آموزش محاسبه نرخ رشد سالانه درآمد

نرخ رشد سالانه درآمد

آموزش نحوه محاسبه نرخ رشد سالانه درآمد

نرخ رشد درآمد Revenue Growth Rate، به معنای درصد افزایش درآمد در هر ماه است. این شاخص درآمد، یک معیار بسیار کاربردی برای شرکت‌های استارتاپ می ‌باشد. هر شرکت نوپایی، برای تعیین میزان و ارزیابی پیشرفت خود باید از مقدار نرخ رشد درآمد اطلاع داشته باشد. با توجه به اهمیت موضوع بر آن شدیم در این مقاله یک راهنمای جامع برای آموزش نحوه محاسبه نرخ رشد سالانه درآمد برای شما آماده کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

 

محاسبه نرخ رشد درآمد

محاسبه نرخ رشد درآمد، کار سختی نیست. فقط کافی است میزان درآمد ماه دوم را از میزان درآمد ماه اول کم کنید و سپس عدد بدست آمده را بر درآمد ماه اول تقسیم کرده و آن را در 100 ضرب کنید. با این محاسبه بسیار راحت نرخ رشد درآمد ماهانه بدست می‌آید.

نرخ رشد درآمد ماهانه= (درآمد ماهیانه ماه اول- درآمد ماهیانه دوم/ درآمد ماه اول) 100

به طور مثال اگر میزان درآمد ماه اول شما 100000 تومان و میزان درآمد ماه دوم شوم 350000 تومان باشد، با توجه به فرمول نرخ رشد شما 250 در صد خواهد بود.

به طور کلی پیگیری نتایج پیشرفت بصورت ماه به ماه  چشم انداز روشنی از آینده به شما خواهد داد تا بتوانید با انجام تغییرات لازم به پیشرفت بهتری دست پیدا کنید.

 

پارامترهای اثرگذار در نرخ رشد سالانه درآمد

میزان رشد مرکب سالانه به خصوص برای مقایسه میزان رشد داده‌های مختلف به پارامترهای زیادی بستگی دارد.  رفتار واحدهای تولیدی، رفتار مصرف، زیر ساخت اجتماعی برخی از عوامل موثر بر محاسبه نرخ رشد سالانه در آمد هستند. اما در حالت کلی می­توان گفت نرخ رشد سالانه درآمد مجموعه‌ای از دامنه مشترک مانند رشد درآمد شرکت‌هایی هست که در یک صنعت مشترک فعالیت می­کنند.

همچنین بخوانید:  علم بهتر است یا ثروت

 

مزایای محاسبه نرخ رشد درآمد

همانگونه که گفته شد نرخ رشد درآمد، بیشتر برای شرکت‌های تازه تاسیس مفید است. زیرا پیشرفت نسبی شرکت را ماه به ماه اندازه می‌گیرد. علاوه بر این اگر شرکت‌های نوپا به دنبال یک بازار مناسب باشند یکی از معیارهای اساسی که برای سرمایه گذاران اهمیت بسیاری دارد نرخ رشد درآمد است. زیرا این نرخ میزان رشد جاری شرکت را نشان می‌دهد.

 

معایب محاسبه نرخ رشد درآمد

یکی از بزرگترین عیب‌های محاسبه نرخ رشد به صورت ماهانه گمراه کنندگی آن است. زیرا با این نرخ انتظار رشد یا حداقل ثابت بودن درآمد پیش می ‌آید در حالی که در واقعیت این گونه نیست. لذا تعیین نرخ رشد پایداردر ماه ‌های ابتدایی بسیار زود است زیرا به احتمال زیاد با بلوغ شرکت، نرخ رشد کاهش پیدا خواهد کرد.

نرخ رشد سالانه درآمد

نرخ رشد متوسط سالانه

برخی مواقع برای ارزیابی بهتر نیاز به محاسبه رشد متوسط سالانه  است. زیرا این مقدار نشان دهنده رشد در یک دوره ثابت می باشد و افزایش سرمایه گذاری و درآمد را در یک بازه زمانی نشان می‌دهد. میانگین نرخ رشد سالانه (AAGR) میانگین افزایش ارزش یک سرمایه گذاری فردی، نمونه کارها، دارایی یا جریان نقدی در طی یک سال است. متوسط ​​نرخ رشد سالانه برای هر سرمایه گذاری قابل محاسبه است، اما هیچ اندازه گیری از ریسک کلی سرمایه گذاری را شامل نمی شود. میانگین رشد سالانه در بسیاری از زمینه های تحصیلی استفاده می شود. به عنوان مثال، در اقتصاد، از آن برای تهیه تصویر بهتر از تغییرات فعالیت اقتصادی مورد استفاده قرار میگیرد (مثلاً نرخ رشد در تولید ناخالص داخلی واقعی).

 

محاسبه نرخ رشد متوسط درآمد سالانه

این نسبت به شما کمک می کند تا بفهمید متوسط ​​بازده شما طی چند دوره زمانی چقدر است. AAGR  با در نظر گرفتن میانگین حسابی یک سری نرخ رشد محاسبه می شود و یک اندازه گیری خطی است که اثرات ترکیب را در خود جای نمی دهد. نرخ رشد برای هر سال متفاوت است. به همین علت ابتدا نرخ رشد را برای هر سال محاسبه می‌کنیم سپس برای پیدا کردن نرخ رشد سالانه باید نرخ رشد هر سال را باهم جمع کرده و تقسیم بر تعداد سال‌ها کنیم.

همچنین بخوانید:  چگونه با نوشتن یک کتاب درآمد کسب کنیم؟

AAGR=NGRA​+GRB​+…+GRn/N​​

GRA​= Aنرخ رشد در دوره

GRB​= B  نرخ رشد در دوره

GRn​= nنرخ رشد در دوره 

N=تعداد سال‌ها ​

نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که دوره‌های مورد استفاده همه باید به طورمساوی باشند. به عنوان مثال سال ها، ماه ها یا هفته ها  را با مدت زمان مختلف مخلوط نکنید.

محاسبه نرخ رشد به صورت ماهانه ممکن است دارای نتایج متفاوت هر ماه نسبت به ماه قبل باشد در حالی که رشد سالانه نوسانات کل دوره را نشان می‌دهد.  همانگونه که توضیح داده شد محاسبه نرخ رشد سالانه نیاز به محاسبات پیچیده ریاضی ندارد و بسیار آسان می باشد.

از طرف دیگر از آنجایی که AAGR یک میانگین ساده بازده سالانه دوره ای است، این معیار اندازه گیری از ریسک کلی درگیر در سرمایه گذاری را شامل نمی‌شود. به عنوان مثال، اگر یک نمونه کار در سال 15٪ خالص و در سال آینده 25٪ رشد کند، متوسط ​​نرخ رشد سالانه 20٪ محاسبه می شود. برای این منظور، نوسانات نرخ بازده سرمایه گذاری بین آغاز سال اول و پایان سال در محاسبات محاسبه نمی شود و در نتیجه ممکن است منجر به برخی از اشتباهات در اندازه گیری شود.

 

نرخ رشد مرکب سالانه

نرخ رشدمرکب سالانه، در دوره طولانی تر از یک سال قابل اندازه گیری است. نکته قابل توجه این نرخ غیر واقعی بودن آن است و این عدد بیانگر نرخ ثابت رشد سرمایه می‌باشد. در واقع شاخص رشد مرکب روشی ساده برای محاسبه نرخ قابل بازگشت سرمایه است و مقدار سود بدست آمده از دوره سرمایه گذاری را نشان می‌دهد.

همچنین بخوانید:  فرمول طلایی پولدار شدن که همین الان هم دارید!

 

محاسبه نرخ رشد مرکب سالانه

دانستن فرمول مورد استفاده برای محاسبه CAGR مقدمه ای برای بسیاری از روش‌های دیگر است که سرمایه گذاران ، بازده گذشته یا برآورد سود آینده را ارزیابی می کنند.

EV = ارزش پایانی

BV =ارزش آغازین

CAGR را می توان برای مقایسه سرمایه گذاری انواع مختلف با یکدیگر استفاده کرد. به عنوان مثال، فرض کنید در سال 2013 ، یک سرمایه گذار 10.000 دلار به مدت 5 سال با یک نرخ سود ثابت سالانه 1٪ و 10.000دلار دیگر در یک صندوق متقابل سهام قرار داد. نرخ بازده در صندوق سهام طی چند سال آینده نابرابر خواهد بود، بنابراین مقایسه بین دو سرمایه گذاری دشوار خواهد بود. فرض کنید که در پایان دوره پنج ساله ، مانده حساب پس انداز 10.510.10 دلار است و اگرچه سرمایه گذاری دیگر به طور یکنواخت رشد کرده است، اما مانده در صندوق سهام 15348.52 دلار بوده است. استفاده از CAGR برای مقایسه دو سرمایه گذاری می تواند به یک سرمایه گذار در درک تفاوت بازده کمک کند.

اما توجه به این نکته حائز اهمیت است که رشد در طول دوره ثابت است و تغییرات در میان دوره در نظر گرفته نمی شود. همچنین نرخ رشد مرکب سالانه گذشته نگر است. یعنی به تغییرات گذشته متکی هست و در نتیجه ارزش سرمایه گذاری برای سال‌های آینده قابل پیش بینی نیست. قابل تفسیر نبودن این نرخ از دیگر محدودیت‌های آن است.

 

میتونید برای اطلاعات بیشتر در دوره کارآفرینی ما شرکت کنید.

تیم تحریریه خودساخته
تیم تحریریه خودساخته

ما در تیم خودساخته تمام تلاشمان را برای آماده سازی بهترین مطالب میکنیم تا شما عزیزان با محتواهای ما بتوانید سواد و دانش خود را بهبود دهید

دوره های دکتر کاویانی
دوره مستر کلاس راکت
دوره علمی مدار ثروت
دوره هک فروش
دوره کسب و کار اینستاگرامی
دوره جامع جهش ثروت

اینستاگرام خودساخته

روزمرگی های دکتر کاویانی

تلگرام خودساخته

مطالب انگیزشی روزانه

اگه لذت بردی برای دوستات از طریق این دکمه ها بفرست.

همیشه پیگیر آموزش باش

دوره های رایگان

دیدگاه

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود