برای هر کاری نیاز به کسب انگیزه داریم حتی برای در دست گرفتن کنترل سرنوشت خود! پس فکر کردن به رویاها و میل به دستیابی به آنها به شما انگیزه می دهد تا دست به کار شوید. اما این تعهد به اهداف است که باعث می شود اتفاقات خوبی در زندگی ما بیفتد. زیرا تعهد این قابلیت را دارد که مانند یک آهنربا عمل کند و چیزهای خوب و مثبتی را که برای شما خوشایند و راضی کننده است جذب کند. پس همین الان شروع کنید و برای ایجاد تغییر در زندگی خود قدم بردارید.

تیم تحریریه خودساخته
تیم تحریریه خودساخته

ما در تیم خودساخته تمام تلاشمان را برای آماده سازی بهترین مطالب میکنیم تا شما عزیزان با محتواهای ما بتوانید سواد و دانش خود را بهبود دهید

به چالش ۵ روزه یادگیری مسیر ثروت بپیوندید

دکتر کاویانی یک دوره آموزشی ۴جلسه ای به نام «مدار ثروت» دارن، در این دوره دکتر کاویانی مسیر ثروتمند شدنی که خودشون طی کردن رو بهتون آموزش میدن.

دوره های دکتر کاویانی
دوره مستر کلاس راکت
دوره علمی مدار ثروت
دوره هک فروش
دوره کسب و کار اینستاگرامی
دوره جامع جهش ثروت

اینستاگرام خودساخته

روزمرگی های دکتر کاویانی

تلگرام خودساخته

مطالب انگیزشی روزانه

اگه لذت بردی برای دوستات از طریق این دکمه ها بفرست.

همیشه پیگیر آموزش باش

دوره های رایگان

دیدگاه

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود