معایب رویکرد ارزان خریدن همه چیز در زندگی

صرفه جویی

ترنت هم (Trent Hamm) مالک سایت The simple dollar می گوید: “بعد از خرید مواد غذایی برای خانه، داشتم به وسیله نقلیه خود بنزین می زدم، که کار طبیعی هم بود. مشکل اینجا بود که من حدود پنج مایل رانندگی کرده بودم تا بنزین را کمی ارزان‌تر تهیه کنم. همان‌طور که ایستاده بودم، متوجه شدم که نیمی از شهر را رانندگی کرده‌ام تا شاید ۲ دلار در مصرف بنزین صرفه‌جویی کنم. آیا ارزش 2 دلار بیشتر از زمانی بود که تا اینجا صرف رانندگی کردم؟ اینجا بود که فکر کردم دارم به جای صرفه جویی رویکرد ارزان تمام کردن همه چیز را پی می گیرم.

 

صرفه جویی

حساب و کتاب هزینه های زندگی

اقتصادی بودن در مقابل ارزان خریدن

در حالی که تفاوت بین صرفه جویی و ارزان بودن ممکن است شهودی باشد، اینکه بدانیم هر یک از آنها چیست و تفاوت آنها چیست نیز مفید است. صرفه جویی صرفاً به معنی صرفه اقتصادی یا کارآمد بودن پول شما است. وقتی صرفه جویی می کنید، سعی می کنید به نتایج باکیفیت ادامه دهید، اما سعی می کنید این کار را با هزینه کمتر انجام دهید. نصب وسایل برقی کم مصرف مقرون به صرفه است. درست کردن وعده های غذایی برای خود در خانه زمانی که فقط با خانواده خود غذا می خورید مقرون به صرفه است. اتخاذ عادات روزانه که با هزینه کمتر شادی را به ارمغان می آورد نیز صرفه جویی به حساب می آید.

این در حالی است که رویکرد ارزان تمام کردن زمانی اتفاق می افتد که انگیزه اقتصادی یا کارآمد بودن پول شما منجر به نتایج منفی برای سایر چیزهایی که در زندگی به آنها اهمیت می دهید خواهد شد. این رویکرد زمانی اتفاق می افتد که انگیزه شما برای پس انداز شروع به تأثیرگذاری بر روابط دوستانه یا ایجاد استرس مدیریت زمان در شما می شود. این موضوع زمانی اتفاق می‌افتد که کاهش هزینه‌ها انجام کارهای عادی را سخت‌تر می‌کند و شما از این تغییر خوشحال نیستید.

صرفه جویی فوق العاده بوده و یک ابزار مالی است که هر یک از ما در اختیار داریم تا به ما در دستیابی به اهداف مالی کوتاه مدت و بلند مدت کمک کند. اما رویکرد ارزان تمام کردن خوب نیست. وقتی هزینه صرف پول کمتر را با فداکردن زمان، روابط و رفاه ذهنی خود می پردازیم، صرفاً برای داشتن یک زندگی سالم و همه جانبه هزینه زیادی را پرداخته ایم که ارزشش را ندارد.

همچنین بخوانید:  چکار کنیم تا مغزمان ایده های بهتری تولید کند؟

صرفه جو باشید اما نه به قیمت ارزان تمام کردن همه چیز

رویکرد ارزان بودن چقدر می تواند برای شما هزینه داشته باشد؟ گفتن یک “نه” محکم به دوستان می تواند به دوستی ها آسیب برساند. یک دوستی خوب شامل تعادل است. گاهی اوقات، کارهایی را انجام می‌دهید که خودتان انتخاب می‌کنید و این می‌تواند صرفه‌جویانه باشد. گاهی اوقات کارهایی را انجام می دهید که دوستتان انتخاب می کند و ممکن است گران باشد. هنگامی که آنها چیزهای گران قیمتی را پیشنهاد می کنند فقط باید “نه” بگویید و وقتی چیزهای مقرون به صرفه ای پیشنهاد می کنند پاسخ شما باید “بله” باشد.

برای مثال، یکی از قدیمی‌ترین دوستان من عاشق پیاده‌روی و بازی‌های رومیزی است که هر دوی اینها فعالیت‌های بسیار مقرون‌به‌صرفه هستند، اما همچنین ذائقه بیرون رفتن برای غذاهای فانتزی را دارد. این موضوع ایرادی ندارد چون بین کارهای او تعادل وجود دارد.

اگر متوجه می‌شوید که یک دوستی گران‌قیمت با کسی دارید، زیرا وی همیشه حول محور چیزهای گران‌قیمت می گردد، چیزهای ارزان‌تری را به عنوان تعادل پیشنهاد کنید. دوست شما ممکن است به طرز شگفت آوری از آن لذت ببرد. علاوه بر این، متوجه خواهید شد که آیا این شخص دوستی است که از مصاحبت شما لذت می برد یا یک آشنا که فقط از فعالیت گران قیمت لذت می برد. این موضوع ممکن است فرق یک دوستی واقعی و یک دوستی غیر واقعی را به شما نشان دهد.

 

صرفه جویی هدفمند

صرفه جویی هدفمند

مضایقه می تواند به روابط آسیب برساند

این بدان معنا نیست که همیشه باید وقتی با دیگران هستید خرج کنید. بلکه به این معنی است که باید تعادل سالمی بین به حداقل رساندن هزینه ها و به حداکثر رساندن سرگرمی وجود داشته باشد. به عنوان مثال، داشتن یک مهمانی شام عالی است، اما ارزان ترین غذای اصلی را که فکرش را می کنید سرو نکنید. در عوض، چیزی را ارائه دهید که مهمانان واقعاً از آن لذت ببرند. مجبور نیستید گران‌قیمت ترین چیز ممکن را تهیه کنید، اما چیزی خوشمزه و دلپذیر با مواد خوب تهیه کنید. با این کار مهمانان شما احساس خوبی داشته و از کار شما استقبال خواهند کرد و شما همچنان صرفه جو باقی می مانید.

همچنین بخوانید:  فرصت های کسب درآمد و درآمدزایی تمومی ندارن

صرف زمان زیاد برای پس انداز کمی پول می تواند باعث استرس شود

یکی از وسوسه‌هایی که صرفه‌جویی را به سمت ارزانی می برد، میل به سرمایه‌گذاری زمان و انرژی زیاد برای چیزی است که در زمان و هزینه زیادی صرفه‌جویی نمی‌شود. به طور کلی، اگر برای پروژه‌ای صرفه‌جویانه زمان می‌گذارید که شادی را برای شما به ارمغان نمی‌آورد و به ازای هر ساعت از زمان سرمایه‌گذاری شده پول قابل توجهی پس انداز نمی‌کنید، احتمالاً ارزش انجام آن را ندارد. این موضوع به ویژه زمانی صادق است که شما شروع به احساس استرس در مورد نداشتن زمان کافی برای چیزهای مهم زندگی خود می کنید.

پیدا کردن سرگرمی های ارزان قیمت یا حتی سرگرمی هایی که می توانند در هزینه شما صرفه جویی کنند بسیار خوب است، اما این چیزها قبل از هر چیز سرگرمی هستند.

به دنبال بردهای بزرگ بروید

وقتی می‌خواهید هزینه‌ها را کاهش دهید، می‌توانید به راحتی روی سودهای کوچک متمرکز شوید، به خصوص اگر آنها به طور مکرر تکرار شوند. اگر بتوانید یک ربع در روز از هزینه های خود را با تلاش اندک و بدون هیچ گونه عیب و ایرادی کاهش دهید، بسیار خوب است. جایی که این کار می تواند از مرز ارزانی عبور کند، زمانی است که نگران سودهای کوچکتر و کوچکتر، به ویژه سودهای یکباره هستیم. در مورد تصمیم به دور انداختن یک کالای 1 دلاری و جایگزینی آن با چیز بهتر نگران نباشید چون استرس ناشی از این تصمیم بسیار پرهزینه تر است.

اگر متوجه شدید که نگران هزینه های اندک هستید، به اندازه واقعی پس انداز و مدت زمان سرمایه گذاری برای به دست آوردن آن فکر کنید و صادقانه از خود بپرسید که آیا ارزش آن را دارد یا خیر. اگر درباره پس انداز کوچک یا حتی یک پس انداز متوسط ​​با سرمایه گذاری زمانی استرس دارید، آن را رها کنید. به پیروزی های بزرگ فکر کنید و روی پیروزی های کوچک متمرکز نشوید.

همچنین بخوانید:  9 راهکار برای ارتقای سلامت جسمی و روحی کارمندان

از صرفه جویی برای رسیدن به اهداف خود استفاده کنید

اکثر مردم از صرفه جویی به عنوان ابزارهای رسیدن به اهداف زندگی مانند چیزهایی مثل پرداخت بدهی یا پس انداز برای بازنشستگی استقبال می کنند. با این حال، نباید فراموش کرد که چرا آن اهداف را می خواهید. چیزهایی مانند یک خانه خوب یا آزادی انتخاب شغل یا یک بازنشستگی مطمئن برای شما ایجاد شادی و رضایت دارند. اما بر عکس، ارزان بودن اغلب استرس، روابط آسیب دیده و تأثیرات منفی بر سلامتی به همراه دارد.

اگر یک انتخاب مقتصدانه یک برد واضح به حساب نمی آید، آن را انجام ندهید. اگر به اندازه کافی معایب دارد که احساس استرس می کنید، تأثیر منفی بر یک رابطه می گذارید، یا احساس نگرانی و مشغله دارید، ارزشش را ندارد، به خصوص زمانی که فقط یک گام کوچک به سمت هدف شما ایجاد می کند.

نکته دیگر این است که صرفه جویی به خودی خود مفید نیست. در حالی که صرفه جویی در پول همیشه عالی است، اگر صرفاً آن را صرف چیز دیگری کنید که غیرضروری است، پیشرفت نمی کنید. صرفه جویی باید به شما در رسیدن به اهدافتان کمک کند.

سخن آخر

صرفه جویی صرفاً به معنی صرفه اقتصادی یا کارآمد بودن پول شما و یک ابزار قدرتمند برای اهداف مالی است اما رویکرد ارزان تمام کردن همه چیز، زمانی اتفاق می افتد که انگیزه اقتصادی یا کارآمد بودنی که پول باید ایجاد کند شروع به نتایج منفی برای سایر چیزهای زندگی شما کند.

به چالش ۵ روزه یادگیری مسیر ثروت بپیوندید

دکتر کاویانی یک دوره آموزشی ۴جلسه ای به نام «مدار ثروت» دارن، در این دوره دکتر کاویانی مسیر ثروتمند شدنی که خودشون طی کردن رو بهتون آموزش میدن.

دوره های دکتر کاویانی

دوره مستر کلاس راکت
دوره علمی مدار ثروت
دوره هک فروش
دوره کسب و کار اینستاگرامی
دوره جامع جهش ثروت

اینستاگرام خودساخته

روزمرگی های دکتر کاویانی

تلگرام خودساخته

مطالب انگیزشی روزانه

اگه لذت بردی برای دوستات از طریق این دکمه ها بفرست.

همیشه پیگیر آموزش باش

دوره های رایگان

دیدگاه

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود