آموزش جامع بازاریابی پیامکی

انواع بازاریابی پیامکی

یکی از روش های موثر اما کم هزینه در صنعت بازاریابی ، اس ام اس مارکتینگ یا بازاریابی پیامکی است که بازده خوبی را از خود نشان داده است . با کمک این روش می توان مخاطبین را از رویدادها ، حراجی ها و تخفیفات و اخبار آگاه نمود. این نوع روش بازاریابی در چند سال اخیر به مرور زمان جای ایمیل مارکتینگ را گرفته و به دلیل این که مردم بیشتری نسبت به آن علاقه نشان می دهند، رونق بیشتری نیز پیدا کرده است. در ادامه این محتوا قصد داریم به طور کامل این روش بازاریابی را بررسی کنیم که پیشنهاد می کنم حتماً تا پایان همراه ما باشید.

انواع بازاریابی پیامکی

بازاریابی پیامکی در ایران

در ایران استفاده از بازاریابی پیامکی رونق خاص خود را دارد زیرا با وجود هزینه ی اندکی که برای این کار صورت می پذیرد ، بازخورد مناسبی را دریافت خواهد کرد و در مقایسه با دیگر ابزار بازاریابی به خوبی می تواند مشتری را جذب نموده و فروش را افزایش دهد .

این نوع بازاریابی در مقایسه با ابزارهایی مانند آگهی تلویزیونی و یا بیلبورد هزینه ای بسیار پایین داشته اما توانسته است تاثیر ویژه ای را ایجاد نماید.

هنگامی که احساس می کنید برای فروش بیشتر در کسب و کارتان نیاز به تبلیغات پیامکی دارید باید به خوبی به خاطر داشته باشید که تنها چند لحظه ی بسیار کوتاه فرصت در اختیار شما قرار می گیرد که با پیامک ارسال شده مخاطب خود را جذب نموده و او را ترغیب به تماس با کسب و کارتان کنید یا آن که پیام شما توسط مخاطب پاک شود .

این نکته ی بسیار مهمی است که متن پیامک به شکلی نوشته شود که بتواند مخاطب را برای تماس تشویق نماید. راه های بسیاری وجود دارد که می توان با ارائه ی پیشنهاداتی عالی مخاطب را جذب نمود و آن ها را به مشتری تبدیل کرده و فروشی موفق را ایجاد نمود.

بررسی آمار

خوب است بدانید که مطابق آمار بدست آمده چهل درصد از درآمد کسب و کارها از مشتریان وفادار آن ها نشات می گیرد این یکی از نکات مهم و کلیدی است که بتوانید مشتریانی را که اکنون دارید به یک مشتری وفادار تبدیل نموده و از طرفی در صدد جذب مشتریان جدید باشید تا همزمان بتوانید کسب و کار خود را توسعه و رشد دهید . در این میان بازاریابی پیامکی می تواند به عنوان یک راه کار مناسب در این خصوص شما را یاری نماید.

به خاطر داشته باشید با دانستن نکات مهم در مورد کمپین اس ام اس مارکتینگ به خوبی خواهید توانست از ابزاری ساده و کم هزینه، به روش و راهکاری موثر در بازار یابی دست یافته و از آن بهترین نتیجه را دریافت نمایید . در اینجا می خواهیم آموزش بازاریابی پیامکی را ارائه داده تا سهمی در رشد و گسترش کسب و کارها داشته باشیم.

مزایا و مشخصات بازاریابی پیامکی موفق

مزایا و مشخصات بازاریابی پیامکی موفق

یکی از ابزارهایی که به شکل وسیع در بازاریابی استفاده می شود پیامک یا اس ام اس می باشد . این خود یکی از قدیمی ترین ابزارهای بازاریابی به شمار می آید . این یک واقعیت است که در میان مخاطبانی که پیامک برای آن ها ارسال می شود درصد بیشتری از آنان اس ام اس را دریافت می کنند و این خود می تواند شانسی برای تبدیل شدن به ورود مشتری جدید باشد.

اگر بخواهیم در مقایسه با ایمیل ، شانس خوانده شدن پیامک ها را توسط مخاطبین بررسی کنیم می توان گفت که تقریبا نود و هشت درصد مخاطبین پیام ها را می خوانند این در حالی است که در ایمیل تنها بیست درصد از پیام ها خوانده می شوند.

این نکته ی مهمی است که بدانید تنها خواندن و رویت پیام نمی تواند در ایجاد مشتری موثر باشد بلکه رعایت اصولی خاص و تکنیک های لازم می تواند در جهت جذب مشتری بیشتر تاثیر گذار باشد.

بازخورد همه چیز است

یکی از موضوعات مهمی که در ارسال پیامک های تبلیغاتی نقش دارد و می تواند بازخورد مناسب مخاطبان را به همراه داشته باشد این است که برای آن ها مفید عمل نمایید . این که تنها هر بار به تبلیغ برند و کسب و کارتان بپردازید و پیامک ارسال نمایید در مدت زمان کوتاهی ذهن مخاطب شما را به عنوان یک ارسال کننده ی پیامک های تبلیغاتی مزاحم ثبت کرده و دیگر پیام ها را نخوانده و یا آن ها را لغو و پاک می نماید

در صورتی که تکنیک مفید بودن را برای مخاطب اجرا نمایید، مشتری های ایجاد شده خود پیامک شما را برای دیگران نیز ارسال می نمایند به این ترتیب بدون آن که هزینه ای پرداخت نمایید بازاریابی شما انجام خواهد شد این را در نظر داشته باشید که اصول تبلیغات به تکرار آن است بنابر این به خوبی برای خود در بازه های زمانی متفاوتی ، برنامه ریزی مناسب انجام داده و پیامک ارسال نمایید .

شناخت بازار هدف در تبلیغات پیامکی

پیشنهاد می شود قبل از آنکه از بازاریابی پیامکی و تبلیغات با این ابزار فکر کنید به خوبی بازار هدف خود را شناخته و بررسی نمایید . این امکان وجود دارد که با مطرح کردن سوالاتی از واحد فروش کسب و کارتان، به خوبی دریابید که چه افرادی در صدر مشتریان شما واقع شده اند، در چه گروه سنی و چه جنسیتی هستند و شغل و محل سکونت آن ها چگونه است

این سوالات می تواند به شما دیدگاه روشنی ارائه نماید و بدانیدکه زمان ارسال پیامک ها ، مشتریان شما دارای چه مشخصاتی هستند این موضوع می تواند به شما حق انتخاب مناسبی از روش ها و زمان بندی های ارسال پیامک را می دهد.

این یک ابزار کارآمد است که با قابلیت هایی همچون ایجاد فیلترهای لازم ، به بازار هدفی مشخص پیامک ارسال شود بدین ترتیب بازاریابی موثر تر با هزینه ای کمتر رخ خواهد داد و به تبع می تواند بازخورد های مفید تری داشته باشد.

بازاریابی پیامکی

شش عامل اثر بخش در اس ام اس مارکتینگ که رعایت آن‌ ها الزامی‌ است!

 1. از مهم ترین نکات در بازاریابی پیامکی، داشتن استراتژی موجه و دقت در تهیه متن این استراتژی است.
 2. در اس ام اس مارکتینگ بهتر است پیامک ‌های ساده و همه فهم ارسال شود، تلاش کنید جالب و کوتاه بنویسید.
 3. احتمال این که فروش و جذب مخاطب پیشنهاد جایزه هیجان ‌انگیز به مخاطبان بیشتر شود، زیاد است.
 4. در بازاریابی پیامکی حتماً زمان‌ را بسنجید و اس ام ا‌س ‌ها را در زمانى مناسب که حدس می ‌زنید توسط مخاطبانتان بهتر دیده و خوانده خواهد شد، ارسال کنید.
 5. حتماً و حتماً باید نام سازمان یا نهادی که در آن کار می کنید و همچنین برندتان را در متن اس ام اس قید کنید.
 6. این نکته طلایی را از ما به یاد داشته باشید که مخاطبان خودتان را همیشه با اسم خطاب کنید.

مشخصات سامانه پیامکی موثر چیست؟

در یک سامانه پیامکی می بایست اصول و نکاتی را رعایت نمایید به عنوان مثال مهم است که پیامک در تمامی مقیاس شهری ، محله و یا کشوری ارسال گردد و بانک اطلاعاتی شماره های تلفن دارای دسته بندی مشخصی باشد که در آن ها به عنوان مثال جنسیت ، گروه سنی و مشاغل روشن شده باشد .

از طرفی بتوان از پیامک هایی که ارسال می شود به صورت مشخص گزارش تهیه شود و استفاده از سامانه به آسانی بوده و بتوان آن را در ساده ترین شکل ممکن مدیریت نمود. همچنین پشتیبانی خوب نیز یکی از امتیازهای یک سامانه پیامکی به شمار می آید در دسترس بودن همیشگی و ارائه راهنمایی های موثر می تواند در کیفیت سامانه موثر باشد

یکی دیگر از موارد مهم در سامانه این است که ابزارهای لازم را برای بررسی عملکرد بازاریابی داشته باشد به عنوان مثال دارای نظرسنجی باشد. همچنین باید بتواند پیامک را برای اوپراتور های فعال در ایران از قبیل ایرانسل ، همراه اول و رایتل ارسال نماید.

در این جا می توانید نکات مهم و اصولی در خصوص آموزش جامع بازاریابی پیامکی را مطالعه نمایید .

آموزش اس ام اس مارکتینگ با دو روش موفقیت ‌آمیز

نخست: تبلیغات انبوه با اس ‌ام ‌اس

در این نوع از تبلیغات، پیامک تبلیغاتی فقط به بازار هدف ارسال می‌ شود، اما این اطمینان وجود ندارد که دریافت‌ کنندگان این اس ‌ام‌ اس، به محصول یا خدمات ارائه شده در آن علاقه ‌مند هستند یا خیر.

دوم: بازاریابی اجازه ‌ای با اس ‌ام ‌اس

در این مدل از آموزش اس ام اس مارکتینگ پیامک به کسانی ارسال می ‌شود که در خبرنامه اس ‌ام‌ اسی شما عضو شده ‌اند و تمام این اشخاص با میل شخصی خود اقدام به دریافت پیامک‌ های شما کرده‌اند.

اس ام اس مارکتینگ

مراحل اصلی یک اس ام اس مارکتینگ موفق کدام ‌اند؟

 1. مشخص نمودن مخاطبان
 2. نوشتن تکست پیامک جذاب
 3. زمان مناسب برای ارسال اس ‌ام ‌اس
 4. آنالیز بازاریابی پیامکی

اصول اس ام اس مارکتینگ

در بازاریابی پیامکی همانند دیگر کارها، روش ها و اصولی وجود دارد که با رعایت از آن می توان نتیجه ای موثر تر را دریافت نمود این کار تنها به ارسال یک متن برای یک گروه ختم نمی شود در این جا به خوبی خواهید دانست که رعایت اصول عنوان شده بسیار ساده اما کلیدی و مهم بوده و با رعایت آن ها می توانید به نتیجه ای دلخواه رسیده و از بابت صرف انرژی و هزینه نگرانی به خود راه ندهید . هر یک از این مراحل می تواند تاثیری پر رنگ بر مسیر کسب و کارشما داشته باشد.

۱.اولین نکته ای که می بایست به ان اشاره شود این است که پیامک های ارسالی را چه کسانی دریافت می کنند برای همین منظور نیاز است که مخاطبان را شناسایی کنید و نیاز آن ها را بررسی کنید این را باید بدانید که تبلیغات برند شما برای چه گروهی از مخاطبان مناسب است به عنوان مثال اگر در خصوص لوازم آرایشی تبلیغ ارسال می کنید گروه هدف شما خانم ها هستند و می بایست به خوبی به این نکته ی مهم در ارسال پیامک دقت نمایید.

در صورتی که بدون شناسایی مخاطبین پیامک را به شکل گروهی در دسته ی وسیعی ارسال کنید تبلیغات شما در مسیری اشتباه قرار می گیرد بنابر این این بازاریابی پیامکی نه تنها برای شما سودی در پی نخواهد داشت بلکه هزینه ی شما نیز به سادگی به هدر خواهد رفت این کار با کمی بررسی و شناخت از مخاطب به آسانی با هزینه ای اندک امکان پذیر بود.

ذکر چند اصول بازاریابی پیامکی

۲. می توانید همانند بازاریابی های دیگر ، قبل از آن که پیامکی را ارسال نمایید از مشتری خود کسب اجازه نمایید ، به عنوان مثال می توانید در سایت و فروشگاه اینترنتی خود از مشتری سوال کنید که تمایل دارد که در جریان حراجی ها و فروش های ویژه ی شما از طریق دریافت پیام کوتاه باشد ؟ و یا در پیامک ارسال خود ثبت نمایید که اجازه ارسال پیامک های بعدی را به شما می دهد این کار می تواند حس اعتماد را در مشتری ایجاد کرده و باعث جذب مشتری گردد.

۳. پیام های ارسالی بایستی به خوبی جذاب باشند و از ارسال پیامک هایی خسته کننده بپرهیزید تکراری بودن پیام باعث می شود که مخاطبین حتی رغبتی برای باز کردن پیام نیز نداشته باشند با ارسال پیامک های متفاوت و جذاب می توانید مشتریان را به دنبال کردن پیام ها ترغیب نمایید اگر بتوانید خود را به جای مخاطبان بگذارید خواهید توانست متنی مفید و شیوا را ایجاد کرده و ارسال نمایید .

همچنین خوب است در نظر داشته باشید که به اختصار و مفید متن خود را بنویسید . در صورتی که از مهلت زمانی استفاده کنید حس ضروری بودن در مشتری به وجود خواهد آمد . از طریق پیامک مخاطبان را به بازدید از سایت یا پیج اینستای خود تشویق نمایید. ایجاد صمیمیت درکلام می تواند در این امر موثر باشد.

با بررسی و مطالعه ی پیامک ها می توانید راه جذاب تر نوشتن متن پیام را بیابید و با کمی خلاقیت متنی ساده و شیوا را خلق کرده و با آن بازاریابی پیامکی موثری را ایجاد نمایید .

 نکاتی مهم و موثر در اس ام اس مارکتینگ

۴. برای ارسال پیامک های تبلیغاتی خود زمان بندی و برنامه ریزی مناسب را تعیین کنید ارسال مستمر و بدون هدف پیام ها باعث افزایش بازدید ها نخواهد بود ضمن آن که از محبوبیت شما می کاهد و مخاطبان شما را مزاحم شناخته و برای رهایی از پیام های بی موقع و پی در پی شما به دنبال راهی هستند تا پیامک های شما را مسدود نمایند . دقت داشته باشید این زمان بندی ها یکی از نکات مهم در این خصوص می باشد.

همچنین باید بدانید که در ساعاتی از شبانه روز ، ارسال پیامک ها می تواند بازدهی بهتری را داشته باشد به عنوان مثال در صورتی که در شروع روز و ساعت ۹ صبح پیام را ارسال کنید بهترین زمان برای تاثیر گذاری خواهد بود و یا ساعتی حدود چهارعصر تا هشت شب نیز می تواند زمان های مناسبی برای ارسال به شمار آید . از طرفی این زمان بندی به نوع مشاغل نیز وابسته است در نظر بگیرید که رستورانی در زمان های نزدیک به وعده های غذایی کد های تخفیفی را ارسال نماید این بهترین شرایط برای بازاریابی پیامکی به شمار خواهد آمد.

۵.در نظر داشته باشید که پس از هر مرحله از ارسال پیامک به خوبی مراحل قبلی را آنالیز کنید و عملکرد ارسال ها را در طول همان مرحله ارسال بررسی کرده و برای خود نکات قابل توجه آن را یاد داشت نمایید. شماره هایی که از بانک اطلاعاتی ما و از دسترس خارج شده باشند و تعداد پیامک های رسیده می تواند گزارش مناسبی باشد تا در مراحل بعدی ارسال پیامک هدفمند عمل کرده و هزینه و انرژی از دست نرود.

بازاریابی پیامکی

محاسبه ی هزینه ها در بازاریابی پیامکی

۶. برای حصول نتیجه ای مطلوب از اس ام اس مارکتینگ توصیه می شود که اندازه گرفتن نرخ تبدیل را از یاد نبرید به عنوان مثال در صورتی که ده هزار پیام ارسال شده باشد و شما در خبرنامه خود یکصد عضو را داشته باشید نرخ تبدیل ده درصد خواهد بود.

این را مدنظر بگیرید که برای بررسی تاثیرگذاری بازاریابی پیامکی می توانید بازگشت سرمایه را بررسی کرده و محاسبه نمایید این بدان معناست که سود حاصله از مشتریان جدیدی که از ارسال پیامک ایجاد شده است را ثبت کرده و متناسب با هزینه های انجام شده برای تبلیغ به عددی مشخص از سود برسید.

با این بررسی ها می توانید به خوبی به ایده هایی جدید رسیده و از فرصت ها و تهدید ها ی روبرو آگاه شوید و با تعیین یک تکنیک و استراتژی مناسب در تبلیغات و بازاریابی پیامکی به سوی هدف خود دقیق تر و کامل تر قدم برداشته و برنامه ی کامل تری را طراحی نمایید.

۷. از طرفی با به روز کردن پیشنهادات خود در پیامک ها می توانید پیامک های متنوعی را ایجاد کرده و آن ها را جذاب نمایید ارسال پیام های مشابه و تکراری برای مخاطبان به هیچ عنوان به نفع شما نیست و از انجام آن پرهیز نمایید . به خاطر بسپارید نیاز است که محتوای متن پیامک شما دائما در حال تغییر بوده و علاقه مندی مخاطبان را در پیام های متنوع در نظر بگیرید.

به یاد داشته باشید پیشنهادات ارسالی شما توسط پیامک ، نبایستی قبلا در شبکه ای اجتماعی و یا ایمیل آورده شده باشد تکرار یک متن در تمامی این ابزار های تبلیغاتی می تواند از میزان تاثیرگذاری آن کاسته و یا بی تفاوتی مخاطبین را در پی داشته باشد . برای هریک از این فضاهای تبلیغاتی متن و محتوایی متفاوت را طراحی نمایید.

نکاتی مهم در بررسی اصول بازاریابی پیامکی

۸. یکی از نکاتی که وجود دارد این است که شماره تلفن های مخاطبین تغییر می کند و لازم است که در دوره های زمانی ، این اطلاعات را به روز رسانی نمایید تا از ارسال پیامک برای افراد مناسب مطمئن شوید این کار را می توانید از روش راه های ارتباطی دیگری که با آن ها دارید کنترل کرده و از صحت شماره ها اطمینان یابید.

۹. به یاد داشته باشید که با ارسال پیام ها در قالب یک متن کوتاه و ایجاد حسن کنجکاوی در مخاطب می تواند ایشان را به صفحه ی وب سایت خود راهنمایی کرده و در فضای آن به شرح کاملتری از کسب و کارتان بپردازید .

۱۰. سعی کنید که برای همه نوع از مخاطبان در قومیت های متفاوت و یا مناطق جغرافیایی مختلف ، گروه های سنی و یا سطوح مختلف تحصیلات یک نوع پیام نفرستید این روش نمی تواند نتیجه ای مطلوب را برای شما به همراه داشته باشد .

ایده های اس ام اس مارکتینگ

برای ارسال موفق و موثر بازاریابی پیامکی می توانید نکات ذیل را منظور نمایید :

به عنوان مثال می توانید ارسال پیام ها را با تایید سفارش و به صورت هفتگی انجام دهید . پیام ها را با ایمیل مارکتینگ مرتبط نمایید این موضوع می تواند وفاداری مشتریان را افزایش داده و ارتباط دائمی با آنان را ایجاد نماید و نرخ تبدیل ارتقاء یابد .

می توانید نظرسنجی ایجاد کرده و برای مشتریان قدیمی خدمات ویژه ای را ارسال نمایید . به خاطر داشته باشید که زیاده روی در ارسال پیامک به هیج وجه مناسب کسب و کار شما نخواهد بود و تنها باعث کلافه شدن مخاطبین می باشد از آن جایی که اغلب افراد با پیامک های تبلیغاتی مواجه هستند ، اولین عکس العمل آن ها در برابر پیامک های تبلیغاتی تکراری و مداوم حذف آن ها و یا نهایتا مسدود کردن آن ها خواهد بود.

آموزش اس ام اس مارکتینگ

چند نکته مهم درباره اس ام اس مارکتینگ که حتماً باید بدانید!

پیش از آنکه برای ارسال پیامک اقدام کنید، نخست باید به طور روشن و منظم و مشخص معین کنید که قرار است پیامک‌ ها را دقیقاً به چه افرادی و مشتریانی بفرستید. مشخص نمودن این مشتریان یعنی اینکه شما تمایل دارید بازار هدف و کاربرانی که به احتمال زیاد از برندتان خرید خواهند کرد را به نحوی تعیین کنید. در غیر این صورت، ‌اس ‌ام ‌اس‌ ها به دست افرادی می ‌رسد که نه علاقه‌ ای به محصولتان دارند و نه کالای شما مورد نیاز آن‌ ها است همچنین مرتبط با کسب و کارشان هم نیست.

توجه کنید که محصولی که می ‌خواهید تبلیغ آن را بکنید مخاطب عام دارد یا خاص؛ آیا محصول شما به درد گروه و قشر ویژه ‌ای از مردم می‌خورد یا خیر؟ آیا درباره محصول شما تفکیک جنسیتی مطرح است؟ یا به زبان دیگر آیا ویژه آقایان است، یا خانم ‌ها یا هر دو دسته؟ شک نکنید که بدونِ مشخص کردن عام یا خاص بودن کاربران اس ام اس فقط پول و زمان شما تلف شده و قادر نیستید آن نتیجه‌ای را که به دنبالش هستید را به دست آورید.

درباره‌ی متن پیامک به این نکته مهم توجه کنید که حتماً قرار نیست تنها درباره‌ی محصول خود یا خدماتی که ارائه می ‌کنید توضیح و شرح خلاصه‌ ای بدهید؛ ممکن است تعداد زیادی از شرکت ‌ها یا مؤسسات بتوانند خدمات و محصولات همانند شما را ارائه دهند، بنابراین فرستادن توضیحات معمولى و کلیشه‌ ای نمی‌ تواند روی مشتری شما تأثیرگذار باشد بنابراین تکست پیامک شما باید درباره ویژگی ‌های متمایزکننده و خاص و مزایای آن محصول یا خدمات شما باشد.

مخاطبان اس ام اس ‌های شما به این پوینت‌ ها و ویژگی‌ های کاربردی توجه شایانی می ‌کنند، نه خودِ محصول چرا که آنها انتظار دارند کالا یا خدماتى که شما ارائه می ‌دهید زندگی یا روش کسب و کارشان را تا حدودی بهتر کند.

به کلماتی که برای تکست اس ام اس استفاده می ‌کنید دقت زیادی کنید. این کلمات باید برای کاربران شما یعنی مشتریان بالقوه و همچنین احتمالی، جذابیت ویژه‌ای داشته باشد. از سوی دیگر این متن باید خیلی ساده و قابل فهم باشد. یعنی برای درک منظور شما از مفهوم پیامک نیاز نباشد که بخواهند به فرهنگ لغت مراجعه کنند!

بنابراین از کلماتی بهره ببرید که هم جالبِ توجه باشد و هم روح و حس صمیمیت داشته باشد و در عین حال و روز و کنجکاو برانگیز نیز باشد و ترجیحاً نوع متن نیز محاوره ‌ای باشد بهتر است. این نکته را به ید داشته باشید که نوعِ لحن و کلام شما، نقش بسیار مهمی در اثرگذاری روی مشتری و جلب توجهِ او خواهد داشت

اگر نتیجه ‌ی مطلوب برایتان مهم است باید در فواصل زمانی مشخص شده و به دفعات معینی پیامک را برای مخاطبانتان ارسال کنید. برای این کار حتماً باید در فاصله ‌ی زمانی هر ۳ تا ۴ ماه، حداقل برای ۵ بار و حداکثر ۷ بار که شده به شماره مخاطبان و مشتریانی که از قبل ذخیره کرده‌ اید پیامک ارسال کنید.

برای اطلاعات بیشتر و آشنایی با تکنیک های حرفه ای بازاریابی میتونید در دوره فروش فوق العاده و یا دوره رایگان ۲۱ تکنیک افزایش فروش ما شرکت کنید.

اینستاگرام خودساخته

روزمرگی های دکتر کاویانی

تلگرام خودساخته

مطالب انگیزشی روزانه

اگه لذت بردی برای دوستات از طریق این دکمه ها بفرست.

همیشه پیگیر آموزش باش

دوره های رایگان

دیدگاه

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

یک پاسخ

 1. من از بازاریابی پیامکی از همه انواع بازاریابی های مختلف مثل ایمیلی و حضوری و …. خیلی بیشتر سود کردم. یعنی انگار مشتری راحت تر میاد و اعتماد میکنه و میتونه بهت وصل بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود