4 راه برای درک بهتر ریسک در امور مالی

امور مالی

اخیراً، دکتر آرون کارول مقاله فوق‌العاده‌ای را در مورد اقتصاد در زمان بیماری کرونا و خطرات شخصی آن در روزنامه نیویورک تایمز نوشته است. این مقاله عمیقاً به این موضوع می پردازد که ما به عنوان انسان چگونه خطر را در زندگی روزمره خود ارزیابی می‌کنیم و اینکه چگونه ارزیابی عادی ریسک به خوبی با واقعیت‌ چالش های زندگی که با آن روبرو هستیم مطابقت ندارد. ما در این مطلب کوتاه به برخی ریسک ها و درک بهتر آن ها بر روی امور مالی خود می پردازیم.

 

برقراری تعادل در بحث امور مالی

 

نکته اصلی که وی بیان کرده این است که ریسک در بیشتر زمینه‌های زندگی ما به طور نامناسبی تعریف شده است به گونه ای که اغلب درک درستی از آن مخصوصا در مساءل اقتصادی نداریم. در مساءل اقتصادی، اگر نوسانات بیش از حد شما را نگران می‌کند، فقط کافی است برخی از سرمایه گذاری های بی ثبات خود را جابه جا کنید، نه همه آنها را و تعادل بهتری را در آنها بیابید. این کار یک انتخاب بله یا خیر نیست بلکه یک فرایند است که باید طی شود.

استراتژی هایی برای مدیریت ریسک در امور مالی

  1. برای همه چیز محدودیت‌های معقول قائل شوید

به‌جای اینکه به انتخاب‌هایتان به‌عنوان «همه یا هیچ» نگاه کنید، تصمیم بگیرید که محدودیت‌های معقولی برای همه چیز قائل شوید و با آن محدودیت‌ها زندگی کنید. چرا این کار جواب می دهد؟ چون در بیشتر چیزهای زندگی، یک منحنی رضایت وجود دارد. صرف تمام هزینه‌ها برای چیزی که دوست دارید منجر به بدبختی می‌شود و داشتن بیش از نیاز آن نیز به سرعت از علاقه ما کاسته و به یک امر عادی تبدیل می‌شود. با این حال، با روتین شدن رویکرد صفر یا صدی، به طور مداوم ریسک و یا هزینه را بدون ارزش اضافی متقبل می شوید. پس از قبل یک محدودیت مشخص برای خود تعیین کنید و از آن محدودیت پیروی کنید، مثلا فقط پنج عدد قهوه در ماه را می توانید در بیرون از خانه بخورید. با این کار متوجه خواهید شد که بیشتر ارزشی که از آن تجربه به دست می آورید در حال حاضر با بخش نسبتاً کمی از ریسک و هزینه همراه است.

  1. تا حد امکان اتوماتیک و روبات وار با مسائل اقتصادی برخورد کنید
همچنین بخوانید:  نکاتی درباره مدیران موفق کسب‌وکارهای کوچک

یکی از عوامل خطرناک که مردم اغلب در مساءل اقتصادی نادیده می‌گیرند، تصمیم‌گیری ضعیف در لحظه است. به عنوان مثال، ممکن است ما یک برنامه سرمایه گذاری عالی پیش روی داشته باشیم، اما در لحظه و تحت فشار اطرافیانمان که از وام و قسط می ترسند تصمیم می گیریم که سرمایه گذاری نکنیم.

یک راه عالی برای حل این مشکل این است که تصمیمات خود را تا حد امکان اتوماتیک انجام دهید. یک برنامه مالی خوب در نظر بگیرید و سپس آن را به طور خودکار در آینده اجرا کنید.

یک مثال عالی از این امر پس انداز است. به جای اینکه به خودتان متکی باشید و دائماً کارها را به خاطر بسپارید و در مورد انتخاب آنها تصمیم بگیرید، در عوض از هر واریزی حقوقتان یک انتقال خودکار را به طور ماهیانه به حساب اضطراری خود ترییب دهید.

این اتوماسیون برای انتخاب های غیر مالی چگونه اعمال می شود؟ ممکن است انتخاب کنید که یک ملاقات هفتگی با دوستان خود در یک پارک ترتیب دهید و آن را به عنوان یک رویداد برنامه ریزی شده در تقویم خود قرار دهید. سپس انتخاب کنید که جلسات اجتماعی دیگر را به حداقل برسانید. برنامه ریزی رویدادهای مکرر انجام آنها را آسان می‌کند و با حداقل فکر یا تصمیم گیری به آنها پایبند می مانید. این کار به عنوان زمان بندی بلوکی شناخته می شود.

  1. سرمایه گذاری ها و انتخاب های شخصی خود را برای مطابقت با تحمل ریسک خود متنوع کنید

همه ما تحمل ریسک های متفاوتی داریم، چه در امور مالی و چه در موارد دیگر. این فقط به دلیل نگاه درونی ما به جهان نیست، بلکه به دلیل تفاوت های زندگی ما نیز هست. والدینی که در خانه با فرزندی که دارای یک اختلال خود ایمنی است زندگی می کنند، احتمالاً رویکرد متفاوتی در قبال بیماری کرونا نسبت به یک فرد جوان نشان می دهند. این ربطی به میزان تحمل ریسک داخلی آنها ندارد، بلکه چیزی است که آنها باید به آن توجه کنند. افراد مختلف برای چیزهای مختلف ارزش های متفاوتی قائل هستند.

همچنین بخوانید:  اهدافی که رهبران قدرتمند برای خود معین می کنند

در مورد امور مالی هم همینطور است. برخی افراد به سادگی می توانند خطرات مالی خود را بیش از دیگران تحمل کنند و همان فرد ممکن است با تغییر وضعیت، ریسک نسبی سرمایه گذاری خود را در طول زندگی خود تغییر دهد.

نکته اصلی اینجاست که درباره تصمیماتی که باید بگیرید بیاموزید و در مورد سطح ریسکی که برای شما قابل قبول است فکر کنید و تصمیمات خود را بگیرید. لازم نیست دستور العمل ها و قوانینی را که توسط یک معلم مالی یا دوستتان در خیابان تنظیم شده است، دنبال کنید. در عوض، وقت خود را صرف یادگیری آنچه در حال وقوع است از منابع مختلف صرف کنید و سپس انتخاب‌هایی انجام دهید که بر اساس میزان ریسکی باشد که شخصاً تحمل می‌کنید. شما باید در این تصمیمات قوی و مطمئن باشید.

  1. تمرکز خود را به جای نتیجه های فوری روی فرآیند بگذارید

یک استراتژی نهایی این است که همیشه از بیرون به تصمیمات کوچک فردی خود نگاه کنید و به جای نتایج فوری، روی فرآیند کلی تمرکز کنید.

آوردن مثال رژیم غذایی در اینجا واقعا به جا است. بسیاری از مردم می‌خواهند هنگام تغییر رژیم غذایی، نتایج فوری را ببینند، اما حقیقت این است که تغییر قابل توجه در وزن زمان‌بر است. این نتیجه یک بار انتخاب نکردن خوردن بستنی نیست، بلکه نتیجه بسیاری از انتخاب های فردی است. کمتر بر روی تصمیم فردی برای خوردن یا نخوردن بستنی تمرکز کنید و بهتر است به این نگاه کنید که چگونه این تصمیم بخشی از یک تصویر کلی است. فرآیند بزرگ در اینجا چیست؟ یا، به بیان دیگر، فرد سالمی که در حال تبدیل شدن به آن هستید، چه چیز را در این مواقع انتخاب می‌کند؟

همچنین بخوانید:  ۵ استراتژی افزایش فروش فوری کسب ‌و کار

 

برقراری بین ریسک و پول

برقراری بین ریسک و پول

 

با توجه به امور مالی خود، اسیر وسوسه خرید خاصی نشوید. در عوض، عقب نشینی کنید و به تصویر بزرگ نگاه کنید، تصویری که لذت در لحظه را با اهداف بلندمدتی که برای خود دارید متعادل می‌کند. باز هم، به جای وسوسه لحظه‌ای، به فرآیند اعتماد کنید.

سخن آخر

ریسک درباره انتخاب همه چیز یا هیچ چیز نیست. در عوض، انتخاب‌های کوچکی که انجام می‌دهیم به سطح کلی ریسکی که در هر بخش از زندگی‌مان داریم می‌افزایند. زمانی که به طور منظم تصمیماتی با ریسک کوچک اتخاذ می‌کنیم، ریسک کلی را افزایش می‌دهیم. چالش این است که بین فواید برخی از انتخاب‌هایی که با سطحی از ریسک همراه هستند، با مزایای تصمیم‌گیری‌های دیگری که ریسک را به حداقل می‌رسانند، تعادل برقرار کنیم. این یک اقدام متعادل کننده است و هر چه بهتر یاد بگیریم که به تعادل سالم برسیم، وضعیت مالی و زندگی ما بهتر خواهد شد.

دوره های دکتر کاویانی

به چالش ۵ روزه یادگیری مسیر ثروت بپیوندید.

دکتر کاویانی یک دوره آموزشی ۴جلسه ای به نام «مدار ثروت» دارن، در این دوره دکتر کاویانی مسیر ثروتمند شدنی که خودشون طی کردن رو بهتون آموزش میدن.

اینستاگرام خودساخته

روزمرگی های دکتر کاویانی

تلگرام خودساخته

مطالب انگیزشی روزانه

اگه لذت بردی برای دوستات از طریق این دکمه ها بفرست.

همیشه پیگیر آموزش باش

دوره های رایگان

دیدگاه

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود