تکنیک های طلایی افزایش وفاداری مشتری

یکی از بهترین کارهایی که شما توی کسب و کارتان می­تونید انجام بدین که اگر ثبت اطلاعات مشتریان­تون رو به صورت منظم انجام نمی­دید تصمیم بگیرید از همین امروز یا فردا دقیقاً این کارو انجام بدید. یعنی وقتی مشتری­هایی میان از شما خرید می‌کنند شما دقیقا بنویسید این آقا کی بود چند سالش بود؟ چه محصولی می‌خواست؟ چه انتظاراتی داشت؟ چقدر از شما خرید کرد؟ وقتی این اطلاعات رو از افراد جمع می­کنید اینها در آینده به شما کمک میکنه که بتونید فروش­تون رو افزایش بدید. در واقع این روش به شما کمک میکنه که مشتری هاتون رو به خودتون وفادار کنید که در اصطلاح به اون افزایش وفاداری مشتری میگن؛ در ادامه با این شیوه بیشتر آشنا خواهیم شد.

مشتری وفادار کیست؟

مشتری وفادار به شخصی گفته می‌شود که به شرکت یا برند خاصی وفاداری دارد و در مدت زمان طولانی، ترجیح می‌دهد از محصولات و خدمات این شرکت یا برند استفاده کند. این مشتریان در طول زمان به شرکت یا برند اعتماد کسب کرده‌اند و احتمال بازگشت آن‌ها به شرکت یا برند بیشتر است. همچنین، مشتریان وفادار به دلیل اعتماد بالایی که به شرکت یا برند دارند، به دیگران نیز توصیه می‌کنند که از محصولات و خدمات این شرکت یا برند استفاده کنند. بنابراین، مشتری وفادار به عنوان یکی از دارایی‌های ارزشمند شرکت‌ها در نظر گرفته می‌شود و افزایش وفاداری مشتریان به شدت در رشد و توسعه کسب و کار موثر است.

 

مشتری وفادار کیست؟

خصوصیات مشتریان وفادار

مشتریان وفادار دارای خصوصیات مشترکی هستند که به شرکت یا برند خاصی وفاداری دارند. مهمترین خصوصیات این مشتریان عبارتند از:

 1. اعتماد بالا: مشتریان وفادار به برند خاصی اعتماد بالایی دارند و به راحتی به تبلیغات شرکت‌های رقیب پاسخ نمی‌دهند.
 2. تمایل به تجربه مجدد: مشتریان وفادار با تجربه مثبت خود با شرکت یا برند، تمایل دارند که از محصولات و خدمات شرکت یا برند مورد علاقه خود استفاده کنند.
 3. تمایل به پرداخت بیشتر: مشتریان وفادار، به دلیل اعتماد بالایی که به شرکت یا برند دارند، تمایل دارند برای خرید محصولات و خدمات این شرکت یا برند، بیشتر از سایر شرکت‌ها پرداخت کنند.
 4. ارتباط مداوم با شرکت یا برند: مشتریان وفادار تمایل دارند که با شرکت یا برند مورد علاقه خود در ارتباط باشند و از جدیدترین محصولات و خدمات آن‌ها مطلع شوند.
 5. تمایل به ارسال بازخورد مثبت: مشتریان وفادار، به دلیل ارتباط مداوم با شرکت یا برند، تمایل دارند بازخورد مثبتی در مورد محصولات و خدمات ارائه شده، به شرکت یا برند بدهند.
 6. تمایل به معرفی به دیگران: مشتریان وفادار به دلیل اعتماد بالا و تجربه مثبت خود با شرکت یا برند، تمایل دارند دیگران را به استفاده از محصولات و خدمات این شرکت یا برند دعوت کنند.
 7. تفکر بلندمدت: مشتریان وفادار تفکر بلندمدت دارند و در نظر دارند به محصولات و خدمات شرکت یا جایگاه برند مورد علاقه خود، برای مدت طولانی ادامه دهند.

مشتریان وفادار دارای اعتماد بالا، تمایل به تجربه مجدد، تمایل به پرداخت بیشتر، ارتباط مداوم با شرکت یا برند، تمایل به ارسال بازخورد مثبت، تمایل به معرفی به دیگران و تفکر بلندمدت هستند.

 

Characteristics of loyal customers

وفاداری مشتریان توسط شرکت ها چگونه اندازه گیری می شوند؟

برای اندازه‌گیری وفاداری مشتریان، شرکت‌ها از روش‌های مختلفی استفاده می‌کنند. در زیر چند روش معمول برای اندازه‌گیری وفاداری مشتریان آورده شده است:

 1. امتیاز وفاداری: در این روش، شرکت‌ها به مشتریان خود امتیاز ویژه‌ای می‌دهند که بر اساس تعداد خریدها، مبلغ خریدها، تعداد سال‌هایی که مشتری با شرکت کار می‌کند و سایر فاکتورها محاسبه می‌شود. این روش می‌تواند به عنوان یک نشانگر برای وفاداری مشتریان استفاده شود.
 2. معیار Net Promoter Score (NPS): این معیار، که در پاسخ به سؤال “چقدر احتمال دارد که به دوستان و آشنایانتان شرکت ما را معرفی کنید؟” ایجاد شده است، امتیازی برای وفاداری مشتریان ارائه می‌دهد. این معیار با حذف مشتریان منتقد که به شرکت امتیاز کمتری می‌دهند، به گروه مشتریان وفادار تر تمرکز می‌کند.
 3. نرخ بازگشت مشتریان: این معیار درصد مشتریانی را که به شرکت برمی‌گردند تا خرید کنند یا خدمات بگیرند، اندازه‌گیری می‌کند. این معیار نشان می‌دهد که چقدر مشتریان از خدمات شما راضی هستند و تمایل دارند به شما بازگردند.
 4. فعالیت‌های مشتری: این معیار به میزان فعالیت مشتریان در رابطه با شما مربوط است. برای مثال، تعداد بازدیدهای وب سایت شما، تعداد ایمیل‌های دریافتی و پاسخ داده شده، تعداد تماس‌های تلفنی با خدمات مشتریان، و غیره.
 5. معیارهای مالی: نشان دهنده وفاداری مشتریان به شرکت می‌تواند بر اساس درآمدی باشد که از مشتریان دریافت می‌شود. مثلاً، اگر مشتریان جدید در مقایسه با مشتریان قدیمی، از محصولات شما بیشتر خریداری کنند، می‌توانید این معیار را برای اندازه‌گیری وفاداری مشتریان استفاده کنید.

برای اندازه‌گیری وفاداری مشتریان، شرکت‌ها می‌توانند از روش‌های مختلف استفاده کنند، اما باید توجه داشت که هر روش برای هر شرکت و صنعت ممکن است متفاوت باشد و بهتر است روش‌های مناسب برای صنعت و شرکت خود را انتخاب کنند. همچنین، اندازه‌گیری وفاداری مشتریان باید به جای آنکه یکباره انجام شود، به صورت دوره‌ای و مداوم انجام شود تا شرکت بتواند بازخورد مشتریان را دریافت کند و روی بهبود وفاداری آن‌ها کار کند.

 

Providing more added value to customers

چگونه می‌توان از این روش‌ها برای بهبود وفاداری مشتریان استفاده کرد؟

برای بهبود وفاداری مشتریان، ابتدا باید با استفاده از روش‌های اندازه‌گیری، وضعیت فعلی وفاداری مشتریان خود را بررسی کنید. سپس می‌توانید با توجه به نتایج به دست آمده، اقداماتی را برای بهبود وفاداری مشتریان انجام دهید. در زیر چند راهکار برای بهبود وفاداری مشتریان آورده شده است:

 • بهترین خدمات را به مشتریان ارائه دهید: برای بهبود وفاداری مشتریان، شما باید بهترین خدمات را به آن‌ها ارائه دهید. به عنوان مثال، پاسخ دهی به تمام سوالات آن‌ها در مورد محصولات و خدمات شما، ارائه خدمات پس از فروش عالی، سرعت و دقت در ارسال محصولات و غیره.چگونه یک فروشنده عالی باشیم؟ ویدیو زیر پاسخ این سوال را داده است.
 • ایجاد تجربه مشتری خوب: تجربه مشتری مهمترین عامل در وفاداری مشتریان است. شما باید تلاش کنید تا تجربه خرید خوبی برای مشتریان خود ایجاد کنید. برای مثال، طراحی وب‌سایت حرفه‌ای و ساده، ارائه محصولات با کیفیت بالا، ارسال ایمیل‌های شخصی‌سازی شده، ایجاد پنل کاربری ساده و قابل دسترسی و غیره.
 • برقراری ارتباط با مشتریان: شما باید با مشتریان خود برقراری ارتباط دائمی داشته باشید تا آن‌ها احساس مهم بودن کنند. به عنوان مثال، ارسال ایمیل‌های خبری، پیامک‌ها، اخبار جدید و آخرین تخفیف‌ها و غیره.
 • ارائه تخفیف‌ها و پاداش‌های ویژه: ارائه تخفیف‌ها و پاداش‌های ویژه به مشتریان، می‌تواند بهبود وفاداری آن‌ها را تسریع کند. به عنوان مثال، ارائه تخفیف‌های ویژه برای مشتریان قدیمی، ارائه کارت هدیه ویژه برای خرید محصولات بیشتر و غیره.
 • بهبود فرآیند خدمات مشتریان: برای بهبود وفاداری مشتریان، شما باید فرآیند خدمات مشتریان خود را به‌روزرسانی کنید و بهبود بخشید. به عنوان مثال، ارائه خدمات پشتیبانی بهتر و سریع‌تر، ایجاد سیستم پیگیری سفارشات و تحویل محصولها، ارائه راه حل‌های سفارشی‌سازی شده، بهبود فرآیند بازگشت محصولات و غیره.
 • آموزش مشتریان: آموزش مشتریان در مورد استفاده صحیح از محصولات شما و ارائه راهنمایی‌های لازم به آن‌ها، می‌تواند بهبود وفاداری آن‌ها را تسهیل کند. به عنوان مثال، ارائه آموزش‌های آنلاین، ایجاد فیلم‌های آموزشی، ارائه نکات و ترفندهای کاربردی در مورد محصولات شما و غیره.
 • ارائه بازخورد مشتریان: ارائه بازخورد مشتریان و بهبود بر اساس آن، می‌تواند بهبود وفاداری آن‌ها را تسهیل کند. به عنوان مثال، ارسال نظرسنجی‌های رضایت مشتریان، پرسیدن نظرات مشتریان در مورد محصولات و خدمات شما و غیره.
 • ارائه خدمات پس از فروش عالی: ارائه خدمات پس از فروش عالی می‌تواند بهبود وفاداری مشتریان را تسریع کند. به عنوان مثال، ارائه خدمات پشتیبانی سریع و دقیق، استفاده از روش‌های مختلف مانند گفتگوی آنلاین، تلفنی و ایمیل، رسیدگی به مشکلات به صورت سریع و غیره.
 • توجه به نیازهای مشتریان: شناخت نیازهای مشتریان و ارائه محصولات و خدماتی که به نیاز آن‌ها پاسخ می‌دهند، می‌تواند بهبود وفاداری آن‌ها را تسهیل کند. به عنوان مثال، ارائه محصولات و خدماتی که به نیازهای مشتریان پاسخ می‌دهند، ارائه خدمات سفارشی‌سازی شده، استفاده از روش‌های مختلف ارتباطی برای شنیدن نیازهای مشتریان و غیره.
همچنین بخوانید:  بازاریابی مبتنی بر حساب کاربری چیست؟

 

 

How can these methods be used to improve customer loyalty?

روش های افزایش وفاداری مشتری

تعیین هدف

اولین کمکی که میتونه به شما انجام بده این که اول به شما میگه مشتری هدف شما معمولاً کیه. کیه که بیشترین خرید رو داره از شما انجام میده. از خیلی از افرادی که در بازار هستند وقتی می‌پرسید مشتری هدفت کیه؟ میگه همه از من می­خرند

این فرد هیچ وقت تو کسب و کارش نمیتونه به جایگاه بالایی برسد چرا؟ چون شما هیچ وقت نمی­تونی برای همه کار کنید بالاخره باید یک قشری رو انتخاب کنید تمرکزتون بگذارید روی اون قشر.

گوشی اپل اگر می‌خواست یک محصولی داشت برای همه چطور می­تونست همه رو پوشش بده؟ پس باید یک محصول ارزان داشت یک محصول گرون داشت یک محصول متوسط داشت برای هیچ کدام از آن­ها طبیعتاً تایم نداشت که اونقدر تایم بگذاره که همه رو جلب خودش کنه.

ولی اومد چه کار کرد؟ گفت من فقط می­خوام برای آنهایی که محصول لاکچری میخوان کار می­کنم من فقط برای دهک بالا کار می­کنم. روی همون بخش تمرکز کرد انتظاراتشون رو بررسی کرد برای اونها محصول تولید کرد هر سال محصولش رو برای آنها اختصاصی­ تر کرد ارتقا داد و بازار رو برای خودش کرد.

حالا این اپل بود توی کسب و کار کوچک هم همینه، توی مغازه شما همینه، توی کارگاه شما هم همینه، توی کارخانه شما هم همینه، توی شرکت شما هم همینه.

شما اول باید اطلاعات رو ثبت کنید ببینید کیا از شما خرید می‌کنند درسته شاید امروز یک نوجوان پانزده ساله از شما خرید کنه فردا یه آقای ۲۵ ساله هم بخره یک خانم ۴۰ ساله هم بخره درسته همه شاید خرید بکنند ولی همه مشتری شما نباید باشن

یعنی چی؟ یعنی شما باید شناسایی کنید کیا بیشتر از شما خرید می‌کنند برای اونها اختصاصی کنید کارتون رو، برای آنها محصولات رو ارائه بدید سعی کنید وفاداری مشتری رو جذب کنید.

 

Goal setting

اختصاصی سازی

مغازه ­ای که مثلا توی لباس میخواد لباس آقایان بفروشه کفش بفروشه لباس خانم­ها بفروشه شاید خنده ­دار باشه ولی خیلی­ ها الان توی کسب و کارشون دارند همین کار رو می‌کنند محصولاتشون رو انقدر متنوع کردن فکر می‌کنند اگر برای همه اقشار محصول بزارن فروششون رو افزایش دادند.

نه تو فروشت رو افزایش ندادی تو با این کار هزینه ­های تبلیغاتت رو بیشتر کردی هزینه‌های برند کردن خودت رو افزایش دادی هزینه‌های معرفی کردن خودت رو افزایش دادی. وقتی برای همه کار می­کنی برای هیچ کسی کار نکردی.

اگر شما مثلاً فرض می­کنیم لباس می‌فروشی فقط برای نوجوان­ها لباس بفروشی اولاً همه نوجوان‌ها باهات آشنا میشن چون میگن فلانی یک عالمه جنس داره فقط برای ما.

همچنین بخوانید:  انواع استراتژی بازاریابی چیست؟

بعدش دسترسی به مشتری هدفت راحت میشه به جای اینکه کل سطح شهر تبلیغات کنی و کسب درآمد از تبلیغات دانشته باشی می­دونی جلوی مدارس تبلیغات کنی این قشر رو پیدا می­کنی جلوی کافی­نت و گیم­نت­ ها تبلیغ کنی این قشر رو پیدا می­کنی. این هنر ثبت اطلاعات مشتریان برای حفظ وفاداری مشتری.راهکار های افزایش سریع فروش با تکنیک های اعتمادسازی و جلب اعتماد مشتری را در ویدیو زیر مشاهده کنید.

 

کار رو پیچیده نکن!

چیزی که از شما می‌خواهم این که کار رو پیچیده نکنید وقتی حرف از ثبت اطلاعات مشتری میاد طرف میگه من چه سیستم CRM تعریف کنم؟ یک سیستم CRM ابری تهیه کنم آنلاین باشه؟ نرم افزار؟

کار رو سخت نکن خیلی ساده است با یک دفتر خیلی ساده از همین فردا میتونی کار رو شروع کنی حتی از همین امروز میتونی کار رو شروع کنی. ثبت کن هر فردی ازت خرید میکنه ثبتش کن

این ثبت ­ها یه مدت بزار ادامه پیدا کنه بعد بیا اینها رو تحلیل رفتار مشتری و رفتارشناسی کن. ببین مثلا اون نوجوان چه محصولی رو خریده، جوان چی رو خریده، آقا بودند یا خانم بودند؟ شغلشون چی بوده؟

ببین هنر شما اینه که وقتی با یه فردی ارتباط میگیری محصول رو میفروشی اطلاعاتش هم سیو کنید دیگه. آقا شغلت چیه؟ این رو به سادگی میتونی بپرسی یه گفت و گوی صمیمانه کلی اطلاعات میتونی استخراج کنی.

چندتا بچه داره؟ آیا محصولاتی داری برای فرزندهاش هم بتونه استفاده کنه؟ اینها به شما گرا میده رو کدوم زمینه بتونید کار کنید.

 

کار رو پیچیده نکن!

تحلیل اطلاعات

ببین بازاریابی یعنی تحلیل اطلاعات. اطلاعاته که به شما کمک میکنه کسب و کارت رو بزرگ کنی. باید این دانش رو یاد بگیری. این الان بیس بیس بیسشه، یعنی الان اولین کاری که شما باید انجام بدی خیلی هم ساده است

من هیچ وقت نمی­خوام کارها رو پیچیده کنم میخوام با همون چیزی که داری کار رو شروع کن با یه دفتر کار رو شروع کن با چهار تا برگه آچار کار رو شروع کن ولی اطلاعات رو ثبت کن.

ببین افراد مختلف چه چیزهایی ازت می­خرند؟ چه افرادی ازت خرید می‌کنند؟ اون­هایی که خرید می‌کنند بیشتر کیا هستند؟ اونهایی که بیشتر هستند بیشتر چه چیزهایی میخوان؟ وفاداری مشتری هات رو بسنچ

 

تحلیل اطلاعات

تبلیغات هدفمند

جهت تبلیغاتت رو سمت اونها ببر، جهت معرفی محصولت رو سمت اونها ببر. برای اونها کار کن که از شما بیشتر بخرند مشتری­هات بیشتر بشه. حالا یک سری اطلاعات هم ثبت میشه که در آینده به شما خیلی کمک میکنه

مثلا شما وقتی ثبت اطلاعات کردی دستت اومده کدوم مشتری­ها بیشتر وقتی تخفیف می­خواستند و بهشون تخفیف می­دادی ازت خرید می‌کردند.

مشخصه قیمت خریدها هست ببین کیا توی تخفیف­ ها بیشتر ازت خریدن یا توی بازه­ های تخفیف خریدن یا هر وقت خریدن خواستن ازت تخفیف بگیرند.

اطلاعات اینها رو دارید انتهای این ماه فلان مبعثت فلان جشن فلان عید همون بازه میتونی گوشیت رو بگیری دستت یکی یکی شماره‌های اینها رو داشته باشی باهاشون تماس بگیری بگی من فلانی هستم از من خرید کردید یک تخفیف ویژه فلان روز دارم و من میدونم محصولات من با تخفیف برای شما خیلی مناسب خواهد بود.مثلث تبلیغات را در ویدیو زیر به شما آموزش داده ایم.

نظر مشتری رو جلب کنید

همین افراد میان ازت خرید می‌کنند همیشه قرار نیست مشتری بیاد از تو خرید کنه یه وقت­هایی تو باید بری سمت مشتری یک وقت­هایی تو باید نظرش رو جلب کنی و این کارها ساده است با یک سری اطلاعات ساده این اتفاق می‌افتد

یک دفتر وقتی داشته باشید اطلاعات افراد رو ثبت کرده باشید شماره موبایل گرفته باشید به سادگی الان می­تونید تماس بگیرید ۲۰ -۴۰ -۶۰ تا اس ام اس بدی یک سامانه پیامکی ساده تهیه کنی همین الان توی اینترنت سرچ کن خرید سامانه پیامکی نخواستی با همون گوشی موبایل خودت کار رو سخت تر نکن با همان میتونی به افراد پیام بدی و اونها رو جذب کنی

یا خیلی وقت­ها وقتی این اطلاعات رو ثبت می‌کنی مشتری‌های وفادار و مشتریان بزرگ بین ۲ تا مفهوم مختلف، مشتریان وفادار و مشتریان بزرگ رو شناسایی می­کنی مثلاً توی دفترت می­بینی که دکتر کاویانی هر ماه دو بار میاد ازت خرید میکنه پس جزء دسته وفاداری مشتری قرار میگیره.

حفظ مشتری

اگر امثال فلانی رو حفظ کنی اینها در سال خرید زیادی از شما انجام می­دهند ولی چه اتفاقی میافته خیلی از کسب و کارها الان بگی چند تا مشتری وفادار داری میگه نمی­دونم پس براش کاری نکردی بازاریابی نکردی ساده از دستش دادی ولی با یک ثبت اطلاعات ساده می­تونستی این فرد رو برای همیشه حفظ کنی

چطوری؟ باهاش تماس می‌گرفتی پشتیبانی میدادی یک سری امتیازات VIP بهش میدادی خرید رو براش تسهیل می­کردی. این فرد رو حفظ می‌کردی. فردی که مشتری وفاداره انتظار داره شما هم وفادارتر باشید بهش، وقت بیشتری براش بذارید ولی خیلی از کسب و کارها چون دفتر ندارند نمیدونن فلانی چقدر ازشون خرید میکنه اون چقدر خرید میکنه کی بیشتر خرید میکنه نمیتونن کار خاصی انجام بدند مراحل بازاریابی خاصی نمی­تونند بکنند.

 

Identify real customers

 

همچنین بخوانید:  همه چیز درباره بازاریابی رویدادی

مشتریان را تفکیک کنید!

مشتریان وفادار و مشتریان بزرگ رو از هم تفکیک کنید مشتری بزرگ کیه؟ اونکه ثبت خریدی که میزنه حجمش بیشتره مثلاً سالی ۳۰ میلیون داره از شما خرید میکنه ولی مشتری وفادار که تونستید برنامه وفاداری مشتری رو جذب کنید شاید ده­ها بار خرید کنه ولی حجم خریدش شاید در نهایت ۵ میلیون بشه

وفادار باید حفظ کنی بزرگ هم باید حفظ کنی برای بزرگ باید ۱۰ برابر وفادار تایم بگذاری. 30 تا مشتری بزرگ ۳۰ میلیونی داشته باشید سالی یک میلیارد ازت خرید می­کنن. پس باید براشون وقت بگذارید

دقیقاً همون کاری که بانک‌ها انجام می‌دهند اونایی که سود بیشتری بهشون می­رسانند رو می­کنند مشتری VIP باهاشون تماس می­گیرند باجه اختصاصی بهشون میدن سرعت میدن به کارشون کارهای بانکیشون رو خیلی وقت­ها اینترنتی انجام می‌دهند.

شما همین رو توی کسب و کار کوچک خودت پیاده کن یکسری از افراد هستند بیشتر از شما خرید می‌کنند کاتالوگ­ها رو اول برای اینها بفرست گه ­گاهی حضوری برو خدمتشون ازشون سفارش بگیر در مورد رضایتشان همیشه جویا باش

اینها حساسند اینها زیاد میخرن اینها براشون فروشنده زیاده هر کسی ممکنه به اینها بفروشه و هواشون رو داشته باشه شما بیشتر هواشونو داشته باش اینها رو حفظ کن

 

Solutions to improve sales performance

کاتالوگ ارسال کنید

یا وقتی اطلاعات رو ثبت کردی خیلی وقتا افراد میان باهاشون صحبت می‌کنی شماره موبایل میگیری ولی ازت خرید نمیکنه توی دفتر می­بینی ۲ هفته پیش اومده صحبت کردید فلان محصول می‌خواسته شماره ­اش هم گرفتی ولی خرید نکرده

حالا شاید بگید چطوری شماره بگیرم وقتی خرید نکرده؟ کاری نداره مردده بخره آقای فلانی شمارتون رو بدید الان توی واتساپ کاتالوگ براتون می­فرستم کاتالوگ رو همانجا می­فرستی شماره میگیری ثبت می­کنی فردا روز خرید نکرده برمی­گردی به دفترت دوباره بهش زنگ می­زنی

یا مثلاً براش یک نمونه جدید از محصول میفرستی یا ویس معرفی محصول می­فرستی. دغدغه داشته محصول می‌خواسته دغدغه داشته خرید نکرده شما پیگیر باش شما کسی باشین که دغدغه­ اش را برطرف کنید و ازتون بخره. اینها هنره اینهاست که بهتون کمک میکنه.

اطلاعات جغرافیایی

یا خیلی وقت­ها حتی اطلاعات جغرافیایی افراد هم بنویسید من الان توی شهر گرگان زندگی می­کنم استان گلستان استانی که اهل سنت زیادی داره ترکمن­ ها توی گلستان هستند مثلاً کسب و کارهایی که اطلاعات ترکمن­ ها رو دارند

ترکمن­ها عید اصلی‌شان عید قربان است توی عید قربان لباس می­خرند خریدهای زیادی انجام می‌دهند من که در بازار کسب و کار در گرگان هستم وقتی موقعیت جغرافی زدم بندر ترکمن آق قلا گنبد حالا می­دونم این افراد جزء بازار جغرافیایی­ اند یک هفته قبل از عیدشون باهاشون تماس می‌گیرم در مورد خدماتم میگم این موقعیت جغرافیایی ساده هم خیلی وقت­ها می­تونه بهت کمک کنه.

اطلاعات ارزشمنده تا جایی که می‌توانید این اطلاعات رو گسترش بده کیه، سنش، شغلش، تحصیلاتش، جنسیت محل زندگی موقعیتی که توی شهر زندگی می­کنه خیلی چیزها رو سعی کن بنویسید و سعی کنید وفاداری مشتری رو جذب کنید. کار شما وقتی میشه مشتری نداری توی دفتر توی شرکت‌ توی کارگاه بررسی این دفترها این اطلاعات و از این اطلاعات شما پول زیادی می­تونی در بیاری.

 

اطلاعات جغرافیایی

کلام آخر

امیدوارم این پادکست براتون مفید بوده باشه حتما توی اپلیکیشن Castbox دکتر کاویانی رو سرچ کنید پادکست­ها در حوزه حوزه کسب و کار همیشه اونجا منتشر می­کنم توی پیج اینستاگرام خودساخته هم لایوهای آموزشی میگذارم خوشحال میشم شما لایوها رو بررسی کنید.

همچنین تو همین وبسایت هم میتونید در دوره فروش فوق العاده و یا دوره رایگان 21 تکنیک افزایش فروش ما میتونید شرکت کنید.

سعی می­کنم مطالب رو خیلی ساده در اختیارتون بذارم نمی­خوام از واژه­ های تخصصی استفاده کنم چون من معتقدم مطلب باید چجوری باشه که همین مخاطبین بتوانند در عمل ازش استفاده کنند

حالا من می­تونم بیام چهارتا عبارت قلمبه سلمبه بگم هیچ فایده ­ای نداره ولی خیلی دوست دارم ساده مفاهیم انتقال پیدا کنه و امیدوارم شما هم ازشون استفاده کنید و مطمئن باشید رشد کسب و کار با افزایش اطلاعات و آگاهیه.

دانش و آگاهی­تون رو در کسب و کار افزایش بدید در بازار پیشتاز میشین درآمدهاتون منتظر باشید ده­ ها برابر میشه و رزق روزی و شادی و سلامتی رو براتون آرزومندم.

سوالات متداول

 1. چه تکنیک هایی برای افزایش وفاداری مشتری وجود دارد؟

برای افزایش وفاداری مشتریان، می‌توان از تکنیک‌های مختلفی استفاده کرد. برخی از این تکنیک‌ها عبارتند از:

۱. ارائه خدمات و محصولات با کیفیت بالا

۲. ارائه تخفیف‌ها و پیشنهادهای ویژه به مشتریان دائمی

۳. برقراری ارتباط مستمر با مشتریان و پاسخگویی به نیازهای آن‌ها

۴. ایجاد برنامه‌های امتیازدهی و پاداش برای مشتریان

۵. ارائه خدمات پس از فروش بهتر و بهبود فرآیند پشتیبانی مشتری

 1. چگونه می‌توان با استفاده از تکنیک های طلایی افزایش وفاداری مشتری را بهبود داد؟

برای بهبود وفاداری مشتریان، می‌توان از تکنیک‌های طلایی زیر استفاده کرد:

۱. شناخت دقیق تر مشتریان و نیازهای آن‌ها با استفاده از ابزارهای تحلیل داده و CRM

۲. برنامه‌ریزی و اجرای برنامه‌های ویژه و تخصصی برای مشتریان دائمی

۳. ایجاد تجربه خرید منحصر به فرد و جذاب برای مشتریان

۴. ایجاد بستری برای ارتباط مستمر با مشتریان و بهبود فرآیند پشتیبانی مشتری

۵. پیشرفت در فرآیند تحویل محصولات و خدمات به مشتریان

۶. ارائه خدمات پس از فروش بهتر و بهبود فرآیند پشتیبانی مشتری

تیم تحریریه خودساخته
تیم تحریریه خودساخته

ما در تیم خودساخته تمام تلاشمان را برای آماده سازی بهترین مطالب میکنیم تا شما عزیزان با محتواهای ما بتوانید سواد و دانش خود را بهبود دهید

دوست داری بدونی چطور فروش بیزنیست رو حداقل سه برابر کنی؟!

تیم دکتر کاویانی در یک جلسه مشاوره دو ساعته، فرمول چند برابر کردن فروش با الگوی «هک فروش» رو بهتون آموزش میدن. مهمترین راز بیزینس های پرفروش داشتن ذهنیت هک فروش است.

دوره های دکتر کاویانی
دوره مستر کلاس راکت
دوره علمی مدار ثروت
دوره هک فروش
دوره کسب و کار اینستاگرامی
دوره جامع جهش ثروت

اینستاگرام خودساخته

روزمرگی های دکتر کاویانی

تلگرام خودساخته

مطالب انگیزشی روزانه

اگه لذت بردی برای دوستات از طریق این دکمه ها بفرست.

همیشه پیگیر آموزش باش

دوره های رایگان

دیدگاه

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

یک پاسخ

 1. این که مشتری وفادار بشه به شما دیگه نونت تو روغنه مثلا رستوران ها براشون فوق العاده س
  فکر کنم مهم ترین مثال این موضوع هم شرکت اپل باشه که مشتری هاش روش واقعا حساسن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود

آیا می‌خواهید درآمد بیزینس خود را ۳ برابر کنید؟

برای دریافت آموزش رایگان بیزینس پولساز دکتر کاویانی روی دکمه دریافت دوره بزنید