28 نکته برای مصاحبه کاری ایده آل

مصاحبه کاری

راهنمای جامع مصاحبه کاری

دعوت شدن به مصاحبه کاری یکی از مهم ترین مراحل برای به دست آوردن شغل است. اغلب افراد هنگامی که روز مصاحبه فرا می رسد دچار اضطراب می شوند و نمی توانند احساسات خود را کنترل کنند. متاسفانه همین اتفاق باعث می شود تا عصبی و نگران به نظر برسند و نتوانند توانمندی های خود را به خوبی نشان دهند.

مصاحبه بخشی جدایی ناپذیر از زندگی ما انسان ها است، بنابراین قطعا در زندگی خود بارها و بارها با آن مواجه خواهیم شد. شاید شما هم شنیده اید که برخی از افراد می گویند که ما همیشه مصاحبه های کاری خود را خراب می کنیم و موقعیت های شغلی خود را از دست می دهیم.

جالب است که اغلب این افراد از لحاظ توانایی نیز در سطح بالایی قرار دارند، پس چه چیزی باعث می شود که آن ها نتوانند نتیجه مطلوب را در مصاحبه های کاری به دست آورند؟ جواب این سوال خیلی ساده است آن ها با تکنیک های مصاحبه آشنا نیستند. موفق شدن در مصاحبه یک مهارت است. بیشتر افراد متاسفانه هرگز کاری برای تقویت این مهارت نمی کنند. از طرف دیگر  زبان بدن یکی دیگر از موارد مهمی است که می تواند در نتیجه مصاحبه تاثیر گذار باشد اما کمتر کسی است که به آن توجه کافی داشته باشد.

با توجه به اهمیت موضوع بر آن شدیم تا در این مقاله یک راهنمای جامع مصاحبه کاری برای شما آماده کنیم. اگر قرار است به زودی یک مصاحبه کاری داشته باشید توصیه می کنیم حتما تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 

مصاحبه کاری

چطور مصاحبه کاری موفقی داشته باشیم

بیشتر افراد فکر می کنند که برای موفقیت در یک مصاحبه کاری تنها داشتن  یک رزمه طولانی و سوابق درخشان کافی است. در حالی که موفقیت در مصاحبه شغلی به فاکتورهای بسیار زیادی وابسته است. برخی از این فاکتورها عبارتند از:

 

 • داشتن هدف

اگر از افرادی که به مصاحبه کاری می روند بپرسید هدف شما چیست، اغلب آن ها جواب می دهند که کسب جایگاه شغلی مورد نظر. واقعیت این است اگر شما هم جزو این افراد هستید بهتر است همین حالا اهداف خود را تغییر دهید.

درست است که به دست آوردن شغل یکی از هدف های مهم است، اما نباید تنها هدف شما باشد. گاهی اوقات برخی از مصاحبه های کاری باعث می شوند که شما ارتباطات خود را قوی کنید. حتی در صورتی که در مصاحبه کاری موفق نشوید ممکن است به شرکت ها و سازمان های دیگر جهت همکاری معرفی شوید. بنابراین به مصاحبه کاری به چشم یک تجربه نگاه کنید و در هر صورتی خود را برنده بدانید.

 

 • خودتان باشید

اگر می خواهید یک مصاحبه کاری موفق داشته باشید خود واقعی تان باشید. نیازی نیست توانایی ها و مهارت های خود را بیشتر از چیزی که هست نشان دهید. از طرف دیگر تواضع بیش از اندازه هم خوب نیست. اجازه دهید خیلی ساده به شما بگوییم که خودتان باشید، نه بیشتر و نه کمتر

 

 • نترسید

هیچ چیزی برای ترسیدن وجود ندارد. واقعیت این است که با موفق نشدن در مصاحبه کاری دنیا به آخر نمی رسد. شما فرصت این را خواهید داشت که در مصاحبه های کاری زیادی شرکت کنید. پس  با اعتماد به نفس کافی در مصاحبه حاضر شوید و به نتیجه مصاحبه اصلا فکر نکنید. برای غلبه بر ترس کافی است که به خودتان باور داشته باشید. به خود یادآوری کنید که شما توانایی انجام هر کاری را دارید.

 

 • قدرت نمایی نکنید

هرگز فراموش نکنید که شما در مصاحبه کاری می توانید در مورد توانایی ها و مهارت های خود صحبت کنید اما قرار نیست که قدرت نمایی کنید. شما باید تمام تلاش خود را بکنید تا اثرگذار باشید اما این کار را نمی توانید مصاحبه کاری را به عرصه قدرت نمایی خود تبدیل کنید. در اغلب موارد این به مزاج خیلی از کارفرمایان خوش نمی آید.

 

 • صبور باشید

برخی از افراد بعد از عدم موفقیت در مصاحبه های کاری، انگیزه و اشتیاق خود را از دست می دهند. از آن جایی که این افراد از قبل خود را بازنده می دانند دیگر برای کسب جایگاه شغل مورد نظر خود تلاش نمی کنند. در حالی که شما باید صبور باشید. کمتر کسی وجود دارد که در اولین مصاحبه کاری خود موفق شده باشد.

برای حضور در مصاحبه های کاری در خودتان انگیزه ایجاد کنید و به گذشته فکر نکنید. نفس عمیق بکشید و سعی کنید بهترین خودتان باشید.

 

نکات تاثیرگذار برای مصاحبه کاری خوب

هرچند  هر مصاحبه کاری منحصر به فرد است و برای آماده شدن برای جلسات مصاحبه باید نکات خاصی را در نظر گرفت، اما در ادامه برای شما مجموعه ای از نکات تاثیرگذار را جمع آوری کرده ایم که به شما کمک خواهد کرد تا در مصاحبه های کاری خود موفق باشید.

 

 • آراسته باشید

همان طور که می دانیم لباس در ارتباط فردی و اجتماعی بسیار تاثیر گذار است. هرچند همه ما می دانیم که لباس زیبا نشان آدمیت نیست، اما تا حد زیادی نشان دهنده شخصیت ما است.

اگر شما برای جذب یک  موقعیت کارمندی در یک اداراه برای مصاحبه می روید و لباسی که انتخاب کرده اید اسپورت است، باید بگوییم که از همین الان مطمئن باشید که این کار را به دست نخواهید آورد. بهترین گزینه برای روز مصاحبه، کت و شلوار برای آقایان و مانتو و روسری ساده برای بانوان است. باور کنید نیازی به پوشیدن لباس های پر زرق و برق نیست و فقط کافی است که لباس شما تمیز و اتو شده باشد.

البته در صورتی که کارفرمایان شما دولتی نباشند می توانید از لباس های اسپورت برای روز مصاحبه استفاده کنید، البته منظور ما از اسپورت، لباس هایی با رنگ جیغ، شلوارهای تنگ و بلوز یقه باز نیست. سعی کنید در عین سادگی، هارمونی را در لباس هایتان حفظ کنید و یکدست و مرتب به نظر بیایید.

 

 • رزومه خود را به همراه داشته باشید

هرچند دعوت به مصاحبه کاری زمانی انجام می شود که رزمه شما مورد تایید قرار گرفته باشد، اما روز مصاحبه هم رزمه خود را به همراه داشته باشید. حتی می توانید موارد دیگری را به رزمه اضافه کنید و در صورت نیاز به عنوان برگ برنده رو کنید.

 

 • خودتان را برای سخت ترین سوالات آماده کنید

قبل از این که به مصاحبه کاری بروید تمام سوال های احتمالی را بر روی یک کاغذ بنویسید و سپس سعی کنید به آن ها جواب بدهید. این کار به شما کمک خواهد کرد تا هنگام مصاحبه تسلط بیشتری بر سوالات داشته باشید و با اعتماد به نفس پاسخ بدهید. بعضی از سوالات رایج در مصاحبه ها عبارتند از:

هدف شما از همکاری با ما چیست؟

شما چگونه می توانید به رشد ما کمک کنید؟

میزان حقوق درخواستی شما چقدر است؟

مهارت و توانایی های شما چیست؟

چرا باید شما را انتخاب کنیم؟

 

 • در مورد حقوق خود واضح صحبت کنید

متاسفانه یکی از ترفندهای اشتباه برای به دست آوردن شغل، درخواست حقوق پایین است. اگر از شما در مورد حقوق سوال پرسیده می شود، هرگز نگویید که نظری ندارم. بهترین پاسخ برای این سوال است که با توجه به وظایفی که برای شما در کار موردنظر تعریف شده است و میزان مهارت ها و توانایی های خود عاقلانه ترین جواب را بدهید.

اگر تمایل به دریافت حق و حقوق خاصی مانند بیمه و سنوات را دارید همان ابتدا مطرح کنید. واقعیت این است که جنگ اول برای حقوق همواره به از صلح آخر است. البته این جنگ را در نهایت ادب و احترام باید جلو ببرید.

مصاحبه کاری

 • دروغ نگویید

کلید موفقیت در مصاحبه های کاری داشتن صداقت است. داشتن صداقت باعث می شود تا فرد مصاحبه گر به شما اعتماد کند. البته نگفتن دروغ به معنای گفتن همه چیز نیست. سعی کنید تنها به سوال هایی پاسخ دهید که از شما پرسیده می شود  و از ارائه اطلاعات اضافی که می تواند برای شما یک امتیاز منفی به شمار رود اجتناب کنید.

 

 • به مصاحبه کاری تنها بروید

روز مصاحبه با خود لشکر کشی نکنید. یکی از اشتباهات رایجی که بیشتر افراد انجام می دهند این است که با خانواده و یا دوستان نزدیک خود به مصاحبه می روند. فراموش نکنید که شما فرد بالغی هستید و می خواهید به دیگران نشان دهید که می توانید از پس مسئولیت های خود برآیید. رفتن شما با دیگران به مصاحبه نشان خواهد داد که شما به اندازه کافی نمی توانید شرایط بحرانی را مدیریت کنید و نیاز به حمایت دیگران دارید.

 

 • اطلاعات لازم را جمع آوری کنید

یکی از نکات مهمی که می تواند به شما کمک کند تا در مصاحبه کاری خود موفق شوید این است که در مورد سازمان و یا شرکتی که برای مصاحبه به آن دعوت شده اید اطلاعات لازم را جمع آوری کنید.

هرچقدر شما درباره آن ها بیشتر بدانید، راحت تر خواهید توانست که با آن ها ارتباط برقرار کنید. حتی اگر امکان این را دارید در مورد فرد مصاحبه کننده پرس و جو کنید تا نسبت به شخصیت او پیش زمینه ای در زهن خود داشته باشید.

 

 • دیر نکنید

اگر روز مصاحبه نتوانید سروقت در محل مصاحبه حاضر شوید این یک امتیاز بسیار منفی برای شما خواهد بود. بنابراین حتما از قبل، زمان مورد نیاز برای رسیدن از محل سکونت خود به محل مصاحبه را محاسبه کنید تا بتوانید زمان تقریبی خروج از منزل را برآورد کنید. البته ما به شما توصیه می کنیم که کمی زودتر از آن زمانی که برآورد کرده اید از منزل خارج شوید، زیرا حادثه خبر نمی کند و ممکن است در مسیر شما تصادفی رخ داده باشد که باعث به وجود آمدن ترافیک سنگینی شود. اگر شما از منزل زودتر خارج شده باشید به راحتی می توانید این زمان از دست رفته را جبران کنید.

 

 • تلفن خود را خاموش کنید

بزرگترین اشتباهی که می توانید انجام دهید این است که فراموش کنید تلفن خود را هنگام مصاحبه کاری  خاموش کنید. اگر در حین مصاحبه تلفن شما زنگ بخورد و یا پیامکی دریافت کنید نه تنها تمرکز خود را از دست خواهید داد، بلکه باعث خواهد شد تا فرد مصاحبه کننده این برداشت را بکند که شما به اندازه کافی به این جلسه اهمیت نمی دهید. از طرف دیگر تا جایی که می توانید قبل از مصاحبه از پاسخ به تلفن های غیر ضروری اجتناب کنید، زیرا ممکن است شنیدن خبری ناخوشایند باعث ایجاد تشویش و ناراحتی در شما شود.

 

 • در مورد کارفرمایان قبلی خود بد نگویید

اگر از شما در مورد کارفرمایان قبلی سوال می شود حتما در حیطه احترام پاسخ بدهید. از بدگویی درباره آن ها پرهیز کنید. سعی کنید موضوع صحبت را به توانایی های خود برگردانید و علاقه مندی خود را برای شروع در کار جدید نشان دهید.

 

 • عصبانی نشوید

اگر روند مصاحبه مطابق میل شما نبود هرگز عصبانی نشوید. در مورد سوالاتی که دوست ندارید واکنش های سریع از خود نشان ندهید. برای پاسخ دادن به سوالات می توانید از مکث سه ثانیه ای استفاده کنید. شاید سه ثانیه زمان کوتاهی به نظر برسد ولی فرصت کافی در اختیار شما می گذارد تا بتوانید تمرکز کنید.

ممکن است فرد مصاحبه گر به صورت عمدی از شما سوالاتی بپرسد که باعث خشم شما شود تا  نحوه رفتار شما را در شرایط حساس مورد ارزیابی قرار دهد.

 

 • لوازم اضافه با خود به همراه نداشته باشید

داشتن وسایل اضافه و غیرضروری می تواند باعث کاهش تمرکز شما شود. بنابراین تنها لوازم ضروری را به همراه داشته باشید. برخی از وسایلی که می توانید با خود به همراه داشته باشید عبارتند از: خودکار،  مدارک تحصیلی، یک نسخه پرینت شده از رزمه، مدارک شناسایی و کارآموزی ها

 

 • شب قبل از مصاحبه کاری  خوب بخوابید

طبق تحقیقات انجام شده بی خوابی نقش به سزایی در کاهش تمرکز دارد. همچنین بی خوابی می تواند حافظه ما را تحت تاثیر قرار دهد و ما را در به یاد آوردن برخی جزئیات دچار مشکل کند. یک جمله معروف وجود دارد که می گوید رانندگی بعد از یک شب بی خوابی به همان اندازه خطرناک است که رانندگی در هنگام مستی.

به همین خاطر شب قبل از مصاحبه سعی کنید تا دیر وقت بیدار نمانید. کمی زودتر از همیشه بخوابید. اگر احساس می کنید که استرس دارید و خوابتان نمی برد از دمنوش های آرام بخش استفاده کنید.

 

 • در پایان مصاحبه کاری در مورد مراحل بعدی سوال کنید

زمانی که مصاحبه کاری شما به پایان رسید از فرد مصاحبه کننده تشکر کنید و در مورد مراحل بعدی سوال بپرسید. در اغلب موارد نتیجه مصاحبه به صورت تلفنی و یا از طریق ایمیل به شما اعلام می شود.

 

 • مثبت اندیش باشید

اگر مدام در ذهن خود جملات منفی را تکرار کنید تنها چیزی که برایتان اتفاق خواهد افتاد حوادث ناگوار خواهد بود. مثبت اندیشی برای افراد زیادی ممکن است کلیشه به نظر بیاید در حالی که تاثیر شگرفی می تواند در افزایش اعتماد به نفس شما داشته باشد. مدام با خود تکرار کنید که به اندازه کافی برای به دست آوردن این موقعیت شغلی توانمند هستید و همه چیز مطابق میل شما پیش خواهد رفت.

 

چطور در مصاحبه کاری عالی به نظر برسیم؟

یکی از مهم­ترین فاکتورهایی که به شما کمک می­کند تا در یک مصاحبه کاری عالی به نظر برسید این است که به زبان بدن خود توجه کنید. برخی از افراد زمان زیادی را برای آماده کردن مطالبی صرف می کنند که ممکن است در روز مصاحبه نیاز باشد تا در مورد آن­ ها صحبت کنند، اما از توجه به زبان بدن خود غافل می­ شوند. همین امر باعث می شود که نتایج مطلوبی را به دست نیاورند.

از آن جایی که اولین برخورد نقش تعیین کننده ای در نتیجه مصاحبه دارد، در ادامه برای شما مجموعه ای از بایدها و نبایدهایی را گردآوری کرده ایم که لازم است در مورد زبان بدن بدانید.

مصاحبه کاری

 • با اعتماد نفس گام بردارید

شاید شما هم افرادی را دیده اید که بسیار شل راه می روند، قطعا در نگاه اول تصویر خوشایندی از آن ها در ذهن شما نقش نمی بندد. اگر شما هم می خواهید در نگاه اول، نظر دیگران را به خود جلب کنید باید با قامتی راست و گام های استوار قدم بردارید.

برای این که بتوانید با اعتماد به نفس به راه بروید کافی است پشت خود را صاف نگه دارید و شانه های خود را به عقب بدهید. شاید در ابتدا کمی دشوار به نظر برسد  اما با تمرین و تکرار آن را به خوبی یاد خواهید گرفت.

 

 • محکم دست بدهید

از دست دادن نترسید. روانشناسان معتقد هستند که از نحوه دست دادن افراد می توان به شخصیت آن ها پی برد. باور عمومی این است، افرادی که با سرانگشتان خود و یا شل دست می دهند افراد قابل اعتمادی نیستند.

یکی از بهترین روش هایی که به شما کمک می کند تا عالی به نظر برسید این است که قوی و محکم دست بدهید. سعی کنید طوری دست بدهید که کل دست طرف مقابل را در دستان خود داشته باشید. از نگه داشتن دست افراد برای طولانی مدت اجتناب کنید. همچنین در صورتی که احساس کردید دستان شما عرق کرده است و یا خیس است قبل از دست دادن آن را خشک کنید.

 

 • ارتباط چشمی برقرار کنید

اگر می خواهید که فرد مصاحبه کننده را تحت تاثیر قرار بدهید سعی کنید با او در سطح قابل قبولی ارتباط چشمی  برقرار کنید. اگر از نگاه کردن به او طفره بروید این حس ایجاد می شود که شما به اندازه کافی اعتماد به نفس ندارید.

برقرار کردن ارتباط چشمی یک مهارت است که همه افراد به یادگیری آن نیاز دارند. برخی از افراد متاسفانه زل زدن و خیره شدن را با برقرار کردن ارتباط چشمی اشتباه می گیرند. در حالی که خیره شدن یکی از اشتباهات بزرگ ارتباطی است که می تواند باعث رنجش طرف مقابل شود. ارتباط چشمی شما باید به حدی باشد که طرف مقابل احساس کند که به طور کامل به او توجه دارید.

 

 • به حرکت دست هایتان توجه کنید

یکی از بهترین راه های تاثیرگذاری در دیگران کمک گرفتن از دستان است. در یکی از تحقیقاتی که صورت گرفته است مشخص شد حرکات دست اگر به صورت صحیح به کار رود تا ۶۰ درصد ارزش پیام ما را افزایش می دهد.

اگر شما نیز می خواهید که تاثیر کلام خود را افزایش دهید حتما به حرکات دستان خود دقت کنید. اگر در این زمینه نیاز به کمک دارید کافی است به دستان سخنرانان موفق هنگام صحبت کردن دقت کنید. آن ها از دست های خود برای تایید گفته هایشان کمک می گیرند اما هرگز آن را بیش از اندازه بلند نمی کنند و از دستان خود برای پوشاندن چهره استفاده نمی کنند.

 

 • لبخند بزنید

یک لبخند ملایم می­تواند تاثیر مثبت و بسیار خوبی در روند مصاحبه داشته باشد. برخی از افراد فکر می کنند که هر چقدر جدی تر در جلسات مصاحبه ظاهر شوند، می­ توانند تاثیر بیشتری در دیگران بگذارند، درحالی که این طور نیست.

لبخند زدن نه تنها اعتماد به نفس شما را نشان می دهد بلکه باعث ایجاد نشاط در گفتگو نیز می شود. البته منظور ما دقیقا یک لبخند ملایم و ملیح است و نه خنده های بلند و نا به جا.

 

 • دست به جیب نشوید

ببشتر افراد عادت دارند که هنگام صحبت کردن دست خود را در جیب می گذارند. گذاشتن دست ها در جیب در برخورد اول می تواند نشان دهنده عدم تمایل و بی میلی شما نسبت به مصاحبه باشد. پس در صورتی که می خواهید اشتیاق خود را برای به دست آوردن شغل نشان دهید، دست های خود را در جیب نگذارید.

البته توجه به این نکته مهم است که گذاشتن دست در جیب از نظر عموم مردم به معنای غرور و استرس است، پس حتما هنگام شروع مصاحبه و یا در حین مصاحبه از گذاشتن دست در جیب خود خودداری کنید.

 

 • از عطرهای خیلی تند استفاده نکنید

اگر قرار است به یک مصاحبه کاری بروید حتما از عطر استفاده کنید، زیرا رایحه ها و بوها تاثیر بسیار خوشایندی در دیگران دارند. البته باید در انتخاب عطر خود دقت کافی داشته باشید، عطرهای تند می توانند باعث ایجاد سردرد در دیگران شوند. به همین علت روزی که قرار است به مصاحبه کاری بروید سعی کنید از عطرهای ملایم استفاده کنید.

 

 • به نحوه نشستن خود دقت کنید

سعی کنید از انداختن پاها بر روی یکدیگر اجتناب کنید. اما اگر جزو افرادی هستید که هنگام نشستن پاهای خود را روی یکدیگر می اندازید باید پاهای خود را از روی مچ روی یکدیگر بیاندازید تا هنگام جابجایی، پاها  بیش از حد جلب توجه نکند.

روی صندلی نیز کاملا صاف و بدون خمیدگی بشینید. به حالت شانه های خود دقت کنید که افتاده نباشند. برای راحتی بیشتر می توانید به پشتی صندلی تکیه بدهید اما هرگز لم ندهید. نحوه نشستن شما نشان دهنده میزان هوش و اعتماد به نفس شما است.

 

جمع بندی

مصاحبه کاری اتفاق  مهمی است که ممکن است در طول زندگی انسان بارها پیش بیاید. متاسفانه برخی از افراد به دلیل این که به درستی نمی دانند در روز مصاحبه باید چه کار بکنند، موقعیت های شغلی زیادی را از دست می دهند.

ما در این مطلب با بیان  نکات تاثیرگذار برای مصاحبه کاری سعی کردیم تا به شما یاد بدهیم که چطور در مصاحبه کاری موفق شوید. اگر چه ممکن است یادگیری این نکات مستلزم تمرین و تکرار باشد اما مطمئن باشید نتیجه ای که به دست خواهید آورد بسیار عالی خواهد بود.

شما برای داشتن یک مصاحبه کاری موفق به چه مواردی دقت می کنید؟ به نظر شما اشتباهات غیرقابل جبران در مصاحبه کاری چیست؟ نظرات و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

حتی اگر مصاحبه کاری خوبی نداشتید شما همیشه میتونید کسب و کار خودتون رو استارت بزنید با شرکت در دوره کارآفرینی ما یاد میگیرید که چطور یک کسب و کار موفق راه اندازی کنید.

 

اینستاگرام خودساخته

روزمرگی های دکتر کاویانی

تلگرام خودساخته

مطالب انگیزشی روزانه

اگه لذت بردی برای دوستات از طریق این دکمه ها بفرست.

همیشه پیگیر آموزش باش

دوره های رایگان

دیدگاه

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت لینک دانلود