راه های افزایش خلاقیت ، حتی اگر فکر می کنید خلاق نیستید این نکات را جدی بگیرید

راه های افزایش خلاقیت

راه های افزایش خلاقیت

بهترین راه های افزایش خلاقیت

خلاقیت را میتوان نوعی استعداد ویزه دانست. این استعداد ویژه نقش بسیار مهمی در موفقیت افراد در زمینه‌های شخصی و موفقیت در کسب و کار مختلف دارد. دنیای امروز را می‌توان دنیای تکنولوژی و تغییرات دانست.

برای بقا و رقابت در چنین دنیایی، توانایی متفاوت فکر کردن و دانستن راه های افزایش خلاقیت بسیار تعیین کننده است. اگر شما فکر می‌کنید که خلاقیت نوعی استعداد ذاتی است که نمی‌توان ان را در خود ایجاد کرد خوشبختانه باید به شما بگویم که اشتباه فکر ‌می‌کنید.

با خواندن این مقاله شما می توانید بهترین راه های افزایش خلاقیت را یاد بگیرید و آنها را در زندگی خود به کار ببرید، پس با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

خلاقیت

راه های افزایش خلاقیت

درست است که بعضی‌ها به طور ذاتی دارای خلاقیت بالایی هستند و در امور مختلف از خود نوآوری نشان می‌دهند اما اگر شما جزء این دسته از افراد نیستید، نباید نا امید شوید چرا که این امکان وجود دارد که با توجه به برخی از نکات و اقدامات قدرت خلاقیت را در خود تقویت نمایید. در این مطلب به مواردی می‌پردازیم که با توجه به آن‌ها شما این امکان را دارید که قدرت خلاقیت خود را تقویت کنید.

 

اعتماد به نفس داشته باشید و شاد زندگی کنید

عدم اعتماد به نفس یکی از دشمنان خلاقیت است. کافی است شما به خود بگویید که فرد خلاقی نیستید و قادر نیستید به فرد خلاقی هم تبدیل شوید. همین جمله کافی است که خلاقیت و قدرت نوآوری شما هیچگاه تقویت نشود. برای افزایش اعتماد به نفس خود می‌توانید پیشرفت‌ها و موفقیت‌هایی که در طول زندگی داشته‌اید را بنویسید.

سپس به این لیست نگاه کرده و به این موضوع فکر کنید که آیا اگر شما فاقد خلاقیت بودید، می‌توانستید به موفقیت‌هایی هر چند کوچک دست پیدا کنید.

همچنین اگر به ایجاد لحظات شاد در زندگی خود توجه کافی ندارید لازم است بدانید که این وضعیت به قدرت خلاقیت شما ضربه خواهد زد. در نتیجه برای تقویت قدرت خلاقیت لازم است که در طول روز لحظات شادی را برای خود ایجاد نمایید.

همچنین بخوانید:  راهکارهای استفاده از ساده زیستی برای افزایش بهره وری

برای سفر رفتن برنامه بریزید

برای سفر رفتن برنامه بریزید

یکی ازفعالیت‌هایی که در شکوفایی و تقویت قدرت خلاقیت تاثیرگذار است، سفر رفتن است. سفر کردن به شما تجارب جدیدی را هدیه می‌دهد و کمک خواهد کرد که مغزتان گنجینه ارزشمند‌تری را در اختیار داشته باشد. با سفر کردن در واقع شما به نوعی انعطاف‌پذیری شناختی خود را افزایش خواهید داد.

سفر کردن به شما نقطه نظرات جدید و متفاوتی را یاد خواهد داد که باعث تقویت خلاقیت شما خواهند شد.

همچنین سفر کردن مطمعناً لحظات شاد و مفرحی را نیز برای شما به همراه خواهد داشت و از این طریق نیز باعث افزایش خلاقیت شما می‌شود. سعی کنید به مناطق و اماکنی که در طول سفر می‌روید به خوبی دقت کنید. با استفاده از این دقت و توجه شما متوجه تفاوت‌ها می‌شوید که این عامل مطمعناً در شکوفایی و تقویت قدرت خلاقیت شما تاثیرگذار خواهد بود.

 

به مشکلات از زوایای مختلفی نگاه کنید

یکی از بهترین راه‌های تقویت خلاقیت این است که زمانی که با مشکل و مسئله‌ای مواجه می‌شوید به جای آنکه برای رفع آن از راه‌های مرسوم استفاده کنید، سعی کنید ان مشکل یا مسئله را با استفاده از یک راه‌حل جدید حل کنید. جالب است بدانید که بسیاری از ابداعات و اختراعات به همین شکل به وجود آمده‌اند.

یعنی پیدا کردن یک راه‌حل جدید برای رفع مشکلات و مسائل به جای استفاده کردن از راه‌حل‌های قدیمی. سعی کنید به مشکلات از زوایای مختلفی نگاه کنید و به این موضوع فکر کنید که برای رفع یک مشکل چه راه‌حل‌هایی ممکن است وجود داشته باشد. حتی فکر کردن به این موضع می‌تواند باعث تقویت خلاقیت در شما شود.

 

معاشرت با افراد خلاق

معاشرت با افراد خلاق

جالب است بدانید که خلاقیت می‌تواند از یک فرد به اطرافیانش هم منتقل شود. به این صورت که اگر شما بتوانید دوستان و اطرافیان خلاقی برای خود پیدا کرده و با  آن‌ها ارتباط داشته باشید این کار باعث افزایش قدرت خلاقیت شما نیز خواهد شد.

همچنین بخوانید:  آموزش تمرین های ساده برای خروج از محدوده آسایش

معاشرت با افراد خلاق باعث شکلگیری عادات جدیدی در شما نیز می‌شود که خلاقیتتان را تقویت خواهد کرد. علاوه بر این شما می‌توانید از این افراد کمک و مشورت بگیرید و در کارهایتان موفق‌تر عمل کنید. زمانی که شما با دوستان خلاقی ارتباط داشته باشید این عادت در شما شکل خواهد گرفت که به یک موضوع از جوانب مختلفی نگاه کنید.

 

به طبیعت بروید، نقاشی کنید و به موسیقی گوش فرا دهید

نقاشی خلاقانه

سعی کنید به طور مرتب هر چند وقت یک بار سری به طبیعت بزنید. دور شدن از فضای شهری و رفتن به طبیعت باعث خواهد شد شما به طرز عمیقی با جهان ارتباط برقرار کنید.

با فکر کردن به طبیعت شما زیبایی‌هایی را درک خواهید که به شما دیدگاه‌های جدیدی در زندگی هدیه می‌دهد. شما در طبیعت این موضوع را درک خواهید کرد که چیز‌هایی بسیار بزرگ‌تر از ما خلق شده‌اند و به عظمت جهان هستی بهتر پی خواهید برد.

علاوه بر رفتن به طبیعت کار‌هایی مانند گوش دادن به موسیقی و نقاشی کشیدن نیز باعث تقویت خلاقیت شما خواهند شد. گوش دادن به موسیقی انسان را به احساساتش متصل می‌‌کند و می‌تواند انسان را در حالت درست ذهنی قرار دهد. همچنین زمانی که شما به نقاشی کردن می‌پردازید، افکار و ایده‌های جدیدی به سراغ شما خواهند امد. تمامی این کار‌ها در نهایت باعث تقویت قدرت خلاقیت شما خواهند شد.

 

مانند کودکان فکر کنید

اگر به دوران کودکی خود فکر کنید به احتمال زیاد به یاد خواهید آورد که در دوران کودکی هیچ حد و مرزی برای افکار خلاقانه شما وجود نداشت. اکثر کودکان اینگونه هستند.

کودکان بدون هیچ محدودیتی افکار خلاقانه خلق خواهند کرد. اگر می‌خواهید به فردی خلاق تبدیل شوید باید به کودک درونتان بها بدهید و به او اجازه دهید که بدون هیچ محدودیت و حد و مرزی به دنبال افکار خلاقانه خود برود.

همچنین بخوانید:  منتخب بهترین پادکست‌های فارسی که باید گوش دهید!

شاید این سوال برایتان پیش بیاید که کودکان چگونه می‌توانند اینقدر راحت افکار خلاقانه داشته باشند. واقعیت این است که کودکان همه چیز را به شکل بازی نگاه می‌کنند و سعی می‌کنند از آن لذت ببرند.

شما هم سعی کنید از شغلتان و وظایفی که بر عهده شما قرار داده شده است، لذت ببرید و سعی کنید لحظات مفرحی داشته باشید.

 

استرس را از خود دور کنید

استرس را از خود دور کنید

یکی از مهم‌ترین دشمنان خلاقیت وجود استرس و نگرانی است. وجود استرس به شما اجازه نخواهد داد که آزادانه فکر کنید و خلاقانه تصمیم بگیرید.

راه‌های مختلفی برای کاهش استرس وجود دارد. به عنوان مثال در طول روز چند دقیقه‌ای در محیطی آرام نفس عمیق بکشید. همچنین ورزش کردن یکی دیگر از روش‌های رفع استرس است.

ورزش کردن باعث تقویت ذهن شما و تقویت قدرت خلاقیت شما نیز خواهد شد. برای کاهش استرس روزانه لازم است که ساعاتی از روز را برای پراختن به فعالیت‌هایی که به ان‌ها علاقه دارید در نظر بگیرید. به عنوان مثال شرکت در کلاس‌های اموزشی در زمینه‌های مورد علاقه شما می‌تواند استرس شما را کاهش دهد.

 

نتیجه‌گیری

خلاقیت را می‌توان مانند یک عضله در بدن تقویت کرد.

کافی است شما به مسائل از زوایای مختلفی نگاه کرده و نکاتی که باعث تقویت قدرت خلاقیت در شما می‌شود را رعایت کنید.

در این مطلب به راه های افزایش خلاقیت پرداختیم که می‌تواند به شما کمک کند که قدرت خلاقیت ذهن خود را افزایش دهید. فراموش نکنید که دنیای امروز دنیای تکنولوژی و تغییرات مستمر است و در چنین دنیایی مطمئناً داشتن ذهنی خلاق و آگاهی از راه های افزایش خلاقیت می‌تواند شانس شما را برای رسیدن به موفقیت به طرز چشمگیری افزایش دهد.

اینستاگرام خودساخته

روزمرگی های دکتر کاویانی

تلگرام خودساخته

مطالب انگیزشی روزانه

اگه لذت بردی برای دوستات از طریق این دکمه ها بفرست.

همیشه پیگیر آموزش باش

دوره های رایگان

دیدگاه

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود