7 راه برتر برای شروع ثروت سازی در زندگی

7 راه برتر برای شروع ثروت سازی در زندگی

یکی از مهمترین نقاط شروع برای ثروت سازی، تمرکز بر ارزش خالص خود است. بنابراین، اگر مشتاق هستید یاد بگیرید که چگونه ارزش خالص دارایی های خود را افزایش دهید و در این فرآیند شروع به ساختن ثروت خود کنید، این مقاله برای شما مناسب است. قبل از اینکه به سراغ بهترین راه‌ها برای شروع رشد ثروتتان برویم، اجازه دهید ابتدا دقیقاً مشخص کنیم که ارزش خالص چیست. در ساده ترین شکل، ارزش خالص ارزش تمام دارایی های شما، منهای همه بدهی های شما است. به عبارت دیگر، ارزش خالص دارایی شما اساساً همان چیزی است که پس از کم کردن ارزش تمام بدهی‌های خود از ارزش هر چیزی که دارید، باقی می‌ماند.
“مهم میزان درآمد شما نیست. مهم مقدار پولی است که نگه می دارید.”
– رابرتی کیوساکی –
اکنون، اگر در مورد ثروتمندتر شدن جدی هستید، باید در مورد دارایی خالص خود جدی باشید. مطمئناً ثروتمند شدن پایان همه چیز در زندگی نیست، اما نتیجه نهایی بدی هم نیست. در واقع، ما معتقدیم که پول برابر با آزادی است. چرا؟ زیرا هر چه پول بیشتری داشته باشید، بیشتر می توانید سرمایه گذاری کنید و هر چه بیشتر پول درآورید، آزادتر هستید.
بنابراین، بیایید بر ایجاد ارزش خالص خود تمرکز کنیم، هم برای هیجان رشد ثروت خود، و هم برای نفع دستیابی به آزادی و انعطاف بیشتر در زندگی خود. با این اوصاف، اگر آماده‌اید بهترین راه‌ها برای افزایش ارزش خالص خود را بیاموزید و از امروز شروع به ساختن ثروت کنید، با خودساخته همراه باشید.
بهترین راه‌ها برای ثروت سازی از امروز
مارکوس باکینگهام می گوید: “آنچه روی آن تمرکز می‌کنید گسترش می‌یابد. نتایج به دنبال تمرکز محقق خواهد شد و این یک دلیل قوی است که چرا هر کس اگر می خواهد ثروت بسازد، باید روی ارزش خالص خود تمرکز کند. اگر می خواهید دارایی خالص شما رشد کند، اگر می خواهید ثروتمندتر شوید، باید روی اصول اساسی تمرکز کنید. شما باید روی رشد فزاینده تمرکز کنید و فعالیت های شما منجر به رشد مداوم شوند.
با این اوصاف، اینها ۷ نکته مهم هستند که باید از امروز برای افزایش ارزش خالص خود روی آنها تمرکز کنید:

۱. هر ماه ۱۰ تا ۲۰ درصد از حقوق خود را پس انداز کنید

اول از همه، شما می خواهید عادت پولی خوبی را ایجاد کنید که هر بار که دریافت می کنید حداقل ۱۰ تا ۲۰ درصد از حقوق خود را پس انداز کنید. تخصیص بخشی از درآمد مهم ترین کاری است که می توانید برای شروع ساختن ارزش خالص خود انجام دهید.
نکته کلیدی این است که این کار را به طور مداوم انجام دهید. نه هر ماه در میان، نه هر چک حقوق دیگری، بلکه هر بار که حقوق می گیرید. هنگامی که به طور معمول ۱۰ تا ۲۰ درصد از پول خود را قبل از پرداخت هزینه ها از حساب خود خارج می کنید، به طور فعال ثروت سازی میکنید.
“به طور متوسط، میلیونرها سالانه ۲۰ درصد از درآمد خانوار خود را سرمایه گذاری می کنند. ثروت آنها با مقداری که هر سال به دست می آورند اندازه گیری نمی شود، بلکه با نحوه پس انداز و سرمایه گذاری آنها در طول زمان اندازه گیری می شود.”
– رامیت ستی –
از قدیم گفته اند پولی را برای روز مبادا پس‌انداز کنید. افرادی که علم پولسازی دارند می‌دانند که پس‌انداز به تنهایی روشی برای کسب ثروت نیست. بنابراین به جای اینکه پس‌انداز خود را در بالش خود پنهان کنند، در یک کسب و کار امن، سرمایه‌گذاری می‌کنند. در این روش نه تنها اصل پولی که برای پس‌انداز مدنظر داشته‌اند سرجایش باقی مانده، بلکه روز به روز به ارزش آن افزوده می‌شود. چه بسا در آینده‌ای نزدیک این پول، سرمایه‌ای برای راه‌اندازی یک کسب و کار بزرگ باشد! جورج کلاوسون در کتاب ثروتمندترین مرد بابل دیدتان را نسبت به فرصت‌های اقتصادی باز می‌کند و به خوبی توضیح می‌دهد که چگونه باید کاری کنید تا پول برای شما کار کند نه شما برای پول. پیشنهاد می‌کنیم حتما نکات مهم این کتاب را یک مرتبه مرور کنید.

همچنین بخوانید:  یک قدم تا درامد میلیونی اینستا

۲. یک صندوق اضطراری ۳ تا ۶ ماهه بسازید

اگر مرحله بالا را با موفقیت دنبال کنید، مرحله بعدی تقریباً به طور خودکار اتفاق می افتد. این مرحله مهم است، زیرا شما فقط می خواهید مقدار مشخصی پول پس انداز کنید.
از نظر فنی می توانید تمام پول خود را در یک حساب چک یا پس انداز قرار دهید. با این حال، اگر تنها کاری که انجام می دهید صرفه جویی در پولتان باشد، سرعت رشد پول خود را به شدت محدود خواهید کرد. چرا؟ زیرا نرخ های بهره (یعنی نرخ رشد) در اکثر حساب های چک و پس انداز عملاً صفر درصد است.
بنابراین، بهترین شرط شما این است که فقط پول کافی برای جلوگیری از یک موقعیت اضطراری، مانند از دست دادن شغل، یا نشت غیرمنتظره سقف، تصادف اتومبیل، و غیره صرف کنید… ۳ تا ۶ ماه چیزی است که توسط اکثر کارشناسان مالی توصیه می شود.

۳. بدهی های خود را پرداخت کنید، با بدهی های با بهره بالا شروع نکنید

هنگامی که صندوق اضطراری خود را ایجاد کردید، می توانید به سمت چیزی بروید که بیشتر از نظر مالی درگیر است، و آن بدهی است. راه های مختلفی برای پرداخت بدهی خود وجود دارد.
می توانید ۱۰ تا ۲۰ درصد اختصاصی را که هر ماه پس انداز می کنید به سمت بدهی های خود حرکت دهید تا زمانی که به طور کامل پرداخت شود، یا می توانید نیمی از آن مبلغ را برای پرداخت بدهی خود قرار دهید و نیمی دیگر را سرمایه گذاری کنید (یا هر موردی را انتخاب کنید. نسبتی که برای شما مناسب است).
بسیاری از مردم تصمیم می گیرند قبل از سرمایه گذاری، تمام بدهی های خود را پرداخت کنند. در حالی که دیگران تصمیم می‌گیرند بدهی‌های خود را پرداخت کنند و همزمان مقداری از پول خود را در سهام، ETF یا سرمایه‌گذاری‌هایی که نرخ بازدهی بالاتری نسبت به سود بدهی‌هایشان دارند، سرمایه‌گذاری کنند. رویکردی که انتخاب می‌کنید به چیزی بستگی دارد که با آن راحت هستید. نکته مهم این است که شما به تازگی روند کاهش بیشتر بدهی های خود را آغاز کنید.

۴. تا جایی که می توانید در اسرع وقت سرمایه گذاری کنید

این مرحله مرحله ای است که در آن شما واقعاً شروع به ثروتمند شدن و موفقیت خواهید کرد. بدون شک یکی از لذت‌بخش‌ترین گام‌ها برای ثروت سازی است. چرا؟ زیرا هنگامی که شروع به سرمایه گذاری پول خود در وسایل سرمایه گذاری مختلف مانند سهام، املاک و مستغلات، ETF ها و غیره کنید، واقعاً متوجه افزایش ارزش خالص خود خواهید شد. هنگامی که پول شما به سمت سرمایه گذاری می رود، رشد معمولاً به دلیل بهره مرکب و نرخ های رشد بالاتری که نمونه سرمایه گذاری است، تسریع می یابد. (سلب مسئولیت: البته همیشه خطر از دست دادن وجود دارد و ما متخصص سرمایه گذاری نیستیم، بنابراین همیشه قبل از شروع سرمایه گذاری پول خود، مشاوره سرمایه گذاری با متخصص توصیه می شود.)
بنابراین، هنگامی که صندوق اضطراری خود را دریافت کردید و بدهی های خود را تحت کنترل داشتید، در اسرع وقت شروع به سرمایه گذاری کنید تا جایی که می توانید سرمایه گذاری کنید و ارزش خالص شما شروع به رشد چشمگیری خواهد کرد.
“آنچه را که می توانید بدست آورید، و آنچه را که در دست دارید، چوب جادویی است که تمام سرب شما را به طلا تبدیل می کند.”
– بنجامین فرانکلین –

همچنین بخوانید:  چگونه زمان از دست رفته را برگردانیم؟

۵. یک برنامه مدیریت هزینه را شروع کنید

هنگامی که ارزش خالص شما شروع به افزایش می کند، احتمالاً اشتیاق شما برای رشد بیشتر آن نیز افزایش می یابد. هنگامی که این اتفاق می افتد، شما شروع به جستجوی راه هایی برای سرمایه گذاری بیشتر خواهید کرد. در این مرحله شما می خواهید مقدار پولی را که متعهد به برداشت از درآمد یا چک حقوق خود کرده اید، افزایش دهید. در این مرحله، تنها چیزی که محدود می کند چقدر از درآمد شما را می توانید به سرمایه گذاری خود اختصاص دهید، هزینه های شما خواهد بود.
بنابراین، شما می خواهید یک برنامه مدیریت هزینه را شروع کنید. برنامه مدیریت هزینه چیزی جز این نیست که شما هزینه های خود را صرفاً به این منظور کاهش دهید که پول خود را صرف آن می کنید.
کشف کنید که بدون چه هزینه هایی می توانید انجام دهید. دریابید که کدام هزینه‌ها بیهوده هستند، کدام‌ها را می‌توان به حداقل رساند (یعنی به دنبال ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی ارزان‌تر، کاهش غذا خوردن در بیرون از منزل و غیره.) به طور خلاصه، شروع به جستجوی راه‌هایی برای کاهش هزینه کنید تا بتوانید میزان پول خود را افزایش دهید.

۶. ارزش خالص و اهداف مالی خود را اغلب مرور کنید

لازم نیست برای افزایش ارزش خالص خود وسواس داشته باشید. با این حال، شما می خواهید اطمینان حاصل کنید که یک نگرانی سالم برای رفاه مالی خود ایجاد می کنید.
شما می‌خواهید روی پیشرفت خود تمرکز کنید، و فکر کنید که چه چیزی کار می‌کند، چه چیزی کار نمی‌کند، و فعالیت‌های ثروت سازی را با توجه به پیشرفت‌تان و اینکه چقدر با اهداف بلندمدت مالی شما همسو هستند، تنظیم کنید.
یک مکان خوب برای شروع برای پیگیری رشد ارزش خالص شما، باید حداقل یک بار در ماه باشد. اگر بتوانید رشد و تغییر در دارایی خالص خود را بررسی کنید و حداقل یک بار در ماه بر اساس آن برنامه ریزی کنید، شاهد رشد آهسته ثروت خود خواهید بود.

همچنین بخوانید:  تاثیر تیپ شخصیت مالی بر رابطه ما با پول

۷. مهارت های خود را ارتقاء دهید تا کسب درآمد بیشتر برای سرمایه گذاری بیشتر را تجربه کنید

این آخرین پیشنهاد برای ایجاد ارزش خالص یکی از نادیده‌گرفته‌ترین روش‌ها است، اما به هیچ وجه کم‌تأثیرترین نیست. در واقع، اگر این مرحله به درستی انجام شود، می تواند توانایی شما را در افزایش ارزش خالص بیش از هر مرحله دیگری افزایش دهد. هنگامی که استراتژی‌های قبلی ثروت سازی را در برنامه رشد ارزش خالص خود قرار دادید، می‌خواهید روی ارتقاء مهارت تمرکز کنید. به عبارت دیگر، شما می خواهید راه هایی برای ارزشمندتر شدن برای کارفرما یا بازار خود بیابید.
ارزشمندتر شدن را می توان به روش های مختلفی انجام داد، اما معمولاً یادگیری مهارت های جدید یا ایفای نقش های جدید در شرکت می تواند به افزایش دستمزد شما کمک کند. به طور مشابه، اگر برای خودتان کار می کنید، می توانید راه های جدیدی برای خدمت به مشتریان خود بیابید و از طریق آموزش یا ارائه محصولات و خدمات جدید، ارزش بیشتری بیافزایید.
در نهایت نتیجه نهایی افزایش درآمد یا سود برای خودتان خواهد بود. این افزایش درآمد و سود به افزایش میزان پولی که می توانید سرمایه گذاری کنید، تبدیل می شود. بنابراین، این مرحله را نادیده نگیرید، زیرا می‌تواند تلاش‌های ثروت سازی شما را در hyperdrive قرار دهد.
“موفقیت شما همیشه با کیفیت و کمیت خدماتی که ارائه می کنید سنجیده می شود.”
– ارل نایتینگل –

سخن پایانی

پول، چیزی که بسیاری آن را عامل اصلی خوشبختی، و برخی آن را مایه‌ی دردسر می‌دانند. اما بگذارید یک مسئله را روشن کنیم، پول اگر باعث خوشبختی نباشد، حداقل بسیاری از فلاکت‌های ناشی از فقر را از بین می‌برد! به هر حال، فارغ از اینکه چقدر پول و کسب ثروت را دوست داشته باشید، احتمالا یکی از اصلی‌ترین اهداف زندگیتان پولسازی برای رسیدن به آرزوهای مختلف محسوب می‌شود. چیزی که بسیاری معتقدند فقط با کسب علم پول سازی قابل دستیابی است.

اگر به زندگی افراد موفق و تاثیرگذار نگاهی بیاندازید، یک وجه اشتراک به سرعت نظرتان را جلب می‌کند؛ آن هم چیزی نیست جز میزان ثروتشان! مثلا همه ما بیل‌ گیتس را تا مدت‌ها به عنوان پولدارترین فرد جهان می‌شناختیم. اگر از کسی می‎پرسیدید ثروتمندترین آدم روی زمین کیست، بلافاصله می‌‎گفت بیل گیتس. اما اگر از او می‌پرسیدید بیل گیتس چه کاره است؟ شاید برای جوابش کمی فکر می‌کرد. پس می‌توان گفت انسان‌ها پول و پول سازی را نه تنها راهی برای رسیدن به اهداف می‌دانند، بلکه در مواردی شهرت افراد به میزان داراییشان وابسته است.
اکنون می دانید که چگونه ارزش خالص خود را افزایش دهید، و در نتیجه، یک برنامه مستحکم برای شروع ساختن ثروت خود از امروز دارید. ما امیدواریم که به شما کمک کند تا به ارزش خالصی که برای آن تلاش می کنید برسی. اگر از این مقاله لذت بردید، یا اگر کسی را می شناسید که ممکن است از این راه های ساده برای افزایش ارزش خالص قدردانی کند، لطفاً آن را با او به اشتراک بگذارید.

دوره های دکتر کاویانی

به چالش ۵ روزه یادگیری مسیر ثروت بپیوندید.

دکتر کاویانی یک دوره آموزشی ۴جلسه ای به نام «مدار ثروت» دارن، در این دوره دکتر کاویانی مسیر ثروتمند شدنی که خودشون طی کردن رو بهتون آموزش میدن.

اینستاگرام خودساخته

روزمرگی های دکتر کاویانی

تلگرام خودساخته

مطالب انگیزشی روزانه

اگه لذت بردی برای دوستات از طریق این دکمه ها بفرست.

همیشه پیگیر آموزش باش

دوره های رایگان

دیدگاه

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود