نکات مهم مدیریت زمان در زندگی شغلی

نکات مهم مدیریت زمان در زندگی شغلی

همه افراد ۲۴ ساعت در روز فرصت دارند، اما برخی در این مدت کارهای بیشتری را انجام می دهند. در واقع آنها بر مهارت «مدیریت زمان» مسلط شده اند. افرادی که بر مهارت «مدیریت زمان» مسلط هستند، زمان را متفاوت از دیگران مدیریت می کنند. این مهارت سخت ترین مهارتی است که باید در ابتدای کار خود یاد بگیرید. مدیریت زمان ممکن است خیلی پیچیده نباشد، اما انجام آن به طرز شگفت آوری دشوار است. در اینجا ۲۱ نکته برای مدیریت زمان وجود دارد که باید در دوران جوانی خود از آنها استفاده کنید. نویسنده و طراح کانادایی اتین گاربوگلی در طول زندگی خود آموخته است که چگونه زمان و حرفه خود را به طور مؤثرتری مدیریت کند. او هر چیزی را که برای او و دیگر کارآفرینان مفید بود تجزیه و تحلیل کرد و در سال ۲۰۱۳ سخنرانی او در مورد “۲۶ نکته مدیریت زمان که ای کاش در بیست سالگی می دانستم” توسط SlideShare به عنوان “بهترین و محبوب ترین سخنرانی” سال انتخاب شد. شناخته شده. در اوایل سال ۲۰۱۵، گارباگلی سخنرانی محبوب سال ۲۰۱۳ خود را با سخنرانی دیگری با عنوان «۲۵ نکته مدیریت زمان برای شروع طوفان سال نو» ادامه داد.

نکات مهم مدیریت زمان در زندگی شغلی

اکنون نکات مهم از گفته‌های این دو سخنرانی را جمع آوری کرده ایم. سعی کنید تمام نکات را در دوران جوانی خود نهادینه کنید اما این عادات می تواند برای یک مدیر ۵۰ ساله نیز مناسب باشد.

 

 1. همیشه برای انجام کارها و مدیریت زمان آنها وقت دارید

وقت شما هرگز کم نمی‌شود بنابراین اگر کاری را به موقع انجام ندادید به این دلیل بوده که لازم یا لذت بخش نبوده است.

 1. زمان سریعتر از آنچه انتظار دارید می گذرد

بهتر است بین وظایف خود یک زمان «بافر» در نظر بگیرید. برای برنامه ریزی زیاد دقت نکنید. گارباگلی می گوید: “هر چه یک کار یا هدف را دقیق تر تعیین کنید، احتمال شکست آن بیشتر می شود.”

 1. زمانی که سالم هستید، کارهای بیشتری انجام دهید

بعضی روزها بازدهی بیشتری دارید و به قول معروف دور هستید، در این مواقع باید تا ۱۲ ساعت تمرکز داشته باشید و از آن نهایت استفاده را ببرید.

 1. به دنبال مشاغلی باشید که برای زندگی شخصی و حرفه ای شما مفید باشد و در آن مدیریت زمان را بدست بگیرید

کریس گیلبو، نویسنده و کارآفرین آمریکایی، می گوید: “اهداف شخصی و حرفه ای خود را برای دستیابی به بهره وری بیشتر هماهنگ کنید.” به عنوان مثال، اگر نمی خواهید به ژاپن سفر کنید و در آن کار کنید، به جای شرکت در کلاس های زبان ژاپنی، چند ماه را صرف یک دوره آموزشی کنید که تجربه کاری شما را بهبود می بخشد.

 1. فشار بر خود را با فرسودگی شغلی اشتباه نگیرید

کار سخت به خواب کمی و تلاش بی وقفه نیاز دارد. حتی اگر انگیزه زیادی دارید، باز هم باید زمانی را برای استراحت اختصاص دهید. در غیر این صورت خستگی بازدهی شما را کاهش می دهد.

 1. چندین کار را همزمان انجام ندهید

انجام کارها به طور همزمان تمرکز را از بین می برد. تحقیقات نشان می دهد که مغز انسان وقتی تمرکز خود را از یک موضوع به موضوع دیگر تغییر می دهد، انرژی بیشتری مصرف می کند. بنابراین اگر در طول روز چندین کار را همزمان انجام دهید، مغز شما بسیار خسته می شود و کارایی خود را از دست می دهید.

 1. به خود استراحت دهید تا حواس شما پرت نشود

روش پومودورو می گوید، کار خود را به فواصل ۲۵ دقیقه ای تقسیم کنید و بین این دو بازه ۳ تا ۵ دقیقه ای استراحت کنید. برای جلوگیری از مراجعه به سایت هایی مانند فیس بوک یا توییتر می توانید از نرم افزارهایی مانند “SelfControl” استفاده کنید.

 1. ابتدا یک کار کوچک انجام دهید

انجام یک کار کوچک بهترین راه برای شروع است. آماده شدن برای سخنرانی در ساعت ۸ صبح می تواند استرس زا باشد. پس بهتر است با انجام کارهای کوچک مانند پاسخ دادن به ایمیل های کاری مهم و سپس سخنرانی ذهن خود را در مسیر درست قرار دهید.

نکات مهم مدیریت زمان در زندگی شغلی

 1. در انجام کار خود کمال گرا نباشید

ژنرال جورج پتن گفت: “یک طرح خوب که در حال حاضر کار می کند، بسیار بهتر از یک طرح عالی است که هفته آینده اجرا می شود.”

 1. ساعات کار طولانی به معنای بهره وری بیشتر نیست

ممکن است فکر کنید نشستن طولانی پشت میز باعث می شود کار شما خود به خود تمام شود. تمام تلاش خود را بکنید تا کارها را به موقع انجام دهید، به جای اینکه مجبور باشید تا دیروقت کار کنید.

 1. کارهایی که نیاز به تمرکز بیشتری دارند را از کارهای دیگر جدا کنید

اگر مدام دست از کار بکشید و به چیزهایی که باید تمرکز کنید فکر کنید، سرعتتان کم می شود.

 1. کارهای پیش پا افتاده انجام ندهید

اگر زمان زیادی را صرف پاسخ دادن به ایمیل های خود کنید، کارهای مهم را از دست خواهید داد. بهتر است زمان خاصی از روز را برای انجام کارهای پیش پا افتاده در نظر بگیرید.

مدیریت زمان در زندگی شغلی

 1. اگر وقت گیر نیست، به محض دریافت پیام ها و ایمیل ها به شما پاسخ دهید

دیوید آلن، نویسنده و مشاور آمریکایی، قانون «دو دقیقه ای» به نام «حقه را انجام بده!» معرفی می کند. معروف است این قانون بیشتر در مورد ارتباطات نوشتاری صدق می کند. بنابراین اگر می‌توانید در حال حاضر به ایمیل یا پیامی پاسخ دهید، فوراً پاسخ دهید و سپس آن را کنار بگذارید.

 1. کارهای بزرگ را به کارهای کوچکتر تقسیم کنید تا انجام آنها آسانتر شود

نیکلاس لو سیبان، مربی فوتبال آمریکایی از استراتژی مشابهی استفاده می کند و آن را « فرآیند » می نامد. او به بازیکنان توصیه می کند که روی پیروزی در مسابقه تمرکز نکنند، بلکه به آنها بگویند که فقط روی کاری که در حال حاضر روی آن هستند تمرکز کنند.

 1. اگر بیش از ۲۰ دقیقه طول کشید تا شروع کنید، به دنبال کار دیگری باشید

اگر نمی توانید یکی را شروع کنید، به دنبال دیگری باشید تا بهره وری خود را افزایش دهید.

 1. اهمین دو چیز هرگز به یک اندازه نیست

برای برنامه ریزی روزتان، بهتر است فهرستی از کارهایی که باید انجام دهید داشته باشید، اما مهم است که اولویت بندی کنید. کارهای با اولویت را زودتر انجام دهید و کارهای بی اهمیت را برای زمانی که ذهن شما توانایی خود را از دست داده است رها کنید.

 1. کارهای ضروری هر روز را مشخص کنید

برای اولویت بندی کار خود باید ببینید کدام کار مهمتر است تا وقت و انرژی خود را صرف آن کنید.

 1. برخی کارها را به دیگران محول کنید

برای بهره وری بیشتر، لازم نیست فکر کنید که باید همه کارها را خودتان انجام دهید. بنابراین برخی از وظایف را به افراد دیگر محول کنید. جان کالوین ماکسول، نویسنده آمریکایی کتاب «مردم موفق چگونه فکر می‌کنند» می‌گوید: «اگر کسی می‌تواند تا ۸۰ درصد مانند شما کاری انجام دهد، آن را به او بسپارید». . “

 1. روی گذشته تمرکز نکنید

لازم نیست به موفقیت ها و شکست های گذشته فکر کنید، بلکه روی مسیر پیش رو تمرکز کنید.

 1. یادداشت بردارید

هیچ ایده خوبی را که در طول روز به ذهنتان خطور کند تا آخر شب به خاطر نمی آورید. توصیه می کنیم ایده های خود را در یک دفترچه یادداشت یا روی تخته سیاه یادداشت کنید یا از برنامه هایی مانند Evernote استفاده کنید.

 1. همیشه یک هدف در ذهن داشته باشید

گارباگلی می گوید: “در پایان راه فکر کنید. روی اهداف خود تمرکز کنید، نه وظایف خود. بهتر است همیشه اهداف خود را در ذهن داشته باشید.”

نکات مهم مدیریت زمان در زندگی

سخن پایانی

متمم می نویسد: کمبود وقت ممکن است به دلیل مشکل در اولویت بندی کارها و فعالیت ها باشد. گاهی ممکن است احساس کنیم حجم فعالیت ها زیاد است و نمی دانیم کدام یک را بهتر است به نفع آن کنار بگذاریم. یا اینکه کدام را در اولویت قرار دهیم. من می خواهم درس بخوانم و در پایان دوره کارشناسی بهترین نمره را بگیرم. من هم نگران کنکور ارشد هستم و می بینم وقت کافی برای آن ندارم. شنیده ام که بعد از مدرسه فرصت بسیار کمتری برای مطالعه دارم و می خواهم از این دوره برای یادگیری و توسعه دانش خود استفاده کنم. از طرفی من برای پرداخت هزینه تحصیل و همچنین کسب تجربه کار می کنم یا می خواهم کار کنم. احساس می کنم همه اینها در یک اولویت و مهم هستند یا اگر اولویت هایشان متفاوت است، علم و جرات اولویت بندی را ندارم. امیدوارم با مدیریت زمان فضایی ایجاد کنم که به تمام خواسته هایم برسم.

در مورد مدیری که می خواهد جلسات برون سازمانی را نیز با دقت و کیفیت خوبی برگزار کند، همین اتفاق می افتد. او همچنین اصرار دارد که بازدیدهای منظم و دوره ای در داخل شرکت داشته باشد. او همچنین به گذراندن وقت با همسر و فرزندانش علاقه دارد و از طرفی از دانش و فناوری روز هم عقب نمی ماند.

اولویت بندی یک مهارت ضروری اما بسیار دشوار و چالش برانگیز است که در بسیاری از موارد ما را تشویق می کند تا از مدیریت زمان و مهارت های مشابه خود برای افزایش ظرفیت و توانایی خود برای پاکسازی صورت مسئله استفاده کنیم. به عبارت دیگر، بسیاری از ما فوبیای تصمیم گیری داریم و می ترسیم گزینه ها را کنار بگذاریم. درست مثل کسی که با بودجه یک میلیون تومانی می خواهد یکی از دو اسباب بازی ششصد هزار تومانی و پانصد هزار تومانی را انتخاب کند و آنقدر در انتخابش مردد است که تصمیم می گیرد صد هزار تومان وام بگیرد و هر دو را انتخاب کند. گزینه ها!

اینستاگرام خودساخته

روزمرگی های دکتر کاویانی

تلگرام خودساخته

مطالب انگیزشی روزانه

اگه لذت بردی برای دوستات از طریق این دکمه ها بفرست.

همیشه پیگیر آموزش باش

دیدگاه

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت لینک دانلود