راهنمای جامع زبان بدن در محیط کار

زبان بدن در محیط کار

برای موفقیت در کار، مهم تر از هر چیزی توانایی برقراری ارتباط در محیط کار است. قطعا افرادی که می توانند به خوبی صحبت کنند و کلام شیوایی دارند در برقراری ارتباط موثر موفق تر هستند. اما خوب صحبت کردن هر چند، شرط لازم برای موفقیت در کار است اما شرط کافی نیست. برنده پیشتاز کسی است که از معجزه زبان بدن آگاهی داشته باشد و بتواند از آن به خوبی استفاده کند.

تحقیقات انجام شده نشان می دهد که بیش از ۹۳ درصد از ارتباط ما با دیگران بدون آن که خودمان کاملا آگاه باشیم به صورت غیرکلامی است. بنابراین شناخت رفتارهای غیرکلامی بسیار ضروری است. در این مقاله بر آن شدیم تا در مورد زبان بدن در محیط کار با شما صحبت کنیم. اگر شما نیز می خواهید در کار خود قدرتمندتر ظاهر شوید و تسلط بیشتری روی محیط داشته باشید، حتما در ادامه با ما همراه باشید.

زبان بدن چیست؟

زبان بدن در واقع مجموعه رفتارها و حرکات غیر کلامی است که ما با استفاده از آن نظرات و احساسات واقعی و پنهان خود را نشان می دهیم. این فاکتور در واقع یک شیوه مهم برای انتقال اطلاعات است. محققان اثبات کرده اند افرادی که در محیط کار خود می توانند از ارتباطات غیر کلامی به صورت موثر استفاده کنند نسبت به افراد دیگر که فاقد این مهارت هستند از موفقیت بیشتری در کار خود بهره مند خواهند بود.

زبان بدن

تاثیرات زبان بدن در محیط کار

اگر شما با تکنیک های مناسب زبان بدن در محیط کار آشنا باشید به راحتی می توانید در شرایط بحرانی از آن به نفع خودتان استفاده کنید. آشنایی با زبان بدن در محیط کار باعث می شود تا شما اطلاعات لازم را به بهترین شکل ممکن به دیگران انتقال دهید و آن ها را به طور چشم گیری تحت تاثیر قرار دهید.

نکاتی که درباره زبان بدن در محیط کار باید رعایت کنیم

واقعیت این است که در اغلب موارد آن چه که بیان می کنید چندان مهم نیست، زیرا آن چه که مهم است این است که شما آن را چگونه بیان می کنید. در ادامه ما برایتان مجموعه ای از نکات مهم برای کسب موفقیت در ارتباطات غیرکلامی جمع آوری کرده ایم تا به شما کمک کند که منظور خود را به بهترین شکل ممکن بیان کنید.

زبان بدن در محیط کار

با قدرت دست بدهید

دست دادن یکی از آداب مهم در معاشرت است که اثرات شگفت انگیزی را به همراه دارد و حاوی پیام است. در کنار این که چگونگی دست دادن نشان دهنده ادب ذاتی و اکتسابی شما است، بلکه می تواند اشتیاق و محبت شما را نسبت به طرف مقابل نشان دهد.

از طرف دیگر روانشناس ها معتقد هستند، افرادی که در دست دادن پیش دستی می کنند افرادی با اعتماد به نفس بالا هستند. اگر می خواهید که در برخورد اول با مشتریان یا همکاران خود انرژی مثبتی را به آن ها انتقال بدهید از دست دادن با نوک انگشتان خود اجتناب کنید. زیرا دست دادن با نوک انگشت، نشان دهنده غرور و تکبر است. در حالی که سعی می کنید محکم و با اعتماد به نفس دست می دهید از فشار بیش از اندازه دستان طرف مقابل پرهیز کنید. زیرا می تواند باعث ایجاد ناراحتی در طرف مقابل شما شود.

با قدرت دست بدهید

ارتباط چشمی برقرار کنید

اگر می خواهید که در محیط کار خود فردی با اعتماد به نفس دیده شوید از برقرار کردن ارتباط چشمی غافل نشوید. اگر در حال سخنرانی بین یک جمع هستید به تمام افراد حاضر در جلسه نگاه کنید. برخی از افراد هنگام صحبت کردن به زمین و یا برگه های خود خیره می شوند که اصلا خوشایند نیست و نشان دهنده احساس ترس و خجالت در فرد است.

همچنین تحقیقات نشان داده است که انقباض چشم و چپ کردن چشم نشان دهنده احساس منفی به دیگران است. به عنوان مثال اگر شما در محیط کار هنگام توضیح درباره محصولات و یا خدمات خود به  مشتریان،  چشمان خود را جمع کنید این احساس را به آن ها منتقل می کنید که خودتان درباره توضیحاتی که می دهید چندان مطمئن نیستید و دچار تردید هستید. بنابراین برای جلب اعتماد مشتریان خود  تا جایی که می توانید سعی کنید با مردمک های باز صحبت کنید.

ارتباط چشمی برقرار کنید

سرتان را بالا بگیرید

یکی از نکات مهم در زبان بدن در محیط کار مربوط به سر است. سر یکی از مهم ترین اندام ها در زبان بدن است که توجه به آن بسیار حائز اهمیت است. اگر می خواهید که در محیط کار خود با اعتماد به نفس، قدرتمند و مسلط دیده شوید حتما سر خود را بالا بگیرید. البته نباید سر را بیش از اندازه هم بالا گرفت، زیرا سر را خیلی بالا گرفتن نشان دهنده تکبر است که می تواند تبعات منفی در محیط کار داشته باشد.

سری که به سمت پایین متمایل شده باشد نشان دهنده حالت تدافعی است و در اغلب موارد نشان دهنده یک حالت تهدید است. برای برقراری ارتباط بهتر در محیط کار در حالی که سر خود را بالا گرفته اید می توانید هنگام صحبت گاهی سر خود را به نشانه تایید تکان دهید تا به فرد مقابل نشان دهید که علاقه مند به ادامه گفتگو هستید.دیدن این ویدیو میتواند در این مورد به شما کمک کند.

دست به سینه نایستید

یکی از نکات مهم در زبان بدن در محیط کار این است که  هنگام صحبت کردن با همکاران خود از دست به سینه ایستادن اجتناب کنید. در زبان بدن وقتی که شما به طور ناگهانی بازوهای خود را روی هم می اندازید و بعد آن ها را به هم محکم قفل می کنید نشانه این است که شما ناراحت هستید.

اگر نمی خواهید که این احساس در دیگران ایجاد شود که  شما از مکالمه با آن ها لذت نمی برید و علاقه مند به پایان دادن به گفتگو هستید بهتر است تا جایی که می توانید دست به سینه نایستید.

زبان بدن در محیط کار

گردن و صورت خود را لمس نکنید

لمس کردن صورت و به ویژه گردن از مهم ترین رفتارهایی است که انسان در پاسخگویی به استرس از آن استفاده می کند. در اغلب موارد افراد هنگام قرار گرفتن در موقعیت های ناخوشایند یکی از رفتارهای زیر را از خود نشان می دهند:

  • پشت گردن خود را با انگشت مالش می دهند.

  • کناره های گردن خود را لمس می کنند.

  • دست خود را به صورت می کشند.

  • گودی ناحیه بالای جناق سینه را نوازش می کنند.

بنابراین اگر جزو افرادی هستید که عادت به لمس این نواحی دارید بهتر است این عادت خود را ترک کنید. زیرا دافعه شدیدی در ذهن طرف مقابل شما ایجاد می کند.

گردن و صورت خود را لمس نکنید

از خنده زورکی اجتناب کنید

یکی از نشانه های دروغگویی، خنده زورکی و اجباری در حین صحبت است. این نوع از خنده می تواند تاثیر بسیار منفی هنگام مذاکره داشته باشد. اگر می خواهید که طرف مقابل شما نسبت به چیزی که می گویید اعتماد کند باید از خنده های اجباری اجتناب کنید.

سعی کنید تا جایی که می توانید به صورت طبیعی لبخند بزنید. لبخند حقیقی به علت عملکرد دو ماهیچه استخوان بزرگ گونه و ماهیچه کروی چشم ظاهر می شود. زمانی که این دو ماهیچه به صورت همزمان کار کنند، گوشه های دهان به سمت بالا کشیده می شود و در لبه های بیرونی چشم ها چروک ایجاد می شود. تنها در این صورت است که لبخند صادقانه و گرم در صورت شما پدیدار می شود.

از خنده زورکی اجتناب کنید

به ساعت خود نگاه نکنید

چک کردن مداوم ساعت یکی از عادت هایی است که اغلب افرادی که دارای استرس هستند به طور ناخودآگاه به آن دچار هستند. متاسفانه این عادت می تواند در محیط کار  تبعات منفی زیادی را برای شما به همراه داشته باشد. به عنوان مثال فکر کنید که در حال صحبت کردن با رئیس خود هستید و مدام به ساعت خود نگاه می کنید.

فکر می کنید رئیس تان درباره شما چه فکری خواهد کرد؟ قطعا او از این رفتار شما آزرده خاطر می شود. سپس این برداشت را می کند که شما علاقه ای به ادامه گفتگو ندارید و یا می خواهید هر چه سریع تر محل را ترک کنید. بنابراین بهتر است هر چه سریع تر برای ترک این عادت اقدام کنید. یکی از راه های موثر برای ترک این عادت، پوشاندن ساعت با آستین لباس است. قطعا اگر ساعت در دید مستقیم شما قرار نداشته باشد، شما نیز احساس نیاز به چک کردن مداوم آن نخواهید داشت.

به ساعت خود نگاه نکنید

سخن پایانی

در این مقاله درباره زبان بدن در محیط کار صحبت کردیم. رعایت کردن و توجه به این نکات ممکن است در ابتدا کمی سخت به نظر برسد. اما به مرور زمان با تمرین و تکرار قابل انجام است. یکی از کارهای مهمی که می توانید در این راستا انجام دهید این است که به زبان بدن سخنران و مدیران کسب و کارهای بزرگ دقت کنید. الگوبرداری از آن ها می تواند به شما کمک کند تا با زبان بدن افراد موفق بیشتر آشنا شوید. برای شروع جلو آیینه بایستید و شروع به صحبت کنید. به زبان بدن خود دقت کنید، آیا حالت عصبی دارید؟ آیا صورت خود را مدام لمس می کنید؟ آیا دست به سینه ایستاده اید؟ پس زمان آن فرا رسیده است که شروع به تغییر کنید. همین الان یک قلم و کاغذ آماده کنید و نکات مهم زبان بدن در محیط کار را یادداشت کنید و سپس آن ها را تمرین کنید.

سرتان را بالا بگیرید

همچنین بخوانید:  چگونه با تغییر چارچوب های کاری بهره وری را افزایش دهیم ؟

اینستاگرام خودساخته

روزمرگی های دکتر کاویانی

تلگرام خودساخته

مطالب انگیزشی روزانه

اگه لذت بردی برای دوستات از طریق این دکمه ها بفرست.

همیشه پیگیر آموزش باش

دوره های رایگان

دیدگاه

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود