چگونه پول خرج کنیم؟

چگونه پول خرج کنیم

خرج‌کردن پول بخشی ضروری از زندگی است، اما می‌تواند منبع استرس و اضطراب نیز باشد. بسیاری از مردم با مدیریت امور مالی خود و تصمیم‌گیری هوشمندانه برای خرید مشکل دارند. بااین‌حال، با استراتژی‌ها و طرز فکر صحیح، می‌توان عاقلانه پول خرج کرد و به موفقیت مالی دست‌یافت. در این مقاله، نکات و راهکارهای عملی برای خرج‌کردن پول به روشی هوشمندانه و مسئولانه را بررسی خواهیم کرد.پس اگر برایتان سوال است که چگونه پول خرج کنیم؟ با ما در ادامه این مقاله همراه باشید .

چطور پول خرج کنیم؟

یک بودجه طراحی کنید و به آن پایبند باشید

بودجه بندی یک گام اساسی در مدیریت امور مالی و کنترل میزان خرج‌کردن پول است. این گام شامل رصد درآمد و هزینه‌های شما برای تعیین مقدار پولی که برای خرج‌کردن در دسترس دارید و اینکه کجا باید بودجه خود را تخصیص دهید، می‌شود. در اینجا چند نکته برای ایجاد بودجه و پایبندی به آن آورده شده است:

رصد درآمد و هزینه‌های تان: اولین قدم در بودجه بندی، رصد درآمد و هزینه‌های تان است. می‌توانید این کار را به‌صورت دستی یا استفاده از صفحه گسترده اکسل یا با استفاده از برنامه و نرم‌افزار بودجه‌بندی انجام دهید.

هزینه‌های خود را دسته‌بندی کنید: زمانی که تصویر واضحی از درآمد و هزینه‌های خود دارید، هزینه‌های خود را به هزینه‌های ثابت و متغیر دسته‌بندی کنید. هزینه‌های ثابت، هزینه‌های تکرارشونده‌ای هستند که در هر ماه تقریبا یکسان هستند، مانند پرداخت‌های مربوط به اجاره یا وام مسکن. هزینه‌های متغیر هزینه‌هایی هستند که هر ماه در نوسان می‌باشند، مانند خواربارفروشی یا سرگرمی یا لباس ،که ممکن است باشند یا نباشند یا در هر ماه متغیر باشند ،

اهداف مالی تان را تعیین کنید: اهداف مالی خود را تعیین کنید، مانند پرداخت بدهی، پس‌انداز برای پیش‌پرداخت خانه یا ایجاد یک صندوق اضطراری. این اهداف به شما کمک می‌کند تا هزینه‌های خود را اولویت‌بندی کنید و تصمیمات آگاهانه‌ای در مورد محل تخصیص بودجه خود بگیرید.

یک برنامه هزینه ایجاد کنید: بر اساس درآمد، هزینه‌ها و اهداف مالی خود، یک برنامه هزینه ایجاد کنید. این طرح باید مشخص کند که چه مقدار پول به هر دسته از هزینه‌ها، مانند مسکن، حمل‌ونقل و سرگرمی اختصاص می‌دهید.

به بودجه خود پایبند باشید: کلید موفقیت در بودجه‌بندی این است که به برنامه خود پایبند باشید. این بدان معنی است که مراقب هزینه‌های تان باشید و در صورت نیاز اصلاحاتی را اعمال کنید. اگر در یک دسته بیش از حد خرج می‌کنید، احتمالاً لازم است که مخارج دسته دیگر را کم کنید تا مطابق بودجه کلی خود پیش بروید.

هزینه‌های تان را اولویت‌بندی کنید

اولویت‌بندی هزینه‌های تان به معنای تصمیم‌گیری آگاهانه در مورد نحوه تخصیص پول تان بر اساس ارزش‌ها، اهداف و نیازهایتان است. اولویت بندی هزینه ها، شامل شناسایی اولویت‌های زندگی و یا کسب وکار و هدایت منابع خود به سمت آنها است و این در حالی است که هزینه‌هایی که اهمیت کمتری دارند به حداقل می‌رسند یا حذف می‌شوند. در اینجا چند نکته برای اولویت‌بندی هزینه‌های خود آورده شده است:

بودجه بندی: با ردیابی درآمد و هزینه‌های خود شروع کنید تا بتوانید دقیقاً ببینید پولتان به کجا می‌رود. سپس، بودجه‌ای ایجاد کنید که درآمد، هزینه‌ها و اهداف مالی شما را مشخص کند.

همچنین بخوانید:  چگونه با نوشتن درآمد کسب کنیم؟ 5 راه کسب درآمد از طریق نویسندگی  در سال 2019

اولویت‌های خود را مشخص کنید: تعیین کنید چه چیزی برای شما مهم است. این می‌تواند شامل پس‌انداز برای بازنشستگی، پرداخت بدهی، ایجاد صندوق اضطراری، یا سرمایه‌گذاری برای تحصیل یا شغل شما باشد.

موارد غیرضروری را کاهش دهید: هزینه‌های خود را بررسی کنید و به دنبال مناطقی باشید که می‌توانید هزینه‌ها را کم کنید. به‌عنوان‌مثال، می‌توانید هزینه‌های خوردوخوراک خود را کاهش دهید، اشتراک‌ها یا عضویت‌هایی را که استفاده نمی‌کنید لغو کنید، یا راه‌هایی برای صرفه‌جویی در قبوض آب و برق خود بیابید.

پس‌انداز خود را خودکار کنید: انتقال از حساب‌جاری خود به حساب‌های پس‌انداز یا سرمایه‌گذاری خود را خودکار کنید. این می‌تواند به شما کمک کند تا به طور مداوم پس‌انداز کنید و به اهداف مالی خود زودتر دست پیدا کنید.

از هزینه‌های غیرضروری خودداری کنید: قبل از خرید، برای لحظه‌ای خوب فکر کنید تا ببینید که آیا با ارزش‌ها و اهداف شما همخوانی دارد یا خیر. اگر این‌طور نیست، خرید را متوقف کنید یا جایگزینی مقرون‌به‌صرفه‌تر پیدا کنید.

پول خرج کنیم

از دریافت قرض و ایجاد بدهی خودداری کنید و صندوق اضطراری بسازید

اجتناب از ایجاد بدهی و ایجاد صندوق اضطراری دو جزء کلیدی در مدیریت میزان پول خرج‌کردن هستند. در اینجا نگاهی دقیق‌تر به هر یک از این دو جزء کلیدی می‌اندازیم:

اجتناب از بدهی: بدهی می‌تواند منبع اصلی استرس باشد و گزینه‌های مالی شما را محدود کند. برای جلوگیری از بدهی، مهم است که در حد توان خود خرج کنید و از خرج‌کردن بیشتر از درآمد خود اجتناب نمایید. در اینجا چند نکته برای جلوگیری از بدهی وجود دارد:

بودجه ایجاد کنید و به آن پایبند باشید.

از خرید چیزهایی که نمی‌توانید ماهانه هزینه آنها را تامان کنید، خودداری کنید.

ابتدا بدهی‌های با بهره بالا مانند وام‌ها را باز پرداخت کنید.

اگر قصد دارید وام یا قرض جدیدی به هزینه‌های خود اضافه کنید، به دنبال بهترین نرخ‌ها و شرایط باشید.

ساخت صندوق اضطراری: صندوق اضطراری، بودجه‌ای است که برای پوشش هزینه‌های غیرمنتظره مانند قبوض پزشکی، تعمیرات خودرو یا ازدست‌دادن شغل کنار گذاشته می‌شود. داشتن یک صندوق اضطراری می‌تواند آرامش خاطر را فراهم کند و به شما کمک کند در صورت بروز هزینه‌های غیرمنتظره از به‌وجودآمدن بدهی جدید خودداری کنید. در اینجا چند نکته برای ایجاد صندوق اضطراری وجود دارد:

یک هدف پس‌انداز، مانند هزینه‌های سه تا شش ماه زندگی تعیین کنید.

از کم شروع کنید و به‌مرور زمان پس‌انداز خود را افزایش دهید.

یک فرایند انتقال خودکار برای انتقال ماهانه پول به صندوق اضطراری خودتنظیم کنید

پول پس‌انداز مخصوص صندوق اضطراری خود را در یک حساب پس‌انداز جداگانه یا سایر سرمایه‌گذاری‌های کم‌خطر به کار بگیرید.

با اجتناب از بدهی و ایجاد یک صندوق اضطراری، می‌توانید ثبات مالی خود را بهبود بخشید و استرس مربوط به هزینه‌های غیرمنتظره را کاهش دهید.

تصمیمات هوشمندانه برای سرمایه‌گذاری بگیرید

اتخاذ تصمیمات هوشمندانه در زمینهٔ سرمایه‌گذاری می‌توان به بهتر خرج‌کردن پول بسیار کمک کند. در اینجا چند اصل کلیدی وجود دارد که باید در نظر داشته باشید:

سرمایه‌گذاری‌های خود را متنوع کنید: ضرب‌المثل قدیمی “همه تخم‌های خود را در یک سبد نگذارید” در مورد سرمایه‌گذاری صدق می‌کند. با سرمایه‌گذاری در ترکیبی از سهام، اوراق‌قرضه، املاک و مستغلات و سایر دارایی‌ها، پرتفوی  خود را متنوع کنید. این می‌تواند به کاهش ریسک و به حداکثر رساندن بازده کمک کند.

همچنین بخوانید:  شغل‌های پردرآمد خانگی

برای سرمایه گذرای خود اهدافی در نظر بگیرید: استراتژی سرمایه‌گذاری شما باید متناسب با اهداف خاص و تحمل ریسک شما باشد. آیا برای بازنشستگی، پیش‌پرداخت خانه یا چیز دیگری سرمایه‌گذاری می‌کنید؟ درک اهدافتان می‌تواند به شما کمک کند تا تصمیمات سرمایه‌گذاری آگاهانه‌تری بگیرید.

سرمایه‌گذاری بلندمدت: سرمایه‌گذاری یک بازی بلندمدت است. به‌جای تلاش برای کسب سود سریع از طریق معاملات مکرر، بر ایجاد یک سبد که به طور پیوسته در طول زمان رشد خواهد کرد، تمرکز کنید.

هزینه‌ها را پایین نگه دارید: کارمزدها و هزینه‌ها می‌توانند در طول زمان به بازده سرمایه‌گذاری شما کمک کنند. به دنبال گزینه‌های سرمایه‌گذاری کم‌هزینه مانند صندوق‌های شاخص یا صندوق‌های قابل‌معامله در مبادله (ETF) باشید که با هزینه کم قابل‌دستیابی هستند

منضبط بمانید: سرمایه‌گذاری می‌تواند احساسی باشد و گرفتار شدن در نوسانات بازار یا ترندهای سرمایه‌گذاری آسان است. به برنامه سرمایه‌گذاری خود پایبند باشید و از تصمیم‌گیری‌های تکانشی بر اساس تحرکات بازار کوتاه‌مدت خودداری کنید.

در جریان همه اخبار باشید: با آخرین اخبار مالی و روندهای بازار همراه باشید، اما اجازه ندهید که تصمیمات سرمایه‌گذاری شما را تحت‌تأثیر قرار دهند. تحقیقات خود را انجام دهید و در صورت نیاز از یک متخصص مالی مورداعتماد مشاوره بگیرید.

چگونه میتوان پول درآورد

برای آینده پس‌انداز کنید

اگر قصد دارید میزان پول خرج‌کردن خود را بهتر مدیریت کنید یکی از کارهایی که می‌توانید انجام دهید، پس‌انداز برای آینده می‌باشد. در واقع پس‌انداز برای آینده باید یکی از بخش‌های مهم مدیریت پول شما باشد. اما نکاتی برای پس‌اندازکردن برای آینده وجود دارد که درنظرگرفتن آنها بسیار مهم است:

یک هدف پس‌انداز تعیین کنید: تعیین کنید برای دستیابی به اهداف مالی خود، مانند بازنشستگی، پیش‌پرداخت خانه یا تحصیل کودک، چه مقدار باید پس‌انداز کرد. داشتن یک هدف خاص می‌تواند به شما کمک کند باانگیزه باشید و در مسیر هدف خود برای مدیریت مخارج باقی بمانید. فرمول پول درآوردن همین است.

بودجه‌ای بسازید: درآمد و هزینه‌های خود را بررسی کنید تا نقاطی را که می‌توانید در آنها هزینه ها کاهش دهید و برای پس‌انداز پول آزاد کنید، شناسایی نمایید. حتماً هدف پس‌انداز خود را به‌عنوان یکی از بخش‌های مهم در بودجه خود لحاظ کنید. فکر اقتصادی داشتن بسیار مهم است.

پس‌انداز خود را خودکار کنید: فرایند انتقال خودکار از حساب‌جاری خود به حساب‌های پس‌انداز یا سرمایه‌گذاری خود را فعال نمایید. این می‌تواند به شما کمک کند تا به طور مداوم پس‌انداز کنید و راحت‌تر به اهداف خود دست یابید.

کار با یک مشاور مالی را در نظر بگیرید: یک مشاور مالی می‌تواند به شما کمک کند تا یک برنامه پس‌انداز شخصی ایجاد کنید، بر روی پس‌انداز خود سرمایه‌گذاری کنید و راحت‌تر بتوانید به اهداف خود دست پیدا کنید و در مسیر اهداف مدیریت مخارج خود باقی بمانید. افزایش بازدهی کسب و کار به راحتی شکل میگیرد.

لطف دیگران را جبران کنید و سخاوتمند باشید

عاقلانه خرج‌کردن می‌تواند شامل بخشی با عنوان جبران و بازپرداخت مزایایی که دریافت کرده‌اید نیز باشد. با این کار در عین بهبود سبک زندگی خود، می‌توانید احترام سایرین را نیز جلب کنید و اعتبار خود را بالا ببرید. جبران‌کردن لطف دیگران و داشتن زندگی سخاوتمندانه شامل استفاده از زمان، منابع و استعدادهای خود برای کمک به دیگران و ایجاد تأثیر مثبت بر دنیای اطراف شما می‌شود. در اینجا چند راه برای این رویکرد آورده شده است:

همچنین بخوانید:  آیا پول خوشبختی می‌آورد ؟

به‌صورت داوطلبانه از وقت خود برای کمک و ایجاد تأثیر مثبت استفاده کنید: هدف یا سازمانی را پیدا کنید که باارزش‌های شما همسو باشد و زمان و مهارت‌های خود را برای کمک به آنها اختصاص دهید. می‌توانید در یک مؤسسه خیریه محلی، مدرسه یا مرکز اجتماعی داوطلب شوید یا در یک پروژه خدماتی یا جمع‌آوری کمک مالی شرکت کنید.

کمک مالی: کمک مالی به یک سازمان غیرانتفاعی یا خیریه را در نظر بگیرید که از هدفی که شما به آن اهمیت می‌دهید حمایت می‌کند.  بهتر است با کمک مالی مکرر حمایت خود را از این سازمان‌ها به طور مداوم نشان دهید.

جبران و کمک به جامعه: به دنبال راه‌هایی برای کمک به جامعه خود باشید، مانند حمایت از مشاغل محلی، شرکت در فعالیت‌های پاک‌سازی محله، یا اهدای کالا به مراکز بهزیستی یا مراکز خیریه.

مربی فردی: دانش و تجربه خود را با کسی که می‌تواند از راهنمایی شما بهره‌مند شود به اشتراک بگذارید. شما می‌توانید یک فرد جوان‌تر را راهنمایی کنید، به‌عنوان مربی یا آموزگار داوطلب شوید، یا تخصص خود را به یک سازمان غیرانتفاعی ارائه دهید.

با جبران‌کردن لطف و داشتن زندگی سخاوتمندانه، می‌توانید تأثیر مثبتی بر دنیای اطراف خود داشته باشید و دیگران را تشویق کنید که همین کار را انجام دهند. این کار به بهبود سبک زندگی و عادات شما نیز کمک می‌کند. در ویدیدی زیر درباره نحوه پولدار شدن صحبت می شود.

 

نتیجه

عاقلانه خرج‌کردن پول یکی از اجزای مهم دستیابی به موفقیت مالی است. با ایجاد بودجه، اولویت‌بندی هزینه‌های خود، اجتناب از بدهی، اتخاذ تصمیمات سرمایه‌گذاری هوشمندانه، پس‌انداز برای آینده و جبران‌کردن، می‌توانید به اهداف مالی خود برسید و زندگی پرمحتوا و معناداری داشته باشید. با طرز فکر و استراتژی‌های مناسب، می‌توانید پول را عاقلانه خرج کنید و در درازمدت به موفقیت مالی دست یابید.

سوالات متداول

چگونه می‌توانم از ولخرجی اجتناب کنم؟

برای جلوگیری از خرج‌کردن بیش از حد، بودجه تعیین کنید و به آن پایبند باشید، از خریدهای ناگهانی خودداری کنید و 24 ساعت قبل از خرید منتظر بمانید تا از تصمیم‌گیری بر اساس احساسات اجتناب کنید.

آیا ولخرجی کردن در مورد چیزی که واقعاً می‌خواهم اشکالی ندارد؟

اشکالی ندارد که هرازگاهی در مورد خرید چیزی که واقعاً می‌خواهید زیاده‌روی کنید، به شرطی که با بودجه شما مطابقت داشته باشد و اهداف مالی شما را به خطر نیندازد.

چگونه می‌توانم پول پس‌انداز کنم و درعین‌حال از زندگی لذت ببرم؟

به دنبال راه‌هایی برای لذت‌بردن از زندگی باشید که به پول زیادی نیاز ندارند، مانند گذراندن وقت با عزیزان، دنبال‌کردن سرگرمی‌ها یا کاوش در مکان‌های جدید. علاوه بر این، به دنبال راه‌هایی برای صرفه‌جویی در خرج‌کردن پول برای چیزهایی باشید که از آنها لذت می‌برید، مانند استفاده از کوپن، خرید عمده، یا استفاده از تبلیغات یا تخفیف.

تیم تحریریه خودساخته
تیم تحریریه خودساخته

ما در تیم خودساخته تمام تلاشمان را برای آماده سازی بهترین مطالب میکنیم تا شما عزیزان با محتواهای ما بتوانید سواد و دانش خود را بهبود دهید

دوره های دکتر کاویانی
دوره مستر کلاس راکت
دوره علمی مدار ثروت
دوره هک فروش
دوره کسب و کار اینستاگرامی
دوره جامع جهش ثروت

اینستاگرام خودساخته

روزمرگی های دکتر کاویانی

تلگرام خودساخته

مطالب انگیزشی روزانه

اگه لذت بردی برای دوستات از طریق این دکمه ها بفرست.

همیشه پیگیر آموزش باش

دوره های رایگان

دیدگاه

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود

آیا می‌خواهید درآمد بیزینس خود را ۳ برابر کنید؟

برای دریافت آموزش رایگان بیزینس پولساز دکتر کاویانی روی دکمه دریافت دوره بزنید