چگونگی کسب موفقیت با استفاده بهینه از زمان

مدیریت زمان

چه کارآفرین باشید، چه کارمند یک شرکت کوچک یا پدر یک خانواده، مانند دیگران، محدودیت زمانی دارید. ممکن است مسئولیت هایی در قبال دوستانتان وجود داشته باشد که باید آنها را انجام دهید، بنابراین برای موفقیت باید زمان خود را به نحو احسن مدیریت کنید. اکثر مردم طیف گسترده ای از مسئولیت ها را برای انجام دادن دارند، برای مثال همه ما با چالش های یکسانی روبرو هستیم و بنابراین باید زمان خود را مدیریت کنیم. در این مقاله قصد داریم شما را با ۱۰ نکته طلایی برای مدیریت زمان آشنا کنیم. بسیاری از مردم سخت تلاش می کنند تا مهارت های مدیریت زمان را به دست آورند زیرا دلیل مهمی در پشت تلاش آنها وجود دارد. ما معمولاً نمی‌توانیم بین زمان ساعتی و واقعی تمایز قائل شویم، اما حقیقت این است که زمان ساعتی مربوط به ساعت‌ها، دقیقه‌ها و ثانیه‌های هر روز است و زمان واقعی یک موضوع نسبی است و می‌تواند به کارهایی که باید انجام دهید و نحوه انجام آن بستگی دارد. فکر. نحوه انجام آن متفاوت است.

درک این موضوع به مدیریت موثر زمان کمک می کند و در نتیجه می توانید بهره وری و بهره وری بیشتری داشته باشید. در اینجا چند نکته وجود دارد که به شما کمک می کند تا از مهارت های مدیریت زمان خود بیشترین بهره را ببرید.

مدیریت زمان چیست؟

مدیریت زمان چیست؟

اگر بخواهیم مدیریت زمان را به اختصار تعریف کنیم، می‌توان گفت: «مدیریت زمان، تخصیص کارآمد و بهینه زمان به فعالیت‌های روزانه است. مدیریت زمان کارآمد به افراد این امکان را می‌دهد که بسته به اهمیت موضوع، زمان مشخص، کوتاه و محدودی را به آن‌ها اختصاص دهند. فعالیت ها.”

در مدیریت زمان، سوال کلیدی این است که بالاترین اولویت چیست و چه مقدار زمان باید به آن اختصاص داده شود. از خود بپرسید کدام فعالیت مهمتر است و چقدر زمان برای انجام آن باید صرف کنید؟ بدانید کدام کارها را زودتر انجام دهید و کدام را می توانید به تعویق بیندازید. مدیریت زمان به طور کلی شامل موارد زیر است:

الف) برنامه ریزی موثر: همیشه سعی کنید برای روز بعد خود برنامه مشخصی داشته باشید. فهرستی از کارهایی که باید انجام دهید تهیه کنید. آنچه را که از این فرآیند آموختید و همچنین زمان اختصاص داده شده برای آن را یادداشت کنید. وظایف با اولویت بالا باید در بالای لیست قرار گیرند و به دنبال آن فعالیت هایی که در حال حاضر خیلی مهم نیستند. کارها را یکی یکی انجام دهید. هرگز قبل از انجام فعالیت قبلی فعالیت جدیدی را شروع نکنید. فعالیت هایی را که انجام داده اید علامت بزنید. مطمئن شوید که کارها را به موقع انجام می دهید.

ب) تعیین اهداف و مقاصد: کار در سازمان بدون هدف مانند حالتی است که ناخدا کشتی خود را در دریا گم کرده است. برای خود اهداف تعیین کنید و مطمئن شوید که آن اهداف واقع بینانه و قابل دستیابی هستند.

ج) تعیین ضرب الاجل: برای خود ضرب الاجل تعیین کنید و سعی کنید قبل از موعد مقرر کار خود را به پایان برسانید. شما تنها کسی هستید که می توانید ضرب الاجل کاری تعیین کنید. از خود بپرسید که چقدر زمان یا روز طول می کشد تا به یک فعالیت خاص اختصاص دهید. تاریخ های مهم را به همراه ضرب الاجل آنها مشخص کنید.

همچنین بخوانید:  6 نکته برای ایجاد یک زندگی متعادل

د) واگذاری مسئولیت ها: به گفتن کلمه «نه» در محل کار عادت کنید. همه کارها را به تنهایی انجام ندهید. افراد دیگری برای انجام کارها وجود دارند. نقشه های مختلفی با توجه به علایق و تخصص کارکنان به آنها اختصاص داده شود تا در مهلت تعیین شده آن را تکمیل کنند. فردی که دانش کافی در مورد موضوعی ندارد، نسبت به فردی که دانش کافی در آن زمینه دارد، زمان بیشتری را صرف انجام آن می کند.

ه) اولویت بندی فعالیت ها: اولویت بندی فعالیت ها با توجه به اهمیت و ضرورت آنها. تفاوت بین اهمیت و ضرورت در فعالیت ها را درک کنید. فعالیت هایی را که باید در یک روز، یک ماه یا یک سال تکمیل شوند، شناسایی کنید. فعالیت هایی که اهمیت بیشتری دارند باید زودتر انجام شوند.

ج) زمان مناسب را به فعالیت مناسب اختصاص دهید: عادت انجام فعالیت مناسب در زمان مناسب را در خود ایجاد کنید. فعالیت هایی که در زمان نامناسب انجام می شوند تأثیر کمی دارند. یک روز کامل را صرف کاری نکنید که در یک ساعت یا بیشتر انجام شود.

به طور کلی باید تاکید کرد که برای مدیریت موثر زمان نیاز به ” منظم بودن “، ” متمرکز ماندن ” و ” استفاده درست از زمان ” دارید.

روش‌های استفاده بهینه از زمان

روش‌های استفاده بهینه از زمان

در زیر به روش های بهینه استفاده از زمان اشاره شده است:

داشتن الگوی خواب مناسب

کلید بازگشت برای هر روز از شب قبل شروع می شود. الگوی خواب مناسب کیفیت روز شما را تعیین می کند. به گفته دکتر استفانی سیلبرمن، روانشناس بالینی، بهترین راه برای رسیدن به یک الگوی خواب مناسب این است که چرخه خواب را در یک فرآیند افزایشی مداوم ۱۵ دقیقه ای تغییر دهید تا در نهایت بتوانید به یک ساعت ایده آل برسید و راحت تر آن را حفظ کنید. بنابراین اگر می خواهید کمی زودتر از خواب بیدار شوید و احساس خستگی و خواب آلودگی نکنید، باید به مدت ۳ تا ۴ روز هر روز ۱۵ دقیقه زودتر از رختخواب بیرون بیایید تا بدنتان بدون هیچ مشکلی با الگوی خواب مورد نظرتان سازگار شود. می توانید این چرخه را بارها و بارها تکرار کنید تا به بهترین الگوی خواب برسید و هر روز در زمان مناسب از خواب بیدار شوید.

کارهایی که از نظر فیزیکی به هم نزدیک هستند را زودتر انجام دهید

وقتی از خواب بیدار می‌شوید و روز جدیدی را شروع می‌کنید، مسئولیت‌هایی را که از نظر فیزیکی نزدیک به هم هستند اولویت‌بندی کنید، بنابراین مقدار قابل توجهی در وقت شما صرفه‌جویی می‌شود. مثلاً اگر در آشپزخانه مشغول تهیه صبحانه هستید، کارهای دیگری را که در آشپزخانه دارید انجام دهید و سپس به سراغ کارهای دیگر بروید. اگر توانایی انجام تعداد زیادی کار را در یک مکان ثابت و در یک زمان خاص دارید، به جای اینکه از جایی به مکان دیگر بروید و به نقطه اول برگردید، برنامه ریزی بهتری برای رسیدن به اهداف داشته باشید. متمرکز باشید. اگرچه این امر مستلزم تغییر نگرش است، اما می توانید مطمئن باشید که بهره وری شما به طور چشمگیری افزایش خواهد یافت.

همچنین بخوانید:  مثبت اندیش بودن راهی برای رسیدن به موفقیت

در انتخاب وظایف خود دقت کنید

انجام چند کار به طور همزمان معیاری برای بهره وری بالا است، اما بیشتر اوقات شما بیش از حد جاه طلب هستید و می خواهید به جای کمیت، کیفیت کار خود را کاهش دهید. اگر چندین کار را همزمان انجام می دهید، در انتخاب وظایف خود دقت بیشتری داشته باشید تا بتوانید تعادل خوبی بین دستیابی به اهداف و استاندارد بالای خروجی کاری خود ایجاد کنید. اگر از وسایل حمل و نقل عمومی برای رسیدن به محل کار استفاده می کنید، می توانید زمان بیشتری را صرف انجام تکالیف خود کنید تا اینکه در پایان ساعات کاری قبل از سوار شدن به ماشین و رفتن به خانه، سریع به ایمیل ها نگاه کنید. حرفه ای ها می توانند ۱۰ درصد از کارهای روزانه خود را در رفت و آمد به محل کار و بازگشت به محل کار انجام دهند، بنابراین رفت و آمدهای مکرر زمان خوبی را برای بهره وری در این زمان اضافی فراهم می کند.

ناهار سالم بخورید

غذایی که در طول ساعات کاری می خورید، چه یک میان وعده کوتاه باشد و چه یک ناهار مقوی، برای بهره وری شما بسیار مهم است. وقتی کارهای زیادی برای انجام دادن داریم، عادت های غذایی به راحتی نادیده گرفته می شوند، زیرا بیشتر احتمال دارد که غذاهای شیرین بخوریم یا ناهار فست فود بخوریم تا به سرعت یک بمب انرژی در بدنمان ایجاد کنیم. شما باید مطمئن شوید که ناهار خود را به درستی می خورید. اگر می خواهید در طول روز کاری خود بهره وری داشته باشید، برای ناهار به ۴۰۰ تا ۶۰۰ کالری نیاز دارید و بهترین پیشنهاد، غذاهای کم کربوهیدرات و فیبر بالا مانند نان، میوه ها و سبزیجات است. اگر بعد از ظهر به یک میان وعده نیاز دارید، به سراغ غذاهایی بروید که به آرامی انرژی آزاد می کنند، مانند موز یا آووکادو.

بعد از ناهار ۲۰ دقیقه چرت بزنید

گفته می شود مارگارت تاچر، نخست وزیر مشهور بریتانیا، در ساعات کاری چرت می زند تا در ساعات کاری بر دولت کنترل داشته باشد. تاچر به جای ۶ تا ۸ ساعت خواب بدون وقفه، چرت های منظم ۲۰ دقیقه ای می زند تا کمبود خواب خود را جبران کند و مغزش را شارژ کند. یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش هوشیاری و بهبود عملکرد، چرت زدن انرژی ۲۰ دقیقه‌ای بعد از ناهار است. با استفاده از این تکنیک می توانید بدون نیاز به مصرف محرک های مصنوعی مانند کافئین، بهره وری خود را در طول روز افزایش دهید.

هنگام کار با کامپیوتر یا در حین تمرکز استراحت کوتاهی داشته باشید

همانطور که روز می گذرد، ممکن است احساس خستگی کنید یا تمرکزی روی ادامه کار نداشته باشید. این به دلیل خواندن، رانندگی یا خیره شدن به صفحه کامپیوتر است که می تواند باعث فشار شدید چشم شود و در نهایت هیچ اثری جز حساسیت به نور، گردن درد، شانه درد و کمردرد طولانی مدت نداشته باشد. این تکنیک ممکن است شما را از انجام موثر وظایف خود در کوتاه مدت باز دارد، بنابراین هر زمان که می توانید به طور منظم استراحت کنید. کارمندانی که ساعت های طولانی به صفحه کامپیوتر خیره می شوند، در ۵۰ تا ۹۰ درصد موارد دچار خستگی چشم می شوند، بنابراین باید محیط کار خود را طوری تنظیم کنید که صفحه نمایش حداقل ۵۰ سانتی متر از چشمان شما فاصله داشته باشد.

همچنین بخوانید:  چگونه می‌توانیم، اعتماد به نفس خود را  به صورت علمی افزایش دهیم؟

نتیجه کار را در ذهن خود مجسم کنید و روی دستیابی به اهداف متمرکز بمانید

هر چه به پایان روز کاری نزدیک‌تر می‌شویم، انجام کارها و پروژه‌ها سخت‌تر می‌شود. عدم تمرکز همیشه به دلیل خستگی ذهنی نیست، بلکه حواس پرتی زیادی در اطراف ما وجود دارد که ما را ملزم می کند توجه خود را به چیزهای دیگر معطوف کنیم. به گفته دیوید راک، بنیانگذار انجمن رهبری عصبی، مغز انسان به حواس پرتی پاسخ می دهد و بدون وقفه به حواس پرتی پاسخ می دهد. با در نظر گرفتن این موضوع، می توانید تا حد امکان بر روی دستیابی به یک هدف خاص تمرکز کنید، همانطور که تجسم نتیجه کار و رضایت حاصل از آن به شما در رسیدن به اهدافتان کمک می کند.

از فناوری برای افزایش بهره وری در شب استفاده کنید

از فناوری برای افزایش بهره وری در شب استفاده کنید

پیشرفت فناوری همچنین به نفع کارمندان بوده و منجر به ابتکاراتی شده است که به افزایش بهره وری شما و تسهیل مدیریت زمان کمک می کند. اگر صاحب کسب و کاری هستید که همیشه از ساعت ۹ صبح تا ۵ بعد از ظهر باز است و باید پس از بازگشت به خانه به عنوان مدیر وبلاگ فعالیت کنید، می توانید از بین طیف گسترده ای از سایت های میزبان وردپرس انتخاب کنید تا هم محتوای خود و هم محتوای خود را حفظ کنید. پلاگین امن از تم ها و مضامین جدید بهره مند شوید. با جستجوی برترین پیشرفت های فناوری و گنجاندن آنها در روال روزانه خود، می توانید چندین کار را همزمان انجام دهید و مقدار قابل توجهی در زمان صرفه جویی کنید.

شب فعال بمانید و ورزش کنید

شب فعال بمانید و ورزش کنید

علیرغم مشغله زیاد، باید مدتی را به استراحت و انجام کارهای روزانه خود اختصاص دهید. زمان مناسبی برای ورزش است، زیرا گفته می شود اگر در شب ورزش قلبی عروقی انجام دهید، عملکرد بدنی شما را بهبود می بخشد و هوشیاری ذهنی شما را بیشتر می کند و از خوردن وعده های غذایی کوتاه و از دست دادن تمرکز برای کارهای دیگر جلوگیری می کنید. قبل از رفتن به رختخواب باید انجام دهید، اجتناب کنید. ورزش بعد از ظهر نسبت به ورزش صبحگاهی عجله کمتری دارد، که به شما امکان می دهد حداکثر استفاده را از برنامه خود ببرید و رژیم غذایی بهتری را در مدت زمان معینی دریافت کنید.

انتخاب یک آهنگ بیدارباش ملایم

کسانی که نمی توانند به موقع از رختخواب بلند شوند، معمولاً بلندترین و ناخوشایندترین زنگ بیداری را انتخاب می کنند تا ازین طریق مدیریت زمان خواب خود را در دست داشته باشند و بیشتر از حد مجاز نخوابند. این لازم نیست. باید بدانید که بیدار شدن ناگهانی تاثیر کمی در بهبود سطح هوشیاری ذهنی یا اشتیاق شما برای شروع یک روز جدید دارد. درعوض، می‌توانید برای بیداری بهتر و آرام‌تر به ریتم ساعت طبیعی بدن یا نشانه‌های طبیعی خود تکیه کنید، مانند صدای آرام‌بخش باران در جنگل یا زنگ بیداری که به تدریج اتاق را روشن‌تر می‌کند.

اینستاگرام خودساخته

روزمرگی های دکتر کاویانی

تلگرام خودساخته

مطالب انگیزشی روزانه

اگه لذت بردی برای دوستات از طریق این دکمه ها بفرست.

همیشه پیگیر آموزش باش

دوره های رایگان

دیدگاه

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود