حیاتی ترین ویژگی های یک رهبر موفق

رهبر موفق

زمانی که حرف از رهبری به میان می آید، معمولاً افرادی جلوی چشم ما می آیند که قدرتمند، مشهور یا بسیار تأثیرگذار هستند که میتوانند یک رهبر موفق باشند. ممکن است به روسای جمهور و سیاستمداران فعلی و گذشته، سخنرانان و رهبران فکری جهان، مدیران تجاری و شرکت‌ها و حتی افراد مشهور ورزشی و سرگرمی فکر کنیم. اما رهبری واقعی با محبوبیت، قدرت خارجی یا نفوذ تعریف نمی شود. رهبران قوی اغلب در پس زمینه کار می کنند و دور از چشم هستند. آنها به توانایی خود در ایجاد تفاوت و نشان دادن بهترین ها در افراد اطمینان دارند.

این مقاله از خودساخته شما را با ۱۰ هدفی که رهبران ارشد برای خود تعیین می کنند آشنا خواهد کرد. رهبری ربطی به عنوان آن ندارد. یک رهبر واقعی قدرت و کنترل بر دیگران را دوست ندارد. در عوض، یک رهبر قوی، موفقیت خود را با تعداد افرادی که الهام می‌بخشد و قدرت می‌دهد، می‌سنجد. این کار را نه با زور، ارعاب و اجبار انجام می دهند و نه با نام، مقام و رتبه خود را بالا می برند. آنها این کار را از طریق اعمال و با نشان دادن قدرت شخصی، ارزش ها و صداقت خود در هر زمان انجام می دهند.

یک رهبر موفق و خوب

معنی یک رهبر موفق و خوب بودن چیست؟

یکی از مهمترین کارهایی که می توانید برای بهبود رهبری خود انجام دهید، توجه به شخصیت و بعد انسانی خود است. رهبری مبتنی بر روابط و همچنین توسعه روابط با مردم است. رهبری یک نقش انسانی است، بنابراین برای حرکت برای تبدیل شدن به یک رهبر خوب باید خودتان را به خوبی بشناسید و بهترین کار خود را در رابطه با همکاران خود انجام دهید. به محض اینکه شروع به رشد و توسعه مهارت های خود کنید، توانایی رهبری شما رشد خواهد کرد و به یک رهبر خوب و برجسته تبدیل خواهید شد. در واقع، شما ناخواسته بعد رهبری را در درون خود بیدار خواهید کرد.

رهبری صفتی است که باید در همه افراد وجود داشته باشد و به شغل افراد سازمان بستگی ندارد. شما می توانید به محض اینکه اراده رهبری و تمایل به کمک به مردم را داشته باشید، رهبری را شروع کنید.

جمله معروفی هست که می‌گوید رهبران خوب و برجسته یک شبه به دنیا نمی آیند، اما همه این تجربیات با اولین قدم درست ممکن می شود. بنابراین بسیار مهم است که در مسیر درست قرار بگیرید و اولین قدم ها را به درستی بردارید در ادامه، مواردی که یک رهبر را موفق می‌سازد بررسی خواهیم کرد.

 

گوش دادن دقیق و فعال را تمرین کنید

مسئولیت و نظم شخصی خود را توسعه دهید

اگر می خواهید رهبر بهتری باشید، ابتدا باید خودتان را به خوبی رهبری کنید. برای اینکه به دیگران بیاموزد که در کار و زندگی خود مسئولیت و رهبری داشته باشند، یک رهبر قوی همیشه تلاش می کند تا این ویژگی ها را نشان دهد و الگو باشد.

این بدان معنی است که شما باید مسئولیت های کامل زندگی را بپذیرید، از جمله تصمیمات، اعمال، رفتارها و نتایج مثبت و منفی را همانطور که هستند. این به معنای پذیرش اشتباهات و موفقیت های خود بر اساس درس ها و هدایایی است که از آنها دریافت می کنید.

رهبری قوی همچنین به معنای تمرین و توسعه نظم انسانی است. اتخاذ تصمیمات و اعمال یک فرد غیر مستقیم و کنترل شده. یک رهبر خوب باید همیشه از عواقب این اقدامات و تصمیمات آگاه باشد.

 

همچنین بخوانید:  راهکارهای افزایش بهره‌وری هنگام کار در منزل

شکست خوردن را یاد بگیرید

شکست خوردن را یاد بگیرید

یک رهبر واقعی برای کمال تلاش می کند. در حالی که می داند این کمال توهمی است که عملاً نمی توان به آن دست یافت. به همین دلیل انتظار دارند به اندازه موفقیت هایشان شکست بخورند.تلاش برای پنهان کردن یا پوشاندن اشتباهات خود، عصبانی شدن یا سرزنش دیگران برای شکست های خود فقط آنها را احمق می کند. همچنین این فرصت را از آنها سلب می کند که از اشتباهات خود درس بگیرند و به عنوان یک رهبر رشد کنند.یک رهبر قوی از شکست نمی ترسد و از آن خجالت نمی کشد. در عوض، زیان ها را به طور کامل ارزیابی می کند، از آنها درس می گیرد و اصلاحات را انجام می دهد. یک رهبر ارزش اشتباهات خود را نادیده نمی گیرد. به این ترتیب، یک رهبر خوب با غلبه بر اشتباهات و شکست های خود، خود را با فضل و کرامت توانمند می کند. این به دیگران امکان می دهد همین کار را انجام دهند با یک بار شکست ناامید نشوید این ویدیو میتواند در این زمینه با شما کمک کند.

 

گوش دادن دقیق و فعال را تمرین کنید

بت پترسون، روانشناس بالینی کانادایی و پروفسور اردو می گوید: «با هر فردی که ملاقات می کنیم باید طوری رفتار کنیم که گویی ویژگی ارزشمندی دارد و ما از آن لذت نمی بریم. در انجام این کار، با کنجکاوی یک ذهن تازه کار به تک تک افراد، صرف نظر از مقام و عنوان، نزدیک می شویم و با دیگران با احترام رفتار می کنیم.

وقتی یک رهبر خوب این نوع گوش دادن را تمرین می کند، نه تنها احترام افرادی را که رهبری می کند به دست می آورد. بلکه خردی را که در ذات هر فردی نهفته است جذب می کند.

کسب مهارت در زمینه های مختلف

کسب مهارت در زمینه های مختلف

کلید موفقیت به عنوان یک رهبر در هر زمینه ای، توسعه مهارت ها در زمینه های مختلف است. این بدان معناست که شما پتانسیل تسلط بر رشته های جداگانه را دارید.

زمینه های مختلف ممکن است در نگاه اول به هم مرتبط نباشند. اما در نهایت شما یک “جعبه ابزار” قوی و متفاوت از مهارت ها و دانش خواهید داشت که می توانید هنگام رویارویی با موقعیت های دشوار و چالش برانگیز انتخاب کنید. حتی کوچکترین اهداف نیز نیاز به مهارت و دانش دارند تا بتوانید کارها را در دنیای واقعی انجام دهید.

همچنین داشتن تجربه و مهارت شخصی در زمینه های مختلف به این معنی است که شما قادر به برقراری ارتباط و درک بهتر دیگران هستید. بنابراین شما می توانید طیف وسیعی از افراد را رهبری کنید.

 در خود انعطاف ایجاد کنید

 در خود انعطاف ایجاد کنید

این امر ارتباط مستقیمی با کسب مهارت در زمینه های مختلف دارد. تلاش مداوم برای کسب دانش و شایستگی در زمینه‌های مختلف، یک رهبر خوب را در برابر ناملایمات انعطاف‌پذیر می‌سازد.

ممکن است انعطاف پذیری را برعکس ناتوانی بیابید. اما انعطاف پذیری مجموعه ای از ویژگی های شخصیتی است که به ما اجازه می دهد تا خود را با تغییرات وفق دهیم. علاوه بر این، زمانی که با استرس و چالش مواجه می شویم، می توانیم بر مشکلات و شکست های اجتناب ناپذیر زندگی غلبه کنیم.

انعطاف پذیری می تواند ماهیت مالی نیز داشته باشد. داشتن بودجه مشخص و مدیریت پول بدون تسلیم شدن در برابر وسوسه ها، تحت تأثیر قرار نگرفتن از روندهای گذرا و رفتار عاقلانه به شما کمک می کند تا با موفقیت بر طوفان های مالی غلبه کنید.

حضور رهبری خود را توسعه دهید

حضور رهبری خود را توسعه دهید

 یک رهبر مؤثر باید احترام دیگران را جلب کند. مهارت ها و دانش به تنهایی برای انجام کارها کافی نیست. یک رهبر باید به کسانی که رهبری می کند وفاداری و احترام بگذارد. اعتماد به نفس، مهارت های ارتباطی و شایستگی می تواند رهبری خوبی ایجاد کند، اما کافی نیست. مهم نیست چقدر شایستگی دارید، اگر فردی صادق نباشید، قدرت شما بسیار محدود خواهد بود.

صداقت از دانستن اینکه چه کسی هستید ناشی می شود. در مورد ارزش های اصلی خود شفاف باشید و سپس بر اساس آن عمل کنید و صحبت کنید. اگر صادقانه، صادقانه و محترمانه رفتار نکنید، چنین رفتاری را دریافت نخواهید کرد. عشق ورزیدن و داشتن ذهنی باز از دیگر خصوصیات حیاتی برای الهام بخشیدن و احترام یک رهبر است.

رهبری را در دیگران شناسایی کنید و آن را پرورش دهید

رهبری را در دیگران شناسایی کنید و آن را پرورش دهید

فالوورهامهم هستند.افرادی که راه را رهبری می کنند و عملیات پیچیده را انجام می دهند، به معنای واقعی کلمه دنیا را اداره می کنند. از سوی دیگر، نقش رهبر در درجه اول وظیفه هدایت دیگران است. یک رهبر خوب می داند که ایجاد رهبران جدیدی که در نهایت باید مسئولیت را بر عهده بگیرند بسیار مهم است.رهبران واقعی صنعت و تجارت می دانند که برای موفقیت، باید خود را با افراد شایسته احاطه کنند و فعالانه به دنبال یافتن و بهبود کیفیت رهبری در دیگران باشند.رهبران خوب نگران حفظ رتبه های برتر نیستند. آنها درک می کنند که تشویق دیگران به پیشرفت و تبدیل شدن به یک رهبر در نهایت به این معنی است که می توانند سریعتر به اهداف خود برسند. این به آنها و همچنین سازمان، تجارت و جامعه به عنوان یک کل سود می رساند.

 ارتباط عاطفی داشته باشید تا بتوانید یک رهبر موفق باشید

رهبری خوب تمرینی در روانشناسی و رفتار انسانی است. یک رهبر درک می کند که همه، از جمله خودش، موجودی احساسی است. او می داند که نمی توانند به دستورالعمل ها، اطلاعات یا راهنمایی هایی که نسبت به آنها احساس خصومت، سردرگمی یا شک دارند پاسخ مثبت دهند.

در نتیجه، یک رهبر می داند که باید یاد بگیرد که با استفاده از زبان احساسی که اکثر مردم استفاده می کنند، ارتباط موثر برقرار کند. با برقراری ارتباط و گفتگو با یک سیستم عاطفی، یک رهبر باهوش می‌تواند دیگران را برای غلبه بر هر ترس، تردید یا مخالفت متقاعد کند.

یک رهبر قوی همچنین می‌داند که چه چیزی باعث انگیزه دیگران می‌شود و تلاش می‌کند با تقویت اعتماد به نفس و نشان دادن بهترین ویژگی‌های دیگران، دیگران را تشویق کند.

منابع شخصی خود را مدیریت کنید تا یک رهبر موفق باشید

مغز مانند یک ماهیچه قادر است مقدار مشخصی کار را در یک دوره زمانی انجام دهد. علاوه بر این، مانند هر عضله دیگری، برای بازسازی و ترمیم خود به زمان و استراحت نیاز دارد.

بخش‌های احساسی و پرانرژی بدن ما به روشی مشابه عمل می‌کنند. خروجی یا فشار زیاد بر روی هر یک از این سیستم ها برای مدت طولانی منجر به ناکارآمدی، خستگی و در نهایت شکستگی می شود.

کسانی که مصمم به تسلط بر هنر رهبری هستند می دانند که منابع شخصی انرژی، احساسات و ذهن آنها بی حد و حصر نیست. آنها باید به طور مرتب شارژ شوند. رهبران خوب از نظر جسمی، روحی و روانی از خود مراقبت می کنند و بیش از حد کار نمی کنند.

 ارتباط عاطفی داشته باشید تا بتوانید یک رهبر موفق باشید

 

همچنین بخوانید:  چگونه تیم رویایی خود را بسازیم ؟

همیشه تصویر بزرگتر را ببینید تا به یک رهبر موفق تبدیل شوید

یک رهبر بزرگ همیشه سعی می کند مطابق تصویر بزرگتر و هدف بالاتر فکر کند. او به اتفاقات روز با جزئیات نگاه می کند تا هدف بزرگتر را از دست ندهد. مرکز INLP، که از نظر بالینی ثابت شده است که یک روش حل مشکل است، بدون توجه به موقعیت شما در زندگی، بسیار ارزشمند است.

یک رهبر خوب سعی می کند همیشه از آنچه در حال رخ دادن است آگاه باشد. به این ترتیب یک رهبر قوی با سوء تفاهم مواجه نمی شود و از چالش ها نمی ترسد. او می تواند به طور غیرمنتظره ای به طور موثر و آرام بدون منحرف شدن برخورد کند.حال با توجه به این مطلب هدف گذاری ۱۰۰ میلیونی بهتره یا ۱ میلیونی؟ با دیدن این ویدیو به جواب این سوال خواهیم رسید.

به یک رهبر موفق تبدیل شوید

در حالی که رهبران واقعی و موفق در جامعه ما رایج نیستند. ما می توانیم مهارت های رهبری خود را تقویت کنیم و در نقش های خود به عنوان مدیر، مدیر، معلم و محقق موثرتر باشیم. این امر با مطالعه سایر رهبران برجسته که الگو هستند و با دیدی باز و صداقت نشان می‌دهند اعتماد و وفاداری می‌کنند و قادر به تصمیم‌گیری دشوار برای هدفی بالاتر هستند، حاصل می‌شود.

به یک رهبر واقعی و یک رهبر موفق تبدیل شوید

سخن پایانی

برای کسب موفقیت به عنوان یک رهبر موفق بودن ،  باید بدانیم که رهبران با چرایی موارد سر و کار دارند و بابد به اعضای تیم تحت مدیریت خود انگیزه و الهام ‌بخشند. لذا رعایت مواردی که در این مقاله گفته شد لازم و ضروری است.

اینستاگرام خودساخته

روزمرگی های دکتر کاویانی

تلگرام خودساخته

مطالب انگیزشی روزانه

اگه لذت بردی برای دوستات از طریق این دکمه ها بفرست.

همیشه پیگیر آموزش باش

دوره های رایگان

دیدگاه

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود