چطور کارآفرین شویم و ایده‌ی کسب و کار خود را اجرایی کنیم؟

چطور کارآفرین شویم و ایده‌ی کسب و کار خود را اجرایی کنیم؟

بسیاری از افراد نمی‌دانند که کارآفرین اصلاً یعنی چه و فکر می‌کنند کارآفرین کسی است که ایده‌ی کسب و کاری دارد و آن را اجرا می‌کند؛ کسب و کاری که شخص کارآفرین اجرا می‌کند باید در زمینه‌ی خود پیشرو باشد، محصول یا سرویس جدیدی ارائه کند و یا محصول یا سرویسی قدیمی را به شیوه‌ای جدید ارائه کند. داشتن ایده‌ی کارآفرینی در ایران فکر خوبی است، البته باید با اصول پیش رفت تا بتوان از موفقیت کسب و کار جدید مطمئن شد. خوب حالا بپردازیم به اینکه چگونه یک کارآفرین شویم؟

برای کارآفرینی چکار کنیم؟

خوب برای این کار چند قدم کلی و مهم را در این مطلب می‌گوییم و عمل کردن و موفقیت‌اش می‌ماند روی دوش شما.

ایده کارافرینی

1- ایده داشته باشید

چگونگی کارآفرینی دقیقاً همین ایده داشتن است. ایده‌ی کسب و کار باید چیزی باشد که لااقل به آن علاقه داشته باشید و چیزی باشد که برای سایرین ارزش داشته باشند؛ یعنی حاضر باشند بابتش پول بدهند. برای اینکه ابتدا باید مهارت داشته باشید. اگر اکنون مهارت خاصی ندارید مشکلی ندارد ولی باید مشخص کنید که چه مهارت‌هایی می‌خواهید:

مثلاًمهارت تولید محتوا، عاقلانه به نظر می‌رسد و می‌توانید راحت این کار را یاد بگیرید.

مهارت جراحی، خوب نیاز به کلی هزینه و زمان دارد و اکنون به صرفه نیست.

مهارت‌هایی مثل برنامه نویسی و از این قبیل هم هستند ولی شاید کمی زمان ببرد تا آن‌ها را یاد بگیرید. به دنبال مهارت‌ها و کارهایی باشید که زمان کمی برای یادگیری نیاز دارند و قابل انجام هم باشند. مثلاً بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی، رنگ کاری یا کانال آپارت و…

2- در مورد بازار تقاضا تحقیق کنید

بالاخره باید ببینید کاری که می‌خواهید بکنید اصلاً تقاضایی دارد یا نه. می‌توانید در نقشه‌ی گوگل ایده‌ی کسب و کار خود را سرچ کنید و ببینید رقبای شما در محدوده‌ی شما چه کار می‌کنند، چه خدماتی ارائه می‌کنند و چه نقطه ضعف‌هایی دارند. در شبکه‌های اجتماعی و وب سایت‌هایشان هم به دنبال کامنت‌های مفید باشید و ببینید که چطور می‌توانید همان سرویس را با کیفیتی بهتر و البته متفاوت‌تر ارائه کنید.

3- به سرمایه‌ی شروع کار فکر کنید

هرکاری نیاز به لااقل میزان کمی از سرمایه دارد تا شروع به کار کند. بررسی کنید و ببینید برای تبدیل شدن به یک کارآفرین به چه میزان سرمایه نیاز دارید. ممکن است برای یادگیری مهارتی یا خرید مواد اولیه یا راه اندازی سایت یا تولید اپلیکیشن نیاز به سرمایه داشته باشید. این سرمایه را می‌توانید از خانواده یا دوستان، سرمایه گذاران یا شغلی دیگر تهیه کنید. گاهی اوقات لازم است کمی کار دیگری انجام دهیم تا رویایمان به واقعیت تبدیل شود.

هزینه‌ی تمام لوازمی که ایده‌ی کارآفرینیتان نیاز دارد را محاسبه کنید. تا زمانی که سرمایه‌ی کسب و کار خود را ندارید نمی‌توانید شروع به کار کنید. اگر ایده‌ی کارآفرینی شما خیلی گران تمام می‌شود به قدم اول برگردید و ایده‌ی ارزان‌تری پیدا کنید.

4- طرح تجاری درست کنید

طرح تجاری نوشته‌ای است که توضیحاتی در مورد کسب و کار ارائه می‌کند؛ اینکه کسب و کار چه سرویس یا کالایی را ارائه می‌کند، چطور ارائه می‌کند و چطور درآمد دارد از مواردی است که در طرح تجاری مطرح می‌شوند. نیازی نیست که طرح تجاری به اندازه‌ی کتاب داشته باشید. برای ابتدای کار یک نوشته‌ی خوب یک صفحه‌ای هم کفایت می‌کند.

5- برای اجرای ایده‌ی کارآفرینی آماده شوید

خوب حالا که ایده‌ی کارآفرینی دارید، طرح تجاری نوشته‌اید و سرمایه را هم آماده کرده‌اید می‌توانیم کار خود را شروع کنیم. این مرحله ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • یادگیری چند مهارت مورد نیاز

  • خرید مواد اولیه

  • راه اندازی سایت

  • و…

در این مرحله نیاز است یک تست اولیه انجام دهید. مثلاً مشتری‌ای پیدا کنید و کار را برایش رایگان انجام دهید یا از دوست خود بخواهید نقش مشتری داشته باشد تا ببینید کسب و کارتان چطور عمل می‌کند. این چرخه را تا زمانی که فکر می‌کنید کاملاً آماده‌ی راه اندازی کسب و کارتان هستید تکرار کنید.

آمادگی اجرای ایده‌ی کارآفرینی

6- راه اندازی کسب و کار و تعدیل آن

«برای من، ایده‌ها تا زمانی که اجرایی نشوند هیچ ارزشی ندارند. ایده‌ها فقط افزاینده هستند. اجرا کردن است که میلیون‌ها ارزش دارد.»

استیو جابز

در این مرحله است که کار سخت شروع می‌شود. حالا قرار است  ایده‌ی کارآفرینی خود را اجرایی کنید. چرخه‌ای که باید در این مرحله طی کنید به شکل زیر خواهد بود:

مشتری پیدا کنید===» بازخورد بگیرید===» بر اساس بازخوردها کسب و کار را تنظیم کنید

و دوباره مشتری پیدا کنید و همینطور ادامه دهید تا به چیزی برسید که هم خودتان می‌خواهید و هم مشتری‌ها.

شاید این فرآیند برای برخی از کسب و کارها آسان‌تر از بقیه باشد اما هیچوقت کار آسانی نیست. اداره‌ی کسب و کاری نیاز به تداوم در تلاش و میل زیاد دارد تا مدام تلاش کنید، شکست بخورید، از شکست درس بگیرید و دوباره تلاش کنید تا به موفقیت برسید.

ادیسون 1000 آزمایش ناموفق برای ساخت لامپ انجام داد تا بالاخره توانست به هدفش برسد. شاید شما هم مجبور شوید 1000 بار شکست بخورید تا به موفقیت برسید پس به تلاش و یادگیری از شکست‌های خود ادامه دهید.

هچنین میتوانید برای مطالعه در رابطه با نمونه هایی از کسب و کار هایی که با وجود شکست خوردن به راه خود ادامه دادند به وبسایت نانومچ مراجعه کنید

یکی از مواردی که در راه اندازی ایده‌ی کسب و کار می‌تواند شما را از شکست نجات دهد کمک گرفتن از فردی است که قبلاً راه شما را رفته است. افرادی که کسب و کاری مشابه کسب و کار شخصی شما را دارند بسیاری از مشکلاتی که ممکن است در مسیر با آن‌ها برخورد کنید را تجربه کرده‌اند و می‌دانند که راه حل آن‌ها چیست. اگر نیاز شد به شهر دیگری بروید تا این فرد را ببینید این کار را بکنید، اگر لازم است مسافت زیادی را سفر کنید این کار را بکنید. به مربی خود نشان دهید که چقدر برای راهنمایی‌هایش ارزش قائل هستید و به او احترام می‌گذارید. چگونگی کارآفرینی این است که ایده‌ی کسب و کار خود را با کمک خلاقیت خود و راهنمایی افراد باتجربه جلو ببرید.

توسعه کارافرینی

کلام آخر

کارافرین بودن به تازگی محبوبیت خاصی بین افراد پیدا کرده است ولی این روند برای بعضی از افرادی که علاقه خاصی به این مدیریت کسب و کار شخصی خود دارند و یا احساس میکند که میتوانند محصول جدیدی ارائه دهند و یا شیوه ای جدید برای سرویس دهی در ذهن دارند کمی گیج کننده باشد و موجب اشتباهات مهلک در کارآفرینی شود

ما در این مقاله تلاش کردیم تا یک دیدگاه کلی در رابطه با اصول کارافرینی به شما دوستان ارائه دهیم تا این مشکل و گمراهی که در رابطه با کارافرین شدن ایجاد شده است برای شما تا حدی بر طرف شود

همچنین بخوانید:  چطور یک رهبر خوب باشیم
تیم تحریریه خودساخته
تیم تحریریه خودساخته

ما در تیم خودساخته تمام تلاشمان را برای آماده سازی بهترین مطالب میکنیم تا شما عزیزان با محتواهای ما بتوانید سواد و دانش خود را بهبود دهید

دوست داری بدونی چطور فروش بیزنیست رو حداقل سه برابر کنی؟!

تیم دکتر کاویانی در یک جلسه مشاوره دو ساعته، فرمول چند برابر کردن فروش با الگوی «هک فروش» رو بهتون آموزش میدن. مهمترین راز بیزینس های پرفروش داشتن ذهنیت هک فروش است.

دوره های دکتر کاویانی
دوره مستر کلاس راکت
دوره علمی مدار ثروت
دوره هک فروش
دوره کسب و کار اینستاگرامی
دوره جامع جهش ثروت

اینستاگرام خودساخته

روزمرگی های دکتر کاویانی

تلگرام خودساخته

مطالب انگیزشی روزانه

اگه لذت بردی برای دوستات از طریق این دکمه ها بفرست.

همیشه پیگیر آموزش باش

دوره های رایگان

دیدگاه

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود