راهنمای جامع راه انداری شغل دوم

شغل دوم

راهنمای جامع راه اندازی شغل دوم

اگر بخواهیم نگاهی واقعی به این موضوع داشته باشیم در حقیقت نمی توان شغلی را بهترین شغل دوم معرفی نمود زیرا هر کس مطابق با علاقه مندی خود ، توانایی ها و شرایطی که دارد می تواند شغل دوم خود را انتخاب نماید و این در خصوص تمامی افراد یکسان نیست

اولین قدمی که می بایست در این خصوص برداشت آن است که صادقانه با خود برخورد کنیم و دلایل یافت شغل دوم را برای خود کاملا روش کرده و بدانیم از این کار چه انتظاری داریم. آیا هدف تنها کسب درآمد بیشتری است ؟ این که می توانید شغل دومی بیرون از خانه داشته باشید یا به دنبال راهی برای کسب در آمد در خانه هستید ؟ مهم است که تمامی توانمندی ها و علایق خود را منظور کرده و محدودیت ها را ثبت کنید به خاطر داشته باشید که این شما هستید که می توانید بهترین انتخاب را داشته باشید تا متناسب با موقعیت شما باشد

در این خصوص در صورتی که به دنبال مشاغلی هستید که به سرعت رشد کرده و زودبازده هستند اولین کاری که باید انجام دهید این است که یک برنامه ریزی مشخص را در جهت مسیر خود تعیین کنید و مطابق با تجربیاتی که دارید و تخصص و دانشتان آن را  کامل نمایید همچنین امکاناتی که نیاز است و میزان سرمایه ای که برای راه اندازی آن کار لازم دارید را منظور نمایید سپس به مطالعه ی ایده های متفاوتی که در حول و حوش توانمندی شماست ، باشید.

 

راه اندازی کسب و کار شخصی به عنوان شغل دوم

لازم است به خاطر داشته باشید به عنوان اولین قدم شناخت توانایی هایتان مهم است با این کار می توانید مسیر صحیحی را بیابید و کسب و کاری موفق را راه اندازی نمایید شاید شما از جمله کسانی باشید که به خوبی می نویسید و یا مهارت های لازم در خصوص طراحی دارید بنابر این با نوشتن تمام توانایی ها بر روی کاغذ می توانید مسیری را تعریف کرده و به ایجاد کسب و کار خود نزدیک تر شوید توجه کنید که کارهایی را که به آن تسلط دارید در نظر بگیرید و خود را گول نزنید .

دومین کاری که بایستی انجام دهید این است که به خوبی بدانید چه مدت از زمان خود را در روز برای این کار خواهید گذاشت مشخص شدن زمان آزاد شما در صورتی که دانشجو و یا کارمند باشید ، نکته ی بسیار مهمی است بنابر این با صداقت کامل با خود ، زمانی را که می توانید به آسانی در اختیار شغل دوم خود بگذارید را ثبت نمایید .

درمرحله ی بعد و پس از ثبت توانمندی ها و تعیین مدت زمانی که آزاد هستید ، زمان آن رسیده است تا ایده ها را مطالعه کرده و بر اساس شرایط خود از میان آن ها بهترین شغل دوم را برای خود انتخاب نمایید .

شغل دوم

مزایای داشتن شغل دوم

شاید خوب باشد بدانید که یافتن ایده های کسب و کار نه تنها جهت شغل دوم بسیار موثر است بلکه می تواند شغل اول بسیاری از افراد باشد این کار دارای مزایای بسیاری است که در این جا برخی از آنان را شرح خواهیم داد.

 

دردسر کمتر

اولین نکته ای که به نظر می رسد این است که این نوع از کسب و کارها به دلایل بسیاری در مقایسه با انواع دیگر دارای دردسرهای بسیار کمتری است از جمله در این نوع از کار نیاز به اجاره محل کار ، ایجاد امکانات و لوازم مایحتاج و دیگر مسائلی که پیش روی کسب و کارهای بیرونی است ، را نخواهد داشت و شاید بتوان گفت که کسب و کار خانگی بسیار آسان تر است.

 

استقلال کاری

یکی از مزیت های دیگر این کار ایجاد استقلال کاری است برای داشتن شرایط رفاهی و درآمدهای بالاتر نیاز است که استقلال شغلی و البته مالی ایجاد شود و با ایجاد کسب و کار خانگی سریع تر می توانید به این هدف برسید

 

ساعات کاری شناور

شاید برای بسیاری از افراد این موضوع که نیازی نیز مطابق با قوانین و ضوابط دیگران در ساعات مشخصی بیدار شده و مشغول به کار شوند جذاب باشد عمدتا افراد با داشتن کسب و کار خانگی دیگر نمی توانند به شغل و حقوق کارمندی بسنده کنند و شغل دوم آن ها به کسب و کار اصلی آن ها تبدیل شود.

 

ثبات بیشتر

هنگامی که کسب و کاری در داخل خانه ایجاد می شود و نیروهای کار آشنا هستند به احتمال زیاد دارای دوام و ثبات بیشتری هستند این نوع از مشاغل به دلیل کمتر بودن هزینه های داخلی بهتر می توانند شرایط دوران تحریم و رکود را پشت سر گذاشته و گلیم خود را از آب بیرون بکشند.

 

هزینه کمتر

هنگامی که قرار باشد کسب و کاری راه اندازی شود هزینه هایی همچون اجاره ی محل ، هزینه های پرسنلی و ایاب و ذهاب تماما منظور می شود و داشتن یک کسب و کار خانگی بعنوان شغل دوم و یا حتی شغل اول می تواند هزینه های کمتری را ایجاد نماید.

 

ریسک کمتر

در کسب و کارهای خانگی میزان ریسک در سرمایه گذاری بسیار کمتر می باشد با داشتن کسب و کار نیاز به تزریق دائمی پول به کسب و کار است و در صورتی که دچار شکست شود ضرر بسیاری را تحمیل خواهد کرد اما هنگامی که شغل خانگی را به عنوان شغل دوم خود بر می گزینید هزینه های کمتری را داشته و حتی در صورت شکست ، دچار خسارات بسیار پایین تری خواهید بود.

 

درآمد بیشتر

این یک حقیقت است که راه اندازی یک کسب و کار بزرگ می تواند درآمد بیشتری را ایجاد کند و ایجاد کسب و کار خانگی دارای درآمدی متفاوت خواهد بود اما در این مشاغل بزرگ موانع نیز بزرگ تر هستند و تشریفات و مراحل بیشتری را پیش روی افراد می گذارند.

 

موفقیت سریع تر

در نمودار رشد یک کسب و کار شاید نقطه ی سربه سر و سرعت رسیدن به آن ، خود نشانه ی موفقیت یک شغل و ایده می باشد و در کسب و کارهای خانگی این کار سریعتر اتفاق می افتد . در این نوع از مشاغل داشتن تبلیغاتی ساده مانند تبلیغ دهان به دهان می تواند خدمات و کالای شما را به خوبی در میان افراد معرفی نماید و شاید نیازی به ایجاد فرآیند های پیچیده ی بازاریابی و جذب مخاطب نباشد.

 

وقت بیشتر در کنار خانواده

یکی از مهم ترین مسائلی که در ایجاد شغل دوم مطرح است این است که با ایجاد کسب و کار خانگی ، اوقات بیشتری را در خدمت خانواده خواهید بود و مدیریت و برنامه ریزی اوقات خود را می توانید با آن ها و شرایط زندگی خود تنظیم نمایید تا به این ترتیب بتوانید بین کار و کسب درآمد بیشتر و خانواده تعادل مناسبی را ایجاد نمایید. مدیریت زمان در کسب و کارهای خانگی آن هم به عنوان شغل دوم می تواند در بسیاری از هزینه های متفرقه کاسته و به زمانی که در کنارخانواده آرامش را تجربه می کنید ، افزود.

 

استرس کمتر

شاید هنگامی که شغل دوم مطرح می شود افراد در ناخودآگاه دچار استرس های ناشی از بهم ریختگی کار و زندگی می شوند اما با داشتن کسب و کار خانگی و اطمینان از مدیریت زمان در این میان می توانید دارای استرس و نگرانی کمتری بوده و به خوبی به تمامی امور و نقش های خود بپردازید و خانواده ای آرام داشته باشید

 

تجربه های مفید

این بسیار مطلوب است که با راه اندازی یک کسب و کار ، به یافت مهارت های بیشتر نیاز است و وقتی کارفرمای خود باشید نیاز است که قسمت های مختلفی از کار را بر دوش کشیده و از نظر حرفه ای رشد نمایید و برای کارهایی که لازم است مهارت و دانش بیشتری را بدست آورید در این نوع از مشاغل می بایست بیاموزید که خود مسئول انجام کارها هستید و برای آن ها تجربه های مفیدی را کسب نمایید.

 

صرفه جویی در زمان و انرژی

هنگامی که به جای داشتن شغل دوم بیرون از منزل به داشتن کسب و کاری در منزل می اندیشید در زمان و انرژی خود نیز صرفه جویی کرده اید برای آن که زمان زیادی را صرف رفت و آمدها کنید ، می توانید این زمان را ذخیره کرده و در جهت ایجاد رشد و موفقیت بیشتر در کسب و کار خود به کارببندید و باعث ایجاد بهره وری بیشتری در توسعه ی کار خود باشید.

 

کشف استعداد ها

هنگامی که به فکر کسب و کار خانگی هستید می توانید از تمامی فرصت ها استفاده کرده و خلاقیت خود را به کار انداخته و آن ها را رشد و پرورش دهید و از آن ها برای کسب درآمد بیشتر استفاده نمایید در بسیاری از افراد استعدادهای نهفته ای وجود دارد که در زمان قرار گیری در چنین شرایطی ظهور می کند و می تواند در رشد کسب وکار و یا حتی رشد خانواده و فرزندان نیز موثر باشد در این مسیر می توان به ایده های بسیار جذابی رسید و برای توسعه ی کسب و کار به کار بست .

 

شغل دوم

نکات کاربردی موثر در راه اندازی کسب و کار دوم

 

انعطاف پذیر بودن

زمانی که به دنبال کسب و کار دوم خود هستید باید بسیار انعطاف پذیر باشید به خصوص برای زمان بندی های این کار می بایست بتوانید ساعاتی از شب و یا آخر هفته را منظور کنید و این کاری است که قبل از شروع کسب و کار دوم به خوبی به آن اندیشیده و برایش برنامه ریزی کرده باشید .

 

موقعیت مکانی کسب و کار

برای کسب و کار دوم ابتدا به خوبی بررسی کنید که نیاز به چه موقعیت و شرایط مکانی برای راه اندازی شغل خانگی خود دارید این مهم است که بتوانید بدون ایجاد مزاحمت برای دیگر اعضای خانواده به کار خود بپردازید و دچار محدودیت های زیادی نشوید به عنوان مثال برای ایجاد تولید محتوا داشتن یک کامپیوتر روی یک میز کار کفایت دارد و شرایط خاصی را نیاز ندارد.

 

تهیه ی لیست علاقه مندی ها

از آن جایی که شغل دوم عمدتا برای ایجاد درآمد بیشتر شکل می گیرد مهم است که مطابق با علاقه مندی های فرد باشد تا از فرسودگی های ناشی از کار مداوم بکاهد و فرد بتواند با انگیزه و تلاش و علاقه به کار خود بپردازد .

 

توسعه ی مهارت های قابل رشد و توسعه

شاید کسب و کار و شغلی اولی که دارید نیاز به مهارت های بیشتری داشته باشد که نیاز باشد آن ها را توسعه دهید انتخاب شغل و کسب و کار دوم می تواند در راستای افزایش و توسعه ی آن مهارت ها بوده و درعین حال که به ایجاد درآمد بیشتر کمک خواهد کرد به رشد فردی شما در کسب مهارت ها نیز کمک شایانی را خواهد داشت بدین ترتیب در صورتی که کسب و کار دوم شما به خوبی شکل گرفته و رشد نمود می توانید آن را به عنوان شغل اصلی خود در نظر گرفته و بر روی آن متمزکز شوید.

 

روش های جستجوی متفاوتی را بررسی کنید

یافتن کسب و کار دوم را می توانید از راه های متفاوتی پیگیر باشید رسانه ها و شبکه های اجتماعی ، ایمیل و یا ایجاد مکالمات حضوری می تواند برای یافتن یک شغل دوم مناسب باشد اما در صورتی که تصمیم گرفتید ایده ای را به کار ببندید و کسب و کاری را برای خود راه اندازی نمایید می توانید از ایده های بسیاری که در فضای مجازی مطرح است به خوبی یکی از آن ها را که با شرایط شما سازگاری دارد انتخاب نمایید .

 

حرف آخر

شاید لازم باشد که بیان شود در بازار کار ، امروزه کسب و کار های بسیاری است که می تواند برای شغل دوم افراد مناسب بوده و درآمد خوبی را ایجاد نماید . تنها به خاطر داشته باشید که شغل دوم را با شرایطی منعطف می بایست انتخاب کنید و به نیمه وقت بودن آن به خوبی دقت کنید و متناسب با توانمندی خود و میزان انرژی و وقتی که می خواهید برای این کار بگذارید ، آن را اتنخاب نمایید

شما باید بتوانید به خوبی دو شغل خود را مدیریت نمایید و در کنار آن تعادل بین کار و زندگی را نیز حفظ نمایید تنها با ایجاد این تعادل است که می توانید با برنامه ریزی بسیار منظم ، در کنار کسب درآمد بیشتر ، به آسایش و آرامشی که در کنار خانواده تجربه می کنید نیز بیاندیشید و مسیری سرشار از موفقیت و رشد را رقم زنید.

میتونید برای کسب اطلاعات بیشتر در دوره کارآفرینی ما شرکت کنید.

اگه لذت بردی برای دوستات از طریق این دکمه ها بفرست.

همیشه پیگیر آموزش باش

دیدگاه

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت لینک دانلود