11 راهکار مهم برای استفاده بهتر از زمان های مرده

11 راهکار مهم برای استفاده بهتر از زمان‌های مرده

وقتی منتظر چیزی یا کسی هستید، انگار زمان از حرکت باز می‌ایستد. هر چقدر انتظارتان طولانی‌تر شود، بی‌حوصله‌تر خواهید شد و حتی ممکن است به خاطر روحیه بدی که دارید، تمام روزتان را از دست بدهید. همه‌ی افراد چنین شرایطی را تجربه کرده‌اند؛ اما گاهی می‌توانید از قبل پیش‌بینی کنید که قرار است منتظر بمانید و میتوانید حداکثر استفاده را از زمان های مرده داشته باشید.

لازم است نگرش‌تان را نسبت به زمان انتظار تغییر دهید و به کارهای مثبتی فکر کنید که می‌توانید در این مواقع انجام دهید. اکنون چند ایده کاربردی ارائه می‌دهیم که امتحان کردن آن‌ها ارزشمند است. بار دیگر که مجبور شدید منتظر بمانید، آن‌ها را به کار ببندید تا زمان انتظار سریع‌تر سپری شود و شما هم بتوانید مدیریت زمان های مرده خود را بدست بگیرید.
حتما در این موقعیت‌هایی گیر افتاده‌اید؛ وقتی به‌موقع به مطب دکتر می‌رسید اما متوجه می‌شوید چند نفر دیگر که قبل از شما نوبت داشته‌اند، هنوز در صف انتظار هستند؛ ساعات زیادی در فرودگاه منتظر می‌مانید، اما اعلام می‌کنند پرواز تأخیر دارد یا ساعتش تغییر کرده است؛ کار پیش ‌پا افتاده‌تان در بانک یا اداره‌ی پست، چند ساعت طول می‌کشد.
اگر پدر یا مادر هستید، احتمالا به خاطر فعالیت‌های مختلف مربوط به فرزندانتان (مانند شرکت در تمرین فوتبال، کلاس شنا، کلاس پیانو و…) زمان‌های انتظارِ از پیش برنامه‌ریزی‌شده دارید. وقتی مشغله‌ی زیادی دارید و تحت‌ فشار هستید، حتی انتظارِ کوتاه نیز برایتان سخت خواهد بود. هر زمانی که منتظر می‌مانید، دقیقه‌ای است که هدر می‌رود و دیگر هم بر نمی‌گردد.
اگر برنامه‌ای برای استفاده از «زمان انتظار» نداشته باشید، احتمالا خسته‌کننده‌ترین زمان خواهد بود؛ اما با کمی برنامه ریزی می‌توانید از این زمان، بهترین بهره را ببرید و به زمانی پُربار تبدیل کنید، حتی گاهی با کمال تعجب می‌بینید که عاشق این زمان‌های انتظار هستید.

راهکارهایی که به شما کمک می‌کند از زمان های مرده روزانه بیشترین بهره را ببرید

با استفاده از راهکارهای زیر می توانید از زمان های مرده روزانه مانند زمان انتظار بهترین بهره را ببرید:

1. از زمان های مرده برای رفع استرس و تمدد اعصاب استفاده کنید

با گوشی‌تان بازی کنید، سری به فضای مجازی بزنید، ایمیل‌هایتان را چک کنید. مجله بخوانید. کتاب مورد علاقه‌تان را همراه داشته و خود را با آن سرگرم کنید. به موسیقی یا پادکست گوش دهید. در حقیقت، در زمان‌های انتظار به طور آگاهانه استراحت و تفریح کنید، نه این‌که تمام این کارها را تنها به خاطر بی‌حوصله بودنتان انجام دهید.

همچنین بخوانید:  در زندگی هدفی ندارم؟ چیکار کنم؟

2. برای مابقی روزتان برنامه‌ریزی کنید

گاهی آن‌قدر سرمان شلوغ است که اغلب به خطر سرگردانی زیاد به بن‌بست می‌رسیم. در زمان انتظار لیستی از کارهای واجب تهیه کنید و روزتان را طوری اولویت‌بندی یا سازماندهی کنید که بعد از اتمام زمان انتظار، به بهترین نحو ممکن به مابقی کارهایتان برسید.

3. در زمان های مرده به تماس‌های تلفنی‌تان رسیدگی کنید

در طول هفته آن‌قدر مشغول هستید که نمی‌توانید به دوستان و اقوامتان تلفن بزنید؟ آخر هفته‌ها نیز احساس تنبلی و خواب‌آلودگی می‌کنید و حوصله ندارید تلفن را بردارید و جویای حال عزیزانتان شوید؟ پس زمان انتظار بهترین فرصت برای برقراری چنین تماس‌هایی است.

4. آن سوی دیگر مغزتان را ورزش دهید

اگر کار شما نیاز به تفکر منطقی دارد، از زمان انتظار برای تمرین دادن بخش خلاق مغز خود استفاده کنید. به شیوه دودِل (Doodle) نقاشی بکشید، شعر بنویسید، داستانی برای خوابیدن بچه‌هایتان بسازید، با گوشی هوشمندتان بازی کنید یا به عکس‌های موجود در اینترنت نگاهی بیاندازید. بر عکس، اگر در حرفه‌ی خلاقی فعالیت می‌کنید، از زمان انتظار برای به کار انداختن سمت منطقی مغزتان استفاده کنید. جدول کلمات متقاطع یا سودوکو حل کنید، حساب‌وکتاب دسته‌چکتان را انجام دهید یا برای کنسرت موردعلاقه‌تان بلیت بگیرید.

5. با امکانات گوشی هوشمندتان آشنا شوید

تلفن‌های هوشمند امکانات و برنامه‌های کاربردی زیادی دارند که برای یادگیری همه‌ی آن‌ها نیاز به زمان زیادی خواهید داشت. حتی ساده‌ترین گوشی‌ها هم یادآور، زنگ هشدار، ماشین‌حساب و… دارند. وقتی در مطب دکتر یا ایستگاه اتوبوس منتظر هستید، از این فرصت برای آشنایی با تمام امکانات گوشی همراهتان استفاده کنید.

6. با افراد دیگر وارد گفتگو شوید

معاشرت با غریبه‌ها کمک می‌کند چیزهای زیادی یاد بگیرید. شاید بتوانید رستوران جدیدی را پیدا کنید یا مشکلی را حل کنید یا اسرار ارزشمندی از زندگی بیاموزید که تنها افراد عارف می‌توانند به شما یاد دهند. لذت کمک کردن به افراد غریبه را نادیده نگیرید. ظاهر شدن در نقش فردی آگاهی‌دهنده یا حل‌کننده‌ی مشکل ممکن است تأثیر مثبتی روی زندگی‌تان بگذارد.

7. اجازه دهید حواستان پرت شود

به ذهنتان اجازه‌ی خیال‌بافی بدهید، البته نه از نوعی که شامل زندگی روزمره‌تان می‌شود و جزئیات خسته‌کننده‌ای دارد، زیرا تنها باعث می‌شود بیشتر دچار استرس و دل‌مشغولی شوید. پس بهتر است به کار مورد علاقه‌تان یا تعطیلات پیش رویتان فکر کنید. این نوع خیال‌بافی باعث ایجاد آرامش می‌شود و حتی ممکن است جرقه‌ای برای ماجراجویی جدید باشد.

8. داشته‌هایتان را در نظر بگیرید

گاهی به‌قدری درگیر مشکلات و روزمرگی‌ها می‌شویم که فرصتی برای شمردن نعمت‌هایمان نداریم. پس در زمان انتظار به تمام چیزهای خوبی که در زندگی‌تان دارید فکر کنید و برای کسانی که به فراهم شدن آن‌ها کمک کرده‌اند، دعای خیر کنید. نقش خود را در موفقیت‌تان دست کم نگیرید؛ قدردان تمام چیزهای خوبی باشید که در شما وجود دارد و از این طریق روحیه‌تان را بهبود دهید.

9. در طول مدت زمان های مرده مدیتیشن کنید

در هر جایی می‌توانید مراقبه کنید، بدون این‌که نیاز به وسیله، موسیقی خاص، تکرار ذکری ویژه یا نشستن در حالتی بخصوص باشد. مراقبه وسیله‌ای برای آرام کردن ذهن و دور شدن از استرس است. آن را دست کم نگیرید.

همچنین بخوانید:  توصیه‌هایی برای ریکاوری و موفقیت پس از زمین خوردن

10. ورزش کنید یا حرکات کششی انجام دهید

یک بار در فرودگاه گیر افتادم؛ توقف طولانی‌مدت و پروازِ به تأخیر افتاده، واقعاً کلافه‌ام کرده بود. در حالی‌که بدون هدف قدم می‌زدم، در گوشه‌ی خلوتی از فرودگاه، خانمی را دیدم که حرکات کششی انجام می‌داد. او آرام، متین و الهام‌بخش به نظر می‌رسید. پس با توجه به جایی که در آن‌جا منتظر هستید، حرکات کششی انجام دهید و این کار را مد نظر داشته باشید.
زمان انتظار هر طوری که باشد، برنامه‌ریزی‌شده یا برنامه‌ریزی نشده، خوشایند هیچ کسی نیست؛ اما اگر بتوانید از آن به درستی استفاده کنید، ممکن است برایتان لذت‌بخش باشد و از آن استقبال کنید. شما در زمان‌های طولانی انتظار چه کاری انجام می‌دهید؟ برخی کارهای موردعلاقه‌تان را با ما به اشتراک بگذارید.

زمان انتظار

11. عدم تکرار اشتباهات افراد در مورد زمان

شما با پیگیری اشتباهات دیگران و سعی بر اجتناب از آنها هم می توانید از زمان های مرده خود استفاده کنید. اشتباهات این افراد عبارتند از این است که آنها:

1. برنامه ریزی نمی‌کنند

آیا تا به حال فکر کرده‌اید چرا برخی افراد نمی‌توانند برای وقت خود برنامه ریزی کنند؟ حقیقت این است، مدیریت درست زمان می‌تواند موفقیت ما را اثبات کند. برای داشتن برنامه‌ریزی زمانی مناسب باید برخی از عادات و رفتارهای خود را ترک کنید، خصوصا آن‌ رفتاری که شما را از اهداف‌تان دور می‌کند. با یوکن همراه باشید.
برخی افراد ذاتا توانایی بالایی در مدیریت زمان دارند. شاید برخی این ترفندها را آموخته باشند اما تعداد معدودی از روی شانس و اقبال می‌توانند برای وقت خود برنامه‌ریزی کنند.
برای این‌که در زندگی برنامه ریزی درستی داشته باشید، باید مسائل زیادی را یاد بگیرید. در این مقاله عادات اشتباه افراد ناموفق را گردآوری کرده‌ایم که باعث می‌شود این افراد نتوانند برنامه‌ریزی زمانی داشته باشند. با اطلاع از این موارد و اجتناب از آن‌ها می‌توانید در مسیر تحقق اهداف‌تان قرار بگیرید.

2. کارهایشان را یادداشت نمی‌کنند

آیا تا به حال فکر کرده‌اید چرا برخی افراد نمی‌توانند برای وقت خود برنامه‌ریزی کنند؟ حقیقت این است، مدیریت درست زمان می‌تواند موفقیت ما را اثبات کند. برای داشتن برنامه‌ریزی زمانی مناسب باید برخی از عادات و رفتارهای خود را ترک کنید، خصوصا آن‌ رفتاری که شما را از اهداف‌تان دور می‌کند. با یوکن همراه باشید.
برخی افراد ذاتا توانایی بالایی در مدیریت زمان دارند. شاید برخی این ترفندها را آموخته باشند اما تعداد معدودی از روی شانس و اقبال می‌توانند برای وقت خود برنامه‌ریزی کنند.
برای این‌که در زندگی برنامه ریزی درستی داشته باشید، باید مسائل زیادی را یاد بگیرید. در این مقاله عادات اشتباه افراد ناموفق را گردآوری کرده‌ایم که باعث می‌شود این افراد نتوانند برنامه‌ریزی زمانی داشته باشند. با اطلاع از این موارد و اجتناب از آن‌ها می‌توانید در مسیر تحقق اهداف‌تان قرار بگیرید.

همچنین بخوانید:  چگونه اعتماد به نفس واقعی داشته باشیم

3. خیلی زود حواس‌شان پرت می‌شود

اگر فردی بتواند بدون برنامه‌ریزی و از روی طبیعت خود تصمیم‌گیری‌های درست داشته باشد، در موقعیت‌های بحرانی نیز آرام خواهد بود. شاید این ویژگی خیلی جذاب باشد اما می‌تواند باعث حواس‌پرتی‌های زیادی شود.
افراد ناموفق نمی‌توانند روی کارهای در دست انجام، تمرکز کنند و همین مساله باعث می‌شود تا نتوانند برنامه‌ریزی زمانی مناسبی داشته باشند.
تاکنون برایتان پیش آمده تصویر پنگوئنی زیبا را ببینید و چندین ساعت محو تماشای عکس‌های بچه حیوانات در پینترست شوید؟ اگر چنین است برای حواس پرتی خود چاره‌ای بیاندیشید.

4. مدام کارها را به تعویق می‌اندازند

تقریبا تمام مردم در اغلب مواقع کارهایشان را عقب می‌اندازند. این مساله اشکالی ندارد و کاملا طبیعی است. اما اگر فردی همیشه در انجام کارهایشان وقفه می‌اندازد، هرگز نمی‌تواند طعم موفقیت را بچشد. این افراد هرگز کارهای مهم را در زمان درست انجام نمی‌دهند، پس باید به دنبال راهی برای یک برنامه‌ریزی صحیح باشند.

5.هیچ قاعده و قانون مشخصی در زندگی ندارند

منظور قواعد پیچیده نیست. منظور این است برنامه‌ی مشخصی در طول روز داشته باشید و زندگی خود را براساس قوانین مختص خودتان پیش ببرید. مثلا می‌توانید خود را ملزم به نوشیدن یک فنجان قهوه در ابتدای صبح یا انجام تمرینات یوگا هنگام غروب خورشید کنید. هدف انجام عادات مثبتی است که باید هر روز سر موعد مشخصی انجام دهید.

6. هیچ برنامه‌ای برای شاد بودن ندارند

اگر زندگی‌تان تکراری باشد، می‌توانید شاد و پرانرژی باشید؟ قطعا نه، اما چه کاری باید انجام داد؟
بهتر است برای داشتن تفریح و لحظات شاد برنامه‌ریزی کنید. روی برنامه‌های خود محکم باشید و آن‌ها را فراموش نکنید. وقتی مشغله‌ی زیادی دارید و مدام سرگرم کار هستید، اگر نتوانید زمانی را به تفریح و استراحت خود اختصاص دهید، هیچ موفقیتی در انتظارتان نخواهد بود.
گاهی افراد ناموفق در یک بازه زمانی پیشرفت می‌کنند اما در طولانی مدت انگیزه خود را از دست داده و در نهایت طعم شادی و موفقیت را نخواهند چشید.

7. هیچ برنامه‌ای برای آخر هفته‌ها ندارند

برنامه‌ای برای جمعه‌ها و ایام تعطیلات خود داشته باشید. برای استراحت، در کنار خانواده بودن و تفریح خود برنامه‌ریزی کنید. هرگز آخر هفته را روزهای خسته‌کننده ندانید، بلکه آن را فرصتی برای استراحت و تجدید قوا در نظر بگیرید.

8. هیچ هدفی برای خود ندارند

چه مساله‌ای در زندگی‌تان اهمیت بیشتری دارد؟ آیا این هفته یا این ماه کاری هست که اولویت داشته باشد؟
افراد ناموفق هیچ هدفی برای خود تعیین نمی‌کنند. اما هدف گذاری کمک می‌کند زندگی‌تان در مسیر مشخص و درست حرکت کند. منظور این نیست برای تمام ساعت‌های روز خود برنامه‌ریزی کنید، تنها کافی است هدفی داشته باشید و برای رسیدن به آن تلاش کنید.

9. هیچ اولویت‌بندی در زندگی ندارند

خیلی خوب است برای پول، زمان، کار و زندگی شخصی خود اولویت‌بندی کنید. البته اولویت‌بندی برای زمان اهمیت بیشتری دارد. بدین ترتیب مطمئن خواهید شد که کارهای مهم به انجام می‌رسند.

10. خود را زیر سوال می‌برند

قطعا وقتی کسی را می‌بینید که توجهی به مدیریت زمان ندارد فکر می‌کنید فرد تنبلی است و تمام زندگی اش به بطالت می‌گذرد.
اما باید بدانید افراد بی‌نظم به چند گروه تقسیم می‌شوند. برخی‌ها تنها کارهایشان را به تعویق می‌اندازند و تصمیم می‌گیرند در لحظات آخر تمام کارها را با استرس انجام دهند. برخی دیگر به برنامه‌شان پای‌بند نیستند و بعد از چند روز آن را رها می‌کنند.
افراد ناموفق وقتی می‌بینند مدیریت زمان خوبی در زندگی خود ندارند دلسرد و ناامید می‌شوند. این حس وضعیت را از آن‌چه که هست بدتر هم می‌کند. پس لازم است چنین ضعفی را در خود از بین ببرید.

دوره های دکتر کاویانی

به چالش ۵ روزه یادگیری مسیر ثروت بپیوندید.

دکتر کاویانی یک دوره آموزشی ۴جلسه ای به نام «مدار ثروت» دارن، در این دوره دکتر کاویانی مسیر ثروتمند شدنی که خودشون طی کردن رو بهتون آموزش میدن.

اینستاگرام خودساخته

روزمرگی های دکتر کاویانی

تلگرام خودساخته

مطالب انگیزشی روزانه

اگه لذت بردی برای دوستات از طریق این دکمه ها بفرست.

همیشه پیگیر آموزش باش

دوره های رایگان

دیدگاه

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود