رفتارهایی که مانع موفقیت در مدیریت پول می‌شوند     

رفتارهایی که مانع موفقیت در مدیریت پول می‌شوند     

رفتارهایی که مانع موفقیت در مدیریت پول می‌شوند     

پس‌انداز کردن پول یک فرآیند نسبتا ساده است. چیزی که دشوار است، تغییر افکار و رفتارهای ما در مورد پول، قدرت، مقام و چیزهای دیگر است. محققین علوم رفتاری در انگلستان نشان می‌دهند که شش رفتار مانع از کسب موفقیت در مدیریت پول می‌شوند.

رفتارهایی که مانع موفقیت در مدیریت پول می‌شوند     
رفتارهایی که مانع موفقیت در مدیریت پول می‌شوند

بدون داشتن چشم‌انداز سالم در مورد پول و قدرت، مقام، یا چیزهایی از این دست، اغلب در برنامه‌ریزی برای آینده‌ای امن از نظر مالی شکست می‌خوریم. درعوض، در تعقیب آرزوها و شکارهای غیر قابل دستیابی، شادی ابدی و لذت هیجان، گیر می‌افتیم.

سپس، آنچه اغلب اتفاق می‌افتد این است که چیزهای نامطلوب مثل کسالت، افسردگی، تنها بودن و مرگ وقتی که آماده نیستیم، ما را فرا می‌گیرد. شاید ما را هم از نظر عاطفی و هم از نظر مالی ویران کند و یا حتی بدتر.

خوشبختانه، قدرت بهبود زندگی مالی ما در درون ماست، در حالی که ممکن است راه آن چندان آسان نباشد. ما می‌توانیم سلامت مالی خود را بهبود بخشیم، قبل از اینکه خیلی دیر شود و فرصت از دست برود.

 

چرا من این را باور دارم؟

 چون من اطراف زندگی مالی‌ام تحقیق و تفکر کردم. به دنبال توهمات موفقیت رفتم؛ اما بعد، شروع به رسیدن به اهداف مالی واقعی  و حقیقی کردم. در حالی که هنوز از لحاظ مالی مستقل نیستم، می‌دانم به زودی روزی مستقل خواهم بود؛ چون به قدر کافی می‌خوانم، یاد می‌گیرم، و تمرین می‌کنم که این کار را انجام دهم و به هدف خود برسم.

خیلی وقت پیش رسیدن به یک میلیون دلار دارایی غیر ممکن به نظر می‌رسید، اما حالا طور دیگری فکر می‌کنم و می‌خواهم شما نیز همین فکر را بکنید، اگر تا قبل از این اینطور فکر نمی‌کردید.

 مدت زیادی طول کشید تا مسیر صحیح مالی را پیدا کنم. در حالی که به طور کامل در مقابل پول یا زندگی بی‌ملاحظه نبودم، همیشه به آن احترام می‌گذاشتم ولی مطمئنا آن را درک نمی‌کردم. سپس زندگی تغییر کرد و مسیر آن عوض شد. یا در واقع، من این کار را کردم. زندگی ساده شده بود و همه چیز سر جایش بود.

 هر چند دلم می‌خواست زودتر اشکالات کارم را می‌فهمیدم و حقیقت را درک می‌کردم، اما می‌دانم که تاسف ‌خوردن خوب نیست. گاهی اوقات شما از این که چیزی را نمی‌دانید، آگاهی ندارید و به همین دلیل است که داشتن ذهن باز بسیار مهم است.

 

قبل از اینکه بتوانید پیشرفت کنید، باید بدانید چه چیزی امکان‌پذیر است. همچنین باید بدانید که چه چیزی درست کار نمی‌کند، یا اثربخش نیست و چه چیزی اتفاق افتاده است. این جایی است که من فکر می‌کنم روانشناسی و علوم رفتاری می‌توانند کمک کنند.

 

درک رفتارهای شما و یادگیری مدیریت آن‌ها به شما این امکان را می‌دهد که کنترل خود را به دست آورید. و این چیزی است که فکر می‌کنم بیشتر ما طالب آن هستیم. توانایی کنترل زندگی و پول. پس پول ما را کنترل نمی‌کند.

 رفتارهای مانع موفقیت در مدیریت پول

 محققان علوم رفتاری می‌گویند که علی‌رغم نیات خوب، ما اغلب به طور مداوم تلاش‌های خود را برای رسیدن به یک هدف خاص به چند روش کاهش می‌دهیم. این شامل اهداف مالی صحیح نیز می‌شود.

 در مجله “Imprudence”، نویسندگان روش‌هایی را شناسایی کرده‌اند که در آن‌ها الگوهای فکری طبیعی ما می‌توانند به سختی، پول را در کوتاه مدت و بلندمدت مدیریت کنند.

 تنها به این دلیل که می‌دانیم چه کاری باید انجام دهیم، کم‌تر از درآمد خود خرج کنیم، بدهی را از بین ببریم، در خانه غذا بخوریم و…… تمایلات رفتاری طبیعی ما باعث گمراهی ما می‌شود.

به طور کلی «شش مانع رفتاری برای قابلیت مالی» شناسایی‌شده در این مقاله عبارتند از:
 1.  اختلال در تصمیم گیری می‌تواند ما را به انتخاب ساده‌ترین راه و نه بهترین راه هدایت کند.
 2. غفلت از نیازها و احساسات آینده، 
 3. خوش‌بینی و اعتماد به نفس کاذب
 4. رضایت فوری، خشنودی آنی، لذت زودگذر؛ اغماض و چشم پوشی از یک نتیجه بالقوه که در آینده می‌توان به دست آورد، به طرح‌های عالی بلند مدت  آسیب می‌رساند.
 5. عادت‌های مضر؛ عادت‌های مضر در زندگی امروز ما می‌تواند هزینه‌های زندگی آینده را با اثرات منفی روی سلامتی و دیگر امور افزایش دهد.
 6. هنجارهای اجتماعی و تلاش‌های ما در جهت همراهی با دیگران و پیگیری لذت‌های زودگذر که به ندرت منجر به شادی پایدار می‌شوند، مانع از موفقیت مالی هستند.

 از حرف تا عمل

 کسب موفقیت در زمینه مدیریت مالی به تلاش نیاز دارد. آموزش دیدن موارد موضوعات مالی و شش موردی که به عنوان مانع موفقیت در مدیریت مالی عنوان شدند، ضروری است. می‌توانیم به جای مبارزه ، آن‌ها را مدیریت کنیم.

توصیه‌هایی در جهت مقابله با شش عاملی که به عنوان مانع موفقیت در مدیریت مالی ذکر شد:

کنترل مانع اول

 • محدود‌سازی تعداد حساب‌های بانکی
 •  استفاده از پول نقد یا کارت اعتباری پرداخت فوری
 • استفاده از تراکنش‌های اتوماتیک در پرداخت صورتحساب، پس‌انداز و سرمایه‌گذاری

کنترل مانع دوم

 •  توجه به نیاز‌ها به جای خواسته‌ها
 •  پرداخت بدهی قبل از سرمایه‌گذاری
 •  ایجاد یک صندوق اضطراری

به منظور جلوگیری از ایجاد چرخه‌های نیاز، فهرستی از سوالاتی را در نظر بگیرید که قبل از انجام هر خرید بزرگ و یا ناگهانی آنها را از خود بپرسید؛ آیا این وسیله یا کالا یک نیاز مبرم است؟ چقدر از این وسیله استفاده خواهم کرد؟ آیا خرید آن با اهداف مالی من مطابق است؟ آینده و سبک زندگی خود را تصور کنید. در این صورت خرید شما چه نسبتی با آینده تصور شده شما دارد؟

کنترل مانع سوم

 • بودجه‌بندی برای درک درآمدها و تعیین هزینه‌ها و پس‌اندازها
 • بررسی ملاحظات مربوط به مخارج و هزینه‌های مربوط به آینده
 • هزینه‌های عملیاتی مربوط به اتومبیل
 • هزینه‌های خانه، مالیات، بیمه و تعمیر و نگهداری

کنترل مانع چهارم

 • پرسش درباره نیازها در برابر خواسته‌ها
 • برای خود قانون بگذارید که هرگز بدهی نداشته باشید از این طریق خریدهای اعتباری خود را کنترل کنید.

کنترل مانع پنجم

 • عادت‌های مالی بد را کنترل کنید.
 •  محاسبه کنید که یک عادت بد برای شما در سال چقدر هزینه در پی دارد. 
 • تمام قرض‌های خود را پرداخت کنید
 • پس‌انداز برای خریدهای آینده

کنترل مانع ششم

 • باید مراقب بود تا از تشویق به پیروی از یک هنجار اجتماعی منفی اجتناب شود.
 • از اشتراک و عضویت در گروه‌هایی که از نظر مالی برای شما مضر هستند صرف نظر کنید و به ارزش‌های خود توجه کنید.

یاد بگیرید. آزمایش کنید. ارزیابی کنید.

آنچه که برایتان کارساز است را تمرین کنید. به جلو حرکت کنید. راه‌های رسیدن به موفقیت مالی را با دیگران به اشتراک بگذارید.

شما کدام یک از شش رفتار مانعِ موفقیت در مدیریت پول را دارید؟ آیا برای کنترل آن تمرین می‌کنید؟ لطفا در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

مقالات خواندنی:

پولار شدن به روش دکتر کاویانی

نکاتی برای نوشتن طرح تجاری موفق

هنر پس‌انداز کردن پول را یاد بگیرید!

برای موفقیت مالی کسب و کار خود باید چه کار کرد؟

چگونه میلیونرهای خودساخته به موفقیت مالی دست پیدا می‌کنند؟

زمانیکه به موفقیت مالی دست می‌یابید تعبیر شما از واژه “بیشتر” و “کمتر” چه می‌تواند باشد؟

 

اگه لذت بردی برای دوستات از طریق این دکمه ها بفرست.

همیشه پیگیر آموزش باش

دیدگاه

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت لینک دانلود