شغل 20 تا از ثروتمندان مشهور ایرانی

شغل میلیاردرهای ایرانی

شغل پولدارترین افراد ایران موضوع بحث ‌برانگیزی است زیرا نمی‌توان به صراحت گفت که چه کسی در ایران با کدام شغل پولدارتر شده است. اما می‌توان تا حدودی بر اساس دارایی‌های اعلام شده افراد، به این نتیجه رسید که کدام افراد ایرانی ثروت بیشتری کسب کرده اند. با آشنایی با شغل ثروتمندترین افراد ایران می‌توان به این مهم دست پیدا کرد که چگونه و از چه راه هایی آن‌ها توانسته‌اند پله‌های ترقی را با سرعت طی کنند.

میلیاردرهای ایرانی در شغل‌ها و بیزینس های مختلفی فعال هستند اما چیزی که بین همه آن‌ها اشتراک دارد، به کارگیری هوش اقتصادی و شناخت نیاز بازارهای داخلی و خارجی نسبت به گسترش کار و افزایش سرمایه است. علاوه بر هوش مالی بالایی که این افراد دارند، تلاش و استمرار در کارشان از عواملی است که موجبات پیشرفت و رسیدن به موفقیت را برایشان فراهم می‌کند. نکته جالب توجه در مورد این افراد این است که آنها تقریبا از صفر و بدون هیچ سرمایه و پشتیبان خاصی مسیر ثروت زایی را شروع کرده اند. می توانید برای مطالعه بیشتر در این خصوص نگاهی به مقاله افراد فقیری که ثروتمند شدند هم بیاندازید.

مشاغل افراد ثروتمند ایرانی عموماً در حوزه کارآفرینی و راه اندازی بیزینس است که سبب ایجاد شغل‌های بسیاری برای افراد جامعه شده‌اند. در این مقاله از خودساخته قصد داریم شما را با این موضوع بیشتر آشنا کنیم که پولدارهای ایرانی چه شغلی دارند و بهترین شغل برای پولدارشدن در ایران کدام است. با ما همراه باشید.

شغل ۲۰ نفر از ثروتمندترین افراد ایران

– اسدالله عسگراولادی

شغل : صادرات / واردات / خرید و فروش ارز

به راحتی می‌توان نام آقای اسدالله عسگراولادی را در ابتدای لیست پولدارترین افراد ایران قرار داد.  با این که آقای عسگراولادی در سال ۹۸ درگذشته است اما همچنان ثروت ایشان به قدری زیاد است که مرگ او نیز نتوانسته نامشان را از این لیست خط بزند. در تمام سال‌های پس از انقلاب آقای عسگراولادی رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین بود. آقای عسگراولادی در سطح جهانی در زمینه تجارت و صادرات فعالیت کرده‌اند و همین امر در زمینه افزایش سرمایه وی تأثیر چشمگیری داشت.

آقای عسگراولادی معروف به سلطان پسته بود و توانست از طریق شرکت خود به نام شرکت حساس و از طریق صادر کردن آجیل، میوه‌های خشک و پسته، ایران را به عنوان سلطان آجیل دنیا معرفی کند. همچنین او از این راه توانسته بود ثروت زیادی را کسب نماید به طوری که ارزش دارایی‌های ایشان را در حدود ۱۱.۲ میلیارد دلار تخمین زده‌اند. اما آقای اسدالله عسگراولادی هیچ‌گاه خود را سرمایه‌دار و فرد میلیاردری نمی‌دانستند و تنها خود را سرمایه‌گذار و یک بازرگان کوچک می‌پنداشتند. او کار خود را با صادرات زیره به سنگاپور و سپس به آمریکا شروع کرد و رفته رفته صادرات پسته و کشمش را نیز به آن اضافه نمود.

شرکت حساس از سال ۱۹۵۳ فعالیت خود را آغاز کرد اما بیشترین ثروتی که این شرکت توانست به دست بیاورد در سال‌های ۱۹۹۰ بود. جالب است بدانید که عمده افزایش ثروت ایشان در بخش بازرگانی و صادرات آجیل نبوده است. در واقع او ثروتش را زمانی بالاتر برد که مقادیر زیادی دلار آمریکا را با نرخ پایین‌تر خریداری کرد و هنگام بالاتر رفتن قیمت، آن‌ها را به فروش می‌رساند. آقای عسگر اولادی طبق گزارش‌های اعلام شده، منابع کسب درآمد دیگری در زمینه‌های بانکی، املاک، مستغلات و مراقبت‌های بهداشتی نیز در دست داشت.

– فرهاد مشیری

شغل : سرمایه گذار

آقای فرهاد مشیری در ایران متولد شده است ولی در کشور انگلیس بزرگ شد. ایشان در زمینه برندسازی شخصی به موفقیت‌های چشمگیری دست پیدا کرد. فرهاد مشیری از سرمایه‌گذاران اصلی شرکت‌های فولاد و انرژی در کشور روسیه محسوب می‌شود. به طوری که توانسته است از طریق خرید سهام شرکت‌های فولاد و انرژی روسیه بخش اعظم ثروت خود را به دست بیاورد. اکنون آقای مشیری بخشی از سهام تیم فوتبال اورتون را نیز خریده است و مسئولین این باشگاه بر این عقیده‌اند که با سرمایه‌گذاری ۱۷۵ میلیون پوندی آقای مشیری در باشگاه اورتون به رونق و پیشرفت اورتون کمک کرده است. ثروت خالص آقای مشیری را در حدود ۲.۱ میلیارد دلار تخمین زده‌اند.

همچنین بخوانید:  برایان تریسی : زندگینامه و مسیر کاری از فقر تا بهترین سخنران دنیا

فرهاد مشیری

– پیر مراد امیدیار

شغل : کارآفرین / صاحبت سایت ebay

پیر مراد امیدیار از یک پدر و مادر ایرانی متولد شده است و ساکن آمریکا است. او یک کارآفرین موفق و خیرخواه است که توانست با کمک استراتژی اقیانوس آبی، به موفقیت سرشاری برسد. آقای پیر مراد امیدیار در سال ۱۹۹۵ شرکت eBay را تأسیس نمود و در همان سال توانست سود زیادی به دست آورد. امیدیار در سن ۳۱ سالگی میلیاردر شد و همچنان امروز در سن ۵۰ سالگی، ثروتی بالغ بر ۱۰.۴ میلیارد دلاری دارد.

– حسین ثابت بکتاش

شغل : کارآفرین / ساخت و ساز هتل

حسین ثابت بکتاش، کارآفرین ایرانی و سازنده و همچنین مالک پیشین هتل بزرگ داریوش است که جزو افراد ثروتمند در ایران به شمار می‌آید. او توانست ثروت زیادی را از طریق ساخت و ساز به خصوص در زمینه هتل، به دست بیاورد. آقای بکتاش هتل بزرگ داریوش را در جزیره کیش و به سبک تخت جمشید ساخته است و در سال‌های گذشته، صاحب ۹ هتل در جزایر قناری بود. همچنین او سازندۀ چهار هتل دیگر با نام‌های هتل هلیا، لاله، تماشا و پانیذ در کیش است. آقای بکتاش در زمینه هتل سازی و خرید و فروش آن سرمایه‌گذاری‌های بسیار زیادی انجام داده است و همین شغل ثروت کلانی را نیز به دارایی او افزوده است.

– خانواده قرمزیان

شغل : کارآفرین / ساخت و ساز

خانواده معروف قرمزیان از خانواده های ثروتمند ایرانی به شمار می‌آیند که به کانادا مهاجرت کرده‌اند. این خانواده توانسته است ثروت خود را از طریق شغل ساخت و ساز در کشور کانادا افزایش دهد. خانواده قرمزیان مراکز خرید زیادی از جمله مرکز خرید آمریکا در بلومینگتون ساخته است که او را به شهرت رسانده است. پدر خانواده، آقای یعقوب قرمزیان به همراه خانواده، در سال ۱۹۶۴ میلادی به کانادا رفتند و در سال ۲۰۰۰ از دنیا رفتند. اما در این فاصله توانست ثروت زیادی برای پسران خود به نام‌های اسکندر، نادر، بهمن و رافائل به جای بگذارد. امروز پسران آقای یعقوب قرمزیان ثروت ۴ میلیارد دلاری خانواده را مدیریت می‌کنند. پسران خانواده قرمزیان راه پدر را ادامه داده‌اند و گروه تریپل فایو را در راستای معاملات املاک و مستغلات بنیان‌گذاری کرده‌اند. به طوری که امروز در حدود ۴۰۰ شعبه در کشورهای کانادا، ایالات‌متحده آمریکا، بریتانیا، ژاپن، تایوان و منطقه خاورمیانه تأسیس کردند.

پسران یعقوب قرمزیان طوری پس از مرگ پدرشان به فعالیت‌های خانواده ادامه دادند که ثابت کنند مرگ و کناره‌گیری یکی از اعضاء خانواده نمی‌تواند کار و توسعه اقتصادی خانواده را متوقف کند. بلکه آن‌ها نشان دادند که با اتحاد، انگیزه و تلاش مضاعف می‌توانند در جهت دستیابی به اهداف بالاتر فعالیت مستمر داشته باشند. همین امر سبب شد تا خانواده قرمزیان شهرت جهانی به دست آورند و در ایران نیز جزو ثروتمندترین افراد به حساب بیایند. مرکز خرید وست ادمونتون «American Dream Meadowlands» در نیوجرسی از دیگر املاک این خانواده ثروتمند ایرانی محسوب می‌شود که گروه «Triple Five Group» آن را خریداری کرد.

– امید کردستانی

شغل : فعال حوزه IT

امید کردستانی در سال ۱۳۴۳ در شهرستان پیرانشهر متولد شده است و در سن ۱۴ سالگی به همراه خانواده‌اش به آمریکا مهاجرت کرد. او در سال ۱۹۹۱ فوق لیسانس بازرگانی خود را در دانشگاه استانفورد گرفت و در شرکت Netscape مشغول به کار شد. کردستانی به موفقیت‌های زیادی در کار خود دست پیدا کرد. به طوری که توانست در مدت زمان ۱۸ ماه، درآمد شرکت را از ۸۸ میلیون دلار به ۲۰۰ میلیون دلار برساند. آقای کردستانی در جایگاه رئیس بخش اجرایی توییتر نیز فعالیت کرده است و همچنین یکی از بنیان‌گذاران شرکت گوگل است. در سال ۲۰۰۶ مجله تایم، آقای کردستانی را به ‌عنوان یکی از صد نفری که به دنیای ما رنگ دیگری بخشیده‌ است اسم برد. در گوگل نیز توسط همکارانش ملقب به آقای دیپلمات شده است. کردستانی با ایده تبلیغات خود برای ترافیک گوگل سبب شد که مسیر کسب درآمد آن عوض شود و تا ۹۹ درصد از همین راه به درآمد برسد.

همچنین بخوانید:  4 نفر از کارآفرینان قهرمان که از فرش به عرش رسیدند

امید کردستانی یکی از پولدارترین افراد ایرانی

– حسن خسرو شاهی

شغل : سرمایه گذار

آقای خسرو شاهی یک تاجر ایرانی_کانادایی به شمار می‌آید که در رشته اقتصاد و حقوق از دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شده است. او بیش از صدها فروشگاه در سراسر کانادا تأسیس کرده و به خاطر فروشگاه Future Shop به شهرت جهانی رسیده است. به طوری که این فروشگاه دارای ۹۰ شعبه و بیش از ۸۰۰۰ کارمند دارد. آقای خسرو شاهی قبل از راه‌اندازی فروشگاه‌های زنجیره‌ای Future Shop، با کمک خانواده‌اش شرکت  persis Holdings را بنا نهاد که در حوزه املاک و مستغلات بود. او در واقع میراث دار آقای علی خسروشاهی مالک کارخانه مینو بود. اکنون حسن خسروشاهی را به عنوان هفتمین فرد ثروتمند کانادا می‌شناسند.

خانواده میراژ

شغل : کارآفرین

خانواده میراژ یکی از ثروتمندترین خانواده‌های یهودی ایران به شمار می‌آیند که اکنون در کالیفرنیا آمریکا زندگی می‌کنند. پس از مهاجرت به آمریکا، پسران این خانواده به نام‌های پاول و دیوید شرکت Chef America را تأسیس کردند. اما پس از این که شرکت از نظر مالی و فعالیت کاری به پیشرفت دست پیدا کرد، آن را به شرکت نستله فروختند. سپس آن‌ها با سرمایه‌ای که از فروش این شرکت به دست آوردند در MIG Capital سرمایه‌گذاری کردند و توانستند ثروت زیادی را از این سرمایه‌گذاری‌ها کسب کنند. اکنون پاول میراژ رئیس شرکت MIG Capital است و دیوید میراژ گروه سرمایه‌گذاری تلفیقی خود را تأسیس کرده.

دیوید آلیانس

شغل : تاجر

دیوید آلیانس در سال ۱۳۱۱ و در خانواده‌ای یهودی در کاشان متولد شده است. او در سن ۱۳ سالگی به همراه خانواده به تهران آمد و در بازار مشغول به کار شد. آلیانس در سال ۱۳۲۹ و با دست خالی به انگلستان مهاجرت کرد. اما توانست با تلاش فراوان پس از مدت ۵ سال یک کارخانه پارچه‌بافی را خریداری کند و دامنه فعالیت تجاری‌ را به بیش از ۶۵ کشور دیگر گسترش دهد. آقای آلیانس یک تاجر فعال در زمینه پوشاک به شمار می‌آید. او مدرک دکترای خود را از دانشگاه «هریوت وات» گرفت. همچنین او مالک ۳۲% از سهام شرکت براون و مؤسس شرکت‌های هری جنوگلی است.

– مانی مشعوف

شغل : کارآفرین

مشعوف در سن نوجوانی به آمریکا مهاجرت کرد و در رشته علوم سیاسی از دانشگاه ایالتی سانفرانسیسکو فارغ‌التحصیل شد. او شرکت Bebe را در آنجا تأسیس کرد و امروز بیش از ۳۱۲ شعبه در سراسر آمریکای شمالی دارد. این فروشگاه‌ها دارای طیف وسیعی از لوازم آرایشی و زیورآلات است. مانی مشعوف توانست با راه‌اندازی این شرکت تبدیل به یک تاجر ثروتمند شود.

– اسحاق لاریان

شغل : کارآفرین

اسحاق لاریان در خانواده‌ای یهودی و در کاشان متولد شد و در سن ۱۷ سالگی و پس از پایان تحصیلات دبیرستان خود در مدرسه خوارزمی تهران به آمریکا مهاجرت کرد. او برای تأمین مخارج زندگی و تحصیل خود در یک رستوران به کار مشغول بود. اما با تلاش و کوشش فراوان توانست شرکت خود را با نام MGA Entertainment تأسیس کند که در زمینه اسباب بازی است. او یک کارآفرین موفق و ثروتمند ایرانی است که توانسته است ثروت زیادی را در این راه کسب نماید.

– یونس ژائله

شغل : کارخانه دار

یونس ژائله مالک کارخانه معروف شیرین عسل است که با تولید محصولات شکلات و بیسکوییت و غیره به ثروت کلانی دست پیدا کند.

یونس ژائله یکی از ثروتمندترین مردان ایرانی

– رضا علاء الدین

شغل : کارآفرین

رضا علاءالدین متولد دماوند است و آخرین تحصیلاتش دیپلم ریاضی است. او از سال ۱۳۵۰ فعالیت کاری خود را گسترش داد و امروزه تبدیل به یکی از پولدارترین افراد ایران شناخته می‌شود. پاساژ علاالدین یکی از معروف‌ترین مراکز فروش موبایل و خدمات مربوط به آن، متعلق به ایشان است.

– محمد صدر هاشمی ‌نژاد

شغل : کارآفرین

محمد صدر هاشمی نژاد در سال ۱۳۲۹ و در روستای هنزا کرمان متولد شد. در رشته مهندسی دانشکده فنی تبریز به تحصیل پرداخت و توسط استراتژی عملی توسعه برندینگ، به موفقیت‌های بسیاری دست پیدا کرد. او یک کارآفرین موفق ایرانی است و یکی از اولین بانک‌های خصوصی در ایران را تأسیس کرده است. هاشمی نژاد رئیس و هیئت‌مدیره بانک اقتصاد نوین ایران نیز بوده است. او در حدود ۶۰ شرکت دارد و در زمینه ساختمان‌سازی و مهندسی یکی از بزرگان در ایران شناخته می‌شود.

همچنین بخوانید:  افراد معروفی که از طریق اینترنت ثروتمند شدند

– حسین هدایتی

شغل : کارخانه دار و سرمایه گذار

حسین هدایتی در سال ۱۳۴۲ در تهران متولد شد. پدرش کارخانه‌دار بود و اولین کار خود را با خرید مغازه در زمینه واشر و لوله‌های کابینت آغاز کرد. او تلاش کرد و سرمایه اولیه خود را گسترش داد. به طوری که می‌توان دارایی‌های او در شرکت هلدینگ استیل آذین، شرکت خاور آذین، شرکت فجر گالوانیزه سپاهان و یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های پرورش میگو در ایران را نام برد.

– محمد جابریان

شغل : کارخانه دار

محمد جابریان در زمینه صنعت فولاد ایران فعالیت دارد. او مدیرعامل مجتمع فولاد آرین سهند و همچنین در حال حاضر صاحب تمامی سهام ذوب آهن خرمشهر به شمار می‌آید. در واقع جابریان صنعت و پیشه پدرش را با کمک شش برادر خود را گسترش داد و به ثروت چشمگیری رسید.

محمد جابریان

– رضا ابراهیمی

شغل : کارآفرین

حاج رضا ابراهیمی یک کارآفرین موفق در ایران است که برند معروف بستنی دایتی را تأسیس کرده است. او در واقع صاحب و بنیان‌گذار شرکت زرین غزال است که در سال ۱۳۸۴ این شرکت تصمیم به تولید بستنی‌های دایتی گرفت. در سال ۱۳۸۷ نیز با گسترش تجارت خود شروع به تولید لبنیات کرد.

– سید مصطفی طوسی زاده

شغل : سرمایه گذار

سید مصطفی طوسی زاده  در صنعت فولاد ایران سرمایه‌گذاری کرد و توانست ثروت کلانی را از این راه به دست آورد.

– مالکی

شغل : کارآفرین و سرمایه گذار

آقای مالکی در زمینه صنعت برق فعالیت می‌کند و توانسته است بخش عظیمی از ثروت خود را از این طریق به دست آورد. همچنین او صاحب شرکت ماه تاب گستر اینترنشنال، شرکت ماهتابه کهنوج و ماهتاب کاسپین است.

– محمدرضا دیانی

شغل : کارخانه دار

محمدرضا دیانی در سال ۱۳۵۴ در شهر اصفهان متولد شد و مالک شرکت معروف اسنوا است. این شرکت به تولید بیش از ۱۱۰نوع مختلف لوازم خانگی می‌پردازد. آقای دیانی یک کارآفرین موفق ایرانی است که توانسته است تعداد بسیار چشم‌گیری موقعیت شغلی در اصفهان و سایر شهرستان‌های ایران ایجاد نماید.

محمدرضا دیانی

 

– رضا ابراهیمی

شغل : کارآفرین

حاج رضا ابراهیمی یک کارآفرین موفق در ایران است که برند معروف بستنی دایتی را تأسیس کرده است. او در واقع صاحب و بنیان‌گذار شرکت زرین غزال است که در سال ۱۳۸۴ این شرکت تصمیم به تولید بستنی‌های دایتی گرفت. در سال ۱۳۸۷ نیز با گسترش تجارت خود شروع به تولید لبنیات کرد.

– سید مصطفی طوسی زاده

شغل : سرمایه گذار

سید مصطفی طوسی زاده  در صنعت فولاد ایران سرمایه‌گذاری کرد و توانست ثروت کلانی را از این راه به دست آورد.

سخن پایانی

در این مقاله شما را با شغل میلیاردرهای ایران آشنا کردیم. اگرچه باید به این نکته توجه داشت که اغلب این افراد برای رسیدن به ثروت در زمینه‌های شغلی گوناگونی فعالیت کرده‌اند تا مسیر اصلی خود را پیدا کنند. به همین سبب نمی‌توان گفت همه آن‌ها از ابتدا در یک شغل فعالیت کرده‌اند و به موفقیت رسیده‌اند. اما موضوعی که این افراد را متفاوت می‌کند، نوع نگرش آن‌ها است که ما این موضوع را کاملا در مقاله طرز فکر ثروتمندان صحبت کرده ایم. عموماً این افراد برای عملی کردن ایده‌های خود تمام تلاش خود را می‌کنند. به همین جهت با بررسی دقیق تر زندگی و شغل این افراد می‌توان به نقاط اشتراک آن‌ها در موفقیتشان دست پیدا کرد. همچنین می‌توان دریافت که برخی از آن‌ها با استعداد و نبوغی که داشته‌اند به ثروت دست پیدا کرده‌اند. در حالی که برخی دیگر نیز استعداد خاصی نداشته و با پشتکار و تلاششان به نقطه موفقیت رسیده‌اند.

امید است که با خواندن این مقاله نگرشتان نسبت به دستیابی به ثروت تغییر پیدا کرده باشد و دریابید که با تغییر طرز تفکر و نگرش نسبت به زندگی و کار می توان به حجمی از ثروت رسید که حتی در مخیله افراد معمولی هم نمی گنجد.

 

اینستاگرام خودساخته

روزمرگی های دکتر کاویانی

تلگرام خودساخته

مطالب انگیزشی روزانه

اگه لذت بردی برای دوستات از طریق این دکمه ها بفرست.

همیشه پیگیر آموزش باش

دوره های رایگان

دیدگاه

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود