چک لیست راه اندازی کسب و کار

راه اندازی کسب و کار

چک لیست راه اندازی کسب و کار

یکی از مهم­ترین نکاتی که قبل از راه اندازی یک کسب و کار باید به آن توجه کرد تهیه چک لیست است. داشتن یک چک لیست به شما کمک می ­کند تا گام­هایی مطمئن در مسیر موفقیت در کسب و کار خود بردارید و هدفمند باشید.  از طرف دیگر چک لیست در یادآوری وظایفی که باید در زمان ­های مشخصی انجام دهید به شما کمک می­ کند.

متاسفانه بیشتر افراد از توجه به این نکته غافل می­شوند و با خود فکر می­کنند که داشتن چک لیست نمی­تواند کمک زیادی به آن­ ها در راه اندازی کسب و کارشان بکند. در حالی که تاثیر چک لیست در تشکیل و ایجاد یک کسب و کار بسیار زیاد است. با توجه به اهمیت موضوع بر آن شدیم تا در این مقاله یک چک لیست برای راه اندازی کسب و کار به شما ارائه بدهیم. اگر شما نیز می خواهید خودتان را در مسیر موفقیت های شغلی قرار دهید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید همچنین میتونید برای اطلاعات بیشتر و بهتر در دوره کارآفرینی ما شرکت کنید.

 

مراحل شروع یک کسب و کار

همه ما در سال­های اخیر شاهد شکست کسب و کارهای بسیار زیادی بودیم. مهم ترین علت شکست این کسب و کارها عدم بررسی درست بازار است. یکی از مهم­ترین مراحل شروع کسب و کار نیازسنجی بازار است. شما باید قبل از هر چیز مشخص کنید که برای چه گروهی محصول خود را طراحی کرده­اید. بازار هدف شما برای ارائه محصولات چیست.

بررسی روند رشد بازار نسبت به سال­های گذشته یکی دیگر از مراحل کسب و کار است که باید مورد توجه قرار بگیرد. شما باید به سراغ اعداد و ارقام بروید تا بتوانید نرخ رشد احتمالی محصولات و یا خدمات خود را در آینده پیش بینی کنید.

مرحله بعد پیدا کردن مزیت رقابتی شما با افراد دیگری است که در حوزه شما مشغول به فعالیت هستند. بگذارید صادقانه به شما بگوییم تا زمانی که مزیت رقابتی نداشته باشید در مبارزه با رقیبان خودتان همواره شکست خواهید خورد.

انتخاب یک تیم مجرب و متخصص از دیگر مراحل راه اندازی کسب و کار است که بسیار مهم می باشد. عدم توجه به این مرحله باعث می شود تا تمام زحمات شما بر باد برود.

 

نکاتی که قبل از شروع کسب و کار باید به آن توجه کنیم

شما باید قبل از شروع کسب و کار خود به این موضوع توجه داشته باشید که موفقیت یک شبه به دست نمی­آید. یکی از نکات مهم در راه اندازی کسب و کار صبور بودن است. شما باید در این مسیر از پشتکار و حوصله کافی برخوردار باشید در غیر این صورت مطمئن باشید که موفق نخواهید شد.

علاوه بر این هرگز با پول قرضی، وام و یا پول فروش خانه و ماشین وارد بازار نشوید. همواره این را در نظر داشته باشید که ممکن است شرایط مطابق میل شما پیش نروند. شما باید مشخص کنید که پتانسیل تحمل چقدر ضرر مالی را دارید. متاسفانه اغلب افرادی که متحمل شکست­های سنگین در کسب و کار می­شوند افرادی هستند که حد ضرر و حد سود خود را مشخص نمی­کنند.

برای خود یک استراژی آماده کنید و مطابق آن پیش بروید. در صورتی که نقشه راه نداشته باشید هر اتفاق کوچکی شما را از مسیرتان منحرف خواهد کرد. برای تهیه استراتژی می توانید از افراد خبره در این حوزه کمک بگیرید. یکی از بهترین گزینه ها مراجعه به مشاوران کسب و کار است.

 

راه اندازی کسب و کار

چک لیست کسب و کار

داشتن یک چک لیست هنگام راه اندازی کسب و کار بسیار حیاتی است. اگر چه هر کسب و کاری چک لیست اختصاصی خود را دارد اما در ادامه برخی از نکات مهم که باید در چک لیست تمام کسب و کارها قید شود را برایتان جمع آوری کرده ایم.

 

انتخاب نام تجاری

انتخاب نام برای کسب و کار مهم­ترین کاری است که باید انجام دهید. نام تجاری تداعی کننده محصول و یا خدمات شما در ذهن مشتری خواهد بود. به سراغ نام هایی بروید که می توانید احساس مخاطبان خود را درگیر کنید. البته باید توجه داشته باشید که نام تجاری شما باید مطابق با قوانین ثبت نام تجاری باشد.

 

تدوین برنامه

شما باید برای کسب و کارتان یک برنامه بنویسید. این برنامه شامل تمام کارهایی است که قرار است شما در راه اندازی کسب و کار خود انجام دهید. برنامه خود را چند بار مرور کنید تا مطمئن شوید که هیچ چیزی از قلم نیافتاده است. هرگز فراموش نکنید برنامه به شما کمک خواهد کرد تا کارهای خود را در زمان مقرر به انجام برسانید.

 

پیدا کردن مکان

اگر کسب و کار شما جزو کسب و کارهای اینترنتی نیست که در منزل انجام شود باید به دنبال یک مکان برای عرضه محصولات و خدمات خود باشید. سعی کنید یک مکان مناسب با توجه به کسب و کار خود انتخاب کنید. از طرف دیگر برای طراحی داخل مکان می­توانید از افراد متخصص در این کار کمک بگیرید.

 

دریافت مجوزهای لازم

با توجه به حرفه­ ای که انتخاب کرده اید برای راه اندازی کسب و کار خود قطعا به یکسری مجوزها نیاز خواهید داشت. قبل از شروع هر کاری باید  ابتدا به دنبال گرفتن این مجوزها باشید تا در آینده از لحاظ قانونی به مشکل بر نخورید.

 

شناخت مخاطبان هدف

قبل از ارائه محصول و یا خدمات خود به مشتریان ابتدا سعی کنید که نیازهای آن ها را به دقت شناسایی کنید. اگر مخاطبان هدف شما گروه خاصی هستند می توانید با بررسی روحیات و شخصیت های آن ها محصولات خود را طراحی و تولید کنید. برای اطلاع از نظر مشتریان خود می توانید از فرم نظر سنجی استفاده کنید.

 

راه اندازی کسب و کار

راه اندازی وب سایت

در سال های اخیر با افزایش دسترسی مردم به اینترنت راه اندازی وب سایت یکی از ملزومات موفقیت در هر کسب و کاری است. اگر می خواهید که کسب و کار خود را به اطلاع طیف وسیعی از مردم برسانید باید یک وب سایت راه اندازی کنید. تاثیر وب سایت در ارتقا کسب و کارها به حدی زیاد است که بدون اغراق می توان گفت در سال های نه چندان دور یک کسب و کار بدون داشتن وب سایت عملا یک کسب و کار شکست خورده خواهد بود.

 

تجزیه و تحلیل رقیبان

یکی از نکات مهمی که باید پیش از شروع هر کسب و کاری به آن توجه ویژه داشت تحلیل و مقایسه رقبا است. شما باید  علت شکست و یا موفقیت آن­ ها را پیدا کنید تا در کار خود از آن ها کمک بگیرید. متاسفانه اغلب افرادی که بدون تحلیل رقبای خود وارد بازار می شوند طولی نمی کشد که به دلیل نداشتن مزیت رقابتی قابل توجه مجبور به ترک بازار می شوند.

 

برنامه ریزی برای تبلیغات

یکی از موارد مهمی که باید در چک لیست کسب و کار شما باشد برنامه ریزی برای تبلیغات است. تاثیر تبلیغات در جذب مشتری بر هیچ کسی پوشیده نیست. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که ما در حال حاضر با یک مخاطب تبلیغ زده روبرو هستیم و باید نحوه تبلیغات ما به صورت حرفه ای باشد تا بتواند نظر مثبت مخاطب را جذب کند.

 

به روز رسانی اطلاعات

با توجه به این که سرعت پیشرفت علم و تکنولوژی در سال های اخیر به شدت افزایش پیدا کرده است، شما باید همواره با جدیدترین اطلاعات و تجهیزات کسب و کار خود آشنایی داشته باشید. در اغلب موارد مشتریان از شما در مورد محصولات جدیدتری که در بازار وجود دارد پرسش خواهند کرد، شما باید قادر به تامین و عرضه آن به مشتری باشید. در صورتی که شما نتوانید به سوالات مشتریان خود پاسخ دهید شک نکنید که آن ها برای یافتن پرسش های خود به سراغ رقیب شما خواهند رفت.

 

انتخاب حسابدار

داشتن یک حسابدار حرفه ای یکی از مهم ترین مواردی است که باید در راه اندازی هر کسب و کاری به آن توجه کرد. سپردن امور مالی به یک حسابدار کاربلد باعث می شود تا شما با فکر آزادتر به سایر کارهای خود برسید. البته فراموش نکنید که باید حسابدار شما فردی قابل اعتماد باشد چرا که شما قرار است مهمترین بخش از کسب و کار خود را به او واگذار کنید.

 

 جمع بندی

در این مقاله درباره مراحل شروع یک کسب و کار با شما صحبت کردیم و چک لیست راه اندازی کسب و کار را به شما ارائه دادیم. موارد بسیار زیادی هستند که با توجه به نوع صنعت و حرفه ای که در آن فعالیت می کنید می تواند به این لیست اضافه شوند. اما آن چه که مهم است تهیه چک لیست قبل از اقدام به راه اندازی کسب و کار است. به نظر شما چه موارد دیگری می توانیم به این چک لیست اضافه کنیم؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

 

 

اگه لذت بردی برای دوستات از طریق این دکمه ها بفرست.

همیشه پیگیر آموزش باش

دیدگاه

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت لینک دانلود